ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سی ان سی چیست
10-22-2017, 03:32 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 10-22-2017 03:32 AM، توسط ali.)
ارسال: #31
RE: سی ان سی چیست
فهرست:
نگاهی به ماشینهای کنترل عددی کامپیوتری CNC
تفاوت سیستمهای NC و CNC :
تاریخچه ماشینهای CNC :
مزایا , معایب و كاربردهای CNC :
كاركرد CNC چگونه است؟
جيگ و فيكسچرهاي ماشينهاي كنترل عددي كامپيوتري(CNC)
تكنولوژي CAD/CAM در خدمت ساخت قطعات صنعتي و صنايع قالبسازي‌
محور، راستایی است که به وسیله کنترلر ماشین CNC کنترل می شود
كاربردهاي منطق فازي در ماشين‌هاي CNC
طراحي كنترل‌كننده مقاوم براي يك سيستم CNC
طراحي يك مسيرياب پيوسته تطبيقي و كنترلگريك دستگاه CNC چند محوره
طراحي و تحليل ميزسه محوره CNC جهت استفاده در دستگاه برش با آب
بررسي تفاوت CMM با CNC
چرا در كنار يك CNC بايد يك CMM نيز باشد؟
قابليت CNC/DVC با کنترل کاملا" سرو
هد پراب زاويه دار (چرخشي) به همراه تعويض کننده اتوماتيک پراب

نگاهی به ماشینهای کنترل عددی کامپیوتری CNC
ماشینهای ابزار مدرن و رباتها دستگاههای خودكار پیشرفته ای هستند كه از كامپیوتر بعنوان بخش اساسی كنترل كننده آنها استفاده می شود. كامپیوترها در حال حاضر یكی از اجزاء اصلی برای اتوماتیك كردن دستگاهها هستند و می توانند دستگاههای مختلفی مانند ماشین های ابزار , جوش و برش با لیزر را كنترل كنند. آنها می توانند خطوط تولید را براه اندازند یا كنترل یك كارخانه را در دست گیرند.
در مقایسه با ماشین ابزار معمولی , (Computer Numerical Control) CNC جانشین كارهای دستی اپراتور می شود. در ماشینكاری معمولی با هدایت ابزار برنده در طول قطعه كار توسط یك چرخ دستی، قطعه کار براده برداری می شود كه این چرخ دستی توسط اپراتور كنترل می گردد. به عبارت دیگر برش محدوده جسم توسط یك اپراتور ماهر بوسیله كنترل چشمی انجام می گیرد.ولی در ماشین CNC كلیه عملیات لازم در یك برنامه گنجانده می شود كه بتواند با حداقل نیاز به ورودهای بعدی نتیجه لازم را بگیرد .
در این سیستم كلیه دستورهای كنترل كننده , مانند اطلاعات مسیر و وظایف سوییچ ها در قالب كدهای عددی ریخته می شوند. كامپیوتر این كدها را شناسایی و پردازش کرده و سپس آنها را به ماشین ارسال می نماید . كامپیوتر می تواند در عرض چند ثانیه مجموعه ای از دستورها را به فرمانهای قابل فهم ماشین تبدیل نماید. در سیکل های زمانی بسیار کوتاه ، سیستم کنترل از نتایج عملکرد گزارش می گیرد (فید بک) و پس از مقایسه با مقادیر تنظیمی ، اصلاخات لازم را انجام می دهد.اطلاعات فوق الذكر را می توان در حافظه ماشین یا روی حافظه خارجی (دیسكتها) حفظ نمود.

برنامه نویس (Part Programmer) باید برای نوشتن برنامه های ماشینکاری قطعات دارای اطلاعات و تجربیاتی در زمینه مكانیك , ابزاربرشی و قید و بستها باشد . استفاده از اطلاعاتی نظیر قابلیت ماشینكاری (Machinability) و فرآیند تولید نیز از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار می باشد . به منظور تهیه برنامه های پیچیده تر تسلط بر مسائل جبر و مثلثات كارساز خواهد بود.
تفاوت سیستمهای NC و CNC :
رشد فرآیند خودكار شدن تولید نیاز به ماشین هایی كه با كامپیوتر كنترل می شوند را افزایش داد و منجر به توسعه ماشین های NC تحت عنوان CNC گردید.سیستمهای NC از سخت افزار الكترونیكی بر پایه تكنولوژی مدارهای دیجیتالی استفاده می کردند. CNC یك مینی كامپیوتر یا میكرو كامپیوتر را برای كنترل ماشین ابزار بكار می گیرد و تا حد امكان مدارهای سخت افزار اضافی را در واحد كنترل حذف می كند. گرایش ازNC بر پایه سخت افزار به CNC مبتنی بر نرم افزار انعطاف پذیری سیستم را افزایش داد و امكان تصحیح برنامه ها را در حین استفاده فراهم ساخت.
تاریخچه ماشینهای CNC :
® 1642ماشین حساب چرخ دنده ای پاسکال
® 1804 ماشین بافندگی ژاکارد با کارت پانچ
® 1946 اولین کامپیوتر دیجیتال ENIAC برای ارتش آمریکا
® 1947 اختراع ترانزیستور
® 1949-1952اعلام نیاز نیروی هوائی ایالات متحده وساخت اولین ماشین فرز با کنترل اتوماتیک(عددی) توسط شرکت Parsons با همکاری فنی و تحقیقاتی MIT
® 1958ابداع زبان برنامه نویسی APT
® 1959توسعه IC
® 1972اولین ماشین کنترل عددی با مینی کامپیوترCNC
® 1975ساخت کنترلر فانوک سیستم 5 و 6
® 1977-1982 ساخت کنترلر Sinumerik System 7 با میکروپروسسور 4بیتی
® 1982 ساخت کنترلر Sinumerik System 8 با میکروپروسسور 16بیتی
® 1981 ساخت کنترلر Sinumerik System 3
® 1985 ساخت کنترلر Sinumerik 810- سری 800 آنالوگ
® 1986 ساخت کنترلر Sinumerik 850
® 1988 ساخت کنترلر Sinumerik 880
® 1995-1996ساخت کنترلر 810 / 840 سری دیجیتال
ابداع كنترل عددی در سال 1952 فصل جدیدی را در امر اتوماسیون گشود. بعد از جنگ جهانی دوم نیروی هوایی آمریكا احساس كرد نیاز به تولید قطعات پیچیده و دقیق هواپیما دارد كه ساخت آنها با ماشینهای ابزار معمولی مشكل است . اولین قدمها در راه توسعه یك ماشین ابزار مناسب در كمپانی Parsons در ایالت میشیگان برداشته شد(1947) و در آزمایشگاه سرو مكانیزم انستیتو تكنولوژی ماساچوست MIT كامل شد (1949) . در سال 1952 ساخت یك فرز با كنترل اتوماتیك سه محور انجام پذیرفت.سیستم كنترلر NC بر اساس اصول كامپیوترهای دیجیتالی می باشد كه در آن زمان یك تكنولوژی پیشرفته محسوب می شد. توسعه منطقی NC كنترلهای عددی كامپیوتری CNC بود كه در آن یك كامپیوتر بعنوان بخش اصلی سیستم كنترلر انجام وظیفه می كند. رباتهای صنعتی همزمان با سیستمهای CNC توسعه یافتند و اولین ربات تجارتی در سال 1961 ساخته شد اما تا اواخر دهه 70 نقش مهمی را در تولید بازی نكردند.
مزایا , معایب و كاربردهای CNC :
I. مزایا:
1- توانائی ماشینکاری قطعات پیچیده (انعطاف پذیری )
2- دقت بالا
3- تکرارپذیری
4- عدم نیاز به ماشینكار با تجربه
5- خطر كمتر برای اپراتور
6- سرعت بالا در ماشینكاری و به تبع آن كاهش زمان تولید
7- كاهش ضایعات
8- كاهش امكان خطای انسانی
9- كاهش هزینه ساخت قید وبست
10-كاهش زمان تنظیم اولیه ماشین
11-كاهش زمان اندازه گیری و كنترل
12-افزایش قابل توجه راندمان تولید
II. معایب:
1- قیمت نسبتا زیاد
2- تعمیر و نگهداری پیچیده تر و پرهزینه تر
3- هزینه پرسنلی بیشتر
III. موارد كاربرد ماشین CNC
1- تولید قطعات متنوع در تیراژ نسبتا زیاد
2- ساخت قطعات پیچیده هر چند تیراژ كمی داشته باشند(قالبها)
3- اگر تعداد قطعات بیش از 100000 در سال باشد (قطعات خودرو)،استفاده از ماشینهای مخصوص (Special Purpose Machines) صحیح تر است.
CNC چيست؟
CNCکنترل رقمی رایانه‌ای یا سی‌ان‌سی به تنظیمات ماشین‌ابزار صنعتی از طریق هدایت رایانه‌ای گفته می‌شود.سی‌ان‌سی (CNC) کوتاه‌شدهٔ ‎Computer(ized) Numerical(ly) Control(led) است.

به‌وسیلهٔ سی‌ان‌سی می‌توان به سرعت قطعاتی با اندازه‌های دقیق از فلز یا چوب درست کرد. شکل این قطعات از پیش توسط یک برنامه که در سیستم کم (CAM) تولید شده مشخص می‌گردد. معمولاً برای این منظور هنوز از استاندارد EIA-274-D استفاده می‌شود که کد جی (G) هم نامیده می‌شود.
روش سی‌ان‌سی در دهه ۴۰ میلادی پدید آمد و ادامه‌دهنده روش دستگاه‌های ان‌سی (کنترل رقمی) بود. از ان‌سی در جنگ جهانی دوم برای تولید جنگ‌افزار و پیچ‌ها استفاده زیادی می‌شد.
كاركرد CNC چگونه است؟
مخفف computer numerical control می باشد در ایران این ماشین ها CNC خالی خوانده میشوند ولی نام آنها به فارسی ماشین های (دستگاه های ) کنترل عددی ترجمه می شود.نسل اول این دستگاه ها NC ها بوده اند یعنی کامپیوتر را نداشته است و دستگاه طبق منطقی خاص دستورات را درک می کرده مثلا با استفاده از کارت های پانچ شده.
به عنوان مثال در دستگاه تراش برای دستور پیشروی بدین صورت عمل می شود که قسمت ساپورت دستگاه را بوسیله دسته چرخان به جلو میبریم در ماشین های NC این کار توسط یک سری دستورات پانچ شده بر روی نوار پانچ صورت می گرفت در دستگاه های CNC امروزین اینکار توسط یک کد صورت می گیرد .
پس یک دستگاه CNC عملا همان همان دستگاه دستی ساده می باشد که قابلیت فرمان پذیری از طریق کد ها و منطق ریاضیاتی را دارد در این دستگاه حضور کاربر (اپراتور) برای کار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش کنترل کننده دستگاه می باشد و نوشتن برنامه های حرکتی آنهم فقط برای یکبار ، دیگر دستگاه این عمل را بصورت خودکار هر چند بار که بخواهیم تکرار می نمایدالبته بدون حضور کاربر.
بدنه این دستگاه تقریبا شبیه دستگاه های دستی می باشند یک CNC فرز عملا همان بدنه سخت افزاری فرز دستی را دارد همینطور برای CNC تراش و CNC سنگ و...
تنها تفاوت اضافه شدن بخش کنترل گر میباشد (البته این تفاوت بصورت عام می باشد ولی به صورت خاص مطمئنا بخش الکترونیکی هم تغییر کرده است ).
اما بخش کنترلگر ،این بخش ،بخش اصلی یک دستگاه CNC می باشد در صنعت این بخش با نام کنترلر CONTROLER خوانده می شود یک دستگاه CNC از هر نوع (تراش،فرز ،سنگ،ابزار تیز کن،تزریق ،پرس ،و...)بیشتربا نوع کنترلرش شناخته شده است مطمئنا آموزشی که به افراد داده میشود در اصل براساس کنترلر این دستگا ه ها می باشد
کنترلر های مختلفی برای دستگاه های CNC موجود میباشد مانند فانوک – هایدن هاین، زیمنس – C39 - 2P22 –C15 – فاگورو میتسوبیشی و...زیمنس و هایدن هاین از مارک هایی می باشند که در ایران فراوان استفاده می شوند اما تفاوت های اینها به چگونه است .
منطق در یافت اطلاعات بصورت کد هائی می باشد که با G شروع می شوند به عنوان مثال کد G01 حرکت خطی است G02 و G03 حرکت دورانی می باشند و G90 نوع مختصات را از نظر مطلق بودن یا نسبی بودن مشخص می نماید .
کدهای عنوان شده کدهای عمومی می باشند و در کدهای خاص با توجه به نوع کنترلر شاید شماره کد فرق تماید به عنوان مثال G20 در زیمنس منظور انتخاب سیستم اندازه گیری متریک می باشد ولی این در هایدن هاین کد G70 این کار را امجام میدهد پس همانطور که گفته شد آموزش کدها باید با توجه به نوع کنترلر صورت گیرد خدا را شکر که استاد بنده در دانشگاه کد نویسی را تحت زیمنس و مدل های بالای این مارک به ما یاد داد.
در دانشگاه چه چیزی را از این دستگاهها باید اموخت
•اصول اولیه از بدنه دستگاه و فرمت آنها
•اصول اولیه ای از کدها به عنوان مثال کدها چگونه عمل می نمایند ساده ترین مثال باز هم کد G01 می باشد
مثلا در خط فرمان دستگاه تراش تایپ می شود
G01 X20 Z-30 F10 S100 M7
دستگاه ابزار را به این نقطه ،با سرعت 10 با هر واخد از پیش تعیین شده با سرعت اسپیندل هزار و...می برد
•آشنائی اولیه با منطق ها مثلا باید انتخاب شود که سیستم اندازه گیری مطلق باشد یا نسبی و یا حتی قطبی متریک باشد یا نه کدهای جانبی برای مشخص کردن سرعت و غیره
•چگونه زیر گروه کاری انتخاب می شود مثلا برنامه ای نوشته شود که دستگاه باید به نقاط مختلف برود و بعد از انجام عملیات در ان محل یک عمل با یک گروه عمل خاص را تکرار کند مثلا برای این کار یک زیر برنامه نوشته میشود که باید هربار دستگاه در ان موقعیت آنها را انجام دهد.
حل چند مثال از قطعات مختلف در تراش و فرزو حتی الامکان در یک دستگاه دیگر نظیر سنگ یا پرس،مثال ها باید به گونه ای باشد که کاربر به سادگی درکی از نحوه انجام کار بدست بیاورد.
جيگ و فيكسچرهاي ماشينهاي كنترل عددي كامپيوتري(CNC)
براي براده برداري سطوح مختلف قطعه توسط يك ماشين كنترل عددي كامپيوتري CNC فقط لازم به يكبار عمل مبنا گيري مي باشد؛ در صورتيكه در يك ماشين ابزار سنتي براي هر عمليات نياز به يكبار مبنا گيري داريم؛ و با استفاده از يك فيكسچر؛ دقت ماشينكاري وابسته به فيكسچر است.
ولي در ماشين ابزار CNC دقت لازم را ماشين ابزار تامين مي كند نه فيكسچر.

