ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth
05-11-2016, 12:49 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-23-2018 03:43 AM، توسط ali.)
ارسال: #1
همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth

پیشگفتار 3
بخش تاریخچه ومعرفی
تاريخچه BLUETOOTH 5
نام BLUETOOTH 6
علت BLUETOOTH 6
فن آوری های رقیب 8
-ساختار سیستم رادیویی BLUETOOTH : 9
فصل اول:بررسی ساختار پروتکلی BLUETOOTH
1-1 ساختار پروتکلی BLUETOOTH 13
1-1-1- پروتکلهای انتقال 15
1-1-2- پروتکلهای میانی 18
1-1-3- برنامه های کاربردی 21
فصل دوم: توصیف کلی شکل بسته ها و نحوه کنترل خطا
مشخصه های باند پایه 24
توصیف کلی 24
توصیف کلی بخش RF 26
کانال فیزیکی 28
ارتباطات فیزیکی 28
بسته ها 29
کد دسترسی 30
انواع كدهاي دسترسي 31
كلمه همزماني 32
دنباله 33
انواع بسته ها 36
تشكيلات محموله 46
دامنه صوتی 46
دامنه داده ها 46
تصحيح خطا 52
جداسازي در نحوه ارسال مجدد 56
بسته هایBROADCAST 58
آزمايش خطا 59
فصل3:بررسي وتحليل بلوك هاي مختلف فرستنده وگيرنده BLUETOOTH
ـ معماري گيرنده 64
ـ معماري فرستنده 69
ـ معماري توليدكننده كلاك CLOCK GENERATOR 71
ـ نوسان ساز كنترل شده با ولتاژVCO 73
ـ تركيب كننده فركانسي SYNTHESIZER 77
فصل 4:مدلهای کاربردیBLUETOOTH
4-1- کامپیوتر بی سیم 87
4-2-ULTIMATE HEADSET 87
4-3- تلفن سه کاره 87
4-4- انتقال داده و فایل 88
4-5- پل اینترنت 88
فصل5:نتيجه گيري وپيشنهادات
5-1-نتیجه گیری 90
5-2-پيشنهادات 92
ضمائم 93
واژگان اختصاری 99
واژه نامه فارسی به ا نگلیسی 102
منابع ومراجع 106

پیشگفتار

در دهه های گذشته ، پيشرفت فناوری ميکروالکترونيک و VLSI باعث گسترش استفاده همگانی از تجهيزات مخابراتی و محاسباتی در کاربردهای تجاری شده است. موفقيت محصولاتی از جمله کامپيوترهای شخصی و کيفی ، تلفن های بی سيم و سلولی ( سيار ) ، و تجهيزات جانبی آنها همواره کار دست و پاگيری بوده است که عمدتا با اتکا به کابلهای رابط خاص انجام می شده است.
اخيرا يک واسط راديويی ( بی سيم ) همگانی برای ايجاد ارتباط بی سيم برد کوتاه طراحی شده است . اين فناوری که Bluetooth ناميده شده است ، نياز به استفاده از سيم و کابل و ارتباط دهنده های لازم برای برقراری ارتباط بين تلفن های بی سيم يا سلولی ، مودم ها ، کامپيوترها ، چاپگرها و ... فناوری ما را قادر به طراحی سيستمهای راديويی کم توان ، کوچک و ارزان می کند و با توجه به اين مزايا ، اين سيستم ها را می توان به راحتی در تجهيزات قابل حمل موجود کار گذاشت . بدين ترتيب سيستم های رادايويی تعبيه شده باعث ايجاد ارتباطی همگانی و فراگير می شود که اين فناوری امکان تحقق ارتباط فوق را بدون هيچ گونه دخالت آشکار کاربر فراهم می کند.
مشخصه کليدی آن پايداری ، پيچيدگی کم ، توان کم و هزينه کم است. با اين که اين تکنولوژی برای کار در محيط نويزی فرکانسی طراحی شده است. و از تاييدهای سريع و مدل پرش فرکانسی بهره می برد تا ارتباط را پايداری بخشد . عناصر بلوتوس در باند بی جواز 2.4GHz کار می کند و با کمک پرش فرکانسی پس از مبادله بسته ها از تداخل جلوگيری می کند. در قياس با باقی سيستم های مشابه در چنين فرکانسی ، بلوتوس سريعتر پرش می کند و از بسته های کوچکتر بهره می برد .

تاريخچه Bluetooth
در سال 1994 مطالعاتی در شرکت اريکسون برای برقراری ارتباط راديويی کم توان و ارزان بين تلفن های سيار و تجهيزات جانبی آنها آغاز شد شرايط مورد نظر برای قيمت ، ظرفيت و اندازه اين سيستم چنان تعيين شد که اين تکنيک از تمام راه حلهای مبتنی بر استفاده از کابل بين دستگاههای سيار پيشی گيرد. برای اين کار ، ابتدا بايد يک واسط راديويی مناسب و يک بازه فرکانسی متناظر تعيين شود . همچنين واحد راديويی بايد به اندازه ای کوچک و کم مصرف باشد که بتوان آن را در دستگاههای قابل حمل کار گذاشت . بايد بتوان توسط اين فناوری هم صورت و هم داده را منتقل کرد، و بالاخره اين فناوری بايد در تمام دنيا قابل استفاده باشد.
تحقيقات به زودی نشان داد که يک راه حل مبتنی بر ارتباط راديويی کوتاه برد برای اين منظور مناسب است . هنگامی که طراحان اريکسون شروع به کار روی تراشه فرستنده/ گیرنده کردند ، به زودی مشخص شد که اين کار نيازمند همکاری ساير شرکتها برای پيشبرد اين فناوری است. اين تلاش مشترک نه تنها برای بهبود کيفيت و توانایيهای محصولات ارائه شده ، بلکه برای ايجاد يک پايگاه يکپارچه و وسيع پشتيبانی کننده بازار در زمينه های سخت افزار کامپيوتر شخصی، کامپيوترهای قابل حمل، و تلفن های سيار نيز انجام شده است.
اريکسون، اينتل ، آی بی ام، توشيبا و نوکيا ، در سال 1998 يک گروه ويژه SIG interest group ) ( special تشکيل دادند . نگاهی به تخصص های اعضای اين گروه به خوبی نشان دهنده تنوع دست اندر کاران لازم برای پشتيبانی خوب از اين فناوری جديد است.
گروه SIG که در ابتدا 5 عضو داشت، در حال حاضر بيش از 2100 عضو دارد که بر روی يک استاندارد باز برای Bluetooth کار می کنند . SIG همچنين روی يک فرآيند تضمين کيفيت کار کرده است که شرایط لازم برای تضمين کيفيت محصول مطابق ويژگیهای Bluetooth را تعيين می کند.

نام Bluetooth
در آغاز بکار، اريکسون نام رمز پروژه خود را Bluetooth قرار داد. اين نام از يکی از پادشاهان وایکینگها در قرن دهم میلادی گرفته شده است. Harald Batland پادشاه دانمارک در سالهای بین 940 تا 985 میلادی بوده است. گرفته می شود که وی در مدت حکومت خود کشورهای اسکاندیناوی از جمله دانمارک و نروژ را متحد نمود . همچنین از او بعنوان فرمانروایی یاد می شود که مسیحیت را به شبه جزیره اسکاندیناوی وارد نمود. ترجمه ضعیفی از Batland در زبان انگلیسی، Bluetooth یا " دندان آبی " می باشد. هر چند منشا این نامگذاری مشخص نیست، اما گفته می شود که این نامگذاری بدلیل رنگ تیره چهره وی بوده که در میان وایکینگها معمول نبوده است. از آنجائیکه سرآغاز این استاندارد در اسکاندیناوی بوده و ایجاد کنندگان آن بر این باور بوده اند که این تکنولوژی بسوی یکسان نمودن و هماهنگی تمامی ارتباطات رادیویی برد کوتاه پیش می رود، نمی توان نامگذاری Bluetooth را بر روی آن توسط متخصصان Ericsson کاملا بی دلیل تلقی نمود.

علت Bluetooth
همانگونه که قبلا نیز اشاره گردید ، هدف Bluetooth حذف سیمهای ارتباطی انتقال داده و صوت در مسافتهای کوتاه ( تا یکصد متر ) می باشد . با استفاده از این تکنولوژی ، دستگاههایی نظیر تلفنهای همراه، کامپیوترهای قابل حمل، دوربینهای دیجیتال ، PDAها ، دستگاههای فاکس ، چاپگرها و ... می توانند در هر لحظه بدون نیاز به اتصال از طریق کابل، به برقراری ارتباط پرداخته و از سرویسهای یکدیگر استفاده نمایند. کامپیوترهای قابل حمل می توانند از طریق ایجاد یک شبکه آنی به انتقال اطلاعات بپردازند یا از طریق یک تلفن همراه به اینترنت متصلل گردند . دستگاههایی نظیر چاپگرها ، ماشینهای فاکس و حتی خطوط تلفن عادی ، بدون احتیاج به کابلهای ارتباطی می توانند بعنوان منابع مشترک از این طریق در دسترس استفاده کنندگانی که در یک محیط کاری نظیر یک شرکت مشغول به فعالیت هستند، قرار گیرند.
در حالت کلی ، برای یک چنین ارتباطی نمی توان هیچگونه محدودیتی قائل گردید و از نظر تئوری انواع مختلف کاربردهای آن نامحدود است. تمامی تلاش SIG بر یان بوده که آن را بعنوان یک لایه فیزیکی مجزا برای ارتباطات بین دستگاهها بکار گیرد و برای استفاده پروتکلهایی نظیر TCP/IP که امروزه کاربردهای بسیاری دارد تطبیق دهد، بنحوی که نیازی به بازنویسی برنامه های کاربردی که از پروتکلهای دیگری برای برقراری ارتباط استفاده می کنند وجود نداشته باشد. در این حالت، Bluetooth تبدیل به یک واسط ارتباطی می گردد که برنامه ها بجای کابل، از آن برای انتقال اطلاعات خود استفاده می کنند. به همین منظور لایه های تطبیقی مختلفی در ساختار پروتکلی Bluetooth گنجانده شده که در بخشهای بعد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
به منظور استفاده عمومی و مقبولیت همگانی Bluetooth در تمامی دستگاههایی که نیاز به ارتباطات رادیویی برد کوتاه دارند، تمامی سخت افزار سیستم که شامل یک فرستنده – گیرنده رادیویی نیز می گردد ، بصورت یک تک تراشه به بازار عرضه شده است که ابعادی بسیار کوچک داشته و برای استفاده در هر وسیله ای کاملا مناسب می باشد. شرکتهای تولید کننده به منظور تشویق استفاده هر چه بیشتر از این تراشه سیاستهای خود را بر پایه هر چه ارزانتر ساختن آنها قرار داده اند، تا جائیکه قیمت چنین تک تراشه ای تا پنج دلار کاهش یابد.
با توجه به پشتیبانی بسیار قوی از جانب شرکتهای پیشرو در SIG از سویی و از سوی دیگر استقبال از این تکنولوژی در دنیا، به نظر می رسد طی چند سال آینده Bluetooth خود را کاملا جایگزین استانداردهای ارتباطی فعلی خواهد نمود و از آنجائیکه یک استاندارد باز می باشد محدودیتی برای توصعه کاربردهای خود نخواهد داشت .