رايج ترين نگهدارنده هايي كه در ماشين هاي ابزار CNC بكار ميروند؛ روبندهاي انگشتي (در ماشينهاي فرز) است. چون از آن در انواع كارها مي توان استفاده كرد و نيز ارزان هستند و اين روبندها معمولا دستي هستند و از روبندهاي مكانيزه به ندرت استفاده مي شود. البته چنانچه از ماشينهاي CNC در خطوط توليد اتوماتيك استفاده شود به كار گيري روبندهاي مكانيزه اجتناب ناپذيرخواهد بود. در ماشينهاي تراش CNC معمولا ازسه نظام ها؛ مرغكهاي هيدروليك؛ كولت و براي كارهاي خاص بايد فيكسچر مخصوص قطعه را طراحي كرد.از ديگر تجهيزات نگهدارنده كه در ماشينهاي CNC به كار مي روند صفحات و پايه هاي سوراخ دار؛ پايه فيكسچر هاي يونيور سال و بكار گيري پالت هاي چند خانه با روش تعويض دستي يا اتوماتيك مي باشند.
تكنولوژي CAD/CAM در خدمت ساخت قطعات صنعتي و صنايع قالبسازي‌
كنترل عددي توسط كامپيوتر CNC شامل مراحل ساختي مي‌شود كه در آن ماشين براده برداري (فرز يا تراش‌) فرمانهاي‌لازم جهت انجام كارهاي مختلف بر روي يك قطعه كار را توسط برنامه كامپيوتري نوشته شده توسط شخص عملگر از كامپيوتر دريافت مي‌كند و به آن فرامين عمل مي‌كند. [1]
از آنجا كه فرامين مورد نظر جهت عمل نمودن قسمت مكانيكي دستگاه از اهميت بالايي برخوردار است هر گونه اشتباه‌در اين فرامين مي‌تواند باعث ايجاد لطمات جبران ناپذيري براي دستگاه يا قطعه مورد نظر باشد. با لحاظ نمودن اين نكته كه‌اين فرامين توسط شخص برنامه نويس به مجموعه ماشين CNC وارد مي‌شود و اين شخص به هر حال مي‌تواند جايز الخطاء باشد به نظر مي‌رسد استفاده از تكنولوژي كه در آن از خطاهاي انساني خبري نباشد و برنامه مورد نظر جهت فرامين لازم به ماشين CNCرا نيز مستقيماً خود كامپيوتر توليد نمايد مي‌تواند بسيار مفيد واقع گردد. اين تكنولوژي هم اكنون در اختيار كشورهاي صنعتي بطور كامل قرار گرفته است و در كشورهاي رو به توسعه نظير كشور ما نيز تحقيقات بسياري در اين زمينه در حال انجام گرفتن مي‌باشد.[4]
لازم به ذكر است در شرايطي كه مواردي نظير كمبود نيروي انساني خبره برنامه نويس و دستمزد بالاي اين گونه افراد مطرح مي‌باشد نياز به استفاده از اين تكنولوژي كه به طور اختصار CAD/CAM، نام دارد به مراتب شديدتر احساس‌مي‌گردد.
پايه و اساس اين تكنولوژي همان استفاده از مجموعه سخت‌افزاري و نرم‌افزاري كامپيوتر براي استخراج اتوماتيك‌كدهاي برنامه نويسي (G كدها) و سپس انتقال اين كدها به فرم مورد پذيرش جهت ماشين CNC بوده و شامل مراحل زير مي‌باشد: [1]
الف‌) ترسيم قطعه موردنظر به صورت كاملاً سه بعدي (Surface يا Solide) توسط نرم افزارهاي cad نظير AUTO CAD
MECHANICAL DESKTOP, AUTO SURF, CATIA,
ب‌) تصميم‌گيري در مورد نوع ماشين مورد نياز جهت عمليات براده برداري (فرز يا تراش‌)
ج‌) انتخاب ابزار مورد نياز (اين قسمت مي‌تواند شامل واريانتهاي گوناگون باشد كه معمولاً بهترين واريانت مربوط به حالتي‌است كه كمترين زمان و بهترين كيفيت همزمان مورد توجه قرار گيرند.)
د) استفاده از نرم افزارهاي CAM نظير MASTERCAM, EDGE CAM, HIPER MILL جهت استخراج كدهاي‌مورد نظر از طرح كشيده شده در قسمت الف‌.
ه¨ ) مشاهده شبيه سازي حركت قلم نسبت به قطعه كار درون نرم افزارهاي شبيه ساز كامپيوتري نظير CNCEZ (در صورت‌رضايت بخش بودن اين قسمت‌، فرستادن كدهاي CNC استخراج شده در اين قسمت به دستگاه CNC و توليد نهائي قطعه‌)
لازم به ذكر است در تكنولوژي CAD/CAM مواردي نظير تصميم‌گيري در مورد ترتيب زماني عمليات مختلف در روي‌قطعه كار، انتخاب بهترين مسير براده برداري‌، محاسبه مربوط به سرعت اسپيندل و آهنگ براده برداري‌، انتخاب بهترين ابزارو... نيز توسط قسمت نرم‌افزاري كامپيوتر انجام مي‌گيرد و عملاً نقش انسان در اين تكنولوژي فقط منحصر به قسمت الف‌(رسم قطعه سه بعدي‌) مي‌گردد.
با توجه به مزاياي اين تكنولوژي‌، متأسفانه هنوز هم در كشور ما شاهد عمومي شدن اين مورد در كارگاهها و بخشهاي صنعتي نمي‌باشيم و تنها در بخشهاي نظير صنايع خودروسازي‌، هواپيماسازي و صنايع دفاعي و يا دانشگاهها و مراكز علمي‌مي‌توان اثري كمرنگ از اين تكنولوژي مشاهده نمود. دلايل عدم استقبال عمومي كارگاهها و بخشهاي صنعتي كوچك و متوسط در اين زمينه به شرح زير مي‌باشد:
الف‌) گران بودن اين تكنولوژي‌
ب‌) انحصاري شدن اين تكنولوژي و سري (SECRET) قلمداد نمودن آن از طرف عده معدودي كه به نوعي از اين‌تكنولوژي بهره‌مند گرديده‌اند.
ج‌) كافي نبودن نيروهاي متخصص و متعهد
3ـ شرح قطعه توليدي‌:
قطعه مورد نظر براي توليد كه اينزرت آن ساخته شده است نوعي زانويي با سه شاخه مي‌باشد كه بر روي لبه‌هاي ميزها و دكوراسيونها نصب مي‌شود و باعث جلوگيري از صدمه رسيدن به دست انسان و نيز باعث زيبايي دكوراسيون مي‌گردد. نمونه‌دوم كه ماكت يك قالب بازي است مربوط به توليد شيشه نوشابه است و از آنجا كه اين قطعه نيز سطح نسبتاً پيچيده‌اي دارد سعي شده است با اين روش در مورد توليد آنها تحقيق گردد. اين قطعات بصورت كاملاً سه بعدي مي‌باشد كه شكل 1 نشان‌دهنده آنها مي‌باشد كه در نرم‌افزار Auto CAD 2000 و بصورت كاملاً SOLID و با استفاده از دستورات سه بعدي رسم‌گرديده است‌.[2]
4ـ شرح دستگاه توليدي‌:
دستگاه مورد نظر فرز آزمايشگاهي CNC (فرز سه محوره CNC مدل افقي DN 333 محصول مركز آموزشي توليدي‌كفا) است و از قسمتهاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري زير تشكيل گرديده است‌: [5]
الف‌) كامپيوتر PENTIUM 333 با حداقل 32MB RAM
ب‌) كنترلر جهت برقراري ارتباط بين كامپيوتر و مجموعه مكانيكي فرز
ج‌) نرم افزارهاي KNC (جهت كمپايل نمودن برنامه استخراج شده و ترجمه آن براي كنترلر دستگاه‌)
AUTO CAD 2000 (جهت ترسيم به بعدي قطعه‌)، MASTERCAM (جهت استخراج كدهاي CNC و فرستادن آنها به نرم‌افزار KNC (جهت كمپايل شدن‌)
د) مجموعه مكانيكي شامل ميز دستگاه و موتورهاي مرحله‌اي (step motors) و اسپيندل و روبنده‌ها و مجموعه مكشي‌براده‌ها
شكل (2) نشان دهنده مجموعه دستگاه و نحوه ارتباط قسمتهاي مختلف آن با يكديگر مي‌باشد.
نكته قابل توجه در اين است كه اين دستگاه كاملاً آموزشي بوده و كار انجام گرفته يك كار عملي است كه هم اكنون در خط‌توليد قرار گرفته است‌.
5ـ شرح پژوهش انجام گرفته‌:
در اين پژوهش در مرحله اول بايد اطلاعات مربوط به هندسه اين دو ماكت كامل مي‌شد كه اين اطلاعات بعد از در نظر گرفتن Scale مورد نظر مبناي ترسيم سه بعدي قطعه در محيط اتوكد مي‌گرديد.
اين اندازه‌گيري‌ها و بدست آوردن اطلاعات به كمك كوليس و ريزسنج انجام گرفت البته در اين مرحله نيز مي‌توان نقش‌انسان را حذف نمود و به كمك دستگاههاي اندازه‌گيري دقيق (CMM) مختصات نقاط مختلف را برداشت و به محيط‌طراحي فرستاد و عملاً ضريب خطا را صفر كرد. پس از آنكه قطعه در محيط اتوكد ترسيم گرديد فايل مربوطه با پسوند خاصي كه حلقه ارتباطي نرم افزارهاي CAM و CAD است ذخيره شود و به نرم‌افزار MASTERCAM ارسال گرديد.
در اين نرم‌افزار متغيرهايي نظير تقدم و تأخر عملياتهاي مختلف نظير خشن تراشي‌، پرداخت كاري نوع ابزار براده‌برداري‌، ميزان پيشروي و همه فاكتورهاي مورد نياز در عمليات ماشين كاري بطور مناسب از طرف كامپيوتر پيشنهاد و در ليست برنامه ماشينكاري اعمال گرديد. [6] همچنين با استفاده از محيط گرافيكي بسيار قدرتمند اين نرم‌افزار حركت ابزار براده برداري نسبت به قطعات خام نظير قسمتهاي مختلف قالب بادي يا سنبه و ماتريس شبيه سازي شده و بصورت انيميشن‌مشاهده گرديد. شكلهاي (5,4,3).
از آنجا كه نوع براده برداري و حركت قلم و نهايتاً استخراج قطعات موردنظر از مواد خام مناسب تشخيص داده شد به‌كامپيوتر دستور استخراج كدهايي كه CNC براي حركت قلم بصورت مورد نظر صادر گرديد. در اين مرحله حدود 5000خط برنامه جهت سنبه و 3000 خط جهت ماتريس و 9000 خط جهت يك ظرف قالب باري استخراج گرديد كه مؤلفين‌ كوچكترين سهمي در نوشتن اين حجم از برنامه نداشتند و تنها شاهد استخراج آن از كامپيوتر بودند.
لازم به ذكر است كه فرمت (قالب‌) برنامه‌هاي استخراجي به نوعي بود كه با استاندارد ماشينهاي فانوك (FANUC) كاملاً سازگاري داشت ولي متأسفانه با استاندارد مربوط به دستگاه CNC مجموعه كارگاهي ابداً سازگاري نداشت‌. لذا تصميم گرفته‌شد كه تنها از مختصات نقاط استفاده شده در كدهاي G00 و G01 برنامه استخراجي استفاده شود و برنامه‌اي جديد نوشته‌شود كه اين مختصات را به صورت برنامه قابل فهم براي كنترلر دستگاه CNC مجموعه كارگاهي در آورد به نوعي كه نرم‌افزارKNC در كمپايل كردن اين برنامه نتواند كوچكترين ايرادي به قالب برنامه جديد وارد نمايد. بعد از تحقيق و بررسي در ساختار هر دو فرمت نهايتاً به كشف موارد تضاد و تشابه هر دو استاندارد (استاندارد ماشينهاي فانوك و استاندارد ماشين‌CNC كفا) نايل گشتيم‌. قدم دوم رفع اين تضاد به گونه‌اي بود كه بتوان با اجراي يك برنامه كامپيوتري ثالث فرمت فانوك را به‌فرمت كفا تبديل نمود. از آنجا كه برنامه‌هاي استخراجي از MASTERCAM چندين هزار خط بود مسلماً تغيير و تبديل فرمتها به يكديگر كاري نبود كه بتوان بدون يك برنامه ثالث و به صورت دستي انجام داد. لذا يك برنامه كامپيوتري به نام‌ [3]CHANCGE.EXEتدوين گشت كه به راحتي كار تبديل فرمتهاي فانوك به كفا را در عرض چند صدم ثانيه انجام‌مي‌داد. بعد از تغيير فرمت برنامه استخراجي توسط MASTERCAM(فرمت فانوك‌) به فرمت قابل قبول توسط كامپايلر وكنترلر دستگاه CNC كفا نوبت به اجراء اين برنامه و به دست آوردن محصـول نهائي كه همان قطعات سنبه و مـاتريس قالب‌دايكاست و يا قالب بادي بودند، رسيد كـه در ادامه به آن
پرداخته مي‌شود.
6ـ شرح روند توليد قالب به صورت عملي‌:
پس از آنكه كدهاي تغيير يافته را وارد نرم‌افزار KNC مجموعه كفا نموديم‌، اين نرم‌افزار بدون هيچ ايرادي اين كدها را پذيرفت و مجموعه مكانيكي دستگاه آماده اجراي اين برنامه پذيرفته شده گرديد. پس از تعيين نمودن نقطه صفر قطعه(PRZ) و تست نهائي حركت به صورت OFFLINE و مشاهده اين حركت در قسمت گرافيكي نرم‌افزار KNC دستور شروع عمليات مكانيكي صادر گرديد و از آنجا به بعد ديگر خود دستگاه به كمك كدهاي مربوطه تمامي مراحل از براده برداري تا سوراخكاري قسمتهاي مربوط به ميله راهنما و سيستمهاي راهگاهي را انجام داد در نهايت قطعات سنبه و ماتريس‌به روي ماكت چوبي شكل گرفت و همانگونه كه در اشكال 5 و 6 نشان داده شده است جهت استفاده در خط توليد آماده گرديد.
7ـ نتيجه‌گيري‌:
با استفاده از تكنيك CAD/CAM امكان تهيه برنامه ماشينكاري قطعات پيچيده و متنوع بدون نياز به برنامه نويس يا عملگر ماهر و در زمان بسيار كم ميسر مي‌گردد و اين در حالي است كه حذف بسياري از موارد دستي در طي مراحل طراحي‌تا ساخت باعث كاهش ضريب خطا نيز مي‌گردد. در ضمن قطعاتي كه روشهاي معمول عاجز از توليد آنها هستند و در اين‌تكنيك با دقت مطلوبي قابل توليد هستند كه قطعه مطرح شده در اين تحقيق نيز به خاطر سطوح و شعاعهاي انحناي مختلفش‌از آن دسته مي‌باشد.
محور، راستایی است که به وسیله کنترلر ماشین CNC کنترل می شود
محور می تواند خطی باشد (حرکت در طول یک خط راست) یا دایره ای(حرکت دورانی). تعداد محورهای یک ماشین، توانایی های ماشینکاری آن را مشخص می کند. یک ماشین 2.5 محوره، واقعا دارای 3 محور است ولی فقط دو محور آن به طور همزمان حرکت می کنند. البته بیشتر ماشینهایی که استفاده می شوند، دارای سه محور کامل هستند. برای مراکز ماشینکاری، یک ماشین سه محوره دارای سه محور خطی است و یک ماشین چهار یا پنج محوره دارای سه محور خطی و یک یا دو محور دورانی است.
بنابراین در ماشین 2.5 محوره باید تنها دو محور در یک زمان حرکت کنند و برای عملیات ساده ای همچون سوراخ کاری و بیشتر فرزکاری بکار می رود؛ در حالیکه در ماشین 3 محوره، باید در یک زمان هر سه محور دارای حرکت باشند و برای عملیات پیچیده تری مانند سطوح با اشکال دقیق برای قالب ها به کار می رود.
كاربردهاي منطق فازي در ماشين‌هاي CNC
مكانيسم پيچيده و بسيار دقيق مغز انسان كه در كنترل پديده‌ها و حل مسائل مربوطه او را ياري مي‌دهد الگوي طراحي و ساخت غالب سيستم‌هاي كنترل بوده است . دو قابليت عمده انسان در كنترل يك سيستم، يكي برخورداري از يك پايگاه دانش قابل انعطاف كه همان اطلاعات فني ذخيره شده در مغز و توانايي اصلاح و تطبيق سريع آن و ديگري انجام تركيب اطلاعات گوناگون بدست آمده از طريق حواس مي‌باشذ لذا افزايش استفاده از سيستمهاي هوشمند متكي بر دانش تلاشي براي تحقق توانايي اول و تحقيقات جاري بر روي تركيب اطلاعات نيز براي تحقق توانايي دوم انسان است . دراين راستا به كارگيري و تركيب روشهاي هوشمند همچون شبكه‌هاي عصبي، سيستمهاي خبره فازي و آلگوريتمهاي تكاملي براي كنترل سيستم‌ها بسيار مورد توجه قرار گرفته‌اند. مزيت اين روشها، امكان بهره‌گيري از قابليت يادگيري است . هريك از سيستم‌هاي هوشمند فوق معمولا داراي پارامترهاي تطبيقي هستند كه هنگام يادگيري تغيير مي‌كنند. دراين پايان‌نامه دو روش يادگيري خارج خط و روي خط مورد بحث و بررسي قرار گرفته‌اند. روش اول كه توسط نگارنده توسعه يافته است استفاده از اطلاعات عددي بصورت خارج حط براي توليد پايگاه دانش يك كنترل كننده فازي است . دراين روش با استفاده از اطلاعات عددي بدست آمده از ديناميك تحت كنترل، پايگاه دانش ايجاد مي‌شود. روش دوم روش خودسازمانده مي‌باشد كه در آن كنترل كننده فازي مي‌تواند پايگاه دانش مناسب براي كنترل يك سيستم را هنگام كنترل آن ايجاد كند. در ادامه، اين روشها براي طراحي كنترل كننده محرك محورهاي ماشين كنترل عددي كامپيوتري (Cnc) مورد استفاده قرار گرفته است . علاوه بر پياده‌سازي الگوريتمهاي فوق‌الذكر، دو كاربرد ديگر منطق فازي براي ماشينهاي كنترل عددي كامپيوتري ارائه شده است كه عبارتند از: 1 - كنترل ميزان براده‌برداري 2 - تركيب اطلاعات بدست آمده از سنسورهاي مختلف . تحقيقات فراواني بر روي تركيب اطلاعات صورت پذيرفته و نظريه‌هاي گوناگوني ارائه شده است . در ادامه بحث به تشريح برخي از اين نظريه‌ها پرداخته و در آخر روشي نيز نگارنده در باب بهره‌گيري از منطق فازي در تركيب اطلاعات سنسوري ارائه نموده است .


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-22-2017, 03:33 AM
ارسال: #32
RE: سی ان سی چیست
طراحي كنترل‌كننده مقاوم براي يك سيستم CNC
سيستمهاي CNC براي كارهاي ماشين‌ابزار به طور گسترده‌اي در صنعت استفاده مي‌شوند. از مهمترين قسمتهاي اينگونه سيستمها واحد كنترل آنهاست ، كه نقش هدايت سيستم براي انجام عمل ماشينكاري مطلوب ، روي قطعه كار را بر عهده دارد. در واقع كيفيت ماشينكاري در اين سيستمها، وابسته به واحد كنترل آنها مي‌باشد. هدف از اين رساله طراحي كنترل‌كنندهء مناسب ، جهت تعقيب مسير مرجع حركت و سرعت مطلوب ماشينكاري، براي سيستمهاي CNC مسير پيوسته مي‌باشد. بدين منظور از مدل يك سيستم CNC خاص استفاده،و كنترل‌كننده‌هاي مختلفي براي آن طراحي شده است . كنترل‌كننده‌هايي كه در اين رساله براي سيستم موردنظر طراحي شده، عبارت از كنترل‌كنندهء اصلاح شده، كه در واقع اصلاحي بر واحد كنترل سيستم CNC مورد نظر مي‌باشد، كنترل‌كنندهء PID به روش الگوريتم ژنتيك ، كنترل‌كنندهء لغزشي و كنترل‌كنندهء فازي مي‌باشند. با استفاده از نتايج شبيه‌سازي عملكرد سيستم CNC مورد نظر، همچنين عملكرد آن با استفاده از كنترل‌كننده‌هاي طراحي شده، مورد بررسي قرار گرفته است . در نهايت مقايسه‌اي بين عملكرد سيستم، با استفاده از كنترل‌كننده‌هاي مختلف انجام، و مزايا و معايب هر يك بيان گرديده است .
طراحي يك مسيرياب پيوسته تطبيقي و كنترلگريك دستگاه CNC چند محوره
نقشه سرعت پيشروي ماكزيمم را براي پرداخت خشن در يك دستگاه فرز CNC بدست مي‌آوريم. و سپس با استفاده از آن مسيرهاي حركت و الگوي سرعت پيشروي را بصورت خارج از خط بهينه‌سازي مي‌كنيم. مدل نيروي استفاده شده در اينجا از نوع صلب لحظه‌اي بوده و پرداخت توسط يك دستگاه سه محوره و با مته انتها-تخت انجام مي‌شود. مسيرهاي حركت را بگونه‌اي تعيين مي‌كنيم كه پرداخت در حداقل زمان ممكن صورت گيرد و الگوهاي سرعت پيشروي را چنان محاسبه مي‌كنيم كه نيروي وارد شده بر افزايش برش از حد مجاز بيشتر نشود. همچنين يك درونياب تطبيقي را ارائه مي‌كنيم. كه در آن جهت‌هاي حركت با استفاده از مقادير لحظه‌اي خطاي موقعيت اصلاح مي‌شود و در مواردي كه خطا از آستانه مجاز بيشتر شود، با كاهش سرعت پيشروي بصورت روي خط، خطا محدود مي‌گردد. در سيستم‌هاي پيشنهادي اثر اغتشاش گشتاور برشي با استفاده از يك كنترلگر طراحي شده حذف مي‌گردد. نتايج حاصل از شبيه‌سازي روشهاي پيشنهادي نشانگر بهبود قابل توجه بازدهي دستگاه CNC است .
طراحي و تحليل ميزسه محوره CNC جهت استفاده در دستگاه برش با آب
كنترل عددي كه بصورت مخفف با حروف NC نشان داده مي‌شود عبارتست از :شيوه راهنمايي ماشين به كمك علامتهايي كه بصورت كد يا رمز در آمده‌اند. كه اين كدها از حروف الفبا و اعداد تشكيل شده و همچنين از سنبل‌هاي ديگري بعنوان كد استفاده مي‌گردد . ماشين هاي NC حافظه نداشته و براي حركت خودكار،واحد كنترل MCU يك قسمت از اطلاعات را خوانده و آن بلوك را اجرا مي‌كند، سپس قسمت بعدي را مي‌خواند و به همين ترتيب تا به انتهاي برنامه برسد. دستگاههاي كنترل عددي كامپيوتر نيز مانند دستگاههاي NC مي‌باشند با اين تفاوت كه به كمك يك كامپيوتر دستگاه داراي حافظه مستقلي مي‌باشد. در CNC سعي برآن است كه اعمال MCU براي اجراي بهتر تا حد ممكن داخل نرم‌افزار برنامه‌ريزي شده، و به حافظه فرستاده شود كه اين خود باعث سادگي سخت افزار گرديده است.
بررسي تفاوت CMM با CNC
اگر اولين فکر شما اين است که ارزانترين CMM اي را که مي توانيد پيدا کنيد- براي خدمات دادن نمايشي به آن دسته از مشترياني که فقط متقاضي اين قابليت هستند - بخريد، بايد دوباره فکر کنيد. شانس اين است که شما تنها به CMM هاي داراي کنترل کامپيوتري، سرو درايو و CMM هايي که کاملا" با محيط ديجيتالي کارگاه هاي امروزه ترکيب شده اند، نگاه نکنيد.
يقينا" در هر بازار CMM ، محلي براي CMM هاي دستي ارزان وجود دارد. ممکن است که آنها انتخاب مناسبي براي بهبود دستگاه هاي اندازه گيري روميزي در کارگاههاي شخصي باشند.
اما اگر به فکر خريد يک دستگاه CMM دستي به عنوان وسيله اندازه¬گيري اصلي خود هستند، برويد و اطراف کارگاه خود را نظاره کنيد. از خود بپرسيد که چرا شما آن همه پول بابت ماشين هاي CNC پرداخت کرده ايد.
اولين پاسخ اين است که آنها در مقايسه با ماشين هاي دستي 6 تا 10 برابر قابليت توليد بيشتري دارند. يک CMM جديد با کنترل کامپيوتري تقريبا" همان محاسن قابليت توليد را در مقايسه با نوع دستي آن دارد.
حتي اگر CMM هاي نوع دستي قادر به اندازه¬گيري قطعات شما باشند، در کسب¬وکار امروزه شما به سادگي نمي¬توانيد از عهده زمان انتظار آن برآييد. شما مجبوريد که ماشينهاي ابزار خود را در حين اندازه¬گير قطعه متوقف کنيد و يا با اين فکر که قطعات خراب نمي سازيد ادامه دهيد. تا اينجا CMM هاي با کنترلر کامپيوتري با قابليت توليد 6 تا 10 برابر بيشتر نسبت به انواع دستي CMM بسيار جذاب تر است. اما اين تمام داستان نيست.
ماشينهاي ابزار CNC شما بي تعارف کارهايي را انجام خواهند داد که ماشين هاي ابزار دستي شما در مقايسه با ابعاد و قدرتشان توانايي انجام آن را ندارند. کارهايي مثل ميانيايي هليکال(Helical) و يا برشهاي همزمان چند محوره پيچيده که اين براي CMM ها نيز صادق است.
در حالي که اندازه¬گيري يک شکل پيچيده مثل يک ايرفويل يا يک بدنه اتومبيل اسمبل شده و يا قالب يک بطري از لحاظ تئوري امکان پذير است ولي مطمئنا" شما سعي نخواهيد کرد که اين کار را بيشتر از يک بار با CMM دستي انجام دهيد. اسکنيک قطعه موجود براي توليد داده هاي ابعادي مورد نياز براي مهندسي معکوس به سادگي حتي از توانايي هاي يک اپراتور ماهر CMM نيز خارج است.
در نهايت شما نيازمند يک CMM قابل برنامه ريزي با قابليت شبکه که قابليت هاي ديجيتالي ديگر را نيز پشتيباني کند خواهيد بود. اگر مشتريان شما در حال حاضر چنين نيستند، اما در زماني نزديک داده هاي قطعه را به صورت ديجيتالي براي شما خواهند فرستاد و در بازگشت خواهان اطلاعات ديجيتالي صحت قطعه خواهند بود.
چرا در كنار يك CNC بايد يك CMM نيز باشد؟
ساده ترين جواب اين است که شما حقيقا" راه ديگري ندارد. اگر شما مي-خواهيد در بازار امروز فعاليت کنيد، دير يا زود شما مجبور خواهيد بود که به همراه قطعاتي که تحويل مي¬دهيد، يک گزارش اندازه¬گيري CMM نيز ارائه کنيد. البته مي توانيد براي تهيه اين گزارش از خدمات اندازه¬گيري بيرون استفاده کنيد و يا قطعه را با ماشين CNC خود اندازه گيري نماييد، اما با اين روند زياد نخواهيد توانست که از نظر هزينه رقابت کنيد.
جواب کاملتر اين است که يک CMM مناسب، کارآيي و سودآوري کل عمليات شما را بهبود خواهد داد و حتي مي¬تواند قابليتهايي را اضافه کند که فرصتهاي جديدي را در کسب¬وکار به روي شما باز کند. براي مثال بسياري از CMM هاي اخير نرم افزارهايي را پيشنهاد مي¬کنند که مي¬توانند يک قطعه موجود را اسکن کرده و سپس برنامه قطعه مربوطه را براي ماشين¬کاري آن توليد کنند. اين همان چيزي است که مهندسي معکوس ناميده مي شود و فضاي تجاري است که انتظار مي رود که در آينده به سرعت رشد کند.
قابليت CNC/DVC با کنترل کاملا" سرو
DNC با کنترل عددي مستقيم که همان توانايي گرفتن برنامه ها به صورت فايل هاي کامپيوتري از يک منبع است، کارآترين روش براي انتقال روند اندازه گيري به واحد کنترل CMM است. به ياد داشته باشيد که شما مي خواهيد قطعات خروجي ماشين هاي ابزار CNC را اندازه¬گيري کنيد و هرچيزي کمتر از يک CMM کاملا" اتوماتيک نخواهد توانست اين کار را انجام دهد.
ماشينهاي ابزار و CMM ها به طور کامل باهم در ارتباطند. CMM هم يک ماشين ابزار است و شما هرگز يک ماشين ابزار را بدون قابليت هاي CNC و DNC و کنترل کاملا" سرو نمي خريد.
هد پراب زاويه دار (چرخشي) به همراه تعويض کننده اتوماتيک پراب
توانايي چرخش يک پراب در چند صفحه نسبت به پراب هاي افقي يا عمودي اختلاف بين يک اندازه گيري موفق با يک اندازه گيري بيهوده را به وجود مي آورد. زاويه دار بودن هد به دليل در اختيار گذاشتن يک محور کنترل چهارم، اين امر را ممکن مي سازد.
اگر کمي فکر کنيد، درخواهيد يافت که داشتن قابليت تعويض پراب به صورت اتوماتيک باعث صرفه جويي در زمان مي شود. اين دقيقا" همان حسي را ايجاد مي کند که وقتي ماشين CNC شما داراي يک تعويض کننده اتوماتيک ابزار باشد. قابليت هايي مثل نگهدار پراب اتوماتيک رک نگهدار پراب و يک نرم افزار براي تعويض پراب معمولا" انتخاب هاي ارزاني هستند. اين هزينه ها در جهت صرفه جويي در زمان و تسريع اندازه گيري هاي پيچيده تر بسيار با ارزش است.


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-22-2017, 06:52 AM
ارسال: #33
RE: سی ان سی چیست
1) معرفی:
 این مبحث تقریبا به طور کامل به روش های جدید ابزارگیری مانند ابزارگیری های مدولار می پردازد. گرفتن و محکم کردن ابزارهای سنتی موضوع آشنایی برای اکثر مهندسین کارگاه های ماشین کاری محسوب می شود.
 یک ابزار معمولا روی ایستگاه ابزار (Tool-Post) و تارت (Turret) یا داخل اسپیندل یک ماشین نصب می شود. ساقه ها، میله ها و خود ابزار های برشی به روش های مختلف ، به نحوی گرفته شده و تنظیم می شوندکه لبه های برنده در موقعیت های تعریف شده ای قرار گیرند.
 به این منظور از پیچ ها ، گیره ها، آداپتورها و میله های کششی (Draw-bar) استفاده می شود. تعویض ابزار از طریق لبه برنده اینسرت (Indexing) یا تعویض کل ابزار صورت خواهد گرفت.
 در ابزارهای مدولار ، واحد برشی یک بخش کوچکتر و مجزا از ابزار محسوب می شود و مسئول روبرو شدن با ماشین ابزار نیست. این بخش به ابزار اصلی از طریق یک اتصال (Coupling) وصل خواهد شد. در سیستم های مدولار یک نوع اتصال عمومی وجود دارد که امکان استفاده از این واحد ها را در هر نوع ماشینی برقرار می سازد. این اتصال را ابزار گیر اصلی (Basic Holder) می نامند.
 اتصال مدولار باید دقیق و قوی باشد با توجه به نوع کاربرد ، سریع تعویض شود. ماشین های سنتر دارای سیستم تعویض ابزار اتوماتیکهستند و این بدان معناست که تحت تاثیر زمان تعویض ابزار قرار نمی گیرند.
2) سیستم های ابزار گیر مدولار
 سیستم Varilock از نوع مدولار است و دارای قابلیت انعطاف بالایی می باشدبه نحوی که ابزار برشی، طول، قطر آن و... را می توان نغییر داد. اگر یک ماشین جدید با اسپیندل متفاوت خریداری شود کلیه ابزار های موجود و متعلقات آنها را می توان با ابزار گیر های اصلی جدیدی مورد استفاده قرار داد.
 در عمل معمولا ترکیبی از ابزار های مدولار و صلب را می توان به عنوان بهترین راه حل انتخاب کرد. ابزار گیر های مدولار با دلایل زیر انتخاب می شوند:
• زمانی که ابزارها قرار استروی چند ماشین متفاوت با اندازه ها و انواع مختلفدنباله مخروطی استفاده شوند.
• زمانی که قطعات با تولید تغییر می کنند به نحوی که نیازمند قابلیت انعطاف از طرف سیستم ابزار گیری هستیم.
• زمانی که پیچیدگی قطعه کار نیازمند تعداد زیادی ابزار مخصوص می باشد.
ابزار های اصلی یکپارچه زمانی انتخاب می شوند که :
1) عملیات به نوعی هستند که در دراز مدت تغییر نمی کنند
2) از نظر فنی و کاربردی بهترین انتخاب هستند. مثلا زمانی که ابزاری کوتاه با حداقل لنگی مورد نیاز است.
3) یک نوع ابزار برای عملیات مختلف استفاده می شود و معمولا تحت تاثیرتغییرات ابعادی قرار نمی گیرد. مانند ابزار گیر های فرز و گیره های فشنگی.
Varilock سیستم ابزار گیری است که شامل هر دو نوع ابزارهای مدولار و یکپارچه می شود تا انتخاب ابزار بهینه صورت گیرد.
افزاینده های طول، کاهش دهنده و افزاینده قطر ابزار از طریق آداپتور:
 آداپتور های Varilock در یک اندازه معین، با کلیه ابزارگیرهای اصلیبا همان اندازه مطابقت دارند. آنها می توانند در هر نوع ماشینی که دارای اندازه های منطبق بر ابزارگیر اصلی باشدمورد استفاده قرار گیرندو به این ترتیب لیست ابزارهای مورد نیاز کوتاه تر گردد. این سیستم شامل ابزارگیر اصلی، مطابق با استاندارد گلوییی اسپیندل آداپتور برای انواع ابزارهای برشی به همراه افزاینده طول (extension) و تبدیل های کاهش یا افزایش قطر می باشد.

سیستم Varilock حداکثر قابلیت انعطاف را از طریق روش های مختلف گرفتن ابزار فراهم می کند:
1) برای حداکثر صلب بودن پیچ مرکزی باید استفاده شود تا ابزار را با پایداری بالا بگیرد.
2) زمانی که تعویض سریع در اتاق ابزاریا در انباره ابزارمورد نیاز است باید ازنوع دارای گیرش در قسمت جلویی استفاده شود.
سیستم Varilock در سه اندازه مختلف ساخته می شود: 50، 63و 80
این اعداد معرف قطر قسمت اتصال (کوپلینگ) است.
این سیستم می تواند به عنوان روش اصلی گرفتن ابزار در ماشین های دستی انتخاب شود. اتصال به کار رفته در این سیستم جایگزینی قوی و پایدار با طول آزاد کوتاه فراهم می کند.
دانلود فایل اصلی با یه عالمه عکس:
http://forum.a00b.com/upload/Uploads/636...0CNC_5.doc


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-22-2017, 06:55 AM
ارسال: #34
RE: سی ان سی چیست
-Contents-

1-History of CNC.
2- Machining Genterrs
a.Types of macgening centers
b.Parts of the CNC
machining
3-Chucking and Tarnehg Genters
a. CNC chucking center
b.CNC Turning center
c.Parts of the CNC chuking and Turning centers

CNC
Computer numerical control
Computational numerical control
Stored- program numerical control

CNC ماشین ابزاری است که در آن مقادیر عددی متناظر با ابزار یا وضعیت کنترل مورد نظر به وسیله کامپیوتر تولید می گردد. ومترادف است با Soft-wired

تاریخچه :
نوعی از ماشینهای ابزار NC در ابتدای انقلاب صنعتی- 1725- بکار می رفت زمانی که ماشین های بافتنی در انگلستان از punched cards برای ایجاد الگوهای مختلف بر روی پارچه استفاده می کردند ، حتی درگذشته در راه های گردانه با پینهای اضافی برای کنترل ناقوسهای کلیساهای اروپایی و امریکایی استفاده میشد. در 1963 اولین پیانور اختراع شد که از ربانهای کاغذی پانج شده که از میان انها هوا عبور داده میشد برای کنترل اتوماتیک کلید های پیانو استفاده میشد.
تولید انبوه (تولید قابل تغییر ) خیلی از عملیات های کلی را که به کمک دست صنعتگرانه انجام می گرفت رابه ماشین های ابزار واگذار کرد . ماشین های ابزار دقیقتر وبهتری تولید شد که سیستم قابل برنامه ریزی برای سری زنی ( کپی تراشی ) به سرعت جای خود را در صنعت باز کرد . درنیمه دوم قرن نوزدهم تعداد زیادی از ماشینهای ابزار برای عملیاتی ماشینکاری برنامه ریزی شدند . مانند : تراشکاری ، سوراخکاری ، فرز کاری و سنگ زنی . با پیشرفت سیستم های الکتریکی وهیدرولیکی وپنوماتیکی امکان کنترل بهتر حرکت های خطی فراهم شد .
در 1974 نیروی هوایی آمریکا طرح ها ونقشه های قطعات هواپیما را جمع آوری کرده بود ومتوجه شده بود که طرح های پیچیده اجزاء هواپیما مانند: محور تیغه هلی کوپتر ها وقطعات موشک – مشکلات فراوانی را برای صنعتگران ایجاد کرده است . که نمی توانند ساخت قطعات را بر طبق جدول زمانی مورد نظر به اتمام برسانند. درهمین موقع John Parsons ازکمپانی Parsons ( مکان : Traverse city Michigan) شروع به آزمایشی بر روی این ایده کرد که ماشین ابزاری بسازد تا محورهای آن با داده های عددی به حرکت در آیند وکنترل شوند در سال 1949 نیروی هوایی آمریکا برای توسعه NC وروشهای تولید سریع ، قراردادی مهم با Parsons بست . Parsons تحقیق دراین مورد را به MIT واگذار کرد که در سال 1952 با موفقیت یک Cicinnati محورعمودی را تولید کرد . ماشینی که قطعات را با حرکت همزمان ابزار برش در راستای سه محور x,y,z می ساخت . درمدت کوتاهی تقریبا تمام تولید گران ماشین های ابزار تعدادی از NC را تولید می کردند . در 1960 درنمایشگاه ماشین ابزار شیکاگو ، بیش از هزار ماشین NC به معرفی نمایش گذارده شد . اکثر این ماشین ها دارای موقعیت یابی نقطه بر نقطه تقریبا ساده ای بودند . اما اساس NC هنوز تقدیر نکرده بود .
NC همگام با پیشرفت صنعت الکترونیک وبرق متحول شد . در اوایل سیمهای الکترونیکی کوچک تولید شدند . اما کنترل آنها بزرگ بود وضریب اطمینان آنها پایین بود بعد سیستم مدار جامد و سرانجام مدارمجتمع پیشرفت کرد . واحد کنترل کوچکتر ومطمئن تر وارزانتر شد این پیشرفت ماشینهای ابزار و واحدهای کنترل به گسترش کاربرد NC ازصنعت ماشین ابزار به تمام سطوح تولید صنعتی کمک خواهد کرد .

(فرز CNC) machining center
دستگاهی که با کنترل عددی کامپیوتر عملیات براده برداری را انجام میدهد وبرای این کار چند محور وانواع مختلف قلم وابزار را بکار می گیرد .
انواع :machining centers
1) نوع محور افقی
2) نوع محور عمودی
محور افقی Horizontal Spindle
بردونوع است :
نوع اول : توانایی حرکت ابزار به سمت بالا وپایین در راستای محور x وجود دارد . معمولا دارای یک یا دو میز برای بستن قطعه است شکل (1-9) به کمک این نوع از فرزها یک قطعه کار می تواند ماشینکاری شودودرهمین مدت قطعه دیگر روی پالت دوم بسته شود که این خود باعث صرفه جویی بسیار زیاد رد وقت وهزینه های ماشینکاری می شود . که درشرکت پیشتاز خودرو ( سازنده قطعات خودرو برای شرکت ایران خودرو ) از این نوع از فرزهای CNC به فراوانی استفاده می گردد. ( نوع دو پالته )
نوع دوم : نوعی که ابزار یا Center توانایی حرکت در راستای محور y ها را ندارد وکلکی دستگاه به سمت بالا وپایین حرکت نمی کند وثابت است . که مجهز به Pallet shuttle می باشد این پالت قابل حرکت است و بعد از اینکه قطعه ماشینکاری شد قطعه کار به همراه پالت به سمت شاتل حرکت می کند . سپس می چرخند ویک پالت جدید به همراه قطعه کار جدید برای ماشینکاری به موقعیت مورد نظر می رسد ( شکل 2-9)
محورعمودی Verte'cal Spindle :
فرز محور عمودی دارای ساختار Saddle –type است با ریلهای کشویی برای میز دستگاه که بهره می برد از کلگی عمودی دارای ریلهای کشویی بجای حرکتی rill مانند ( شکل 3-9)

Parts of the CNC machining center
بخش های اصلی ماشینهای ابزار CNC عبارتند از :
(شاسی1- BED (
(ستون کلگی 2- Column (
(میز کار ماشین 3-Saddle (
( موتورهای چرخاننده سه محور4- Serve motors(
5-ball Screws
(محور ماشینکاری6-Spindle(
( تعویض کننده ابزار7- tool Changers(
( واحد کنترل کننده ماشین 8-machine control unit (
(MCU)

BED
Bed معمولا از چدن با کیفیت مرغوب تهیه می گردد که برای یک ماشین محکم قادر به انجام کارهای سنگین عملیات ماشینکاری ونگهداری بسیار دقیق ساخته میشود . ریلهای پرس شده وسفتکاری شده بر روی bed سوار می شوند برای تامین کردن حماتی محکم برای تمام حرکات خطی محورها
Saddle
این بخش روی ریلهای سفت کاری شده میز دستگاه مونتاژ می شود که برای فرز قابلیت حرکت خطی در راستای محور X ها را تامین می کند.
Column
این قسمت که بالای Saddle مونتاژ میشود با قدرت پایداری بالا طراحی شده است این قـدرت پــایداری در مقابل پیچش برای اجتناب از اعوجــاج و پیچش پلاستیک
وانحراف در مدت عملیات ماشینکاری برای Column ایجاد میشود .
Table
بخش Table که روی bed مونتاژ می شود وامکان حرکت خطی در راستای محور z ها را فراهم میکند.
Servo system
این بخش که تشکیل شده از موتورهای ball screw , Servo drive وفییدبکهای به رمز درآورنده موقعیت ابزار ، میزتامین می کند، حرکت سریع ودقیق وتعیین موقعیت در راستای سه محور x,y,z فیدبک به رمزدر آورنده که روی انتهاهای ballScrews سیستم مدار بسته ایجاد میکند . که امکان مستمر شدن به ابزار یا میز وتوانایی تکرار جهت تا دقت در عدود 0.003 mm را فراهم می کند .
Spindle
این بخش که سرعت دورانی آن دارای دقت تا 1(rpm) است یک بازه سرعت از 20 تا 6000rmp را داراست .
Spindle می تواند از نوع مکان ثابت باشد یا می تواند ازنوع باوضعیت محورکج باشد که استفاده میشود برای ایجاد یک محور اضافی دیگر
Tool changers
اصولا دونوع تعویض کننده ابزار وجود دارد:
1) تعویض گر ابزار عمودی
2) تعویض گر ابزار افقی
تعویض گر ابزار قادر است شماری ازابزارهای تنظیم شده رابه صورت اتوماتیک فرا خوانده وآنها را در دستگاه قراردهد. تعویض گرهای ابزار معمولا توانایی حرکت در دو جهت را دارند ((bidirectional که همواره کوتاهترین مسیر رابرای دست یافتن به یک ابزار طی می کند زمان حقیقی تعویض ابزار معمولا فقط 3تا5 ثانیه است .
MCU
این واحد همیشه ، فرماندهی مرکزی هدایت کننده عملیات هایی از قبیل برنامه ریزی وماشینکاری وبه تصویر در آوردن ابزار و ماشین وغیره است . MCU براساس تولید کننده و مشخصات ساخت باهم تفاوت دارند . MCU هــا ی جدید پیشرفته ترمی شوند وماشین های ابزار قابل اعتماد تر ساخته می شوند وتمام عملیات ماشینکاری بدون وابستگی به مهارت های انسانی خواهند بود.

Machine axes
فرزها احتمالا بزرگترین تاثیر را بر عملیات ماشینکاری توسط دستگاه های NC داشته اند . درنتیجه توانایی آنها برای انجام یک چنین عملیات ماشینکاری متنوعی که بر روی قطعه کار در تمام جوانب فقط با یک بار بستن صورت می گیرد بوده است . پنج محور فرزها نشان میدهد که این محور می تواند استفاده شود در زمان انجام این دسته از عملیات ماشینکاری وتوالی آن .

منابع پروژه :
CNC
Technology and Programming
Stere Kror-
Arthur Gill-
MCGraw-Hill Publishing Comping Computer Scince SeriesChuking and Turning
Centers

انواع ماشین های تراش CNC
1-CNC Chucking center
تراش CNC برای امکان ماشینکاری بیشتر بر روی قطعاتی که درسه نظام بسته می شوند ، طراحی شده ، این ما شینهای ابزار در اندازه های گوناگون تولید می گردند با سه نظامهایی در رنج (8'' تا 36'') قطر سه نظام mm ( 900 تا 200) ، توان موتورهای اسپیندل از (hp) 50 تا 5 وسرعت اسپیندل تا 5000 rpm است .
تراش چهار محور که دارای دو Turret می باشد – هرکدام از Turret روی Slides مستقلی مونتاژ می شوند قطع را توئما ماشینکاری می کنند .
زمانی که Turret بالا قطر داخلی را ماشینکاری می کند . Turret پایینی ممکن است که قطر خارجی را ماشینکاری کند همچنینی اگر قطعه اساسا احتیاج به عملیاتهای ماشینکاری داخلی داشته باشد هردو Turret می توانند بر روی قسمت داخلی قطعه توئماً کار کند . این نوع از عملیات برای قطعاتی با قطر زیاد مناسب است که نیاز به بورینگ ، پخ زدن ، کرزوه زنی ، داخل تراشی وپله تراشی دارند.
برای قطعاتی که نیاز به عملیات بر روی قطر خارجی دارند .
Turret بالا می تواند به ابزارهای برش مجهز شود که سطح خارجی قطعه را بتوان بادو Turret تراشید .
زمانی که قطعات طویل باید ماشینکاری شوند انتهای سمت راستی شافت توسط Turret بالایی مرغک زده می شود تا Turret پایینی عملیات ماشینکاری را بر روی سطح خارجی شافت انجام دهد .
عملیاتهای دیگر که توئماً بر روی قطعه انجام می گیرد عبارتند از کف تراشی وروتراشی یا رزوه زنی داخلی وخارجی نوع دیگر تراش CNC مدل دومحوره است . این مدل امکان دارد Turret تخت که ابزارهای داخل تراش وبیرون تراش توئما بر روی آن بسته میشود ، داشته باشند . یا ممکن است دو Turret داشته باشد . در نمونه های جدید ، یک Turret معمولا برای ابزارهای بیرون تراش طراحی شده ودیگری برای ابزارهای داخل تراش ، هرچند دراینگونه از تراشها در هر لحظه فقط یک Turret می تواند عملیات ماشینکاری را بر روی قطعه انجام دهد .

2-CNC ''turning'' center
CNC ''turning'' centers برخلاف Chucking Centers برای قطعاتی طراحی شده اند که از یک طرف داخل سه نظام بسته می شوند و از طرف دیگر مرغک می خورند ( فرق این دو نوع فقط دراین مطلب است که turning centers مرغک داریم ودر Chucking center مرغک نداریم ) .
در ماشینهای 4- CNC محوره دو turret مقابل هم ( هرکدام قادر هستند ابزارهای متفاوتی را نگهداری کنند ) مونتاژ می شوند . روی ریلهای جداگانه – ( که عمود بر راستای حرکت ابزار بر روی قطعه است ) – یکی بالا ودیگری پایین محور دوران قطعه بسته شده است زیرا این نوع از turrets بطور متقارن نیروهای برشی رابه قطعه کار وارد می کنند . برشهای بسیار سنگین می توان بر روی قطعه انجام داد زمانی که به قطعه کار مرغک زده باشیم .
دو turret همچنین برای عملیاتهای دیگر نیز مناسب هستند .
Rougheing and finishing0
خشن تراشی وظریف تراشی دریک پاس
Machining0
انجام رزوه زنی وتراشکاری به طور همزمان
Finish0
انجام رزوه زنی وتراشکاری وتراشکاری به طور همزمان
Cutting0
برش دو قسمت مختلف از شافت دریک لحظه
زمانی که turning Center مجهز شود به تکیه گاه ساکن ( برای جلوگیری از لنگ زدن سرشافت ) عملیاتهایی مانند کف تراشی ورزوه زنی امکان انجام بر روی انتهای شافت را می یابد .

اجزاء اصلی یک دستگاه تراش CNC عبارتند از :
1- bed 2-head stack 3-cross- slide
4-carriage 5-turret 6-tail stock
7-servomotors 8-ball screws 9-hydralic and lubrication systems 10-machine control unit (MCU)

BED
میز معمولا از چدن مرغوب ساخته می شود که به خوبی نیروهای ناشی از عملیات تراشکاری سنگین را جذب می کند . معمولا میز مایل طراحی می شود ( از 30 تا 45 زاویه شیب میز است ) که دسترس به قطعه برای ماشین ابزار آسان می شود . همچنین این امکان را برای براده ها وآب صابون فراهم می آورد که به کف میز بریزند .