فن آوری های رقیب :
رقیب اصلی Bluetooth در بازار جایگزینی کابلهای رابط IrDA است. این فناوری یک واسط مادون قرمز است که ارتباط بی سیم بین دستگاهها را بر قرار می کند . این تکنیک در بازار مصرف کاملا شناخته شده است اما تمام محصولات موجود در بازار از یک پیاده سازی استاندارد پیروی نمی کنند . حداکثر نرخ اطلاعات قابل تبادل در این فناوری بیشتر از Bluetooth می باشد اما دو ضعف عمده آن محدود بودنش به ارتباط نقطه به نقطه ( بین تنها دو دستگاه ) و نیاز آن به ارتباط دید مستقیم است.
مهم ترین رقیب Bluetooth در بازار شبکه های محلی بی سیم، فناوری مبتنی بر استاندارد IEEE 802.11 است. برخی از فناوری ها از روش های پرش فرکانسی نیز استفاده می کنند. تفاوت اصلی بین Bluetooth و این فناوری ها عبارتند از :
 • 1-این فناوری ها ظرفیت ارسال اطلاعات بیشتری دارند.
 • 2-تعداد کاربران همزمان در آنها بیشتر است.
 • 3-سخت افزار مورد نیاز در Bluetooth به مراتب کوچک تر است.
 • 4-قیمت واحدهای Bluetooth به مراتب کمتر است.تعداد پرش های فرکانسی ( در واحد زمان ) به مراتب بیشتر است.
UWB یک فناوری رادیویی جدید است که ایده مورد استفاده در این فناوری شبیه به رادار است، پالس های کوتاه در محدوده فرکانسی وسیعی ارسال می شوند و اطلاعات در زمان و فرکانس پالس ها نهفته است. این تکنیک هنوز کاملا توسعه نیافته است ولی ممکن است خطری برای سیستم Bluetooth باشد، چون مصرف توان و ظرفیت ارسال آن بسیار خوب می باشد. نمونه های اولیه این فناوری دارای ظرفیت ارسال تا 1.25 Mb/s با برد 70 متر و مصرف تنها 0.5mW توان هستند.
فناوری دیگر home RF نام دارد که از ایده DECT گرفته شده است و همانند Bluetooth در باند فرکانسی 2.4GHz کار می کند و به عنوان روشی برای بازار لوازم خانگی طراحی گردیده است. شباهت زیادی بین این دو فناوری وجود دارد، مانند هزینه هر واحد ، برد ، توان ارسالی ، و ... . تفاوت اصلی این دو فناوری در این است که در home RF امکان برقراری ارتباط بین 127 واحد در هر شبکه وجود دارد و تعداد پرش فرکانسی در هر ثانیه 50 بار است که این اعداد برای Bluetooth به ترتیب 8 و 1600 می باشد .
[تصویر: 6359856582355438650Capture.JPG]

- ساختار سیستم رادیویی Bluetooth :
انتخاب طیف رادیویی در ابتدا با فرض عدم نیاز به وجود اپراتور برای عملکرد سیستم تعیین می شود . بر این مبنا طیف انتخابی باید بدون نیاز به گرفتن مجوز توسط عموم قابل استفاده باشد. و خوشبختانه یک باند فرکانسی بدون مجوز در سطح جهانی وجود دارد به نام باند ISM حول فرکانس 2.45GHz .
قوانینی و مقررات موجود در خصوص نحوه استفاده از این پهنای باند اگر چه در نقاط مختلف دنیا تفاوت هایی دارد اما هدف تمامی آنها قادر ساختن هر کاربر به دسترسی عادلانه به باند فرکانسی است . این قوانین به طور کلی نحوه پخش شدن انرژی سیگنال در باند و حداکثر توان قابل ارسال را تعیین می کنند. برای عمل کردن سیستم در بعد جهانی نیازمند تکنیکی هستیم که بتواند همزمان تمام قوانین و مقررات را تامین کند. بنابراین هدف طراحی سیستم یبر اساس حداقل نیازها است.

جهت مطالعه ادامه ، لطفا فایل های ضمیمه را دانلود فرمائید. فایل ها در قالب word docx در دو فایل می باشند و مجموعا تعداد 100 صفحه دارند. لطفا پس از دانلود و یا مطالعه این مطلب یک فاتحه رفتگان مرا میهمان نمایید . . .فایل‌(های) پیوست شده
.docx  blue_tooth.docx (اندازه: 1.58 MB / تعداد دفعات دریافت: 399)
.docx  blue_tooth2.docx (اندازه: 1.27 MB / تعداد دفعات دریافت: 331)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
05-11-2016, 12:54 AM
ارسال: #2
همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth بخش دوم
از آنجا که استفاده از باند فرکانسی توسط هر فرستنده رادیویی ، تا زمانی که از مقررات تخطی نکند آزاد است، ایمنی سیستم در مقابل تداخل مساله ای مهم می باشد. دامنه این تداخل در باند ISM قابل پیش بینی نیست. فرستنده های رادیویی در این باند ، توانی از حدود 10mW تا 1W دارند . علاوه بر تداخل از منابع خارجی ، تداخل از طرف سایر کاربران Bluetooth نیز باید در نظر گرفت.
ایمنی در مقابل تداخل را می توان به دو روش کم کردن تداخل و یا پرهیز از تداخل به دست آورد . برای کم کردن تداخل می توان از سیستم های کد کردن مورد استفاده در CDMA سود جست، اما محدوده دینامیکی سیگنال های تداخل کننده و سیگنالهای مورد نظر در یک محیط ارتباطی موردی بدون هماهنگی ممکن است بسیار زیاد باشد . با در نظر گرفتن فواصل دور یا نزدیک و تفاوت توان سیگنال های فرستنده های نا هماهنگ ، اختلاف سطح توان بیش از 50dB نیز ممکن است. از آنجا که نرخ ارسال اطلاعات کاربر در این سیستم در حدود حداکثر 1Mb/s پیش بینی شده است، امکان به دست آوردن کارایی مناسب در حذف تداخل با استفاده از روش های کد کردن معمول ممکن نیست . در عوض ، پرهیز از تداخل روش جذاب تری است زیرا در این روش می توان سیگنال مورد نظر را در نقاطی از فرکانس یا زمان که تداخل کمتر است یا وجود ندارد ارسال نمود.
پرهیز از تداخل در حوزه زمان در صورتی که سیگنال ارسالی قابل قطع کردن باشد و تداخل در زمان محدودی ( به صورت پالسی ) باشد، امکان پذیر است. اما پرهیز از تداخل در حوزه فرکانس عملی تر است. از آنجا که باند فرکانسی ISM در حدود 80MHz پهنای باند قابل استفاده برای کاربر در اختیار می گذارد و اکثر سیستم های رادیویی پهنای باند محدودی دارند، به احتمال زیاد بخشی از طیف را می توان یافت که در آن تداخل غالب نباشد . فیلتر کردن در حوزه فرکانس نیز تداخل ناشی از منابع در سایر بخش های باند را کاهش می دهد.
سزا و کار استفاده از کانال در Bluetooth بر اساس Hope Ferquency – CDMA بنا شده است. در باند ISM مجموعا 79 فرکانس حامل ( که به آنها فرکانس پرش می گویند) با فواصل 1MHz تعریف شده اند . کانال ارتباطی در Bluetooth یک کانال با پرش فرکانسی ( FH ) با زمان توقف ( dwell time ) نامی در هر فرکانس است. برای استفاده از کانال ارتباطی ، تعدادی زیاد پرش فرکانس شبه تصادفی تعریف شده است که فرکانس حاصل مورد استفاده در ارسال اطلاعهات طبق این دنباله تغییر می کند ( به این ترتیب حتی اگر در فرکانسی تداخل غالب شود بخش ناچیزی از اطلاعات صدمه خواهد دید ) . دنباله هایی که در یک ارتباط خاص مورد استفاده قرار می گیرد توسط واحدی که کانال با پرش فرکانس را کنترل می کند ( و به آن فرمانده گفته می شود Master ) انتخاب می شود . سایر شرکت کنندگان در کانال ارتباطی ( که فرمانبر نامیده می شوند Slave ) توسط کدشناسایی فرمانده ، نظیر همان دنباله را انتخاب می کنند و با تنظیم سیگنال ساعت خود، پرش فرکانسی گیرنده خود را با واحد فرمانده همزمان می کنند. در حوزه زمان کانال به تعدادی بازه تقسیم می شود که طول هر یک است. برای سادگی پیاده سازی، بازه های زمانی به تناوب برای ارسال و دریافت اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. جدا کردن بازه های زمانی ارسال و دریافت به نحود موثری از بروز پدیده همشنوی crosstalk بین عملیات ارسال و دریافت جلوگیری می کند و راهکاری اساسی برای تحقق فرستنده و گیرنده روی تراشه است. همچنین چون بازه های زمانی ارسال و دریافت اطلاعات متفاوت است، فرکانس حامل ارسال و دریافت اطلاعات نیز متفاوت است. در شکل 3 کانال با پرش فرکانسی و بازه های زمانی مورد استفاده در Bluetooth نشان داده شده است. توجه کنید که در حالت وجود چند خطا ارتباطی موردی از کانال های با پرش فرکانسی متفاوت استفاده می شود، که ممکن است بازه های زمانی آنها بر هم منطبق نباشد.
[تصویر: 6359856617269440430Capture.JPG]
شکل 1 : کانال با FH / TDD مورد استفاده در BLUETOOTH

1-1 ساختار پروتکلی Bluetooth
به منظور استفاده از سیستم رادیویی Bluetooth برای برقراری ارتباط و انتقال داده ها ، SIG لایه های مختلفی را که رهیک وظایف مشخصی دارند تدوین نموده که بوسیله آن کاربردهای مختلف این تکنولوژی را ممکن می سازد. این لایه ها که ساختار پروتکلی یا پشته پروتکلی Bluetooth نامیده می شود، شامل سه دسته عمده پروتکلها است.
- پروتکلیهای انتقال
- پروتکلهای میانی
- برنامه کاربردی
پروتکلهای انتقال، دسته زیرین پروتکلها در این ساختار هستند که به واحدهای Bluetooth اجازه می دهند یکدیگر را یافته و با یکدیگر به ایجاد ارتباط بپردازند. این گروه یک مسیر انتقال اطلاعات رابرای لایه های بالاتر فراهم می آورند و مدیریت و پیکر بندی ارتباطات را ممکن می سازند. این لایه ها مشخصا عبارتند از : درایو، Baseband ، LMP و L2CAP .
پروتکلهای میانی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول پروتکلهای هستند که در حال حاضر توسط برنامه های موجود مورد استفاده قرار می گیرند. این پروتکلها هیچگونه وابستگی خاصی به تکنولوژی Bluetooth ندارند و تنها از آن بعنوان وسیله ای برای برقراری ارتباط متقابل بهره می گیرند. از جمله آنها می توان به PPP، IP، TCP، WAP ، OBEX اشاره نمود. این پروتکلها در صورت نیاز باید برای استفاده از Bluetooth تطبیق گردند.
دسته دوم پروتکلهای میانی ، آنهایی هستند که توسط SIG ویژه Bluetooth طراحی شده اند. این پروتکلها که مشخصا سه پروتکل می باشند عبارتند از : ارتباطات فرکانس رادیویی RFCOMM که مشخصا یک درگاه سریال را بوسیله Bluetooth شبیه سازی می کند، TCS-BIN که یک پروتکل پیشرفته کنترل تلفن است که عملیاتی نظیر مدیریت گروه و کنترل تماس را انجام داده و پشتیبانی لازم برای ارتباط بین گوشیهای بی سیم و نقاط دسترسی ثابت آنها را فراهم یم آورد، و در نهایت یک پروتک اکتشاف سرویس و سرویس یابی بنام SDP که به دستگاههای Bluetooth امکان می دهد از سرویسهای قابل ارائه توسط یکدیگر مطلغ گشته و اطلاعات لازم برای نحوه استفاده از یان سرویسها را بدست آورند.