Headstock
این بخش از تراش CNC منتقل می کند حداکثر توان وگشتاور را از موتور به اسپیندل . این اجزاء با توان های موتور متنوعی از (hp) 75 تا 5 وسرعت دورانی از (rpm ) 5500 تا 32 موجود می باشند . دقت قابل برنامه ریزی برای سرعت دورانی اسپیندل 1(rpm) است .
Tailstock
تراش های CNC می توانند به انواع مختلفی از مرغک مجهز شوند . مرغک دستی ، مرغک با کنترل اتوماتیک swing – up tail stock مرغک روی ریلهای سختکاری شده ای که در داخل خودش ساخته شده است . حرکت می کند ودرنتیجه به بخش حمل کننده (carriage ) turret اجازه عبور از میان مرغک را می دهد وقتی که شافت باریک مورد تراشکاری قرار می گیرد . همچنین نیاز به افزایش طول محورمرغک را ( که سنتر روی آن نصب می شود ) بر طرف می کند . بدین ترتیب قطعه کار محکم تر گرفته می شود .
نوع کنترل شونده اتوماتیک مرغک ، به دو صورت حرکت می کند یکی با برنامه ای که به CNC داده می شود ودیگری با تحریک کلید های (MCU) به صورت دستی .

Turrets
نوع وطرح وتعداد ابزار Turrets رابطه مستقیم با اندازه CNC ومشخصات فنی سازنده دستگاه دارد. رایجترین انواع بکار برده شده عبارتند از : disk turret,drum turret ونوع مربع چند ابزاره هستند Turret برای گرفتن هشتا یا بیشتر ابزار داخل تراش وخارج تراش طراحی شده است .
این نحوه تقسیم ابزار دستگاه را قادر به حرکت دوطرفه ابزار و حرکت عرضی سریع ( تقریبا 100) خواهد کرد که زمان تراشکاری را کاهش خواهد داد .


Servo system
این بخش شامل موتورهای servo drive, rotar resolvers, ball screws می باشد که ایجاد میکند امکان حرکت خطی وموقعیت پای سریع ودقیق را در راستای محورهای z,x.
بخش rotary resolvers برای سیستم این ا مکان را ایجاد میکند تا موقعیت پای کند با توانایی تکرار پذیری تا دقت +-0.0002(in) ویا 0.005(mm).
سرعت خطی ریلها تقریبا ( ) 400 تا 200 است وسرعت پیشروی ابزار قابل برنامه ریزی تا دقت ( ) 501 است .

MCU
این بخش توانایی های زیر را فراهم می آورد :
• امکان برنامه ریزی یک قطعه
• ویرایش برنامه ومونیترینگ کامپیوتری
• نمایش نحوه اجراء برنامه روی صفحه کامپیوتر
• ذخیره برنامه در حافظه ، در آوردن برنامه به صورت روبانهای پانج شده
• اندازه گیری های قابل مقایسه با توابع دستگاه
• انجام برنامه به صورت دستی یا اتوماتیک
• انجام دادن واجراء خیلی از توابع وعملیات ها

منابع پروژه :
1- منابع موجود در شرکت تراش رایانه توس
Toos CNC Machine Tools Manufacturing Co.
2- کتاب CNC
Technology and Programmeing
By: Stere Krar
Arthur Gill


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-22-2017, 07:00 AM
ارسال: #35
RE: سی ان سی چیست
فهرست مطالب صفحه
1-مقدمه شامل تاريخچه مختصر ا زشركت ايران خودرو ………………..…3
2-فعاليتهاي انجام شده درطول دوره كارآموزي ……..………..…………..4
3-معرفي ماشينهاي ابزار 1- دستگاه تراش ………… ………………...…5
4-قسمتهاي مهم دستگاه تراش …………………….…… .……………5
5-توضيح كاربرد قسمتهاي مهم دستگاه تراش………………………… …5
6-متعلقات دستگاه تراش … ………………….……………………8
7-توضيح كاربرد متعلقات دستگاه تراش ………….… ………………….8
8-عمليات اصلي تراشكاري …………………………………………10
9-انواع رنده ها ……………….………………...………………10
10-دستگاه فرز …… ………………..…….………...……………11
11-عمليات اصلي فرزكاري ……. …….……….……………………11
12- قسمتهاي مهم دستگاه فرز………....…………………………….12
13- متعلقات دستگاه فرز……..………………………………….…12
14- انواع تيغ فرزها ………….….….………………….………. .13
15 -ماشينهايCNC …… ……… …………………………….14
16-معايب و مزاياي ماشينهاي…CNC.. …………………...………….15
17-منابع مورد استفاده………………………..……………………..20

1- مقدمه
تاريخچه مختصر از شركت ايران خودرو :
شركت ايران خودرو (سهامي عام ) تحت پوشش سازمان گسترش ونوسازي صنايع ايران مي باشد. تاريخ تاسيس شركت درمرداد ماه 1341 با شماره ثبت 7352 وبا نام شركت سهامي كارخانجات ايران ناسيونال مي باشد.
اولين محصولات توليدي شركت را اتوبوسهاي مدل 321و 319 وميني بوس تحت ليسانس دايملر بنز تشكيل مي داد سپس درتاريخ 20/6/1345 اجازه تاسيس كارخانجات انواع خودروسواري 4 سيلندر از طرف شركت تالبوت به اين شركت اعطاء شد. واز اواخر سال 1345 توليد خودروسواري پيكان 1600 دراين شركت شروع شد. درسال 1350 مطالعه براي ساخت موتور پيكان وبالابردن تيراژ توليد دراين شركت شروع شد كه نتيجه آن به احداث كارخانه ريخته گري شركت ايران خودرو كه در آن انواع قطعات چدني موتور از قبيل سيلندر ، سرسيلندر ،اگزوزدود فلايويل ،كپه ياتاقان سيلندر وچرخ دنده ميل سوپاپ و… توليد مي شود ،منجر شد ،لازم به توضيح است كه ريخته گري شركت باتوجه به اطلاعاتي كه اينجانب از همكاران شاغل دراين كارخانه بدست آورده ام هم اكنون قطعات جديد ديگري مانند كاسه چرخ –ديسك ترمز - منيفلد هوا و توپي چرخ پيكان را نيز شروع كرده است كه قسمتي از اين قطعات كه از كيفيت بالائي هم برخودار است به كشورهاي اروپائي مانند فرانسه و آلمان صادر مي شود.كارخانه موتورسازي شركت ايران خودرو نيز درسال 1350 باهدف ساخت بدنه موتور پيكان وهم چنين مونتاژ موتور تاسيس گرديد اين كارخانه شامل دوبخش ماشين شاپ ومونتاژ موتور مي باشد. درقسمت ماشين شاپ قطعات سيلندر ،سرسيلندر كپه ياتاقان –فلاويل ، منيفلد دود درخطوط جداگانه ماشين كاري شده وسپس به قسمت مونتاژ موتور منتقل مي گردند .
وضعيت فعلي كارخانه به شرح زير است :
محصولات توليدي شركت به ترتيب عبارتند از :
1- خودرو سواري پيكان با موتور انژكتوري وكاربراتور
2- خودروسواري پژو405Gli, 405 Glx
3- خودروسواري پژو RD
4- خودروسواري سمند
5- خودرو سواري پارس
6- خودرو سواري پژو 206
7- خودرو وانت پيكان 1600
2- معرفي سالن تراشكاري موتورسازي :
تراشكاري قسمت جنوبي سالن موتورسازي :
اين سالن كه درمحوطه اي به مساحت تقريباً 800 متر مربع قراردارد درضلع جنوبي سالن موتور سازي واقع شده است. تجهيزاتي كه دراين قسمت موجود است به شرح زير است :
1- دستگاه تراش تبريز 8 دستگاه
2- دستگاه تراش انگليسي 2 عدد
3- دستگاه سنگ محور 3 عدد
4- دستگاه سنگ كف ساب 2عدد
5- دستگاه اسپارك 2عدد
6- دستگاه فرز ديجيتال تبريز 2عدد
7- دستگاه فرز معمولي تبريز 2عدد
8- دريل راديال 3عدد
9- صفحه تراش 2عدد
10- دستگاه جيكس بور 2عدد
3-فعاليتهاي انجام شده د رطول دوره كارآموزي: اينجانب با توجه به آشنايي قبلي كه بادستگاه تراش ،فرزودريل دردانشگاه داشتم ،درطول دوره كارآموزي نيز با دستگاههاي فوق كار كردم
4-معرفي‌ماشينهاي‌ابزار‌ازنظر‌نوع‌كاربرد‌وتوضيح‌عملكرد‌قسمتهاي‌مختلف آنها :
4-1دستگاه تراش :
براي تراش قطعاتي با مقطع دايره به فرم واندازه هاي مختلف ازدستگاه تراش استفاده مي شود .اين دستگاه ازنظر نوع وظرفيت درنمونه هاي كوچك وبزرگ توليد شده است اما از نظر ساختمان ونوع كار به سه دسته تقسيم مي شوند :
- دستگاه تراش ومرغك دار : اين دستگاه درتمام كارخانه ها وكارگاها وحتي مراكز آموزشي نمونه هايي از آن وجوددارد (دستگاه تراش معمولي )
- دستگاه تراش پيشاني تراش: از اين دستگاه ،براي تراش قطعاتي با قطر بسيار بالا استفاده مي شود .
- دستگاه‌تراش عمودي : براي تراش قطعات‌بسيار‌بزرگ‌.قطور وسنگيني‌كه‌نمي توان روي سه نظام دستگاههاي فوق الذكر سوار كرد از اين دستگاه استفاده مي شود. محور كارو محور دستگاه به صورت عمودي مي باشد دراين نوع دستگاهها هدايت ابزار روي قطعه كار به مهارت خاصي نيازمند است .
(4-1-1)قسمتهاي مهم دستگاه تراش
باتوجه به شكل زير قسمتهاي مهم يك دستگاه تراش را مي توان چنين معرفي كرد
1- جعبه دنده اصلي
2- جعبه دنده پيشروي
3- سوپرت
4- دستگاه حامل سوپرت
5- دستگاه مرغك
6- بستر ماشين
7- سيني ماشين


(4-2-1) توضيح كاربرد وقستمهاي مهم دستگاه تراش :
- جعبه دنده اصلي : شامل تعدادي چرخ دنده ،با قطرهاي مختلف مي باشد كه حركت اصلي خودرا از الكتروموتور مي گيرندبا تنظيم سرعت دلخواه توسط اهرم هاي تعبيه شده روي همين قسمت‌،مي‌توان‌محور اصلي (اسپيندل ) را باسرعت هاي متفاوت چرخاند. اين چرخ دنده ها براي تنظيم سرعت وعده دوران مناسب جهت تراش قطعات با قطرها وجنس هاي مختلف تعبيه شده اند.
همانگونه كه گفته شد با تغيير اهرم ها مي توان سرعت دلخواه ومورد نياز را بدست آورد اين سرعت به عوامل زير بستگي دارد :
1- جنس رنده
2- جنس قطعه كار
3- نوع تراش ( خشن كاري يا پرداخت )
4- مقدار عمق براده برداري
5- وضعيت وعمر ماشين
6- چگونگي خنك كاري
-جعبه دنده پيشروي :
منظور از پيشروي ،حركت سوپرت به صورت اتوماتيك به سمت يا دستي محوردستگاه مي باشد.جعبه دنده پيشروي قسمتي از دستگاه تراش است كه به كمك آن مي توان سوپرت را به طور اتوماتيك به طرف محور دستگاه هدايت كرده. تغيير سرعت پيشروي مهمترين كار اين جعبه دنده مي باشد. معمولاً سرعت پيشروي با توجه به نوع تراش و فرم لبة برنده ابزار تغيير پيدامي كند كه اين تغيير سرعت پيشروي با توجه به نوع تراش وفرم لبه برنده ابزار تغيير پيدا مي كند كه اين تغيير سرعت نيز با توجه به جدول پيشروي كه روي همين جعبه دنده نصب شده كم يا زياد مي شود .
-دستگاه حامل سوپرت :دستگاه حامل سوپرت قسمتي از دستگاه تراش است كه سوپرت ورنده گير روي آن بسته مي شوند ودرجهت طولي يعني از طرف مرغك به سمت محور يابالعكس حركت مي كند، حركت اين قسمت بوسيله چرخ دستي اي كه تعبيه شده صورت مي گيرد . اين چرخ دستي به چرخ دنده اي كه روي يك شانه حركت مي كند متصل شده وحركت دوراني را به حركت خطي تبديل مي نمايد. درحالت هاي خاص از اهرمي كه به منظور حركت اتومات پيش بيني شده است ودر نزديكي اين چرخ دستي قرار دارد مي توان كمك گرفت .
-سوپرت
درواقع پركارترين قسمت يك دستگاه تراش ،سوپرت آن مي باشد كه روي دستگاه حامل سوپرت قرار گرفته است. اين قسمت روي راهنماهايي كه به همين منظور تعبيه شده سوار وحركت مي كند. به طوركلي سوپرت را براساس شكل زير مي توان به اجزاء اصلي ومهم زير تقسيم نمود:

1- سوپرت اصلي 2- سوپرت عرضي 3- سوپرت بالايي
-دستگاه مرغك
دستگاه مرغك روي راهنماهاي بستر دستگاه تراش سوار شده ودرطول آن تا نزديكي محور اصلي (سه نظام ) جلو مي آيد مرغك به كمك لقمه هايي كه در زير آن بسته شده روي ريل ها (راهنماها ) نگه داري مي شود، درغير اين صورت بافشارهاي جنبي كه به آن وارد مي شود امكان سقوط ازروي دستگاه زياد مي باشد. لقمه ها به دوگونه مرغك راثابت مي كنند: ياتوسط اهرمي كه معمولاً در پهلوي سمت راست آن قرارگرفته ويا به كمك پيچ هايي كه دركناره هاي آن تعبيه شده است. يعني مرغك را مي توان در هر جاي دستگاه كه لازم باشد بادست هل داده وبراي ثابت كردن آن درجاي مورد نظر مهر ه ها يا اهرم را محكم كرد.

-بستر ماشين
پايه ها ، راهنماها (ريل ها ) وقسمت هائي كه وظيفه حمل وهدايت جعبه دندة پيشروي ،مرغك ،دستگاه حامل سوپرت و …رادارند بستر ماشين مي گويند. اين قسمت ميله هايي رانيز كه درطول دستگاه جاسازي شده اند نگهداري مي كند.
سيني ماشين : سيني ،ورق هاي خم شده ايست كه سراسر قسمت پائيني دستگاه را مي پوشاند. درهنگام تراشكاري براده ها يا قطعات كوچكي كه درهنگام تراش به طور مداوم قطع مي شوند روي آن مي افتند، درضمن آب صابون مصرفي پس از آنكه روي قطعه كار ريخته شده، روي سيني مي ريزد تا از كثيف شدن اطراف دستگاه جلوگيري شود .

(4-3-1) متعلقات دستگاه تراش
كار با دستگاههاي تراش بدون بعضي از قطعات كمكي ومتعلقات مربوطه عملاً كار غيرممكني است اين قطعات كمكي ومتعلقات مربوطه به طور فهرست وار عبارتنداز :
1- نظام ها :شامل سه نظام ،چهار نظام ،صفحه نظام ،صفحه مرغك ،وسه نظام مته
2- مرغك
3- گيره قلبي
4- لينت (كمربند) : كه به دونوع لينت ثابت ولينت متحرك تقسيم مي شوند
5- درن
6- رنده‌گير:عبارتنداز رنده گير گردان ،رنده گير روبنده اي ،رنده گير يكطرفه ،رنده گير چهار طرفه
(4-4-1) توضيح كاربرد متعلقات دستگاه تراش
نظام ها :وسايلي هستند كه مي توان قطعات را بطور محكم درداخل آنها بست و عمل تراشكاري را انجام داد بدون استفاده از نظام ،تراشكاري غير ممكن است
سه نظام : براي بستن قطعاتي با مقطع دايره ياشش پهلو به كار مي رود.
چهار نظام : چهار نظام ،نظامي است كه به جاي سه فك داراي چهار فك مي باشد. براي بستن قطعات مدور ، مربعي ، هشت گوشه ،مستطيلي وكليه قطعاتي كه داراي چهار لبه صاف وقرينه باشد به كار مي رود.
صفحه نظام :براي بستن بعضي از قطعات بزرگ ونامنظم كه نمي توان آنها رابوسيله سه نظام يا چهار نظام محكم كرد مورد استفاده قرار مي گيرد. روي صفحه نظام ها شيارهاي T شكل شعاعي ،با فواصل مساوي‌به صورتي تعبيه شده‌كه‌توسط آنها مي توان قطعه را بست ياگيره بندي نمود .
صفحه مرغك : هنگامي كه لازم باشد قطعه كار نسبت به محور خود كاملاً دور بوده وبدون لنگي بسته شود مي توان از صفحه مرغك استفاده نمود. دراين حالت صفحه مرغك بجاي سه نظام ياچهار نظام روي محور اصلي دستگاه بسته مي شود كه درسوراخ مخروطي وسط آن مرغك ثابتي قرار مي گيرد. دراين حالت قطعه كار بين دومرغك سوارمي شود. برا ي جلوگيري كردن از حركت قطعه كارهنگام كار از گيره قلبي استفاده مي شود.
سه نظام مته :معمولاً براي نگهداري مته وجهت عمليات سوراخكاري مورد استفاده قرار مي گيرد. سه نظام مته داخل سوراخ مخروطي محور دستگاه مرغك قرار مي گيرد و از مته هاي 2 تا 12 را مي توان داخل آن محكم نمود.
مرغك : بدليل اينكه قطعات بلند به هنگام براده برداري مرتعش مي شوند وامكان خم شدنشان بسيار زياد است ،بايد مسير آزاد قطعه كار را با ابزاري مهار كرد . اين ابزار مرغك مي باشد كه درداخل دستگاه مرغك قرار مي گيرد مرغك از ارتعاش وخم شدن قطعه كار جلوگيري كرده وباعث بهتر شدن كيفيت سطح كار وهمچنين افزايش دوام رنده مي گردد.
-گيره قلبي يانوك گير : براي تراشيدن كار هاي بلند از روش مرغك به مرغك استفاده مي شود دراين حالت نوك گير درانتهاي ميله مورد نظر بسته مي شود. دنباله نوك گير درداخل يكي از شيارهاي صفحه مرغك قرار مي گيرد وميله موردنظر بين دومرغك بسته مي شود .گيره قلبي ها معمولاً داراي يك يا دو پيچ بود كه با محكم كردنشنان قطعه كاررادرجاي خود نگه مي دارند واز حركت قطعه كار درهنگام كار جلوگيري مي كنند.
1-لينت :براي تراش قطعات بلند باقطر زياد ، ازروش‌سه‌نظام ‌به‌مرغك‌ استفاده مي شود وتقريباً مشكلي هم پيش نمي آيد اما اگر قطر قطعه كم وطول آن زياد باشد ،در
اين حالت هنگام تراشكاري ابزار هر چه به وسط قطعه نزديك شود ارتعاش آن را بيشتر نموده وباعث مي شود كه از قطر قطعه كار كاسته شود. يعني وسط قطعه كار قطري كمتر از طرفين خواهد داشت ،علاوه بر تغيير قطر احتمال دو پهن شدن وناهمواري سطح قطعه كار نيز زياد مي باشد ،بنابراين براي جلوگيري از همه موارد گفته شده از لينت استفاده مي شود .
درن :درن ابزار ساده ايست كه براي گرفتن قطعاتي كه ضخامت كمي داشته ودرضمن داراي سوراخي دروسط باشند به كار مي رود مانند پولك ها يا فولي ها درواقع درن ،ميله ايست به صورت مخروطي ،با شيب كم درطول زياد.
رنده گير : براي آنكه رنده ها درهنگام براده برداري بتوانند نيروهاي حاصل از برش به راخوبي تحمل نمايند آنها را بااستفاده از وسايل مناسبي‌به‌نام‌رنده گير محكم مي بندند .

(4-5-1) عمليات اصلي تراشكاري :
بطوركلي كارهايي كه مي توان بادستگاه تراش انجام داد بسيار زياد مي باشد اما فهرست عملياتهاي اصلي كه مي توان بادستگاه تراش انجام عبارتنداز :
1-پيشاني تراشي 7- مخروط تراشي
2-مته مر غك زني 8-فرم تراشي
3-روتراشي 9-داخل تراشي
4-شيار تراشي 10-پيچ تراشي
5-پله تراشي 11-برش
6-آج زني
(4-6-1) انواع رنده ها
رنده ها رابرحسب نوع تراشي كه انجام مي دهند ،يابرحسب جنس رنده ،نوع كار ويا براساس جهت لبه برنده آنها (موقعيت و وضعيت قطعه ورنده ) نامگذاري مي كنند.
لبه برنده : براي تراش قطعات‌گوناگون از لبه برنده رنده ها استفاده‌مي شود .رنده هايي كه لبه برندة آنها درسمت چپ باشد راست تراش ورنده هايي كه لبه برندة آنها درسمت راست باشد چپ تراش مي نامند.
جنس رنده : برا ي تراش قطعات‌باجنس‌هاي‌مختلف نياز به رنده هاي‌ مناسب مي باشد بنابراين رنده ها رابراساس جنس به دسته هاي زير تقسيم بندي مي كنند:
الف )رنده هاي غير آلياژي ب) رنده هاي آلياژي پ) رنده هاي سراميكي
ت) رنده هاي كار بيدي ث) رنده هاي سمنتيت كاربيدي
نوع كار :رنده ها را براساس نوع كاري كه انجام مي دهند نيز طبقه بندي مي كنند. رنده ها براساس نوع كار به انواع زير تقسيم ميشوند:
الف ) رنده برش (شيار تراش )
ب) رنده بغل تراش
پ) رنده هاي فرم تراش
ت) رنده پيچ تراش
ث) رنده هاي داخل تراش (2)دستگاه فرز
(1-2)عمليات اصلي فرزكاري
دستگاههاي فرز يكي از پركارترين ودقيق ترين دستگاههاي مورد استفاده دربراده برداري مي باشد كه كارهاي گوناگوني را مي توان با اين دستگاهها انجام داد .مهم ترين اين عمليات به صورت فهرست وار عبارتنداز :
1- كف تراش 2- بغل تراش 3- شيار تراش
4- فرم تراش 5- چرخ دنده تراش
دستگاههاي فرز ازنظر ساختمان به دونوع فرزافقي وفرزعمودي تقسيم ميشوند كه تقريباً مشخصات هردو يكسان است اما كاربرد اين دونوع براي كارهاي متفاوت كمي مختلف است .درهنگام كار با دستگاههاي فرزحتماً بايد توجه داشت كه پيش از شروع به كار لازم است تاكليه قسمت هاي دستگاه مرتب وروغنكاري شده ،لوازم وابزارآلات كمكي ووسايل اندازه گيري كاليبره شود واز متعلقات درجاي خود ،به طور دقيق نگهداري به عمل آيد شكل هاي زيربه ترتيب دستگاههاي فرز افقي وعمودي را
نشان ميد هد :
(2-2) قسمت هاي‌مهم اين دونوع‌دستگاه‌را كه از متداولترين آنهاست مي توان چنين معرفي كرد : 1- پايه ميز 2- فلكه تنظيم ارتفاع ميز (فلكه حركت عمودي ميز) 3-كشوي حركت عرضي ميز 4- فلكه تنظيم حركت عرضي ميز 5- ميز اصلي ماشين 6- دسته حركت طولي ميز ماشين 7- اهرم حركت اتومات ميز 8- سردستگاه (درفرز افقي ) وكلگي ماشين (در فرز عمودي )كه قابل تنظيم است 9- ضامن كلگي (درفرز افقي ) وفلكه تنظيم حركت عمودي محور (درفرز عمودي ) 10- محور كار يا درن (درفرز افقي ) ومحوركار يا گلويي (درفرز عمودي ) 11- اهرم تغيير عده دوران
12- اهرم تنظيم مقدار پيشروي 13- محدود كننده هاي حركت اتومات ميز
(3-2) متعلقات دستگاه فرز
متعلقات دستگاههاي فرز نسبت به عملياتي كه انجام مي چندان متنوع وزياد نيست اما از اهميت بسيار بالايي برخوردارند .متعلقات وتجهيزات فرزهاي افقي وعمودي تفاوتي با هم ندارند ،به جزوجود بوش هايي كه داخل محور كار (درن ) دستگاه فرز افقي قرار مي گيرند. اين وسايل عبارتنداز :
(4-2) 1- كلت وگيره فشنگي : وسيله است براي گرفتن تيغ فرزهايي كه داراي دنباله استوانه اي هستند. كلت ها معمولاً داراي دوقسمت مي باشند :قسمت فشنگ گير كه اصطلاحات فشنگي نام گرفته وتيغ فرز رادرخود جاي مي دهد وبدنه مخروطي شكل كه فشنگي داخل آن قرار مي گيرد.
2-بوش :بوش ها دردستگاههاي فرز افقي مورد استفاده قرار مي گيرند به همان ترتيب كه گفته شد بنا به محل قرار گرفتن قطعه كار روي ميز ياداخل گيره بايد درن را از بوش پركرد وسپس تيغ فرزرا باكمك يك خار روي محل مناسبي از درن جاسازي كرده و مجدداً تعدادي بوش داخل درن قرارداد .اين بوششها معمولاً داراي يك جاي خار هستند و مخصوصاً دردرن هايي كه داراي خار ثابت سراسري مي باشد مورد استفاده قرار مي گيرند . اين نوع درن ها وبوش براي كارهاي سنگين توصيه مي شود .
1- زيرسري وروبنده :زيرسري ها ، مكعبهاي كمكي ديگري هستند كه درروبنده ها مورد استفاده قرار مي گيرند.
4-شمش هاي موازي
5-گيره : گيره ها انواع مختلفي دارند كه دونوع ساده وگردان آن بيشتر مورد استفاده قرارمي گيرد. گيره اينورسال هم كه بيشتر در ابزار سازي دقيق وبراي دستگاههاي فرز به كار مي رود نوع ديگري از گيره هاست. دقت ،ظرافت وهمچنين توانايي انجام كار اين گيره لزوم استفاده آن را چند برابر مي كند، اما متاسفانه به دليل گران بودن ودقت لازم هنگام استفاده از آن درموقع كار كمتر مورد استفاده قرارمي گيرد، شكل زيرنمونه اي از اين گيره ها را نشان مي دهد :
6-صفحه گردان
7-دستگاه تقسيم
(5-2) انواع تيغ فرزها
بدون توجه به نامگذاري تيغ فرزهايي كه كارخانجات مختلف توليد مي كنند مي توان آنها را ازدونظر تقسيم بندي ونامگذاري كرد: 1- جنس تيغ فرزها 2- نوع كار
1- جنس تيغ فرزها :تيغ فرزها را مانند ابزارهاي برنده دستگاه تراش وصفحه تراش (رنده ) ازجنس هاي متفاوتي مي سازند كه اين جنس به نوع فلزي كه بايد تراشيده شود بستگي دارد متداول ترين آنها عبارتنداز :
الف – فولادي هاي ريختگي
ب- فولاد تنگستن كاربايد
2- نوع كار : اصولاً تيغ فرزها رابنا به نوع كاري كه بايد صورت بگيرد انتخاب مي كنند البته به نوع دستگاه فرز (عمودي ياافقي ) نيز كاملاً بستگي دارد، به هر حال از نظر نوع عمليات فرزكاري تيغ فرزها را به گونه هاي زير مي توان تقسيم كرد :
الف ) تيغ فرزهاي كف تراش ح)تيغ فرز فرم تراش
ب) تيغ فرزهاي بغل تراش خ) تيغ فرز مدولي
پ) تيغ فرز انگشتي
ت) تيغ فرز پيشاني تراش
ث) تيغ فرز اره اي
ج) تيغ فرز شيار تراش

ماشين‌هاي C.N.C:
تاريخچه: در نخستين سالهاي دهة 1950، امكان كنترل حركت ابزار بوسيلة ارقام بوجود آمد و كمي بعد دستگاههاي فرزكاري با كنترل عددي، دستگاههاي مته كاري كنترل عددي، و دستگاههاي سوراخ تراشي كنترل عددي در بازار رواج يافتند. در سال 1968 نوعي ماشين كنترل عددي با تعويض خودكار ابزار به بازار عرضه شد، به طوري كه چند فرآيند مختلف بوسيلة يك ماشين انجام پذير گرديد. چنين دستگاهي مركز ماشين كاري نام گرفت. دستگاهي كه با نوعي كنترل برنامه‌پذير انواع مختلف فرآيندهاي توليد را انجام مي‌دهد و ابزار را بصورت خودكار تعويض مي‌نمايد. منظور از كنترل برنامه‌پذير اين است كه با استفاده از نرم افزار مي‌توان قطعه كار «يا ابزار» را به موقعيت مورد نظر منتقل كرد و يا حتي چندين سطح را ماشينكاري نمود.
پس بررسي مركزهاي ماشينكاري با تاريخچة كنترل عددي آغاز مي‌شود. كنترل عددي، اتوماسيون برنامه‌پذيري است كه در آن عمليات ويژه‌اي از ابزار توسط اعداد يا حروف كنترل مي‌شوند. برنامة عملياتي، چگونگي ساخت يك قطعه‌ي به خصوص را تشريح مي‌كند. اگر طرح قطعه و يا روش توليد تغيير يابد، اصلاح دستورهاي برنامه ضروري است. امروزه نوشتن برنامه‌هاي نرم‌افزار جهت هدايت و كنترل ماشين‌ها، امري ساده است.
در كنترل NC «كنترل عددي» دستورات كنترل به كمك اعداد و حروف به ماشين داده مي‌شود. بر روي اين علائم در داخل ماشين كار شده و به عنوان اطلاعات مسير يا اتصال، به عضوهاي عمل‌كننده ماشين NC داده مي‌شود. وجود و نظارت انسان در كاربرد ماشينهاي NC ضروري است. او بايستي قبل از اينكه برنامه را بنويسد، طرح كار و طرح ابزار را تعيين و با داده‌هاي فني ماشين مطابقت دهد.

سيستم‌هاي- CNC (Computer Numerical Control):
به كمك ريز كامپيوترها يا ميكروپروسسورها- كه سهم آنها به سرعت رو به افزايش است- كار ميكند. دليل اين رشد فزاينده مزايايي است كه استفاده كننده‌هاي سيستم‌هاي CNC و نيز توليد كننده‌هاي ماشينهاي CNC از آن بهره‌مند مي‌شوند.
مزاياي ماشينهاي CNC:
1. انعطاف پذيري: تعويض يك قطعه به قطعة ديگر و تعويض. طراحي قطعه ساده است.
2. توانايي بالاتر فرآيند: دقت بالاتر و قابليت تنظيم بيش‌تر تعبيه شده در اين ماشين‌هاي منجر به كيفيت بالاتر و تكرارپذيري بسيار بيشتر ميشود.
3. نرخ بالاتر توليد: «قطعات توليدي مكرر»
4. هزينه‌هاي كم‌تر ابزار بندي.
5. زمان كوتاهتر شروع توليد.
6. كارايي بهتر دستگاه.
7. زمان كم‌تر تنظيم به ازاي هر قطعه كار: در هر بار نصب و تنظيم مي‌توان عمليات بيشتري بر روي قطعه كار انجام داد.
8. كاهش موجودي انبار: موجودي انبار مي‌تواند به دليل اقتصادي بودن توليد در حجم كمتر كاهش يابد.
9. كاهش فضاي مورد نياز.
10. ضايعات كم‌تر.
11. توليد شكل‌هاي هندسي منحصر به فرد توسط دستگاه‌هاي CNC.
معايب ماشينهاي- CNC:
تنها عيب اين ماشينها در مقايسه با ساير ماشينها قيمت بالاي قابل توجه آنها است.
كليات و اصول كار ماشين فرز CNC مدل FP4MA:
در اصل، اين ماشين، يكي از سري ماشين‌هاي فرز ساخته شده توسط كمپاني ماشين‌سازي TDECKEL آلمان مي‌باشد كه نوع كپي شدة آن، با كمي تغييرات توسط ماشين‌سازي تبريز ساخته شده است. سيستم انتقال دور در اين دستگاه بوسيلة چرخدنده مي‌باشد. برنامه‌نويسي اين ماشين، G كد مي‌باشد كه در همة دستگاه‌هاي CNC، اين زبان يكي نيست و امكان دارد كدها كم و زياد شود و اختلاف كمي با هم دارند.
اين دستگاه داراي كليد اضطراري در نقاط مختلف مي‌باشد كه در مواقع خطر زده مي‌شود. البته يكي از كليدهاي اضطراري در قسمت صفحه كليد مي‌باشد. «پايين مونيتور»
در صفحة مونيتور 3 محور X و Y و Z وجود دارد كه در سمت چپ آنها نمايش قفل‌هايي مي‌باشد كه نشانگر قفل بودن هر سه محور مي‌باشد كه هميشه 2 تا از قفل‌ها برداشته مي‌شود و قفل سوم باقي مي‌ماند. «اين دستگاه 2 يا 5/2 محوره مي‌باشد». «شكل 1»
در حركت محورها، محور y ، کلگي حركت مي‌كند و در دو محور ديگر، ميز حركت مي‌ كند ولي هميشه مبناي كار، حركت کلگي مي‌باشد. «صفحه كليد دستگاه نيز چنين است».
در دستگاه‌هاي 2 محوره «5/2 محوره» محورهاي y و z با هم حركت نمي‌كنند ولي بقيه محورها، علاوه بر حركت خود به صورت جفت نيز با هم حركت مي‌كنند.
نقطه صفر مختصات دستگاه حالتي است كه همة محورها روي صفر باشند ولي مي‌توان مبدأ مختصات براي دستگاه تعريف كرد «مختصات مبدأ قطعه كار».
جهت تعيين سرعت پيشروي ميز «mm/min » مي‌توانيم تنظيم كنيم و با كليد ديگر كه علامت درصد روي آن مي‌باشد، مي‌توان مقدار درصد مورد نياز سرعت پيشروي تنظيم شده را، تنظيم كرد. «يعني درصد دلخواهي از سرعت پيشروي تنظيم شده را بخواهيم». مثلاً: اگر F= 80 mm/min و كليد درصد روي 10% باشد، سرعت فيد ما 8 mm/min خواهد بود.
سرعت اسپيندل دستگاه «چرخش انگشتي» هم با كليد ديگري برحسب دور بر دقيقه تنظيم مي‌شود و جهت چرخش اسپيندل نيز با دو كليد + و - «كليدهاي 31 و 32 در شكل صفحه كليد» تنظيم مي‌شود.
براي روغنكاري دستگاه كليدي تعبيه شده كه هنگام شروع كار دستگاه، آن كليد را 7 تا 8 بار بايد بزنيم «مخصوصاً در هواي سرد» هر بار كه كليد زده مي‌شود، چراغش روشن شده و بعد از چند لحظه خاموش مي‌شود سپس دوباره مي‌زنيم.
براي سيستم آب صابون، كليدي تعبيه شده است كه جريان آب صابون را روشن و خاموش مي‌كند.
در هنگام تعويض ابزار «كوليت، انگشتي و …» كليد تعويض ابزار را بايد بزنيم كه بعد از روشن شدن، چشمك مي‌زند كه نشانگر آن است كه تمام سيستم دستگاه را از كار مي‌اندازد و هيچ كليد و محوري كار نمي‌كند و ما با اطمينان مي‌توانيم به تعويض ابزار بپردازيم «تعويض كوليت در اين دستگاه مانند دستگاه NC مي‌باشد». اين كليد در دو جا تعبيه شده يكي در صفحه كليد دستگاه و ديگري در قسمت كليد دستگاه نصب شده است. كه البته بعد از تعويض ابزار دوباره بايد كليد را زده تا از آن حالت خارج گردد.
براي حركت خرگوشي نيز در صفحه كليد، كليدي تعبيه شده كه اين كليد در مورد حركت دو محور با هم نيز عمل مي‌كند.
كليد Mode «كليد شمارة 13»: از 1 شروع شده و به 16 ختم مي‌شود كه عملش بصورت زير است:
Mode 1: ماشين بصورت دستي عمل مي‌كند و روش عمل اين مد چنين است كه دستگاه را روي
Mode 1 گذاشته و تمام كليدهاي منفي محورها را همراه كليد سفيد شماره 26 زده «بصورت جداگانه و تك تك يعني يك كليد منفي را همراه كليد شماره 26 فشار مي‌دهيم و بعدي» تا تمام محورها دستي شوند.
Mode 2: براي تنظيم صفر قطعه كار مي‌باشد. «مبدأ مختصات تنظيم شده، روي دستگاه صفر مي‌شود.
Mode 3: صفر دستگاه يا بردن محورهاي دستگاه به نقطة Reference ميباشد.
بدين صورت عمل مي‌شود كه كليد را روي Mode 3 گذاشته و بعد مثبت محورها را مي‌زنيم تا علامت R در مونيتور مشخص شود «مثبت تمام محورها را مي‌زنيم» بعد كليد سبز استارت «كليد شماره 37» و شروع به حركت مي‌كند و تمام محورهاي دستگاه صفر مي‌شود.
تذكر: بعد از روشن شدن دستگاه، اول بايد روغن كاري انجام شود و سپس حتماً بايد محورهاي دستگاه را به نقطة Reference ببريم و بايد سرعتمان در اين عمل بسيار كم باشد.
Mode 4, 5, 6: كار اين مدها يكي است، با اين تفاوت كه وقتي روي Mode 5 باشد، حركت محورها بصورتي است كه وقتي كليد را فشار مي‌دهيم عمل مي‌كند و وقتي دستمان را برداريم قطع مي‌شود و در Mode 6 فقط يك بار كليد را مي‌زنيم و براي توقف كليد قرمز وسطي «كليد شماره 22» را مي‌زنيم تا حركت متوقف شود و Mode 4 حركت محورها به اندازة 1% مي‌باشد. «دقت 1% مي‌باشد.» « Mode 4، حركت بوسيلة هندويل».
نكته: فقط در مدهاي 5 و 4 مي‌توان ابزار را تعويض نمود.
Mode 7: بردن محورها به نقطه دلخواه مي‌باشد.
Mode 8: اجراي برنامه خط به خط صورت مي‌گيرد.
Mode 9: اجراي برنامه به طور كامل صورت مي‌گيرد.
تذكر: اجراي تمام اين مدها توسط كليد استارت است.
Mode 10: براي انتخاب شعاع ابزار مي‌باشد.
Mode 11: برنامه نويسي توسط دست كه با كامپيوتري كه با سيم به دستگاه وصل شود، برنامه ريزي مي‌شود.
Mode 12,13,14,15: براي برنامه نويسي با كامپيوتر و CAD/CAM مي‌باشند كه به دستگاه ترجمه مي‌كند.
Mode 16: قسمت گرافيك مي‌باشد يعني قبل از اينكه برنامه نوشته شده را اجرا كنيم، در قسمت گرافيكي مشاهده مي‌كنيم و بعد روي دستگاه عمل مي‌كنيم. وقتي Mode 16 را بزنيم، در مونيتور علامت G را زده و بعد هر بعدي را از نقشه بخواهيم، نمايش خواهد داد.
«بعد از زدن Enter «كليد شماره 12» يعني اگر Gxy يا Gxz يا … را بزنيم و بعد كليد Enter را بزنيم مونيتور بعد مختصاتي Oxy يا Oxz يا … را نمايش خواهد داد.
F: Feed سرعت محورها مي‌باشد.
S: Spindle يا چرخش انگشتي «دور بر دقيقه» مي‌باشد.
T: ابزار «تعيين طول و مشخصات ديگر و …».
كليد شماره (30): خاموش كردن اسپيندل.
كليد شماره (31) و (32): تعيين جهت گردش اسپيندل.
كليد شماره (41): تعيين سرعت دوراني اسپيندل.
كليد شماره (33): آب صابون.
كليد شماره (34): روغن.
كليد شماره (36): متوقف كردن برنامه «قطع پيشروي، اسپيندل و …»
كليد شماره (37): شروع به حركت پيشروي.
كليد شماره (38): كشيدن گراف.
كليد شماره (39): تعيين نوع بستن تيغه «افقي يا عمودي».
كليد شماره (26): قفل كردن محورها.
كليد شماره (23): حركت خرگوشي محورها.
كليد شماره (29): ترمز اسپيندل.
شروع كار با دستگاه و اجراي برنامه:
پس از اينكه دستگاه روشن شد و پس از روغن كاري و گرم شدن، دستگاه را Rifrence ميكنيم «تمام محورها به نقطه صفر مي‌روند» يعني كليد را روي Mode 3 قرار داده و سپس مثبت محورها را مي‌زنيم، پس از نمايش R در صفحه، كليد Start را مي‌زنيم تا دستگاه Rifrence شود. حال دستگاه را روي Mode 11 مي‌گذاريم «برنامه دستي» البته در مونيتور برنامه‌ها بصورت ستوني نوشته مي‌شود و با آوردن Mode 11 برنامه اول نشان داده مي‌شود. براي آوردن پايان آخرين برنامه مي‌توانيم با زدن كليدهاي شماره (3) و (7)، برنامه‌ها را خط به خط جابجا كنيم. براي آوردن خطهاي بعدي بايد كليد (3) بزنيم ولي اين كار مدت زمان زيادي طول مي‌كشد پس بهتر آن است كه بزرگترين عدد را بعداز ؟ N وارد كنيم «9999» تا آخرِ، برنامة پاياني ظاهر شود.
براي نوشتن برنامة جديد كليد (9) را مي‌زنيم تا خط جديد براي نوشتن برنامة جديد بيايد. سپس Enter را مي‌زنيم و سپس شروع به نوشتن برنامه مي‌كنيم البته بعد از زدن هر فرمان بايد كليد Enter را زد تا پاك نشود. اگر خطي از برنامه فراموش شود براي آنكه بين دو خط، خط مزبور را بنويسيم كليد شماره (8) را مي‌زنيم. حال بعد از نوشتن برنامه و قبل از اجراي آن، براي مطمئن شدن برنامه را رسم مي‌كنيم. براي گرفتن گراف كليد را در Mode 16 قرار مي‌دهيم سپس Gxy را وارد مي‌كنيم و ابعاد كادر را انتخاب مي‌نماييم.
LX طول كادر
بعد از وارد كردن LX دستگاه را براي LY انتخاب ميكند LY
x طول مبداء
Y عرض مبداء انتخاب مبدأ مختصات