[تصویر: 6359856617269440431Capture1.JPG]
شکل1-1-دسته بندی لایه های پروتکلی Bluetooth

برنامه های کاربردی که در بالاترین لایه ساختار پروتکلی قرار گرفته اند، می توانند برنامه هایی باشند که بدون اطلاع از نحوه برقراری ارتباط به انجام وظایف خود بپردازند، مانند یک شماره گیر تلفن یا یک برنامه جستجوی اینترنت، یا برنامه هایی که از برقراری ارتباط توسط Bluetooth آگاهی دارند و از طریقی برخی امکانات ویژه آن به انجام وظایف مربوط به خود می پردازند.


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-23-2018, 12:29 AM
ارسال: #3
RE: همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth
مقدمه
به تازگي پس از يك سمينار عصرانه به خانه باز گشته ايد. Notebook تان در كيف تان است. Assistant) PDA (Personal Digital خود را به كمر بسته ايد ، و تلفن همراه تان در جيب جاي دارد.
در سمينار امروز يادداشتهايي را در Notebook خود نوشته ايد. همين كه به خانه ميرسيد و از كنار چاپگر جوهر افشان خود عبور مي كنيد ، Notebook ، چاپگر را پيدا مي كند و به طور خودكار يادداشتهاي سمينار را به چاپگر ارسال مي كند و آنها روي كاغذ چاپ ميشود.درهمين حال ، PDA شما كامپيوتر روميزي را تشخيص مي دهد و درخواست مي كند كه دفتر تلفن و برنامه روزانه شما Update شود .
هم چنين همه پيامهاي ايميلي را كهارجعيت آنها را تعيين كرده ايد درخواست مي كند.همه اين كارها در زماني رخ مي دهد كه كت خود را در مي آوريد و براي نوشيدن يك نوشابه به طرف يخچال ميرويد . در عرض چند دقيقه ، تلفن همراه شما بوق مي زند تا به شما اطلاع دهد كه عمليات چاپ يادداشتها تمام شده است.
 
به طرف چاپگر رفته و يادداشتها را مي خوانيد بلافاصله پس از آن PDA شما بوق مي زند تا به شما بگويد كه دفترچه تلفن و برنامه روزانه شما را Update كرده است و شما ايميل جديد داريد.
به دنياي Bluetooth خوش آمديد.
چكيده
Bluetooth يك فناوري بي سيم كوتاه برد است كه به تلفنهاي همراه PDA كامپيوترها دستگاههاي ضبط و پخش استريو ، لوازم خانگي ، اتومبيلها و همه وسايل ديگري كه مي توانيد ارتباط آنها را با يكديگر فكر كنيد امكان ارتباط مي دهد .

Bluetooth يك رشتـه خصوصيت بي سيم است كه ارتباطات كوتاه برد بين وسايل مجهز به تراشه هاي كوچك و اختصاصي Bluetooth راتعريف مي كند.

Bluetooth فقط كابلها را حذف نمي كند ، بلكه يك روش بي سيم براي وصل كردن كامپيوترها با همه وسايل همراه الكترونيكي فراهم مي سازد و شبكه هاي كامپيوتري كوچك و خصوصي مشهور به (Personal Area Network) PAN يا شبكه شخصي را به وجود مي آورد.

Bluetooth يك زبان مشترك بين وسايل مختلف مي سازد كه به آنها امكان مي دهد كه به آساني با هم ارتباط برقرار كنند و بهم وصل شوند.

وسايل مجهز به تراشه هاي Bluetooth حدود ۱۰ متر برد دارند و ميتوانند داده ها را در سرعت ۷۲۰ كيلوبايت در ثانيه از طريق ديوارها كيفهاوپوشاك انتقال دهند.

هيجان انگيزتر آنكه اتصال دادن بين وسايل Bluetooth مي تواند بدون دخالت مستقيم ما انجام بگيرد.

وقتي دو وسيله مجهز به تراشه هاي Bluetooth نزديك يكديگر ميرسند ، نرم افزار نهاده شده در تراشه هاي فرستنده گيرنده ,Server / Client Bluetooth به طور خودكار يك ارتباط را برقرار مي سازد و داده ها را نقل و انتقال مي دهد.
چيست ؟ Bluetooth
Bluetooth به معناي ارتباط بي سيم ولي با برد كوتاه مي باشد.هر وسيله اي كه از سيم براي انتقال اطلاعات خود استفاده نميكند از امواج راديويي بهره مي گيرد. در واقع امواج راديويي سيگنال هايي هستند كه توسط فرستنده در هوا پخش مي شود.
امواج راديويي قادر به انتقال صدا، تصوير و هر نوع Dataهستند. تلفن هاي بي سيم، موبايل ماهواره ها، و غيره جزء وسايلي هستند كه ارتباط خود را از طريق اين امواج فراهم مي كنند. حتي دزدگير اتومبيل شما هم از طريق امواج راديويي كنترل مي شود. Bluetooth نوعي از ارتباطات امواج راديويي ولي با برد كوتاه است و از پروتكل خاصي براي ارسال اطلاعات خود استفاده مي كند و به همين دليل است كه شركت هاي معتبر سازنده دستگاه هاي ارتباطي و كامپيوتري علاقه زيادي دارند تا در اين پروژه شركت كنند.
در واقع تمام دستگاه هايي كه بر پايه Bluetooth ايجاد مي شوند بايد با استاندارد مشخصي سازگاري داشته باشند.
,Bluetooth بدون در نظر گرفتن محافظ و انشعاب وسايل الكترنيكي را قادر مي سازد كه ارتباطي بي سيم را از طريق طولهاي كوتاه با هم داشته باشندولي همان طور كه مي دانيد فركانس هاي امواج راديويي با استفاده از واحد هرتز محاسبه مي شوند.
فرستنده اين فركانس ها كه Transmitter نام دارد امواج مورد نظر را در يك فركانس خاص ارسال مى كند و دستگاه گيرنده در همان طول موج اقدام به دريافت اطلاعات مي كند و دامنه آنGHZ ۴۰/۲ تا GHZ ۴۸/۲ است.
Bluetooth از كجا آمد ؟

شايد جالب باشد تا از تاريخچه نام Bluetooth هم اطلاع داشته باشيم. اين نام از نام يك پادشاه دانماركي به نام Harald Blaatand گرفته شده است. كلمه Blaatand پس از انتقال به زبان انگليسي به شكل Bluetooth تلفظ شد كه به معني دندان آبي است.

اين پادشاه كه بين سال هاي ۹۴۰ تا ۹۸۶ مي زيست، توانست دانمارك و نروژ را كه در جنگ هاي مذهبي با هم مشكل پيدا كرده بودند, متحد كند و از آن پس شهرت زيادي كسب كرد.

در واقع تكنولوژي Bluetooth هم بر پايه اتحاد يكپارچه سيستم هاي كامپيوتر در قالبي بدون سيستم تاكيد دارد كه نماد كار و تلاش پادشاه دانماركي است. ايده اصلي ايجاد اين سيستم در سال ۱۹۹۴ توسط شركت موبايل Ericsson ارائه شد.
اين شركت به همراه چند شركت ديگر به دنبال يك سيستم ارتباطي بين وسايل الكترونيكي مختلف بودند تا قادر به هماهنگي و سازگاري با هم باشند.

امروزه بسياري از وسايل ارتباطي مانند PC، PDA، موبايل، پرينتر و... از پروتكل هاي متفاوت و ناسازگار با يكديگر استفاده مي كنند و همين امر باعث عدم ارتباط مناسب بين آنها خواهد شد.

بنابراين شركت هاي مربوطه تصميم به ايجاد يك استاندارد مشترك براي انواع وسايل ارتباطي گرفتند تا ارتباط ميان آنها تحت يك پروتكل ثابت و مشخص برقرار شود.

در حال حاضر Ericsson، Intel، Nokia، IBM و Toshiba از پديدآورندگان و توسعه دهندگان اين تكنولوژي هستند. اين شركتها با تشكيل گروهي به نامSGI (special group interest) موفق شدند استاندارد مورد نظر را ايجاد كنند.
شبكه هاي بدون كابل
شبکه های بدون کابل يکی از چندين روش موجود بمنظور اتصال چند کامپيوتر به يکديگر و ايجاد يک شبکه کامپيوتری است . در شبکه های فوق برای ارسال اطلاعات بين کامپيوترهای موجود در شبکه از امواج راديوئی استفاده می شود.
تکنولوژی شبکه های بدون کابل از ايده " ضرورتی به کابل ها ی جديد نمی باشد" ، استفاده مينمايند. در اين نوع شبکه ها ، تمام کامپيوترها با استفاده از سيگنال هاي راديوئی اقدام به انتشار اطلاعات مورد نظر برای يکديگر می نمايند.
اين نوع شبکه ها دارای ساختاری ساده بوده و براحتی می توان يک کامپيوتر متصل به اين نوع از شبکه ها را مکان های ديگر استقرار و کماکان از امکانات شبکه بهره مند گرديد.
مثلا" در صورتيکه اين نوع شبکه ها را در يک فضای کوچک نظير يک ساختمان اداری ايجاد کرده باشيم و دارای يک کامپيوتر laptop باشيم که از کارت شبکه مخصوص بدون کابل استفاده می نمايد ، در هر مکانی از اداره مورد نظر که مستقر شده باشيم با استفاده از Laptop می توان بسادگی به شبکه متصل و از امکانات مربوطه استفاده کرد.
شبکه های کامپيوتری از نقطه نظر نوع خدمات وسرويس دهی به دو گروه : نظير به نظير و سرويس گيرنده / سرويس دهنده تقسيم می گردند.
در شبکه های نظير به نظير هر کامپيوتر قادر به ايفای وظيفه در دو نقش سرويس گيرنده و سرويس دهنده در هر لحظه است . در شبکه های سرويس گيرنده / سرويس دهنده ، هر کامپيوتر صرفا" می تواند يک نقش را بازی نمايد. ( سرويس دهنده يا سرويس گيرنده ) .
در شبکه های بدون کابل که بصورت نظير به نظير پياده سازی می گردنند ، هر کامپيوتر قادر به ارتباط مستقيم با هر يک از کامپيوترهای موجود در شبکه است . برخی ديگر از شبکه های بدون کابل بصورت سرويس گيرنده . سرويس دهنده ، پياده سازی می گردند. اين نوع شبکه ها دارای يک Access point می باشند. دستگاه فوق يک کنترل کننده کابلی بوده و قادر به دريافت و ارسال اطلاعات به آداپتورهای بدون کابل ( کارت های شبکه بدون کابل ) نصب شده در هر يک از کامپيوترها می باشند.
انواع شبكه هاي بدون كابل