حال براي كشيدن گراف به Mode 9 رفته و در آنجا شمارة‌ برنامه «شماره خط اول برنامه، نام برنامه است» را وارد كرده و بعد Enter را مي‌زنيم سپس Start را زده تا نمودار رسم شود. براي پاك كردن سرعت‌هاي سريع، علامت سرعت سريع را مي‌زنيم «كليد شماره 23» و بعد برنامه را اجرا مي‌كنيم. براي پاك كردن نمودار «گراف» كليد شماره 29 را مي‌زنيم، براي ديدن عمليات خطوط برنامه مي‌توان صفحه را تغيير داد و صفحة عمليات را بياوريم. براي اينكار كليد شماره (22) را مي‌زنيم و عمليات را بصورت X و Y مي‌بينيم. حال مي‌توانيم برنامه را اجرا كنيم، البته قبل از اجرا بايد گرافيك پاك شود وگرنه اجرا نخواهد شد. پس در Mode 16 وارد شده و كليد G را مي‌زنيم بعد كليد Erc «كليد شماره 4» و بعد Enter را مي‌زنيم تا گرافيك پاك شود.
حال براي اجرا به Mode 5 رفته و با مماس كردن انگشتي با وجه‌هاي قطعه‌كار مختصات صفر دستگاه را يادداشت مي‌كنيم و بعد نقطه صفر قطعه‌ كار را به دستگاه تعريف مي‌كنيم از يعني به Mode 7 رفته و تمام مختصات‌هاي جديد نقطه صفر را وارد مي‌كنيم. «چون مختصات‌ها از مركز فرز محسوب مي‌شوند پس شعاع فرز را بايد از مختصات‌ها كم كنيم» سپس كليد Start را مي‌زنيم تا به آن نقطه برود، بعد در Mode 2 تمام مختصاتها را صفر مي‌كنيم بعد گرافيك را مطابق گفته‌هاي بالا پاك مي‌كنيم بعد براي اجراي برنامه و زدن قطعه‌ كار به Mode 9 رفته و نام برنامه را «شماره» وارد كرده بعد Enter را مي‌زنيم، سپس استارت را زده كه دستگاه شروع به كار مي‌كند تا پايان برنامه.
نكته: بعضي دستگاهها داراي ميز C مي‌باشند كه به صورت اونيورسال بوده و داراي چرخش مي‌باشند كه در صورت نياز در برنامه هم ‌ميتوان چرخش آنرا خواست.
منابع مورد استفاده :
-1اطلاعات بدست آمده از همكاران محترم درقست تراشكاري معاونت نيرومحركه
-2اطلاعات داده شده توسط آقاي مهندس تقي زاده در واحددرسي ماشينهاي يونيورسال 3
-3شكل هاي استفاده شده :از كتاب ماشينهاي ابزار نوشته آقاي مهندس صادقي

دانلود فایل این نوشته در قالب فایل WORD به همراه عکسها و نقشه ها:
http://forum.a00b.com/upload/Uploads/636...00CNC6.doc==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-22-2017, 07:04 AM
ارسال: #36
RE: سی ان سی چیست
ماشینهای CNC
مقدمه:
ماشين‌ابزار
ماشين‌ابزار نامي کلي است براي اشاره به يکي از رشته‌هاي فني که در آن کار با دستگاه‌هاي ويژه صنعتي آموخته مي‌شود.
کارگاهها و آزمايشگاههاي مربوط به ماشين‌ابزار
کارگاه فلزکاري - کارگاه تراشکاري - کارگاه فرزکاري - کارگاه سنگ زني - کارگاه قالبسازي - CNC و CAD/CAM کارگاه - آزمايشگاه اندازه گيري
• کارگاه قالبسازي
دستگاه تراش , صفحه تراش , فرز , اسپارک , پانتوگراف
• دستگاه ماشينکاري
مجهز به دستگاه تراش , دريل , ماشينهاي مخصوص سوراخکاري همزمان چند سوراخ, ماشين تراشهاي مخصوص هيدروکپي vertical, ماشين سري تراش nc
• کارگاه ريخته گري
مجهز به دستگاه ريخته گري (فشاري) , دستگاه ريژه ريخته گري , دستگاه ريخته گري فشار بالا با توانهاي (250 تن , 400 تن , 1600 تن ) , کمپرسور oil free , کوره ريخته گري 2 تن

• کارگاه رنگ کاري
مجهز به کوره رنگ کاري , آبشار رنگ , وان شستشو و کروماته و چربي گيري و...
• کارگاه پرداخت کاري
مجهز به دستگاه پوليش کاري

دستگاههاي ماشين‌ابزار
دستگاه تراش ، دستگاه فرز ، دستگاه بازار تيزکن ، دستگاه فرز هاب ، صفحه تراش ، فرز پانتوگراف (جريان‌گير) ، بورينگ ، اسپارک ، تزريق پلاستيک ، سنگ زني ، دريل ، شابلن تراش ، CNC فرز ، ارونگ ، اره نواري ، DENFORDو MTS و MDT تراش و فرز CNC.

اين مقاله در مورد CNC مي باشد . بنابراين به بحث و بررسي ماشينهاي CNC مي پردازيم.
ابتدا به عکسهايي در رابطه با انواع ماشينهاي تراش CNC ، سنگين و ... توجه مي کنيم :

CNC TURNING
تصوير دستگاه اطلاعات ديگر سيستم کنترل نام/ کشور سازنده سال ساخت/ مدل
حداكثر قطر: 900 ميليمتر
حداكثر طول:10000mm
حداكثر وزن قطعه:5000 كيلوگرم CNC Control R&D MSH-D2 دستگاه تراش سنگين
ساخت كمپاني Wohlenberg از كشور آلمان
مدل: U900S
سال ساخت: 1983
حداكثر قطر: 1500 ميليمتر
حداكثر طول:13000mm
حداكثر وزن قطعه:14000 كيلوگرم CNC SIEMENS 820 T دستگاه تراش سنگين
ساخت كمپاني Skoda
مدل: Sua 125 PA
سال ساخت: 1992
حداكثر قطر: 180 ميليمتر
حداكثر طول: 400 ميليمتر
به همراه سه نظام هيدروليكي و تارت الكتريكي 12 ابزاره Traub system TX-8-D دستگاه تراش CNC
ساخت كمپاني Traub از كشور آلمان
مدل: TNS 60
سال ساخت: 1988
حداكثر قطر: 140 ميليمتر
حداكثر طول: 220 ميليمتر
به همراه سه نظام هيدروليكي و تارت الكتريكي 12 ابزاره Traub system TX-8-D دستگاه تراش CNC
ساخت كمپاني Traub از كشور آلمان
مدل: TNS 30
سال ساخت: 1988
حداكثر قطر: 260 ميليمتر
حداكثر طول: 550 ميليمتر
به همراه دو تارت 12 و 14ابزاره C 200 TT INDEX
دستگاه تراش CNC
ساخت كمپاني Index از كشور آلمان
مدل: MD7S-4A
سال ساخت: 1990
دستگاه داراي دو تارت و هر تارت 12 ابزاره مي باشد
دستگاه داراي Barfeeder مي باشد محورها:
X1/X2:300/180mm
Z1/Z2:650/650 mm
Y1: -+40 mm(Vertical) Siemens 840D Powerline
دستگاه تراش CNC
ساخت كمپاني Gildemeister از كشور آلمان
مدل: MF42 TwinY
سال ساخت: 1999

حداكثر قطر: 100 ميليمتر
حداكثر طول:140mm
به همراه يك سيستم اتوماسيون
مناسب جهت توليد انبوه شفت CNC Fanuc OT خط توليد تراشCNCبا 3 دستگاه
2 دستگاه تراش Goodway مدلGZL42
يك دستگاه تراش Goodway مدل: TA 32
سال ساخت: 1997

قطر ماشينكاري: 1400 ميليمتر
توان دستگاه: 55 كيلو وات Conventional دستگاه تراش عمودي
ساخت كمپاني Schiess از كشور آلمان ساخت سال 1966

فاصله بين دو مرغك: 2 متر
مصرف برق دستگاه:
400V/3Ph/50Hz/25A/15KW
دستگاه تنها7639 ساعت كار كرده Weiler دستگاه تراش دو محوره بستر تخت
ساخت كمپاني Weiler از كشور آلمان
مدل: E50/2
سال ساخت: 1997

حداكثر قطر ماشينكاري: 380 mm
حداكثر طول ماشينكاري:500 mm
سرعت اسپيندل:50-6000 RPM
مجهز به تارت 12 ابزاره CNC FANUC 15 T دستگاه تراش بستر مورب
ساخت كمپاني MONFORTS از كشور آلمان
مدل: RNC 3
سال ساخت: 1999
دانلود فایل کامل این مقاله در قالب WORD DOC :
http://forum.a00b.com/upload/Uploads/636...20CNC7.doc


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-22-2017, 07:51 AM
ارسال: #37
RE: سی ان سی چیست
دستگاههای cnc
cnc مخفف computer numerical control مي باشد در ايران اين ماشين ها CNC خالي خوانده ميشوند ولي نام آنها به فارسي ماشين هاي (دستگاه هاي ) کنترل عددي ترجمه مي شود.
نسل اول اين دستگاه ها NC ها بوده اند يعني کامپيوتر را نداشته است و دستگاه طبق منطقي خاص دستورات را درک مي کرده مثلا با استفاده از کارت هاي پانچ شده.
به عنوان مثال در دستگاه تراش براي دستور پيشروي بدين صورت عمل مي شود که قسمت ساپورت دستگاه را بوسيله دسته چرخان به جلو ميبريم در ماشين هاي NC اين کار توسط يک سري دستورات پانچ شده بر روي نوار پانچ صورت مي گرفت در دستگاه هاي CNC امروزين اينکار توسط يک کد صورت مي گيرد .
پس يک دستگاه CNC عملا همان همان دستگاه دستي ساده مي باشد که قابليت فرمان پذيري از طريق کد ها و منطق رياضياتي را دارد در اين دستگاه حضور کاربر (اپراتور) براي کار با دستگاه محدود به ايستادن اين فرد پشت بخش کنترل کننده دستگاه مي باشد و نوشتن برنامه هاي حرکتي آنهم فقط براي يکبار ، ديگر دستگاه اين عمل را بصورت خودکار هر چند بار که بخواهيم تکرار مي نمايدالبته بدون حضور کاربر.
بدنه اين دستگاه تقريبا شبيه دستگاه هاي دستي مي باشند يک CNC فرز عملا همان بدنه سخت افزاري فرز دستي را دارد همينطور براي CNC تراش و CNC سنگ و...
تنها تفاوت اضافه شدن بخش کنترل گر ميباشد (البته اين تفاوت بصورت عام مي باشد ولي به صورت خاص مطمئنا بخش الکترونيکي هم تغيير کرده است )
اما بخش کنترلگر ،اين بخش ،بخش اصلي يک دستگاه CNC مي باشد در صنعت اين بخش با نام کنترلر CONTROLER خوانده مي شود يک دستگاه CNC از هر نوع (تراش،فرز ،سنگ،ابزار تيز کن،تزريق ،پرس ،و...)بيشتربا نوع کنترلرش شناخته شده است مطمئنا آموزشي که به افراد داده ميشود در اصل براساس کنترلر اين دستگا ه ها مي باشد
کنترلر هاي مختلفي براي دستگاه هاي CNC موجود ميباشد مانند فانوک – هايدن هاين، زيمنس – C39 - 2P22 –C15 – فاگورو ميتسوبيشي و...
زيمنس و هايدن هاين از مارک هايي مي باشند که در ايران فراوان استفاده مي شوند اما تفاوت هاي اينها به چگونه است
منطق در يافت اطلاعات بصورت کد هائي مي باشد که با G شروع مي شوند به عنوان مثال کد G01 حرکت خطي است G02 و G03 حرکت دوراني مي باشند و G90 نوع مختصات را از نظر مطلق بودن يا نسبي بودن مشخص مي نمايد .
کدهاي عنوان شده کدهاي عمومي مي باشند و در کدهاي خاص با توجه به نوع کنترلر شايد شماره کد فرق تمايد به عنوان مثال G20 در زيمنس منظور انتخاب سيستم اندازه گيري متريک مي باشد ولي اين در هايدن هاين کد G70 اين کار را امجام ميدهد پس همانطور که گفته شد آموزش کدها بايد با توجه به نوع کنترلر صورت گيرد خدا را شکر که استاد بنده در دانشگاه کد نويسي را تحت زيمنس و مدل هاي بالاي اين مارک به ما ياد داد.
ولي واقعا بايد در دانشگاه چه چيزي را از اين دستگاهها بايد اموخت
• اصول اوليه از بدنه دستگاه و فرمت آنها
• اصول اوليه اي از کدها به عنوان مثال کدها چگونه عمل مي نمايند ساده ترين مثال باز هم کد G01 مي باشد
مثلا در خط فرمان دستگاه تراش تايپ مي شود
G01 X20 Z-30 F10 S100 M7
دستگاه ابزار را به اين نقطه ،با سرعت 10 با هر واخد از پيش تعيين شده با سرعت اسپيندل هزار و...مي برد
• آشنائي اوليه با منطق ها مثلا بايد انتخاب شود که سيستم اندازه گيري مطلق باشد يا نسبي و يا حتي قطبي متريک باشد يا نه کدهاي جانبي براي مشخص کردن سرعت و غيره
• چگونه زير گروه کاري انتخاب مي شود مثلا برنامه اي نوشته شود که دستگاه بايد به نقاط مختلف برود و بعد از انجام عمليات در ان محل يک عمل با يک گروه عمل خاص را تکرار کند مثلا براي اين کار يک زير برنامه نوشته ميشود که بايد هربار دستگاه در ان موقعيت آنها را انجام دهد
• معرفي M کدها که کارهاي جانبي مانند روشن کردن پمپ ماده خنک کننده و ..
• حل چند مثال از قطعات مختلف در تراش و فرزو حتي الامکان در يک دستگاه ديگر نظير سنگ يا پرس،مثال ها بايد به گونه اي باشد که کاربر به سادگي درکي از نحوه انجام کار بدست بياورد
دانلود فایل این مقاله به همراه عکس و نقشه و فرمول:
http://forum.a00b.com/upload/Uploads/636...80CNC8.doc


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-22-2017, 07:55 AM
ارسال: #38
RE: سی ان سی چیست
بنام خدا
بايد بيدار شويد و برويد دنبال اينكه صنايع پيشرفته را خودتان درست کنید
(امام خميني ره)
امروزه با توجه به اينكه رشد سريع و نياز مبرم آن و كاربرد وسيع دستگاههاي تراش و يا فلز اندازه گيري دقيق اسپاركها و ديگر دستگاههاي ساخت كه خطوط توليد كارخانجات را تشكيل مي دهند و با توجه به اينكه امروزه به انواع سيستمهاي كنترول مجهز شده و فرايندهاي ساهت با دقت و سرعتي بالا انجام مي پذيرد.
امروزه با پيشرفت در علم كامپيوترها دستگاههاي CNC متولد شده اند و در پيشرفت بيشتر صنايع قابل بهره برداري هستند ماشينهاي ابزار كنترل عددي به طور فزاينده اي در صنايع براده برداري وارد مي شوند دقت تكراري بالا كوتاه شدن مدت زمان كار و نياز كم به ابزارها از ديگر دلايل با ماشين هاي ابزار كنترل عددي است.
امروزه همه سازندگان ماشينهاي ابزار CN خود را كاملاً مقيد به رعايت كامل استاندارد Din (ساختمان برنامه) و Din (موقعيت سيستم مختصات) نمي كنند. گاهي براي ساده تر شدن موارد ويژه كاربرد از علائم خاصي استفاده مي كنند كه فقط براي محدوده ويژه كاربرد اعتبار دارد.
N حرف اول كلمه انگليسي Numerical (عددي) و C حرف اول كلمه انگليسي Control (كنترل)
NC يك مفهوم عمومي براي كنترل عددي است و به دستگاههائي اطلاق مي شود كه با نوار سوراخ شده كار مي كنند.
CNC به كنترل عددي توسط كاكپيوتر اطلاق مي شود. پس همه CNCها يك NC نيز هستند ولي به عكس خير.
هدف استفاده از ماشينهاي NCNC در صنعت عبارتست:
1- خوكارسازي 2- حركت ابزار را كنترل كنيم 3- كنترل برروي سرعت دوران قطعه كار
همچنين يكي از نكات مهم استفاده از ماشينهاي كنترل عددي اين است كه تنها ماشيني در صنعت مي باشد كه توليد ارتباط با ماشينهاي ديگر برقرار كند ماشينهاي كنترل عددي است.
بدليل اينكه اين ماشينها با اعداد و حروف كار مي كنند مي توانند با رباط و كامپيوترها و غيره ارتباط داشته باشند كه آنها هم با اعداد و حروف كار مي كنند.
با توجه به گراني قيمت دستگاه و نياز به متخصص و ديگر هزينه هاي بالا اين دستگاههاي كنترل عددي داراي ارزش ويژه اي مي باشند.
ولي امروزه بهترين راه استنفاده از اين نوع دستگاهها نسبت به ساير دستگاهها مي باشد به عنوان مثال:
ماشينهاي ابزار كامپيوتري نسبت به انواع اينورسال داراي محسنات زير مي باشد.
1- دقت بالاي تولدي قطعات
2- ماشين ابزار با كنترل كامپيوتري در يك زمان مي تواند به جاي چند دستگاه ماشين ابزار معمولي بكار گرفته شود.
3- امكان توليد قطعات كه داراي پيچيدگي زياد است با ماشين كنترل عددي بيشتر است.
4- مصرف ابزار در ماشين ها كنترل عددي كمتر از ماشين هاي معمولي مي باشد.
فصل يكم
مقدمه
يكدستگاه با كنترل عددي دستگاهي است كه توسط يك كد ساختاربافتب و در مسير و هدفي كه برنامهب رايش تعيين كرده است حركت مي كند لازم آن برنامه ريزي قبلي و طبقه بندي اطلاعات و داده هاي مورد نظر دستگاه
اختلاف اساسي در بكارگيري و در فرآيند كار يك دستي و يك ماشين با كنترل برنامه اي در حركت پيشروي است.
در ماشين دستي هركدام از مراحل كار پشت سرهم با دست تنظيم مي شود. و در ماشينهاي با كنترل برنامه اي مراحل كار در يك برنامه ذخيره مي شود.
ماشينهاي ابزار كنترل برنامه اي قبلاً به طور مكانيكي كنترل مي شد.
اما امروزه طور كلي كنترل عددي استفاده مي شود.
نمونه اي از كنترل مكانيكي پيشروي توسط بادامك مطابق شكل است.
وقتي بادامك در جهت عقربه هاي ساعت مي چرخد موقعيت رنده تراشكاري تغيير مي كند. سرعت پيشروي به شكل بادامك بستگي دارد. در اينجا برنامه براده برداري به شكل يك بادامك ذخيره مي شود. برنامه ريزي دستگاه با روش دستي را برنامه نويسي جزء به جزء دستي، توسط صفحه كليد كنترل كننده است.
برنامه ريزي عملياتي كه توسط كامپيوتر انجام مي شود برنامه نويسي با يك كامپيوتر نام دارد.
امروزه كامپيوترها جاي نوارخوان را در دستگاههاي NC ابتدائي گرفت.
در واقع به جاي خواندن و اجراي برنامه از روي نوارهاي سوراخ شده برنامه توسط كامپيوتر دستگاهها اجرا مي شود.
اين دستگاهها بنام دستگاههاي كنترل شونده عددي توسط CNC ناميده مي شوند.
NC يك مفهوم عمومي براي كنترل هاي عددي است و به دستگاههاي اطلاق مي شود كه با نوارهاي سوراخ شده كار مي كنند.
CNC بر كنترل عددي توسط كامپيوتر اطلاق مي شو.د. پس هر CNC ها يك NC نيز هستند ولي برعكس خير.
هدف استفاده از ماشينهاي CNC در صنعت عبارتست.
1- خودكارسازي 2- حركت ابزار را كنترل كنيم 3- كنترل برروي سرعت دوران قطعي كار
همچنين يكي از نكات مهم استفاده از ماشينهاي كنترل عددي اين است كه تنها ماشيني كه در صنهت توليد ارتباط با ماشيم هاي ديگر برقرار كند ماشينهاي كنترل عددي است.
به دليل اينكه ماشينها با اعداد و حروف كار مي كنند مي توانند با رابط و كامپيوترها و غيره ارتباط داشته باشند كه آنها هم با اعداد و حروف كار مي كنند با توجه به گراني قيمت دستگاه و نياز به متخصص ئ ديگر هزينه هاي بالا اين دستگاههاي كنترل عددي «ولي امروزه بهترين راه استفاده از اين نوع» دستگاهها است نسبت به دستگاهها به عنوان مثال:
ماشينهاي ابزار كامپيوتري نسبت به انواع اينورسال داراي محاسن زير مي باشد.
1- دقت بالاي توليد قطعات
2- ماشين ابزار با كنترل كامپيوتري در يك زمان مي تواند بجاي چند دستگاه ماشين ابزار معمولي بكار گرفته شود.
3- امكان توليد قطعات داراي پيچيدگي زياد است با ماشين هاي كنترل عددي بيشتر است.
4- مصرف ابزار در ماشين هاي كنترل عددي كمتر از ماشينهاي معمولي مي باشد.
تاريخچه NC
در ساتل 1947 John Parsons از شركت پارسونز تحقيقاتي راجع به اطلاعات سه بعدي جهت كنترل دستگاههائي براي ساخت اجزاء جديد هواپيما استفاده مي شوند درست كرد.
در سال 1949 پارسيمز اولين قرارداد خود را با نيروي هوائي امريكا جهت ساخت اولين دستگاه با كنترل عددي منعقد كرد.
در سال 1952 دانشگاه MIT با استفاده از يك كنترل كننده ساختار يافته توانست حركت همزمان سي محوره را ايجاد نمايد. بدين ترتيب روياي كنترل عددي به تحقق پيوست در سال 1955 با اعمال تغييراتي كنترل عددي در صنعت قابل استفاده شد.
دستگاههاي CNC
يك دستگاه CNC كنترل كننده نرم افزاري است كه وقتي برنامه اي به حافظه كامپيوتر آن وارد شد براي انتقال كدهاي آن نياز به سخت افزاري نيست.
در دستگاههاي CNC برنامه هاي اجرائي در حافظه ROM مستقر مي شوند و كدهاي NC در حافظه RAM.
ROM به معني حافظه اي است كه فقط خوانده مي شود. اين حافظه در قطعات و مغزهاي الكترونيكي نوشته مي شوند و فط توسط دستگاههاي خاصي از بين مي روند.
پس برنامه هاي اجرائي تا هنگام روشن بودن دستگاه فعال هستند.
RAM به معناي حافظه متغير در دسترس مي باشد كه توسط كامپيوتر ايجاد مي شود. كدهاي CNC در درون آنها نوشته مي شوند محتويات RAM با خاموش شدن كنترل كننذه از بين مي رود...
برخي از CNC ها از نمونه هاي RAM بنام حافظه CMOS استفاده مي كنند كه در صورت قطع برق كامپيوتر اطلاعات را در خود نگهداري مي كنند.
درك نحوه پردازش اطلاعات در كنترل كننده ها در يادگيري برنامه نويسي دستگاههاي كنترل عددي با كامپيوتر بسيار مفيد است.
تمام پردازنده هاي داخلي با اعداد باينري (اعداد دودوئي) انجام مي شود. اين اعداد از دو عدد صفر و يك تشكيل شده اند.
درون كنترل كننده CNC يك به معناي بار مثبت و عدد صفر به معناي بار منفي است كه نحوه استفاده از آنها بستگي به نوع كنترل كننده دارد.
فرق بين NC و CNC
در شكل 001
سيستمهاي NC داراي سيستم كنترل بررزوي ماشين ابزار هستند كه اجازه مي دهند تا برنامه اي خارج از ماشين تهيه شده، وارد گردد.
برنامه هاي NC مي توانند (برروي ماشين)
1- شروع و نگهداشته شوند.
2- اما نمي توانند بوسيله ماشينكاري تصحيح شوند.
ابعاد ابزارها و نگهدارنده هيا آنها از قبل در برنامه ها منظور مي گردد و ماشينكاري بايد به صول بسيار دقيق ابزارها و ابزارهاي قيد و بستي را طبق اطلاعات داده شده نصب نمايد...
سيستمهاي CNC
در شكل 002
در اينگونهئ سيستمها ماشين ابزار مجهز به يك كامپيوتر است و اين ماشينكار را نه فقط قادر مي سازد تا برنامه هاي NC را اجراء نمايد بلكه به او اجازه مي دهد تا خود برنامه را نوشته و پس از وارد نمودن آن ادقام به تصحيح آن نمايند.
*** سيستم مختصات***
سيستم مختصات كارتزين (متعامد)
اساس حركت تمامي دستگاههاي سيستم مختصات كاتزين است.
عالباً ماشينهاي NC داراي سه سپورت عمود بر هم مي باشند. حركات پيشروي در راستاي اين سه محور (سه سپورت) به طور ساده روي سيستم مختصات با محورهاي موازي است با محورهاي سپورت
به عنوان مثال يك شعب را درنظر ني گيريم كه گوشه هاي آن يك سيستم مختصات كاتزين را تشكيل مي دهد. نقطه صفر مختصات محل تلاقي گوشه ها كه دراينجا روي گوشه زيرين چپ قرار دارد.
كه محور X ها محور افقي، محور Yها راستاي عمق قطعي كار محور Zها راستاي عمود است. هر نقطه اي در روي اين مكعب داراي X و Y و Z مي باشد.
اين سيستم مختصات يك سيستم مختصات فضائي و سه بعدي با محورهاي عمود بر هم مي باشند. سيستم مختصات در بعضي از دستگاهها نمايانگر دو بعدي و در بعضي ديگر سه بعدي است.
سيستم مختصات سه بعدي
اگر بخواهيم يه قطعه سه بعدي را نشان دهيم نياز به سيستم مختصات سه بعدي داريم. طريق نامگذاري محورها بترتيب در جهت گردش دست راست يا (قانون سه انگشت دست راست). هر محور داراي جهت و مقادير مثبت و منفي است.
سيستم مختصات دو بعدي
اين سيستم مختصات داراي محورهاي X و Y است و با اين سيستم مختصات مي توانيم محل دقيق نقاط به طور كلي در قطعه را مشخص كنيم.
سيستم مختصات قطبي 2
اگر يك صفحه افقي را درنظر بگيريم هر نقطه از اين صفحه داراي فاصله قابل اندازه گيري ق از نقطه قطب مختصات مي باشد.
مثلاً اگر مطاتبق شكل روبرو فاصله P و نقطه مركز را درنظر بگيريم اين نقطه P با محور ثابت مثلاً محور Xها را ويران مي سازد در اين زاويه را قابل اندازه گيري است بنام C مي باشد.
زاويه C در خلاف جهت حركت عقربه هاي ساعت اندازه گيري مي شود. مختصات قطبي براي سوراخهايي كه روي دايره تقسيم قرار دارد بيشترين كاربرد دارد
سيستم مختصات كروي 8
سيستم مختصات ماشين 1 و 2
در موقع برنامه نويسي بايد فرض كنيم كه قطعه ثابت است و ابزار در سيستم مختصات حركت مي كند. اين عمل باعث مي شود كه كنترل ابزار راحت باشد. (ولي نبايد فراموش كرد كه در واقع قطعه كار داراي حركت است). لازمه ماشينكاري يه قطعه بوسيله برنامه NC بكار گرفتن يك سيستم مختصات براي ابزار است. باز بايد توجه كرد كه جهت عمليات با توجه به فرم بالا و چه اگر فرض هم نكنيم در هر دو حالت يكسان است. وقتيكه يك مسير را برنامه ريزي مي كنيم فرض بر اين ميگيريم كه قطعه كار ثابت و نقض ابزاز حركت خواهد كرد. اين نوع عمليات را حركت نسبي ابزار مي نامند.
پس نبايد فراموش كرد كه در موقع ماشينكاري يك قطعه بوسيله برنامه NC يا CNC بكاربردن يك سيستم مختصات براي ابزار خيلي ضر.ري است.
حتي در ماشينهاي تراش هم قطعه كار را ثابت درنظر مي گيريم و براي ابزار يك سيستم مختصات قرار داده مي وشد. قطعه مطابق شكل (21) طوري جا داده مي شود كه محور Z منطبق با محور ماشين (محور دوران) بوده و مقادير X و Y همواره مقاديري مساوي دارند لذا Y در تراش بكار گرفته نمي شود.
محور برش همان محور X است و محور طول محور Z است.
مقادير X همواره برحسب قطر كار بيان مي شود. در ماشينهاي ابزار محور Z منطبق بر محور كله دهي يا موازي با آن است. يا به عبارتي موقعيت محور Zها با راستاي كار مطابقت مي كند.
ماشينهاي CNC غالباً براي انواع مختلف حركتهاي ساخته مي شود.
پس براي قطعات پيچيده مختصات و راستاهاي پرخشي ديگري را لازم است. اين مختصات و راستاها روي سيستم مختصات كارتزين بنا مي شود. همچنين جهت حركت محورهاي دستگاه براساس حركت محور (اسپندل) تعريف شده است.
براي پيدا كردن مكان دستگاهها نسبت به محور مختصاتشان دو راه وجود دارد.
1- مختصات مطلق
كه در اين نوع مختصات نقاط مختلف نسبت به يك محور ثابت صفر است و موقعست قطعي از نقطه X0 و Y0 در گوشه سمت چپ پايين سيستم اندازه گيري مي شود.
2- مختصات نسبي
در اين نوع نقطه صفر با محور جابجا مي شود و مختصات هر نقطه نسبت به نقطه قبلي محاسبه مي گردد. اكثر دستگاههاي CNC داراي يك سيستم مختصات از پيش تعريف شده مي باشند بنام سيستم مختصات دستگاه.
مبداء اين سيستم بنام مبداء دستگاه يا محل خانه صفر ناميده مي شود.
خانه صفر معمولاً در مركز تعويض ابزار دستگاه قرار دارد. قطعه كار جداگانه از سيستم مختصات برنامه ريزي مي شود.
در برنامه محلي براي قطعه انتخاب مي شود كه اين محل مبداء سيستم مختصات قطعي كار مي شود. سيستم مختصات دستگاه و سيستم مختصات قطعه كار هرگز بر هم منطبق نخواهد شد. پس پيش از اجراي برنامه بايد سيستم مختصات دستگاه به سيستم مختصات قطعي كار منتقل شود. اين عمل را مبداء يا تعيين نقطه صفر مي نامند كه به سه روش انجام مي شود.
1- توسط اپراتور و با دشت
2- توسط نغيير محل صفر مطلق
3- استفاده از مختصات كاري
سيستم اندازه دهي 5 2
در دستگاههاي CNC دو نوع اندازه دهي وجود دارد.
1- اندازه گذاري مطلق (اندازه گيري از مبداء) Absolate Position
2- اندازه گيري افزايشي (اندازه گيري نسبي ويا اندازه گيري زنجيري)Incrematal
الف.. اندازه گيري مطلق
در اين سيستم همه اندازه ها نسبت به يك نقطه ثابتي بنام نقطه صفر يا مبداء اندازه گيري مي شود. در اين روش موقعيت قطعه از نقطه X0/Y0 در گوشه سمت چپ پائين سيستم اندازه گيري مي شود.
ب.. اندازه گيري افزايشي
در اين سيستم اندازه هر نقطه نسبت به نقطه قبلي اندازه گيري خواهد شد.
در روش سنتي وقتي كه در بازدهي و تنظيم دستي كار مي كنيم. سعي مي كنيم از روش زنجيه اي استفاده نكنيم. تا خطاي تنظيم باعث كم دقتي كار نوشد. در نتيجه دقت بالاي كنترل عددي فقط انحراف دقت كمتري به وجود مي آورد.
در اندازه گيري افزايشي راستا و جهت مورد نظر داده مي وشد.
مثلاً براي تعيين فاصله از نقطه P3 به نقطه P2 روي محور X ها مقدار عددي
8/15- است.
*** چند نكته ... مزاياي سيستم مطلق
بهتر است مكان ها و مسيرها به صورت ابعاد مطلق ذكر شوند زيرا.
1- اشتباه در يم نقطع خاص اثر برروي ساير نقاط ندارد.
2- سيستم مطلق از نظر كنترل كردن خطاها راحت تر است.
3- روش افزايشي در مواقعي مفيد است كه در يك برنامه نياز به تكرار مسير وجود داشته باشد. در اين حالت برنامه مربوط به آن مسير چند بار استفاده مي شود.
ابعادگذاري 1 2
براي برنامه نويسي يك مسير حتي كافيست نقطه هدف داده شود (نقطه شروع قبلاً بوسيله ابزار اختيار شده و نقطه هدف ميتواند به صورت مطلق با افزايشي و در برخي سيستمهاي كنترل با دادن زاويه وارد سيستم گردد.
در هر دو شكل زاويه A مشخص كننده شيب خط نسبت به محور z است. اگر زاويه a در برنامه cnc ذكر شود تنها يكي از مختصات x يا z براي مشخص كردن هدف كافيست.
دو حالت ممكن براي برنامه نويسي قطاع دايروي وجود دارد.
1- برنامه نويسي شعاعي
2- برنامه نويسي مركز دايره
تراش قوس 3
با استفاده از كدهاي G02 و G03 در برنامه ابزار حركت قوسي در جهت عقربه هاي ساعت و مخالف آنها در ربع دايره يا 90 درجه خواهد داشت.
نكات مهم عباتست از...
1- هنگاميكه ابزار در حال رتاش قوس مي باشد در هيچ نقص ضخامت براده از حداكثر برش تجاوز نكند بنابراين جهت قوس زني قطعي بايد قبلاً خش تراشي شود.
2- مقدار I و k مورد نياز در برنامه محاسبه شود. در حالت اول براي اينكه عمق برش در روي محور طلي و عرضي حداقل برشد. قبل از قوس زني مي توان روي قطعه عمل پخ زني انجام داد. مقادير I و k جايگزين موقعيت مركز قوس نسبت به موقعيت ابزار در نقطه شروع قوس مي باشد مقدار در راستاي محور xها و مقدار k در راستاي محور z اندازه گيري مي شود هر دو اندازه زنجيره اي مي باشند و براي قوسهاي 90 درجه يكي از اين اندازه ها صفر خواهد بود.
فصل دوم
**انواع سيستمهاي كنترل**
در اين باره مي توان گفت كه در رابطه با طريقه كنترل سيستمهاي CNC به چند گروه كه در عمل با هم تفاوت دارند تقسيم مي شود. كه اين سه گروه عبارتست...
1- كنترل نقطه به نقطه
2- كنترل برش مستقيم
3- كنترل قوسي
الف.. كنترل نقطه اي 1
در اين روش كنترل نقطه به نقطه اجازه مي دهد تا ابزار برش با سرعت زياد در طول حركت خود بدون درگيري با كار حركت نمايد. مسير حركت را نمي توان كنترل نمود.
در كنترل نقطه به نقطه فقط موقعيت مقطه مورد نظر مي باشد و مسير رسيدن به نقطه دلخواه و اختياري است.
از اين نوع كنترل در دستگاههاي مانند سوراخ كاري، پرس پنچ و مونتاژ قطعات و در حركت آزاد ابزار استفاده يم شود.
اين كنترل بسيار ساده بوده و محورهاي حركت مستقل از يكديگر عمل مي كنند و با رسيدن هر محور به نقطه انتهائي حركت آن متوقف شدهن و ساير محورها نيز حركت مي كنند.
توجه
در كنترل نقطه اي عمل ماشينكاري بعد از رسيدن به نقطه هدف انجام مي گيرد.
با اين روش نمي توان كمانهاي غيرمشخص را ايجاد كرد.
مسير پيوسته
در اين كنترل علاوه بر نقطه ابتداء و انتهاء مسير حركت ابزار نيز مورد نظر است. در اين نوع كنترل بايستي هميشه نسبت به سرعت محورها معادل ضريب زاويه خط تماس بر مسير باشد.
اين نوع كنترل پيچيده تر از كنترل نقطه به نقطه است و نياز به اندازه گيري دقيق تر دارد به عبارت ديگر به كنترل مداوم حركت محورها نياز دارد.
برش هرگونه كمان و هر زاويه با اين روش بسيار ساده است دستگاههاي مسير پيوسته اين قابليت را دارند تا موتورهاي خود را در سرعتهاي مختلف حركت دهند.
انواع حركات 1 4
1- حركت خطي يا برش مستقيم..
وقتي كه يك ابزار از نقطه شروع به سمت نقطه هدف حركت كند و اين حركت در امتداد خط مستقيمي باشد آن را حركت خطي مي گويند. اگر سيستم دو محور قابل كنترل داشته باشد و يا سه محور قابل كنترل وجود داشته باشد در اين شكل خطي در فضا بين نقطه هاي و در حركت خطي از دو نوع سيستم اندازه گيري استفاده مي شود.
1- سيستم نسبي IneReMenTaLS
2- حركت دايره اي و برش قوسي..
هرگاه حركت ابزار از نقطه اي شروع و بخ طرف هدف در طول يك مسير داريه اي باشد آن را حركت دايره مي گويند.
3- حركت قوسي..
اين نوع كنترل امكان حركتهاي خطي و قوسي را در سه جهت به طور همزمان فراهم مي سازد يعني سه محور مي تواند نسبت به هم گردش داشته باشند.
فصل سوم
نقاط صفر و نقاط مرجع
در ماشينهاي CNC حركت ابزار بوسيله سيستم مختصات كنترل مي شود.
مكان دقيق آنها بوسيله نقاط صفر تعيين مي شود.
علاوه بر نقاط صفر ابزار ماشينهاي CNC داراي تعدادي نقاط مرجع هستند كه اعمال و برنامه نويسي را پشتيباني مينمايد.
نقاط صفر نشان داده در اين شكل عبارتند از...
1- نقطه صفر ماشين M
2- مقطه صفر كار W
نقاط مرجع نشان داده شده در اين شكل عبارتند از...
1- نقاط مرجع R
2- و به عنوان مقاط مرجع ابزار...
الف.. نقطه تنظيم ابزار E
ب.. نقطه غلاف ابزار N
نقطه مرجع R 1 4
در انواع بخصوصي از ماشينهاي مانند فرز با استفاده از نقطه صفر ماشين آن را كاليبره مرد. معهذا در بيشتر حالات بي نقص صفر ماشين نمي توان پس از نصب ابزار و قطعه دست يافت و در اين صورت از نقطه مرجع بايستي استفاده نمود.
نقطه مرجع R براي كاليبره و يا كنترل سيستم اندازه گيري كشويي و حكرت ابزار به كار مي رود.
محل نقطه مرجع دقيقاً از قبل در روي هر محور تعيين شده است هميشه نسبت به نقطه صفر معين و ثابت خواهد شد.
نقطه مرجع (Referenz Punkt= R است.
در سيستم اندازه گيري فاصله طي شده را با توجه به نقطه مرجع تعيين مي كنند.
نقطه مرجع دستگاه نقطه ثابتي روي دستگاه است كه به هنگام دريافت G مناسب است. دستگاه به طور خودكار به محل نقطه مرجع باز مي گردد. اغلب اين نقص همان خانه صفر است. معمولاً نياز داريم كه ابزار توسط نقطه ديگري بنام نقطه واسطه مياني به نقطه مرجع فرستاده شود اينكار توسط كد 28G انجام مي شود. مختصات X و Z واسطه توسط 28 تعيين مي شود و با صدور دستور ابزار بي نقطه واسطه سپس به محور مرجع مي رود.
نقطه صفر قطعه كار W
نقطه صفر قطعه كار سيستم مختصات قطعي را در رابطه با نقطه صفر ماشين معين مي كند. نقطه صفر قطعي كار بوسيله برنامه نويس انتخاب شده و به هنگام تنظيم ماشين وارد سيستم CNC مي شود.
محل نقطه صفر قطعي كار ميتواند آزادانه بوسيله برنامه نويس در محدوده كار ماشين انتخاب گردد معهذا لازم به توصيه است اين نقطه آنچنان بايد انتخاب گردد كه ابعاد رسم شده قطعه به آساني قابل تبديل به مقداير مختثات باشد.
براي قطعات چرخنه نقطه صفر قطعي هم بايد در طول محور كله گي و منطبق بر كف سمت راست و يا چپ باشد و براي قطعات فرزكاري معمولاً انتخاب يك گوشه جانبي به عنوان نقطه صفر توصيه مي گردد.
گاهي اوقات نقطه صفر را نقطه صفر برنامه ريز هم مي نامند.
نقطه صفر قطعه كار Werk STuchnuILPnKT wNP است.
معمولاً در گوشه چپ پائين قطعه كار بيشتر مواقع است.


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-22-2017, 07:55 AM
ارسال: #39
RE: سی ان سی چیست
نقطه صفر ماشين MNP
نقطه صفر ماشين در ساختمان ماشين قرذار دارد. توسط موقعيت سيستم اندازه گيري تثبيت شده است اين نقطه را نمي توان تغيير داد.
نقطه صفر برنامه C
نقطه صفر برنامه فقط آغاز برنامه است. اين نقطه خارج از قطعه كار قرار مي گيرد. بدين وسيله مثلاً تعويض قطعه كار يا تعويض ابزار را بدون هيچ مانعي مي توان انجام داد.
نقطه مانع A
نقطه اي روي محور دستگاه تراش است كه قطعه كار در اين نقطه روي قيد گيرنده (سه نظام) قرار مي گيرد.
نقطه صفر سپورت F
اين نقطه مثلاً نقطه مركز ابزارگير مي باشد تصحيح ابعاد ابزار درراستاي X و راستاي Z نسبت به اين نقطه نسبي اندازه گيري مي شود.
** توجه**
جابجائي نقطه صفر سيستم مختصات را در نقطه آغاز مناسب جديدي مثلاً نقطه صفر قطعه كار قرار مي دهد. اين كار به جهت ساده تر شدن برنامه نويسي و اجتناب از محاسبات زايد انجام مي شود.
فصل چهارم
اجزاء سيستم كنترل
يك سيستم CNC مركب از اجزاي متعددي است نظري اجمالي بر انتظاراتي كه از يك سيستم جهت تكميل آن داريم بيافتيم بر شكل ساده زير مي باشد.
قلب سيستم CNC يك كامپيوتر است كه مجري تمام محاسبات و رابطه هاي منطقي مي باشد چون سيستم CNC رابطه بين ماشينكار و ماشين ابزار است لذا دو سيستم اتصال مورد نياز است.
اتصالات براي ماشينكار...
اين سيستم مركب از صفحه كنترل و اتصالات براي نوارخوان، منگنه و نوار مغناطيسي و ديسك و چاپگر است.
اتصالات براي ماشين ابزار..
شامل كنترل اتصالات كنترل محورها و برق دستگاه است.
- مبحث ارتباط ماشينكار با كامپيوتر از مهمترين مباحث است.
1- صفحه نمايش.. صفحه نمايش يا صفحه تلوزيوني سيستم CNC ميتواند عمليات زير را انجام دهد.
الف. برنامه ريزي. نمايش اطلاعات برنامه NC وارده ليست تمام برنامه هاي تغذيه شده NC
ب. ابزارآلات. ثبت مشخصات ابزارآلات در حافظه، اندازه آنها و تصحيحات و احتمالاً عمر مفيد آنها
ج. اطلاعات ماشين. پارامترهاي ماشين مثل حداكثر سرعت كله گي يا ميزان تغذيه
ث. ماشينكاري. نمايش اطلاعات مربوط به مختصات حقيقي ابزار برنامه جديد NC جديد سرعت پيشروي سرعت گله گي و ساير حالات وضعي ماشين
صفحه كنترل
صفحه كنترل ماشينهاي CNC به طور قابل توجهي يا يكديگر فرق مي كنند اما آنها مي توانند به گروههاي ذيل تقسيم شوند.
1- نمايشگرها..
اين وايل شامل صفحه يا نمايشگرهاي رقمي و همچنين لامپهاي سيگنال يم باشد.
2- كنترل عمليات ماشين..
از اين كنترل ها براي اجراي آن قسمت از اعمال كه در ماشينهاي معمولي با دستگيره ها و كليدها قابل كنترل هستند استفاده مي شود. به علاوه اين كنترل ها انواع موتورها و اجزاي ديگير را نيز دارند.
3- كنترل برنامه نويسي..
از اين كترل ها براي وارد كردن برنامه به ماشين، تصحيح و ذخيره اطلاعات خارجي استفاده مي شود. شامل يك صفحه كليد با اعداد و نشاني ها براي عمليات مختلف مورد نياز مي باشد.
براي اطمينان از اينكه عمليات مختلف بوسيله سيستم كنترل ماشين قبول مي شوند آنها را به تعدادي اعمال مثل برنامه ريزي نغذيه اطلاعات ابزار عمليات با دست و عمليات اتوماتيك تقسيم كرده اند براي انتخاب يكي از اين اعمال يك كليد چرخشي يا يك سري كليدهاي فشاري وجود دارند با استفاده از اين كليدها تغيير وضعيت سيستم از يك عمل به عمل ديگر آسان است.
كاركرد كنترل ها براي عمليات ماشين...
بعضي از كنترل ها براي اجراي آن قسمت از اعمال كه در ماشينهاي معمولي با دستگيره ها و كليدهاي قابل كنترل هستند استفاده مي شود. بعلاوه اين كنترل ها انواع موتورها و اجزاي ديگري را نيز راه مي اندازند. كنترل هاي ماشين مستقيماً اعمال را روي ابزار ماشين ايجاد مي كنند ساده ترين آنها كليدهاي روشن و خاموش كردن مي باشند كه مربوط به بعضي از كارهاي خاص هستند مثل كليد خنك كننده و كليد كله گي
براي اينكه بتوانيم محورهاي ماشين را براي تنظيم اوليه حركت بدهيم. (شكل2) دكمه هاي پيشروي دستگيره چرخشي و راخرم پيشروي جهت اين كار تعبيه شده است.
براي اينكه بتوانيم كله گي و سرعت پيشروي اوليه را براي تصحيح بالا و پايين بياوريم ميتوانيم از كليد درصد پيشروي استفاده كنيم (شكل 3).
با استفاده از اين سلكتور ميتوان مقدار پيشروي يا سرعت كله گي را كه در برنامه آورده شده به طريق درصد بالا يا پايين برد تا در موقع ماشينكاري تصحيح شده باشد.
كنترل برنامه ريزي
كاركرد كنترل براي برنامه ريزي...
از نظر كنترل بر روي برنامه نويسي بايستي اختلاف بين كليدهاي اطلاعات و عمليات ماشين را براي هر عمل ماشين بدانيم.
براي تغذيه اطلاعات به ماشين معمولاً از حروف و يك عددهاي آسان استفاده مي شود. مانند شكل 2 كه ميتوان بوسيله آنها برنامه هاي nc را يك بر يك وارد نمود.
در بعضي از سيستمهاي كنترل داراي يك سري كليدهاي عملياتي هستند كه اجازه مي دهند اطلاعات بهتر برنامه وارد كنيم.
كليدهاي عمليات بوسيله اسم همليات يا علامت اختصاري آنها نشان داده مي شوند. شكل 3 مربوط به اعمالي مانند ذخيره كردن اطلاعات تصحيح ليست و اجراي برنامه و خارج نمودن آنها روي وسايل جنبي خارجي مي باشد.
علائم شگلي از علائم پايه اي ساده تشكيل شده است.