چهار نوع متفاوت از شبکه های بدون کابل وجود دارد ( از کند و ارزان تا سريع و گران )
BlueTooth-
IrDA-
HomeRSWAP-
WECA--Wi-Fi
شبکه های Bluetooth: كه بحث پروژه ما مي باشد.
IRDI : استانداردی به منظور ارتباط دستگاههائی است که از سيگنال ها ی نوری مادون قرمز استفاده می نمايند. استاندارد فوق نحوه عمليات کنترل از راه دور، ( توليد شده توسط يک توليد کننده خاص ) و يک دستگاه راه دور ( توليد شده توسط توليد کننده ديگر ) را تبيين ميکند. دستگاههای IRDI از نورمادون قرمز استفاده می نمايند.
HomeRF و SWAP : HomeRF ، استانداری Shared Wireless Access protocol)) SWAP را ايجاد نموده است . SWAP دارای شش کانال صوتی متفاوت بر اساس استاندارد DECT و 802.11 است, دستگاههای SWAP در هر ثانيه hop ۵۰ ايجاد و در هر ثانيه قادر به ارسال يک مگابيت در ثانيه می باشند.
WECA و Wi-Fi Smile Wireless Ethernet Compatibility Alliance) WECA رويکرد جديدی را نسبت به HomeRF ارائه نموده است ,در حالي كه داراي سرعت بالا يازده مگابيت در ثانيه مي باشد.
سيستم هاي wireless
سيستم های Wireless می توانند به سه دسته اصلی تقسيم شوند :
سيستم Wireless ثابت : از امواج راديويی استفاده می کند و خط ديد مستقيم برای برقراری ارتباط لازم دارد. بر خلاف تلفن های همراه و يا ديگر دستگاههای Wireless، اين سيستم ها از آنتن های ثابت استفاده می کنند و به طور کلی می توانند جانشين مناسبی برای شبکه های کابلی باشند و می توانند برای ارتباطات پرسرعت اينترنت و يا تلويزيون مورد استفاده قرار گيرند.امواج راديويی وجود دارند که می توانند اطلاعات بيشتری را انتقال دهند و در نتيجه از هزينه ها می کاهند.
سيستم Wireless قابل حمل : دستگاهی است که معمولا خارج از خانه، دفتر کار و يا در وسايل نقليه مورد استفاده قرار می گيرند.نمونه های اين سيستم عبارتند از : تلفن های همراه، نوت بوکها، دستگاه های پيغام گير و PDA ها.اين سيتم از مايکروويو و امواج راديويی جهت انتقال اطلاعات استفاده می کند.
سيستم Wireless مادون قرمز : اين سيستم از امواج مادون قرمز جهت انتقال سيگنالهايی محدود بهره می برد.اين سيستم معمولا در دستگاه های کنترل از راه دور، تشخيص دهنده های حرکت، و دستگاه های بي سيم کامپيوترهای شخصی استفاده می شود.با پيشرفت حاصل در سالهای اخير، اين سيستم ها امکان اتصال کامپيوتر های نوت بوک و کامپيوتر های معمول به هم را نيز ميدهند و شما به راحتی می توانيد توسط اين نوع از سيستمهای Wireless ، شبکه های داخلی راه اندازی کنيد. فرق LAN و PANچيست؟
LAN بايد قادر باشد تا بخشهايي حداقل با صد متر طول را پشتيباني كند.
PAN بايد قادر باشد تا بخشهايي حداقل با صد متر طول را پشتيباني كند.

PAN يك شبكه كامپيوتري مورد استفاده براي ارتباط DEVICEهاي كامپيوتري نزديك به هم است (شامل تلفن و PDA) اين وسايل ميتوانند به شخص تعلق داشته باشند يا نداشته باشند.اما
PAN ها مي توانند براي ارتباط داخلي شخصي يا براي ارتباط با يك شبكه رده بالا تر و اينترنت مورد استفاده قرار گيرند.

PAN ها مي توانند با باسهاي كامپيوتري مثل USB و FINEWINE سيم كشي شوند .در حالي كه

PAN هاي بي سيم هم مي توانند توسط تكنولوژي شبكه اي IRDA و Bluetooth ساخته شوند.


فرق WI-FI و BLUETOOTH چيست؟

اين استاندارد از زيرمجموعه Bluetooth است و تحت آن ارتباطي با قدرتي بيشتر از خود Bluetooth ايجاد خواهد شد.
ارتباط Wi-Fi كه مخفف Wireless Fidelit است بيشتر بر پايه ارتباط شبكه اينترنت به صورت بيسيم تاكيد مي كند و همين امر باعث محبوبيت بسيار زياد آن شده است.
با استفاده از اين تكنولوژي به راحتي در مسافرت، هواپيما و يا هتل مى توان از طريق Laptop به اينترنت متصل شد. Wi-Fi كه همان استاندارد IEEE802.11 است در مدل هاي 802.11a و 802.11b مورد استفاده قرار مي گيرد و استاندارد اصلي آن IEEE802.11 است.

در اين مدل حداكثر سرعت انتقال اطلاعات Mbps11 است و از فركانس راديوييGHZ ۲/۴ استفاده مي كند. براي سرعت بخشيدن به اين استاندارد مدل ديگري نيز به نام 802.11b+ ايجاد شده كه سرعت انتقال را تا mbps۲۲ افزايش مي دهد. در مدل 802.11a سرعت اطلاعات حدود mbps۵۴ است و از فركانس GHz۵۰ استفاده مي شود.
به طور حتم اين مدل در آينده اي نه چندان دور جاي802.11b را خواهدگرفت.

براى استفاده از اين سيستم ايستگاه هايي به نام Access point در مناطق مختلف و به فواصل چند صد متري قرار مي گيرد. اين ايستگاه ها امواج راديويي را در هوا منتشر مي كنند و هر كامپيوتري كه به Wi-Fi مجهز باشد و در محدوده اين ايستگاه ها قرار داشته باشد قادر به استفاده از اينترنت است و كاربران با قرار دادن يك كارت سخت افزاري IEEE802.11b و يا وصل كردن دستگاه Wi-Fi اكسترنال از طريق USB به كامپيوتر خود قادر به استفاده از اين سيستم هستند.
قيمت اينترنت در اين سيستم بسيار مناسب است. مثلاً در كشور آمريكا يك Account نامحدود يك ماهه با اين سرويس به مبلغ ۲۰ تا ۳۰ دلار در اختيار كاربران قرار مي گيرد.
از نظر برد موثر هم حداكثر تا ۱۵۰ متر اطراف Access Point مورد پوشش قرار ميگيرد. در اين حالت سرعت انتقال ارتباط 1mbps است. البته هر چقدر فاصله كاربر با ايستگاه اصلي كمتر از ۱۵۰ متر باشد سرعت انتقال اطلاعات بيشتر خواهد شد. مثلاً سرعت انتقال اطلاعات در فاصله ۱۰۰ متري mbps ۵/۵ در فاصله ۸۰ متري mbps ۸ و در فاصله ۵۰ متري و كمتر از آن mbps ۱۱ است.

Bluetooth يك جايگزين براي ساخت PERSONAL AREA NETWORK است در حالي كه درWI-FI تعداد زيادي آداپتورهاي USB Bluetooth وجود دارد كه بعضي از آنها شامل يك آداپتور IRDI است و در واقع مي توان گفت Bluetooth را نبايد با WI-FI مقايسه كرد كه يك پروتكل سريع تر است و نياز به سخت افزار پيچيده تري دارد و فاصله ي بيشتري را پوشش ميدهد در حالي كه از همان رنج فركانسي استفاده مي كند.
مزاياي Bluetooth

عوامل بسياري موجب شده تا شركت ها و موسسات ارتباطي به دنبال استفاده از Bluetooth باشند. يكي از اين عوامل محدوديت در انتقال Data از طريق سيم است. دستگاه هايي كه با سيم كار مي كنند از طريق رابط هاي سريال يا پارالل و يا USB به كامپيوتر متصل مي شوند. اگر از ارتباط سريال استفاده شود در هر سيكل زماني يك بيت ارسال مى شود و ارتباط پارالل در هر سيكل ۸ تا ۱۶ بيت را ارسال مي نمايد. اين مقادير در دنياي ارتباطات پرسرعت امروزي بسيار كم است. تا چندى پيش در مقام كشورهاي پيشرفته براي ارتباط اينترنت به طور كامل از ارتباطات سيمي و تكنولوژي هايي چون ISON و DSL استفاده مى شد. البته اين سيستم ها هنوز هم جزء پرطرفدارترين و كاربردي ترين وسايل ارتباطي در جهان هستند. بگذريم كه در كشور ما هنوز به طور كامل از اين سيستم ها استفاده نمي شود و همچنان سيستم قديمي و بسيار ضعيف و كند Dial up مورد استفاده قرار مي گيرد.
به لطف تكنولوژي جديد Bluetooth كشورهايي چون آمريكا و برخي كشورهاي اروپايي كه در زمينه تكنولوژي حرف اول را در دنيا مى زنند به سمت استفاده از ارتباطات بي سيم بين شبكه ها و اينترنت حركت مى كنند كه علاوه بر سرعت زياد، كيفيت بسيار خوبي را در اختيار كاربرانشان قرار مي دهند. از ديگر مشكلاتي كه متخصصين بخش ارتباط با آن سروكار داشتند عدم وجود يك استاندارد مشخص و ثابت براي ارتباط دستگاه هاي مختلف با يكديگر بود. تا پيش از اين هر شركت دستگاه هاي خود را براساس استانداردهاي ارتباطي خود توليد مي كرد و به همين خاطر اغلب آنها براي ارتباط با دستگاه هايي از همان نوع ولي متعلق به يك كمپاني ديگر دچار مشكل مي شدند زيرا پروتكل ثابتي وجود نداشت. حال اين مشكل توسط استاندارد Bluetooth به راحتي قابل حل است. قبل از مطرح شدن مسئله استفاده از Bluetooth متخصصان اعتقاد داشتند كه در ارتباطات نزديك از اشعه مادون قرمز استفاده شود. مثلاً در كنترل از راه دور تلويزيون از اين سيستم استفاده مي شود. تكنولوژي مادون قرمز IrDA نام دارد كه اين اسم مخفف كلمات لاتين Infrared Data Association است.

در عمل ثابت شده كه استفاده از اين استاندارد قابل اطمينان است و هزينه بسيار كمي به خود اختصاص مي دهد. ولي با اين وجود معايبي نيز دارد. اولين مشكل حركت نور در خط راست است. فرستنده مادون قرمز و گيرنده آن مي بايست در مقابل هم قرار بگيرند تا ارسال اطلاعات صورت گيرد، در غير اين صورت و وجود داشتن مانعي در بين راه، انتقال اطلاعات به درستي صورت نميگيرد. يكي ديگر از مشكلات مادون قرمز اصطلاح «يك به يك» است. به اين معني كه شما فقط مي توانيد اطلاعات را از يك دستگاه تنها به يك دستگاه ديگر ارسال كنيد و در يك لحظه قادر به ارسال اطلاعات از يك دستگاه به چند دستگاه نخواهيد بود اما هر دو مشكل IrDA از طريق Bluetooth قابل رفع است. يكي ديگر از دلايل استفاده از تراشه هاي Bluetooth قيمت بسيار مناسب آن است.
قيمت اين تراشه ها عملاً ۱۵ تا ۳۰ دلار است كه با توجه به كارايي بسيار خوب، اين قيمت كاملاً مناسب به نظر مي رسد.
همان طور كه اشاره شد اين تكنولوژي از محدوده فركانس۴۰/ ۲تا۴۸/ ۲گيگا هرتز كه محدودهاي رايگان است استفاده مي كند كه ۷۹ كانال ارتباطي را شامل مي شود. البته اين محدوده در اروپا و آمريكا مورد استفاده قرار مي گيرد ولي در ژاپن اين محدوده بين ۴۷/۲تا ۴۹/۲ گيگاهرتز است و ۲۳ كانال ارتباطي را شامل مى شود. هر كدام از اين كانال هاي ارتباطي قابليت ارسال يك مگابايت اطلاعات را دارد و برد موثر آن ۱۰متر ذكر شده كه شركت هاي ارائه كننده اين سيستم ها تا برد۷ متر را ضمانت مي كنند و بيشتر از آن به فضاي اتاقي بستگي دارد كه دستگاه ها در آن قرار دارند و همچنين به ميزان وجود ديگر امواج راديويي هم وابسته است. سرعت انتقال اطلاعات در استاندارد Bluetooth بستگي به نوع سيستم ارتباطي دارد. مثلاً اگر از ارتباط همزمان يا Synchronous استفاده شود نرخ انتقال اطلاعات ۴۲۳كيلوبايت در ثانيه خواهد بود.
در اين نوع ارتباط دستگاه فرستنده و گيرنده به طور همزمان قادر به دريافت و ارسال اطلاعات هستند. در نوع ديگر ارتباط كه ارتباط غيرهمزمان يا Asynchronous نام دارد نرخ انتقال اطلاعات ۷۲۱كيلوبايت در ثانيه خواهد بود. البته با وجود سرعت بيشتر اين ارتباط نسبت به ارتباط همزمان، قابليت ارسال و دريافت در يك زمان را ندارد. البته تكنولوژي هاي مانند Wi-Fi كه بر پايه Bluetooth است برد موثر, و نرخ انتقال اطلاعات بيشتر مي شود. Bluetooth از سيستم بسيار حساسي نيز برخوردار است و از اين لحاظ با استفاده از آن احتمال تداخل بين دستگاه هاي مجهز به امواج راديويي به حداقل خود مي رسد و حتي در صورت بروز تداخل در ارتباط بلافاصله اطلاعات از بين رفته مجدداً به طور خودكار براي دستگاه گيرنده ارسال خواهد شد. حال اين تصور به وجود مي آيد كه با وجود چندين دستگاه مجهز به اين تكنولوژي در يك اتاق چگونه آنها روي يك فركانس مشخص و بدون تداخل با يكديگر به تبادل اطلاعات مي پردازند.
براي جلوگيري از تداخل اطلاعات Bluetooth از تكنيكي به نام Spread Spectrum Frequency استفاده مي كند و اين تكنيك به دستگاه ها اجازه مي دهد كه در يك محدوده فركانسى مشخص شده به صورت خودكار تغيير فركانس داشته باشند. در واقع در اين تكنولوژي يابنده كانال آزاد بيش از ۱۵۰۰ بار در ثانيه كانال هاي ارتباطي را چك مي كند تا از كانال هاي اشغال شده با خبر باشد و در صورت ايجاد يك ارتباط جديد يك كانال آزاد را به آن ارتباط اختصاص دهد.
مثلاً يك دستگاه كامپيوتر در حال ارتباط با پرينتر از طريق فركانس GHZ ۴۷/۲ باشد در همين زمان موبايل قصد ارتباط با اسكنر را دارد. با استفاده از تكنيكي كه ذكر شد به طور خودكار فركانس اشغال شده توسط كامپيوتر و پرينتر شناسايي شده و ارتباط موبايل و اسكنر به روي يك فركانس جديد برقرار مي شود.
BLUETOOTH چگونه كار مي كند ؟
يكي از جالب ترين نكات درباره اين استاندارد روشي است كه وسايل مجهز به تراشه هاي بلوتوث به طور خودكار يكديگر را تشخيص مي دهند ، ارتباط برقرار مي كنند و داده ها را به دستور شما يا بدون دخالت شما انتقال مي دهند.
در خصوصيات بلوتوث يك ارتباط راديويي با برد كوتاه تعريف شده است. اين استاندارد هم چنين يك برد متوسط ۱۰۰ متري را تعريف كرده است ، اما به ندرت به كار مي رود ، چون به توان الكتريكي و هزينه بيشتري نياز دارد.
هر وسيله بلوتوث حاوي يك تراشه فرستنده / گيرنده است كه در باند فركانس راديويي ISM (Industrial Scientific Medical) يا صنعتي, علمي و پزشكي از ۴۰/۲گيگاهرتز تا ۴۸/۲گيگاهرتزعمل ميكند. سازندگان و طراحان اين فركانس را بدين لحاظ انتخاب كردند كه در سراسر جهان به رايگان در دسترس است و محدوديتهاي داشتن مجوز را ندارند.
باند ISM به ۷۹ كانال تقسيم مي شود كه هر كدام پهناي باند يك مگاهرتزي دارندكه اين باند رايگان است .
بلوتوث از لحاظ نظري پهناي باند يك مگابايت در ثانيه را دارد ، كه سرعتي نزديك به ۷۲۳كيلوبيت در ثانيه است. اين سرعت خيلي بالا نيست ، اما براي انتقال داده ها بين وسايل دستي و دسترسي به اينترنت كاملاً كافي است.
هر دستگاه Bluetooth مي تواند به طور همزمان تا ۷ اتصال را نگه دارد اما فقط يك اتصال فعال در يك زمان وجود دارد . اين گروه ماكزيمم ۸ دستگاه يكي HOST و بقيه SLAVE PICONETS ناميده مي شوند.
خصوصيات Bluetooth همچنين امكان اتصال دو PICONET را با يك دستگاه MASTER كه به عنوان BRIDGE عمل مي كند فراهم مياورد.
هر دستگاه مي تواند طوري پيكر بندي شود كه به طور متناوب وجودش را به دستگاه مجاوربراي برقراري يك اتصال ,اعلام كند . همچنين اين امكان وجود دارد كه با استفاده از PASSWORD ارتباط بين دو دستگاه را حفاظت كرد به طوري كه كس ديگري نتواند به آنها گوش دهد.
پروتكل در باند LICENSE FREE ISM در رنج GHZ ۴۵/۲ كار مي كند و سرعت آن به KBI/S۷۳۲ مي رسد كه براي جلوگيري از تداخل با بقيه پروتكلها كه از باند GHZ ۴۵/۲ استفاده مي كنند ,با توجه اي كه Bluetooth باند را به ۷۹ كانال تقسيم كرده و كانالها را تا ۱۶۰۰ بار در ثانيه تغيير مي دهد .
Bluetooth و هك
Bluetooth در کسری از ثانيه موجب هک می‌شود .وسايل که از فناوری بی‌سيم Bluetooth برای تبادل اطلاعات بهره می‌برند از جمله تلفن‌های همراه، رايانه‌های PDA و کامپيوترهای شخصی, از نظر امنيتی بسيار آسيب پذير بوده و امکان هک شدن در کسری از ثانيه وجود دارد. بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد مهاجمان می‌توانند به سرعت به شبکه‌های بی ‌سيم مبتنی بر Bluetooth نفوذ کرده و حتی هزينه مکالمه يك کاربر را بر دوش کاربر ديگري بيندازند.
اين مهند سان به تازگی موفق شده‌اند تنها در مدت زمان ۰۶/۰ثانيه به درون دو تلفن همراه که از طريق فناوری Bluetoothباهم در ارتباط بودند نفوذ کنند و کنترل آنها را در دست بگيرند.
آنان معتقد ند که بايد در استانداردهای مربوط به اين فناوری تجديد نظر جدی به عمل آيد.فایل‌(های) پیوست شده
.doc  بلوتوث.doc (اندازه: 207.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 168)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-23-2018, 12:44 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-23-2018 12:44 AM، توسط ali.)
ارسال: #4
RE: همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth
اجازه بدهید بررسی سیستم بلوتوث را با مروری سریع بر دستاوردها و اهداف آن آغازنماییم.واحدپایه در سیستم یک (پیکونت)است که از یک گره اصلی و حداکثر (گره پیرو فعال)به فاصله ده متر تشکیل شده است.در یک فضای بزرگ واحدمی توان چندین پیکونت داشت وحتی می توان آنها را از طریق یک گره که نقش پل ایفا می کندبهم متصل کرد.به مجموعه ای از پیکونت های متصل بهم اصطلاحا "شبکه متفرق" می گویند.
در یک پیکونت علاوه بر هفت گره فعال پیرو می تواندتا 255گره غیرفعال وجودداشته باشد.اینها دستگاههایی هستند که گره اصلیآنها را درحال استراحت وکم توان واردکرده تامصرف باطری آن کاهش یابد.یک ایستگاه درحال غیرفعالهیچ کاری نمی تواند انجام بدهدبه جز آنکهبه سیگنال فعال سازیخود یا سیگنال Beaconکه از گره اصلیمی رسدپاسخ بدهد.به غیر ازاین حالات دوحات میانیدر مصرف توانبه نامهای حالت SNIFF AND HOLDنیز وجوددارد.دلیل اصلی (اصلی/پیرو)آن بودکه طراحان آندر نظر داشتندقیمت کلسیستم بلوتوث پیاده سازی شده بر روی تراشه زیر پنج دلار باشد.نتیجه تصمیم گیری آن است که گره های پیروتقریبا غیرهوشمند و ساده هستند واساسا آنچه را که گره اصلیبه آنها دستوربدهداجرا می گنند.یک پیکونت سیستمی مبتنی بر TDMمتمرکز است که در آن هستهمرکزی بر سینگال ساعت نظارت دارد وتعیین می کند که چه دستگاهی و در کدام برش زمانی مخابره داشته باشد.تبادل اطلاعات صرفا بین گره مرکزی و گره های پیرو انجام می شود و ارتباط مستقیم دوگره پیرو (مثلا)دوصفحه کلید یا دوچاپگر) ممکن نیست.

تاريخچه بلوتوث
فكر اوليه بلوتوث در شركت موبايل اريكسون در سال 1994 شكل گرفت. اريكسون كه يك شركت سوئدی ارتباطات راه دور است در آن زمان در حال ساخت يك ارتباط راديوئی كم مصرف و كم هزينه بين تلفن های همراه و يك گوشي بيسيم بود.
كار مهندسي در سال 1995 شروع شد و فكر اوليه به فراتر از تلفن های همراه و گوشی های آنها توسعه يافت تا شامل همه انواع وسايل همراه شود، با هدف ساخت شبكه های شخصی كوچك از وسايل مختلف در طول آن زمان اريكسون نام بلوتوث را از نام يك پادشاه دانماركی گرفت كه بين سالهای 940-981 ميلادی می زيست.

تصوير شماره 1- (قابل مشاهده در فایل ضمیمه)

شاه هرالد بلاتاند دوم (مشهور به بلوتوث) در دوره حكومت خود كه يك وايكينگ بود بطور صلح آميز دانمارك، نروژ شمالي و سوئد جنوبي را با هم متحد كرد (البته با زور و بدون كابل!!!). اين كار به او شهرت يك پادشاه ماهر در ارتباط و مذاكره در تاريخ را داد.

تصوير شماره 2 (قابل مشاهده در فایل ضمیمه)

برای اريكسون اسم بلوتوث برای فن آوری ای داده شده كه اميدوار بود بتواند بطور صلح آميز وسايل مختلف را متحد كند.
اريكسون مي دانست كه اگر فقط يك شركت اين استانداردها را حمايت كند هرگز موفق نخواهد شد.
در سال 1998، اريكسون يك موافقتنامه با IBM،‌Nokia،Intel،Com3،Microsoft و Tooshiba امضا كرد و گروه Bluetooth SIGرا بوجود آورد، هدف اين گروه نظارت بر پيشرفت وعمومی ساختن آن بود.

بلوتوت چيست؟
پس از يك سمينار عصرانه به خانه برگشته ايد نوت بوك در كيف و تلفن همراه در جيب داريدو در سمينار امروز يادداشت هايي در نوت بوك خود نوشته ايد همين كه به خانه مي رسيد و از كنار چاپگرجوهر افشان خود عبور مي كنيدنوت بوك چاپگر را پيدا مي كندو بطور خودكار يادداشت هاي سمينار را به چاپگر ارسال ميكند و آنها را روي كاغذ چاپ ميكند.

کلمه عبور تمامی فایلها:

کد:
www.a00b.com

جهت مطالعه ادامه ، لطفا فایل ضمیمه را دانلود فرمائید. لطفا پس از دانلود و یا مطالعه این مطلب یک فاتحه رفتگان مرا میهمان نمایید . . .فایل‌(های) پیوست شده
.zip  BlueTooth.zip (اندازه: 1.81 MB / تعداد دفعات دریافت: 149)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-23-2018, 12:59 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-23-2018 01:05 AM، توسط ali.)
ارسال: #5
RE: همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth فایل word و powerpoint ppt و doc
بلوتوث یک خاصیت و مشخصه صنعتی برای شبکه‌های بیسیم محلی laptob ها و گوشیهای موبایل و (Personal digital assistants:PDAs))ارائه می دهد راهی برای اتصال و رد و بدل کردن اطلاعات بین وسایلی مثل کامپیوتر ها و دوربین های دیجیتال از طریق فرکانس رادیویی برد کوتاه امن و ارزان قیمت و قابل دسترس برای تمامی جهانیان فراهم کرده.
بلوتوث از نام پادشاه دانمارکی (Harold Bluetooth Blatant) در قرن 10 برگرفته شده او کسی بود که دیپلماسی را از جنگ به سمت گفتگو سوق داد مخترعان تکنولوژی بلوتوث فکر میکردند این نام مناسب برای تکنولوژی آنهاست که به وسایل مختلف اجازه میدهد نوعی گفتگو با هم داشته باشند.
معرفی
Bluetooth یک سیتم رادیویی برای مصارفی با توان پایین در یک برد کوتاه (10 سانتی متر 10 متر و 100 متر )که توسط یک میکروچیپ ارزان طراحی شده می‌باشد.

بلوتوث برای گوشی موبایل Handset نمونه‌ای از بلوتوث به دستگاهها اجازه میدهد که با یکدیگر به گفتگو بپردازند به شرطی که هر دو در برد هم قرار گرفته باشند البته لازمم نیست که در یک اتاق باشند این برد حداکثر 100 متر است که به کلاس توان محصول بستگی دارد سه کلاس توان وجود دارد :
کلاس 1: متر 100 20mW ~100dBm
کلاس 2: متر 2.5 4mW ~10dBm
کلاس 3: متر 1 0mW ~10dBm

کاربرد ها و مصارف bluetooth
1- ایجاد یک شبکه بیسیم برای کامپیوتر های رومیزی با یک پهنای باند کوچک
2- استفاده در تجهیزاتی مثل printer ,mic,keyboard
3- بلوتوث فروش زیادی در تلفنهای سلولی داشته است که آنها را قادر ساخته که به کامپیوتر ها وPDAs و handsfree ها وبسیاری دیگر از دستگاهها متصل شوند و به این ترتیب یک شبکه بیسیم LAN را ایجاد میکنند
4- انتقال فایلها (مثل عکس و mp3 و غیره ) بین گوشی های موبایل و PDAs و کامپیوترها از طریق OBEX
5- handset بلوتوث برای گوشی موبایل و smart phone ها
6- دستگاههای اندازه گیری و Test
7- ابزارهای پزشکی
8- گیرندهای GPS
9- اتومبیل و استفاده بعنوان handsfree تلفن در آن 10- کنترل از راه دور تلویزیون بجای اینفرارد
11- وسایل کمک شنوایی
12- playstation 3 و Nintendo Revolution از بلوتوث برای جوستیک خود استفاده خواهند کرد و...
مشخصات و ساختار
خصوصیات و ویژگی های بلوتوث اولین بار توسط Ericsson توسعه و گسترش یافت و بعدها بوسیله گروه SIG که در 20 می 1999 تاسیس شد و اعضای آن شرکتهایی چون:Sony Ericsson, IBM,Intel,Toshiba,Nokia بودند که بعدها شرکتهای کامپیوتری دیگری هم به آنها پیوستند. بلوتوث تحت استاندارد IEEE 802.15.1 شناخته میشود.
Bluetooth 1.0 and 1.0B
ورژن 1.0 و 1.0B مشکلات متعددی داشت و سازندگان مختلف مشکلات بزرگی در برقراری ارتباط محصولاتشان با هم داشتند این ورژن مجبور بود آدرس سخت افزاری(BD-ADDR) وسیله بلوتوث را تحت پروسه handshaking ارسال کند و غیر ممکن بود که این کار به صورت بینام و گمنام انجام شود
Bluetooth 1.1
در ورژن 1.1 خیلی از مشکلاتورژن B 1.0 آشکار و برطرف گردید کانالهای بدون رمزگذاری نیز به آن اضافه شد آشکارسازهای قوی تری نیز برای دریافت سیگنالهای به آن اضافه شد(RSSI)
Bluetooth 1.2
این ورژن همانند ورژنهای قبلی است فقط با کمی تغییر در آن که عمده موارد اضافه شده شامل: • سیستم سازگار طیف وسیع پرش فرکانسی(AFH:Adaptive Frequency-hopping spread spectrum) که پایداری در مقابل تداخل فرکانس رادیویی با استفاده از بکارگیری طیف وسیعی از پرش فرکانسها را ایجاد می‌کند • بال بردن سرعت ارسال در عمل • اتصال گسترده هماهنگ extended Synchronous Connections (eSCO) که بهبود کیفیت صوت را با ارسال مجدد package های خراب شده و آسیب دیده را سبب میگردد • Host Controller Interface (HCI) support for 3-wire UART • HCI access to timing information for Bluetooth application
Bluetooth 2.0
این ورژن ورژن تکامل یافته 1.x است تغیررات عمده شامل ایجادو ارائهEnhanced data rate (EDR) با نرخ ارسال و دریافت 2.1 Mbit/s. • سه برابر سریعتر در ارسال • مصرف توان پایین تر بوسیله کاهش Dutycucle • مختصر کردن سناریو ارتباط چندگانه با استفاده از عرض باند قابل دسترس بیشتر • اصلاح کردن (BER:bit error rate)
آینده بلوتوث
ورژن بعدی بلوتوث به عنوان LISBON نامیده شده که شامل یک تعداد مشخصه هایی از جمله افزایش امنیت و قابلیت استفاده بیشتر از بلوتوث که چند نمونه را ذکر میکنیم: • Atomic Encryption Change: این توانایی به ارتباط رمزگذاری شده این امکان را میدهد که بطور تناوبی کدهای رمزی خود را تغییر دهد تا بدین وسیله امنیت افزایش یابد • Extended Inquiry Response: این توانایی سبب می‌شود در طول پروسه بازبینی و درخواست اطلاعات بیشتری جمع آوری شده و به دستگاهها امکان فیلترینگ بهتری را جهت ارتباط میدهد این اطلاعات شامل نام وسیله و لیستس از خدمات ارائه شده و یکسری اطلاعات تکمیلی دیگری است. • Sniff Subrating: سبب کاهش توان مصرفی وقتی که وسایل در وضعیت sniff low power هستند میگردد این توانایی بویژه در هنگام ارتباط و انتشار دادهای نامتقارن بکار میرود این وضعیت در هنگام برقراری ارتباط با وسایلی چون mic و keyboard سبب افزایش طول عمر باتری از 3 تا 10 برابر میشود. • QoS Improvements: سبب خواهد شد که وقتی ترافیک مخابراتی در یک خوشه piconet بالاست داده‌های صوتی و تصویری با کیفیت بال ارسال شوند. • Simple Pairing: به شکل اساسی وظیفه بهبود در جفت شدن وسایل بلوتوث را به عهده دارد.بطوریکه در یک زمان هم کاریی و هم امنیت افزایش میابد.انتظار میرود که این مورد به طور قابل توجهی در استفاده از بلوتوث افزایش یابد ورژن بعد از LISBON " SEATTLE نامیده میشود که مشخصه و ویژگی های بیشتری زا دارد که عمده آنها روی(UWB: ultra wide band) متمرکز شده این خصیصه امکان استفاده از بلوتوث را در عرض باند بسیار بالای رادیویی فراهم می‌کندکه بدنبال آن ارسال و انتقال اطلاعات دادهها را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند Technical information Communication & Connection یک دستگاه بلوتوث که نقش یک master را ایفا می‌کند میتواند با 7 دستگاه که نقش slave را بازی میکنند ارتباط برقرار کند این شبکه که یک گروه 8 تایی را تشکیل میدهد piconet(خوشه بلوتوث) نامیده میشود. در هر زمان داده ها می توانند بین master ویک slave انتقال یابد اما master از یک slave به slave دیگر به صورت سریع با یک گردش نوبتی سوئیچ می‌کند خصوصیت دیگر بلوتوث این است که اجازه میدهد 2 یا چند piconet به هم متصل شده ویک scatternet را ایجاد می‌کند در این حالت بعضی دستگاهها به عنوان پلی که نقش یک master را در یک piconet و یک slave را در piconet دیگر بازی می‌کند برقراری ارتباط هر وسیله بلوتوث در هر برقراری ارتباط پارامترهای زیر را ارسال می‌کند: • نام دستگاه • کلاس دستگاه • لیستی از خدمات • یکسری اطلاعات تخصصی مثل:مشخصات دستگاه و کارخانه سازنده و مشخصات بلوتوث و ساعت راه اندازی هر وسیله ممکن است که یک درخواست برای پیدا کردن وسایل دیگر برای ایجاد ارتباط انجام دهد وهر دستگاه‌ای میتواند به این در خواست پاسخ دهد هر چند اگر وسیله‌ای که سعی در برقراری ارتباط دارد آدرس دستگاه مقابل را بداند در این صورت همیشه به شکل مستقیم به این درخواستها پاسخ خواهد داد و اطلاعات مذکور در بالا را در صورت نیاز ارسال خواهد کرد هر چند برای استفاده از خدماتی که دستگاه ارائه می‌کند ممکن است جفت شدن دستگاهها و اجازه مالکین دستگاه را بطلبد اما اتصال میتواند بوسیله هر دستگاهی برقرار و تا زمانی که از برد یکدیگر خارج نشده‌اند این ارتباط سالم بماند بعضی از وسایل می توانند تنها با یک وسیله در یک زمان ارتباط داشته باشند و در این صورت از برقرای ارتباط با دیگر دستگاهها جلوگیری خواهد شد و درخواست ارتباط تا زمان قطع ارتباط برقرار خواهد ماند هر وسیله‌ای یک آدرس 48-بیتی منحصر بفرد برای خود دارد هرچند این آدرسها به طور کلی در برقراری ارتباط و درخواست برای ارتباط نشان داده نمیشود اما بجای آن نامی برای دستگاه بلوتوث که آن نام بوسیله کاربر مشخص شده به نمایش در میآید این نام هنگامی که کاربر دستگاه بلوتوثی را جستجو می‌کند در لیستی که شامل نام دستگاههای بلوتوثی که قبلا با شما جفت شده‌اند به نمایش در می آید بسیاری از تلفنها نام بلوتوسشان توسط کارخانه سازنده بر حسب مدل و نوع گوشی موبایل به صورت پیش فرض انتخاب میگردد بسیاری از تلفنها و laptop ها تنها نام بلوتوث و برنامه‌های ویژهای که لازم است به عنوان اطلاعات اضافی ارسال شود را نمایش می دهند آدرس بلوتوث در گوشی های نوکیا و siemens-sx1 با وارد کردن کد *#2820# به نمایش در میآید.
در کامپیوترهایی که تحت linux اجرا میشوند آدرس و کلاس پورت usb bluetooth با وارد کردن "hciconfig hci0 class" نمایش داده خواهد شد
BD Address: 00:10:60:A7:93:19 ACL MTU: 192:8 SCO MTU: 64:8
Class: 0x020005
Service Classes: Networking
Device Class: Miscellaneous
هر وسیله‌ای همچنین یک کلاس مشخصه 24 بیتی دارد که مشخص می‌کند این دستگاه از چه نوعی است(Phone, Smartphone, Computer, Headset, etc) این اطلاعات در زمانی که دستگاههای دیگر بخواهند با هم ارتباط بر قرار نمایند ارسال میگردد در بعضی دستگاهها این اطلاعات به صورت یک آیکون کوچکی در کنار نام دستگاه قرار میگردد دستگاه بلوتوث همچنین یک لیستی از خدمات را اگر برای دستگاه دیگر لازم باشد ارسال می‌کند که شامل اطلاعات اضافی مثل نام خدمات و کانال ارتباطی است این کانالها به صورت مجازی هستند و کاری روی فرکانس ارسال مثل بسیاری از پورتهای TCP انجام نمیدهند Air interface هوا به عنوان یک رابط پروتکل بلوتوث تحت لیسانس رایگان باند ISM در فرکانس 2.45GHZ کار می‌کند به علاوه از تداخل با دیگر پروتکل هایی که در باند 2.4 GHz اجتناب می‌کند پروتکل bluetooth باند 2.4 گیگا را به 79 کانال با عرض 1 مگاهرتز تقسیم می‌کند که 1600 بار در ثانیه تغییر کانل میدهد با انجام این کار در بلوتوث های ورژن 1.1 و 1.2 به سرعتی بالغ بر 723.1 kbit/s به عنوان نرخ تبادل داده ها دست پیدا میکنیم در بلوتوث ورژن 2 با مشخصه (EDR) به سرعتی تا 2.1 Mbit/s دست خواهیم یافت ولی از لحاظ فنی دستگاه بلوتوث با ورژن 2 مصرف توانبالاتری دارند اما سرعتی بالغ بر 3 برابر سریعتر سبب کاهش مدت زمان ارسال میگرددکه بطور موثر مصرف را به نصف در مقابل دستگاههای ورژن1.0 میرساند(ترافیک بار یکسان فرض شده) بلوتوث چیزی متفاوت با Wi-Fi است wi-fi توان مصرفی و کارایی بالاتر و فاصله تحت پوشش وسیعتری و در عوض سخت افزار گرانتری دارد آنها از یک رنج فرکانسی یکسان استفاده میکنند اما شکل مولتی پلکسی که بکار میگیرند متفاوت است بلوتوث جایگزینی برای کابل برای کاربردهای متنوع است wi-fi جایگزینی برای کابل تنها برای دسترسی به یک شبکه LAN (شبکه محلی) است. خلاصه اینکه bluetooth یک wireless usb است در حالی که wi-fi یک Ethernet بیسیم است هر دو در یک عرض باند خیلی کم در مقابل سیتم های کابلی که جایگزین آنها شده‌اند کار میکنند منهای اینکه سیتمهای ورژن جدیدتر پروتکل G که با سرعتی حداکثر 108 Mbps کار می‌کند.

جهت مطالعه ادامه ، لطفا فایل ضمیمه را دانلود فرمائید. لطفا پس از دانلود و یا مطالعه این مطلب یک فاتحه رفتگان مرا میهمان نمایید . . .فایل‌(های) پیوست شده
.doc  بلوتوث.doc (اندازه: 53.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 139)
.ppt  بلوتوث.ppt (اندازه: 866.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 257)
.ppt  تكنولوژي بلوتوس 15 ص.ppt (اندازه: 507.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 172)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-23-2018, 01:08 AM
ارسال: #6
RE: همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth
BLUETOOTH چيست؟
بلوتوث يک رشته خصوصيت بي‌سيم است که ارتباطات کوتاه برد بين وسايل مجهز به تراشه‌هاي کوچک و اختصاصي بلوتوث را تعريف مي‌کند.
بلوتوث چيست؟
به تازگي پس از يک سمينار عصرانه به خانه بازگشته‌ايد. Notebookتان در کيفتان قرار دارد، (Digital Assistant PDA Personal) خود را به کمر بسته‌ايد، و تلفن همراهتان در جيب جاي دارد.در سمينار امروز يادداشت‌هائي را در Notebook خود نوشته‌ايد. همين که به خانه مي‌رسيد و از کنار چاپگر جوهرافشان خود عبور مي‌کنيد، Notebook، چاپگر را پيدا مي‌کند و به‌طور خودکار يادداشت‌هاي سمينار را به چاپگر ارسال مي‌کند و آنها روي کاغذ چاپ مي‌شوند.در همين حال، PDA شما کامپيوتر روميزي را تشخيص مي‌دهد و درخواست مي‌کند که دفتر تلفن و برنامه روزانه شما را Update شود. همچنين همه پيام‌هاي ايميلي را که ارجهيت آنها را تعيين کرده‌ايد درخواست مي‌کند.
همه اين کارها در زماني رخ مي‌دهد که کت خود را درمي‌آوريد و براي نوشيدن يک نوشابه به‌طرف يخچال مي‌رويد.
در عرض چند دقيقه، تلفن همراه شما بوق مي‌زند تا به شما اطلاع دهد که عمليات چاپ يادداشت‌هاي تمام شده است.
به‌طرف چاپگر رفته و يادداشت‌ها را مي‌خوانيد بلافاصله پس از آن PDA شما بوق مي‌زند تا به شما بگويد که دفترچه تلفن و برنامه روزانه شما را Update کرده است و شما ايميل جديد داريد.به دنياي بلوتوث خوش آمديد؛ بلوتوث يک فن‌آوري بي‌سيم کوتاه برد است که به تلفن‌هاي همراه، PDA، کامپيوترها، دستگاه‌هاي ضبط و پخش استريو، لوازم خانگي، اتومبيل‌ها و همه وسايل ديگري که مي‌توانيد ارتباط آنها را با يکديگر فکر کنيد امکان ارتباط مي‌دهد.
توضيح بلوتوث
بلوتوث يک رشته خصوصيت بي‌سيم است که ارتباطات کوتاه برد بين وسايل مجهز به تراشه‌هاي کوچک و اختصاصي بلوتوث را تعريف مي‌کند.
بلوتوث فقط کابل‌ها را حذف نمي‌کند، بلکه يک روش بي‌سيم براي وصل کردن کامپيوترها با همه وسايل همراه الکترونيکي فراهم مي‌سازد و شبکه‌هاي کامپيوتري کوچک و خصوصي مشهور به(PAN (Personal Area Network يا شبکه شخصي را به‌وجود مي‌آورد.
بلوتوث يک زبان مشترک بين وسايل مختلف مي‌سازد که به آنها امکان مي‌دهد که به آساني با هم ارتباط برقرار کنند و به هم وصل شوند.
وسايل مجهز به تراشه‌هاي بلوتوث حدود ۱۰ متر برد دارند و مي‌توانند داده‌ها در سرعت ۷۲۰ کيلوبايت در ثانيه از طريق ديوارها، کيف‌ها و پوشاک انتقال دهند.هيجان‌انگيزتر آنکه اتصال دادن بين وسايل بلوتوث مي‌تواند بدون دخالت مستقيم ما انجام بگيرد.وقتي دو وسيله مجهز به تراشه‌هاي بلوتوث نزديک يکديگر مي‌رسند، نرم‌افزار نهاده شده در تراشه‌هاي فرستنده / گيرنده (Server / Client) بلوتوث به‌طور خودکار يک ارتباط را برقرار مي‌سازد و داده‌ها را نقل و انتقال مي‌دهد.
با اين همه برد کوتاه و سرعت محدود بلوتوث باعث شده است که براي شبکه‌هاي محلي (LAN) بي‌سيم مرسوم کمتر باشد، چون اين شبکه‌هاي کامپيوتري معمولاً بيش از ۱۰ متري بلوتوث فاصله دارند و برد سرعتي آنها ۱۰ تا ۱۰۰ مترمگابايت در ثانيه است.
بلوتوث چگونه کار مي‌کند؟
يکي از جالب‌ترين نکات درباره اين استاندارد روشي است که وسايل مجهز به تراشه‌هاي بلوتوث به‌طور خودکار يکديگر را تشخيص مي‌دهند، ارتباط برقرار مي‌کنند و داده‌ها را به دستور شما يا بدون دخالت شما انتقال مي‌دهند. در خصوصيات بلوتوث يک ارتباط راديوئي با برد کوتاه تعريف شده است.اين استاندارد همچنين يک برد متوسط ۱۰۰ متري را تعريف کرده است، اما به ندرت به‌کار مي‌رود، چون به توان التريکي و هزينه بيشتري نياز دارد.هر وسيله بلوتوث حاوي يک تراشه فرستنده / گيرنده مربعي ۴ سانتيمتري است که در باند فرکانس راديوئي Scientific Medical) ISM (Industrial يا صنعتي، علمي، پزشکي از ۴۰/۲ گيگاهرتز تا ۴۸/۲ گيگاهرتز عمل مي‌کند.سازندگان و طراحان اين فرکانس را بدين لحاظ انتخاب کردند که در سراسر جهان به رايگان در دسترس است و محدوديت‌هاي داشتن مجوز را ندارند. باند ISM به ۷۹ کانال تقسيم مي‌شود که هر کدام پهناي باند يک مگاهرتزي دارند که اين باند رايگان است.بلوتوث از لحاظ نظري پهناي باند يک مگابايت در ثانيه را دارد، که سرعتي نزديک به ۷۲۳ کيلوبيت در ثانيه است. اين سرعت خيلي بالا نيست، اما براي انتقال داده‌ها بين وسايل دستي و دسترسي به اينترنت کاملاً کافي است.


به دنياي بلوتوث خوش آمديد
بلوتوث يك فناوري بي سيم كوتاه برد است كه به تلفنهاي همراه ، PDA ، كامپيوترها ، دستگاههاي ضبط و پخش استريو ، لوازم خانگي ، اتومبيلها و همه وسايل ديگري كه مي توانيد ارتباط آنها را با يكديگر فكر كنيد امكان ارتباط مي دهد .
Bluetooth از كجا آمد (تاريخچه بلوتوث(
شايد جالب باشد تا از تاريخچه نام Bluetooth هم اطلاع داشته باشيم. اين نام از نام يك پادشاه دانماركى به نام Harald Blaatand گرفته شده است. كلمه Blaatand پس از انتقال به زبان انگليسى به شكل Bluetooth تلفظ شد كه به معنى دندان آبى است. اين پادشاه كه بين سال هاى ۹۴۰ تا ۹۸۶ مى زيست، توانست دانمارك و نروژ را كه در جنگ هاى مذهبى با هم مشكل پيدا كرده بودند متحد كند و از آن پس شهرت زيادى كسب كرد. در واقع تكنولوژى Bluetooth هم بر پايه اتحاد يكپارچه سيستم هاى كامپيوتر در قالبى بدون سيستم تاكيد دارد كه نماد كار و تلاش پادشاه دانماركى است. ايده اصلى ايجاد اين سيستم در سال ۱۹۹۴ توسط شركت موبايل Ericsson ارائه شد. اين شركت به همراه چند شركت ديگر به دنبال يك سيستم ارتباطى بين وسايل الكترونيكى مختلف بودند تا قادر به هماهنگى و سازگارى با هم باشند. براي اريكسون ، اسم بلوتوث براي فناوري داده شده كه اميدوار بود بتواند به طور صلح آميز وسايل مختلف را متحد كند، مناسب بود. اريكسون مي دانست كه اگر فقط يك شركت اين استاندارد ها را حمايت كند هرگز موفق نخواهد شد. در سال 1998 ، اريكسون يك موافقت نامه با IBM ، اينتل ،نوكيا ، 3com ، توشيبا و مايكروسافت امضا كرد و گروه Bluetooth SIG Bluetooth Special Interest Group را به وجود آورد. هدف اين گروه نظارت بر پيشرفت بلوتوث و عمومي ساختن آن بود.
مزاياى Bluetooth
عوامل بسيارى موجب شده تا شركت ها و موسسات ارتباطى به دنبال استفاده از Bluetooth باشند. يكى از اين عوامل محدوديت در انتقال Data از طريق سيم است. دستگاه هايى كه با سيم كار مى كنند از طريق رابط هاى سريال يا پارلل و يا USB به كامپيوتر متصل مى شوند. اگر از ارتباط سريال استفاده شود در هر سيكل زمانى يك بيت ارسال مى شود و ارتباط پارلل در هر سيكل ۸ تا ۱۶ بيت را ارسال مى نمايد. اين مقادير در دنياى ارتباطات پرسرعت امروزى بسيار كم است. تا چندى پيش در مقام كشورهاى پيشرفته براى ارتباط اينترنت به طور كامل از ارتباطات سيمى و تكنولوژى هايى چون ISON و DSL استفاده مى شد. البته اين سيستم ها هنوز هم جزء پرطرفدارترين و كاربردى ترين وسايل ارتباطى در جهان هستند. بگذريم كه در كشور ما هنوز به طور كامل از اين سيستم ها استفاده نمى شود و همچنان سيستم قديمى و بسيار ضعيف Dial up مورد استفاده قرار مى گيرد.
به لطف تكنولوژى جديد Bluetooth كشورهايى چون آمريكا و برخى كشورهاى اروپايى كه در زمينه تكنولوژى حرف اول را در دنيا مى زنند به سمت استفاده از ارتباطات بى سيم بين شبكه ها و اينترنت حركت مى كنند كه علاوه بر سرعت زياد، كيفيت بسيار خوبى را در اختيار كاربرانش قرار مى دهد. از ديگر مشكلاتى كه متخصصين بخش ارتباط با آن سروكار داشتند عدم وجود يك استاندارد مشخص و ثابت براى ارتباط دستگاه هاى مختلف با يكديگر بود. تا پيش از اين هر شركت دستگاه هاى خود را براساس استانداردهاى ارتباطى خود توليد مى كرد و به همين خاطر اغلب آنها براى ارتباط با دستگاه هايى از همان نوع ولى متعلق به يك كمپانى ديگر دچار مشكل مى شدند زيرا پروتكل ثابتى وجود نداشت. حال اين مشكل توسط استاندارد Bluetooth به راحتى قابل حل است. قبل از مطرح شدن مسئله استفاده از Bluetooth متخصصان اعتقاد داشتند كه در ارتباطات نزديك از اشعه مادون قرمز استفاده شود
مثلاً در كنترل از راه دور تلويزيون از اين سيستم استفاده مى شود. تكنولوژى مادون قرمز IrDA نام دارد و مخفف Infrared Data Association است. در عمل ثابت شده كه استفاده از اين استاندارد قابل اطمينان است و هزينه بسيار كمى به خود اختصاص مى دهد. ولى با اين وجود معايبى نيز دارد. اولين مشكل حركت نور در خط راست است. فرستنده مادون قرمز و گيرنده آن مى بايست در مقابل هم قرار بگيرند تا ارسال اطلاعات صورت گيرد، در غير اين صورت و وجود داشتن مانعى در بين راه، انتقال اطلاعات به درستى صورت نمى گيرد. يكى ديگر از مشكلات مادون قرمز اصطلاح «يك به يك» است. به اين معنى كه شما فقط مى توانيد اطلاعات را از يك دستگاه تنها به يك دستگاه ديگر ارسال كنيد و در يك لحظه قادر به ارسال اطلاعات از يك دستگاه به چند دستگاه نخواهيد بود اما هر دو مشكل IrDA از طريق Bluetooth قابل رفع است. يكى ديگر از دلايل استفاده از تراشه هاى Bluetooth قيمت بسيار مناسب آن است.
قيمت اين تراشه ها عملاً ۱۵ تا ۳۰ دلار است كه با توجه به كارايى بسيار خوب، اين قيمت كاملاً مناسب به نظر مى رسد. همان طور كه اشاره شد اين تكنولوژى از محدوده فركانس ۴۰/۲ تا ۴۸/۲ گيگا هرتز كه محدوده اى رايگان است استفاده مى كند كه ۷۹ كانال ارتباطى را شامل مى شود. البته اين محدوده در اروپا و آمريكا مورد استفاده قرار مى گيرد ولى در ژاپن اين محدوده بين ۴۷/۲ تا ۴۹/۲ گيگا هرتز است و ۲۳ كانال ارتباطى را شامل مى شود. هر كدام از اين كانال هاى ارتباطى قابليت ارسال يك مگابايت اطلاعات را دارد و برد موثر آن ۱۰متر ذكر شده كه شركت هاى ارائه كننده اين سيستم ها تا برد ۷ متر را ضمانت مى كنند و بيشتر از آن به فضاى اتاقى بستگى دارد كه دستگاه ها در آن قرار دارند و همچنين به ميزان وجود ديگر امواج راديويى هم وابسته است. سرعت انتقال اطلاعات در استاندارد Bluetooth بستگى به نوع سيستم ارتباطى دارد. مثلاً اگر از ارتباط همزمان يا Synchronous استفاده شود نرخ انتقال اطلاعات ۴۲۳ كيلوبايت در ثانيه خواهد بود.
در اين نوع ارتباط دستگاه فرستنده و گيرنده به طور همزمان قادر به دريافت و ارسال اطلاعات هستند. در نوع ديگر ارتباط كه ارتباط غيرهمزمان يا Asynchronous نام دارد نرخ انتقال اطلاعات ۷۲۱ كيلوبايت در ثانيه خواهد بود. البته با وجود سرعت بيشتر اين ارتباط نسبت به ارتباط همزمان، قابليت ارسال و دريافت در يك زمان را ندارد. البته تكنولوژى هاى مانند Wi-Fi كه بر پايه Bluetooth است برد موثر و نرخ انتقال اطلاعات بيشتر مى شود. Bluetooth از سيستم بسيار حساسى نيز برخوردار است و از اين لحاظ با استفاده از آن احتمال تداخل بين دستگاه هاى مجهز به امواج راديويى به حداقل خود مى رسد و حتى در صورت بروز تداخل در ارتباط بلافاصله اطلاعات از بين رفته مجدداً به طور خودكار براى دستگاه گيرنده ارسال خواهد شد. حال اين تصور به وجود مى آيد كه با وجود چندين دستگاه مجهز به اين تكنولوژى در يك اتاق چگونه آنها روى يك فركانس مشخص و بدون تداخل با يكديگر به تبادل اطلاعات مى پردازند.
براى جلوگيرى از تداخل اطلاعات Bluetooth از تكنيكى به نام Spread Spectrum Frequency استفاده مى كند و اين تكنيك به دستگاه ها اجازه مى دهد كه در يك محدوده فركانسى مشخص شده به صورت خودكار تغيير فركانس داشته باشند. در واقع در اين تكنولوژى يابنده كانال آزاد بيش از ۱۵۰۰ بار در ثانيه كانال هاى ارتباطى را چك مى كند تا از كانال هاى اشغال شده با خبر باشد و در صورت ايجاد يك ارتباط جديد يك كانال آزاد را به آن ارتباط اختصاص دهد. مثلاً يك دستگاه كامپيوتر در حال ارتباط با پرينتر از طريق فركانس GHZ2.47 باشد در همين زمان موبايل قصد ارتباط با اسكنر را دارد. با استفاده از تكنيكى كه ذكر شد به طور خودكار فركانس اشغال شده توسط كامپيوتر و پرينتر شناسايى شده و ارتباط موبايل و اسكنر به روى يك فركانس جديد برقرار مى شود.
نصب بلوتوث اكسترنال بر لپتاپ:
1 - نصب patch هاي usb مادر برد از روي CD Motherboard بروي كامپيوتر
2- اتصال bluetooth خريداري شده ( Microsim اينجا اين مدل گفته ميشود ) به usb
3 - بعد از اتمام شناختن سخت افزار usb بر روي كامپيوتر بصورت اتوماتيك تا اتمام نصب آن توسط windows صبر ميكنيم ويندوز پيشنهادي windows xp pro sp2 ميباشد
4 - بعد از اتمام كار ويندوز , USB را در مي آوريم (( خيلي مهم ))
5- حالا CD Bluetooth كه داخل پكيج خريداري شده موجود ميباشد را داخل درايو CD گذاشته تا اين بار پروتكلهاي مربوط به اين نوع سخت افزار نصب شود .
6 - در هنگام نصب خطاي نبودن سخت افزار usb را ميگيرد در اين هنگان usb كه در آورده شده بود دوباره به پورت خودش وصل ميكنيم و پيغام خطا را ok ميكنيم .
7- بدون restart كردن دستگاه نرم افزار pc suite را نصب مي كنيم .
8- در هنگام نصب گزينه install sdk را غير فعال ميكنيم .
9 - كامپيوتر توسط نرم افزار و با اطلاع شما restart ميشود .
10 - بعد از شروع مجدد كليد Finish را ميزنيم .
11 - تا اين مرحله به هيچ عنوان روي icon هاي بلوتوث و Mrouter كليك نمي كنيم .
12 - در اين مرحله روي ايكون بلوتوث راست كليك كرده و گزينه join ......network را انتخاب ميكنيم
13- گزينه my device ....... را فعال ميكنيم
14 - براي موبايل خود در قسمت بلوتوث گوشي نامي بدهيد و بلوتوث دستگاه فعال باشد .
15- دكمه Next را كليك كنيد دستگاه بعد از جستجو نام شما ( موبايلتان ) را پيدا ميكند .
16- بعد از آن گزينه اول را انتخاب كنيد chose passkey ........
17- دستگاه يك شماره به شما ميدهد آنرا يادداشت كنيد و هميشه داشته باشيد .
18- موبايل شما هم اكتيو شده و شماره ميخواهد
19- شماره يادداشت شده را ميدهيد و ok ميكنيد
20- مراحل نصب با نوشتن installation به اتمام ميرسد
21- بعد در روي ايكون mrouter راست كليك كرده و گزينه connect a blue..... را كليك ميكنيم
22- بعد از جستجو موبايل شما را با اسم پيدا ميكند موبايل را انتخاب كرده ok ميكنيم .
23- برنامه pcsuite را اجرا ميكنيم
24- دستگاه موبايل شما شناسايي ميكند بصورت پيش فرض nokia 6600 .
25 - دستگاه فعال ميشود
26- ايكون در Taskbar تغيير كرده سبز ميشود
توضيحات :
اولا اگر لپتاپ شما از ويندوز service pack 2 استفاده مي نمايد,گاهي اين ارتباط مختل مي شود.در اين حالت بايد درايور جديد قطعه بلوتوث دار خود را از سايت مادر دريافت كنيد.همچنين يادتان باشد به خود وب سايت بلوتوث هم براي دريافت درايور جديد مراجعه نماييد.نصب درست نرم افزار(نه نصفه نيمه آن)بسيار اهميت دارد.همچنين device maneger لپتاپ خود را بگرديد كه آيا مثلث زرد رنگ احتياط در مورد قطعه بلوتوث شما داراست يا خير؟در اين صورت مي توانيد درايور خود را آپگريد نماييد.سعي نماييد از پورت USB 2.0 استفاده نماييد.نوع قطعه مورد نياز موبايل شما براي ارسال فايل به لپتاپ هم بسيار مهم است.مثلا در حال حاضر در بازار بهترين نوع MSI است كه در دو نوع با برد 10 و 100 متر با دو قيمت متفاوت وجود دارد كه البته برد مفيد آن 10 متر خواهد بود.
تهديدات امنيتي مرتبط با فن آوري Bluetooth
Bluetooth همانند بسياري از تكنولوژي هاي ديگر مي تواند تهديدات امنيتي خاص خود را