علئم شكلي مشخصه و ملاحظات علائم شكلي مشخصه و ملاحظات
پيكان نشاندهنده راستا نقطه مرجع
پيكان كاري
مثلاً ماشين كاري جمله
مثلاً يك برنامه
حامل داده ها
مثلاً نوار سوراخدار حافطه
برنامه بدون
كار دستگاه تغيير
مثلاً يك برنامه
برنامه با
كار دستگاه پاك كردن، احتياط!
اين كليد برنامه را خاموش مي كند
خواندن – برنامه
با فشار دادن كليد برنامه براي حافظه خوانده مي شود. در ابتدا روي دستگاه تأثيري ندارد. نقطه مرجع
موقعيت به كار رفته در بيان اندازه نسبي كه نسبت به نقطه محورها در وضعيت معلومي قرار مي گيرد
خواندن به جمله
راه افتادن دستگاه با فعال كردن دستي: كادر داخلي اشاره به جمله هاي تكي دارد. نقطه صفر مختصات
اين نقطه آغاز سيستم مختصات دستگاه را نشان مي دهد.
جستجوي شماره جمله ها
(به جلو) تصحيح طول ابزار
پيكان روي ابزار فرز انگشتي شماتيك به طول آن اشاره مي كند.
جستجوي شماره جمله
(به عقب) تصحيح شعاع ابزار
پيكان روي ابزار فرز انگشتي شماتيك به شعاع آن اشاره مي كند.
شروع – برنامه
با فعال كردن كليدها برنامه داده شده در اولين مرحله قرار مي گيرد. تصحيح ابزار
بعد از فاشر دادن كليد، مقدار تصحيح داده شده درنظر گرفته مي شود.
ايست طبق برنامه وارد كردن اطلاعات به حافظه
بعد از فاشر دادن كليد خواندن داده ها به حافظه انجام مي شود.
وارد كردن دستي
بعد از فعال كردن كليد، كنترل وادر كردن اطلاعات را اجرا مي كند. خروج داده ها از حافظه
بيان اندازه مطلق
بعد از فعال كردن كليد، سيستم با اين روش كار مي كند. موقعيت – مقدار هست
مثلاً بعد از فشار دادن كليد موقعيت فعلي نشانداده مي شود
بيان اندازه نسبي (افزايشي)
بعد از فعال كردن كليد سيستم با اين روش كار مي كند. حركت دوباره
مثلاً بعد از تعويض ابزار شكسته


شرح خلاصه كليدهاي دستگاه DYNAMYTE2800
كليدهاي حالت
براي نوشتن برنامه از اين حالت استافده مي شود PRGGRAM ENTER
براي كاليبره كردنت ابزارها، حركت دستي و عيب يابي استفاده مي شود MANUAL
براي انتخاب و رفتن به يك خط از برنامه، پاك كردن خطوط و اضافه يا كم كردن خطوط در بين خطوط برنامه استفاده مي شود. LINE NO
براي اجراي برنامه از اين حالت استفاده مي شود PROGRAM RUN
كليدهاي دستورات
براي معرفي قطر ابزار استفاده مي شود TOOL DIAMETER
براي تعريف نرخ پيشروي از 0.3cm/min تا 76cm/min استفاده مي شود. FEED RATE
براي شروع برنامه و معرفي سيستم اندازه دهي و شماره برنامه استفاده مي شود. START
براي تعريف مبدأ مختصات استفاده مي شود اين عمل در هنگام اجراي برنامه امكان پذير است. STEP
انتهاي برنامه را تعيين مي كند. END
براي استفاده از كليدهاي آبي رنگ استفاده مي شود SHIFT
براي رفتن ابزار به نقطه مقصد با مختصات مطلق به كار برده مي شود. GO ABS
براي رفتن ابزار به نقطه مقصد با مختصات نسبي (نسبت به محل فعلي ابزار) استفاده مي شود GO REL
مقادير فعلي ابزار براي محور X,Y,Z را نشان مي دهد. DISPLAY
يك ريز برنامه (زيرروال) را با شماره آن فراخواني مي كند. CALL
شروع يك زيربرنامه (زيرروال يا ماكرو) با اين دستور آغاز مي وشد. SUB ROUTINE
يك زيربرنامه با اين دستور خاتمه پيدا مي كند. SUB RETURN
براي تعويض ابزار استفاده مي شود. TOOL CHANGE
محور Z (كله گي) را به سطح آزاد كه در دستور SET UP تعريف شده است مي برد. Z>C CLEAR
براي تعريف مبدأ مختصات در محل فعلي ابزار براي محورهاي داده شده استفاده مي شود. ZERO COODS
براي تريف مبدأ مختصات در نقطه مشخص شده به كار مي رود. ZERO AT
براي پرش كنترل به شماره خط داده شده و ادامه برنامه از آن نقطه استفاده مي شود SKIP TO
به تعداد داده شده باعث تكرار خطهاي بين اين دستور و دستور REPEAT END مي گردد REPEAT
براي نشان دادن آخرين سيكل تكرار (دستور REPEAT استفاده مي شود. REPEAT END
براي معرفي محوراهاي مورد نظر در دستورات استفاده مي شود. X,Y,Z,U
براي دادن مقادير شعاع به كار مي رود. RAD
براي دادن مقدار زاويه بكار مي رود. ANGLE
براي توليد قوسهاي سه محوره استفاده مي شود ANGEL Q
محور ها را در جهت نشان داده شده توسط فلش بصورت پيوسته جابجا مي كند كليدهاي پائيني به ازاي هر بار فشردن مقدار جابجائي بهمراه خواهد داشت. X,Y,Z, JOG
مقادير عددي توسط اين كليدها وارد مي شود. 9-0
در حالت LINE IN و PROGRAM ENTER براي برگشتن به خط قبلي استفاده مي شود. PREVIUOS
در حالت LINE IN و PROGRAM ENTER براي برگشتن به خط جلو استفاده مي شود. NEXT
براي حذف محتويات خطوط در حالت LINE NO بكار مي رود. CLEAR
براي وارد كردن علامت اعداد استفاده مي شود. (+ / -)
براي توقف برنامه در موارد لزوم بكار مي رود. با زدن دكمه NEXT برنامه ادامه مي يابد HULT
براي حذف مبدأ فعلي و بازشگست به مبدأ اصلي استفاده مي شود >PRE COODS
ابزار را به نقطه مبدأ در صفحه XY مي برد XY>REF O
براي بردن ابزار به نقطه قرينه در محور يا محورهاي ذكر شده استفاده مي شود. (Chane Sign) CS
براي جبران ابزار در مرزهاي داخلي استفاده مي شود. INSIDE/OUTSIDE
اجازه حركت سريع را به ابزار مي دهد FAST
به نقطه مشخص شده رفته و سپس به نقطه شروع برمي گردد. COME BACK
ابزار را در راستاي Z به بالاترين ارتفاع مي برد Z>Z MAX
جهت ايجاد وقفه در اجراي برنامه به اندازه زمان داده شده استفاده مي شود. DWELL
براي معرفي مبدأ مختصات به دستگاه استفاده مي شود. SETUP FEF
براي استفاده يا عدم استفاده از مقياس استفاده مي شود. FUNCTION
محور تيغه فلز را در برنامه خاموش يا روشن مي كند SPINDLE OFF/ON
روال هاي ايجاد مرزهاي معين:
MILL
RECT POCKET
RECT FRAME
CIRCLCL POCKET
ARC FRAME
DRILL
BOLT CIRCLE

طرز كار كامپيوتر
سيستم CNC داراي يك كامپيوتر كه تشكيل شده از يك يا چند ميكروپروسسور (ريزپردازنده) و امكانات حافظه مي باشد. از ريزپردازنده بريا پردازش برنامه استفاده شده است و اين اطلاعالت برگرفته شده توسط آن تبديل به علائم كنترل براي ابزار ماشين مي شود.
مفرضوات مركب از..
1- برنامه NC 2- مفروضات آماده سازي است.
پردازش اطلاعات در ميكروپوروسسور را ميتوان بوسيله ماشينكار در هر لحظه از زمان با پانل كنترل تغيير داد وسايل الكترونيكي در كامپيوتر براي ماشين ابزار ايجاد علائم كنترل مينمايد.
درنتيجه اين علائم الكترونيكي مرتباً در فواصل زماني بسيار كوتاه كنترل مي شوند.
به عنوان مثال.. يك برنامه NC درنظر بگيريد كه يك دستور بريا حركت كردن يك افزار فرزكاري به مقداري حدود 200 ميليمتر مي باشد وقتي كه ميكروپروسسور اين دستورالعمل را مي خواند اول مقصد را محاسبه مي كند و بعد شروع به حركت مي كند و سيستم اندازه گيري مسافت را مرتباً محل ابزار را در هر لحظه به اطلاع ميكروپروسسور مي رساند ميكروپروسسور اين مقادير را با مقدار محاسبه شده مقايسه مينمايد تا از رسيدن ابزار به محل 200 ميليمتر (پايان كار) اطلاع نمايد.
معمولاً هم ميتوان از يك دستگاه كامپيوتر ساده روميزي به عنوان سيستم CNC با چند عمل محدود براي يك ماشين استفاده كرد.
اين به دليل وجود صفحه كليد آن و امكانات حافظه اي و غيره آن مي باشد. يك سيستم كنترل بايد بين ماشين و كامپيوتر گذاشته شود كار آن تبديل اطلاعات محاسبه شده به علائم الكترونيكي براي الكتروموتورها مي باشد. در سيستم CNC اين واحد كنترل عبارتست از قسمت اتصالات كنترل محورها و واحد منبع تغذيه.
فصل پنجم
برنامه نويسي
برنامه نويسي هميشه بر پايه نقش قطعي كار انجام ميگيرد. كه نقش كار داراي اطلاعاتي از قبيل اندازه كلي و جنس قطعي است.
با درنظر گرفتن پارامترهاي زيادي طراحي انجام مي گيرد كه اين پرامترها عبارتند از (جنس قطعه ابزار سرعت براداه برداري...)
تغيير طرح ماشينكاري از حالت نهائي به يك حالت قابل فهم براي كنترل ماشين توسط اعداد و حروف و علائم است كه باعث ايجاد برنامه اصلي مي شود و اين تغير زبان مرحله اصلي برنامه نويسي است كه همان تبديل اعداد و ارقام مي باشد.
در مرحله اي كه برنامه اصلي را بدست آورديم با كمك كليدها و علائم كنترل ماشين مي دهيم.
طرح برنامه...
يك برنامه NC اكثراً متشكل از دستورالعمل هاست. اين دستورالعملها بوسيله سيستم كنترل براي ابز ار ماشين درمي آيند.
مثال: با توجه به شكل 1 اگر برنامه بيان كند كه حركن سريع به نقطه 40=x و 20=Z اين فرمان سبب خواهد شد تا موتورهاي متصل به كشوئي هاي محورهاي X و Z روشن شده تا رسيدن به نقاط ذكر شده كار كنند.
يك دستورالعمل علاوه بخش مكمل آن يك بلوك را در برنامه تشكيل ميدهد. لذا يك برنامه متشكل از بلوك هايي كه براساس يك منطق خاص مرتبت شده اند.
بلوكهاي برنامه را مي توان شماره گذاري كرد يعني 10N و يا 20N و غيره.. در برخي از سيستمهاي كنترل شماره گذاري جزء اصول مهم است و درحالي كه در بعضي ديگر از سيستم ها فقط بلوكهاي مهم شماره گذاري مي كنند.
فقط تعويض ابزار G01 X10 Z-76 تمام بلوكهاN50 301 X10 Z-75
شماره گذاري G27 شماره گذاري N70 327
شده است NC T5 شده اند N80 T5
1- ساختمان برنامه..
اغلب سيستمهاي كنترل از علايم 66525Din به عنوان زبان برنامه نويسي استفاده مي كنند. پس يك برنامه اصلي تشكيل شده از تعدادي جمله و يك جمله از تعدادي كلمات مي باشد.
كلمات از تركيب يك حرف يا يك رقم ساخته مي شوند.
هر جمله داراي اين اطلاعات است
1- اطلاعات فني برنامه
2- اطلاعات هندسي
3- اطلاعات فني
زبان برنامه نويسي...
اصول برنامه نيسي در سيستمهاي كنترل CNC استاندارد شده است. قواعد كلي زير در هنگام نوشتن بلوكهاي برنامه قابل كاربرد هستند. هر بلوك متشكل است از تعدادي لغت برنامه كه اين بنوبه خود از چند حرف آدرس و يك رشته اعداد ساخته شده اتست.
1200 S 300F 10Z 56Y 40X 01G 20N
لغت برنامه شماره آدرس رديف آدرس
شكل 001 يك بلوك از برنامه حاوي هدف لغت برنامه است.
حروف شروع هر لغت تعيين كننده نوع آن است.
مهمترين حروف آدرس از نوع فرمان G مي باشد. فرمانهاي G 00G تا 99G كنترل حركتد ابزار را بر عهده دارند.
مهمترين آدرس براي وضعيت هاي مكمل عبارتند از X و Y و Z كه وضعيت مختصات را روشن مي نمايد. حرف F كه سرعت پيشروي را مشخص مي كند و حرف S سرعت كلوني را تنظيم مي نمايد.
1- مفهوم علائم..
علائم در زبان برنامه نويسي به فرم بين المللي استاندارد مي باشند.
A چرخش محور حول محور X
B چرخش محور
C چرخش محور
D حافظه تصححي قرار ابزار
E دومين سرعت پيشروي
F اولين سرعت پيشروي
G زمان جابجائي ابزار
استفاده نشده h
I طول شيب رزوكاري موازي با محور
J طول شيب رزوكاري موازي با محور
K طول شيب رزوكاري موازي با محور
استفاده نشده، L
M تابع يا فرمان كمكي
N شماره بلوكچ
O استفاده نشده
P سومين حركت موازي با محور
Q سومين حركت موازي با محور
R حركت سريع در مسير Z يا سومين حركت موازي با Z
S سرعت كله گي T ابزار
U دومين حركت موازي با محور X
V دومين حركت موازي با محور Y
W دومين حركت موازي با محور Z
توضيح برنامه نويسي
براي اجراي گامهاي ماشينكاري مورد نظر ماشين CNC در ابتدا نياز به اطلاعات هندسي و فني دار. مهمترين اين اطلاعات هندسي شامل:
1- ابعاد قطعه پس از تراش كامل
2- توصيف حركات ابزار
3- بالاخره ايجاد نقاط صفر و مرجع در داخل محدوده كار
اطلاعات فني شامل .
1- اطلاعات مربوط به ابزار بكار رفته
2- اطلاعات فلزتراشي (سرعت برش سرعغت پيشروي و غيره)
3- كنترل اعمال مختلف ماشين (خنك كردن و غيره) مي باشد
محتويات اين بخش به سه قسمت است..
1- برنامه نويسي هندسي ساده
2- برنامه نويسي هندسي با توزيع برش
3- برنامه نويسي اطلاعات فني

1- برنامه نويسي هندسي ساده
ميخواهيم قطعه اي را با يك بار تراش صيقل كاري نمائيم مسير هم در شكل ديده مي شود.
«روش كار»
ابتدا بايد نقطه صفر قطعه كار را مشخص كنيم. در اين حخالت خاص بهتر است نقطه صفر قطعه كار را در طول محور مركزي و لبه چپ قطعه قطعه درنظر بگيريم.
در مرحله دوم تمام نقاط هندسي مهم در طول مسير بايستي نقطه گذاري شوند و جدول كليه مختصات اين نقاط را مشخص نمايد.

P1 X=0 Z=+50 X=45
P2 X=30 Z=150 Z=98
P3 X=30 Z=130
P4 X=25 Z=125
P5 X=25 Z=98
P6 X=25 Z=88
P7 X=45 Z=65
P8 X=75 Z=50
P9 X=75 Z=25
همچنين حركت نوك قلم بايد به ترتيب صحيح توصيف گردد.
شرح مراحل كار..
شكل 1- حركت سريع نوك ابزار بسمت نقطه آغاز مي شود. هدف مقطه اي با مختصات 35=X 150=Z و در امتداد حئفاصل بين P1 و P2 بوده و ابزار به منظور احتياط كمي دورتر از قطعه مي ايستد.
شكل 2- حال قطعه در مقابل ابزار قرار دارد. قطعه براي كف تراشي از نقطه P2 به P1 با مختصات 1- = X و 150=Z حركت مي كند.
1- = X براي اينكه مقداري از نقطه P1 يپايئن تر آمده است.
شكل 3- براي اجراي تراش اصولي (روي قطعه) ابزار بايستي از مسير خارج شود و به محل شروع جديد برود.
اين علت ابزار ابتدا در جهت Z به اندازه 5 ميليمتر از قطعه دور مي شود اين حركت بسوي نقطه 30=X و 155=Z به طور خطي صورت ميگيرد.
شكل 4- وقتي كه ابزار از مسير خارج شد، يعني حركت تا شروع پيشروي بعدي ميتواند سريع باشد. نقطه شروع داراي X مربوط به نقطه P2 يعني بايد در سمت راست P2 واقع باشد. لذا حركت سريع ابزار را به نقطه 30=X و
155=Z هدايت مي كند.
شكل 5- اولين قسمت تراش طولي از نقطه P2 به P3 با مختصات 30=X و 130=Z صورت ميگيرد. در قسمت بعدي كه مسيرهاي مستقيمي هستند ابزار را ابتدا به نقطه P4 با مختصات 25=X و 125=Z و سپس به نقطه P5 با مختصات 25=X و 98=Z هدايت مي نمايد.
شكل 6- بين دو نقطه P5 و P6 (45=X و 88=Z) يك قوس دايره اي با مركز 45=X و 98=Z وجود دارد. مختصات مركز دايره بايستي در شكل مشخص گردد. معهذا برخي از سيستمهاي كنترل شعاع را بجاي مختصات مركز استفاده مينمايند. در اين حالت مختصات مركز دايره بوسيله خود سيستم كنترل محاسبه مي شود.
شكل 7- بقيه مسير سه خط زير را شامل مي شود.
از نقطه P6 تا P7 به مختصات 45=X و 65=Z
از نقطه P7 تا P8 به مختصات 75=X و 50=Z
از نقطه P8 تا P9 به مختصات 75=X و 25=Z
شكل 8- وقتي كه ابزار به نقطه P9 رسيد بايد آن به نقطه اي برد تا با ابزار ديگري تعويض گردد. يا سيستم در آنجا بايستد براي انجام اين كارها بايد ابتداء به نقطه 80=X و 30=Z ميبريم و پس از آن با حركت سريع آن را به نقطه تعويض ابازار و يا محل توقف دستگاه با مختصات 115=X و 200=ظ ميبريم.
در اين وضعيت عمل ماشينكاري پايان يافته است.
برنامه نويسي يا توزيع برش
در برنامه ريزي فرض بر آن بوده


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان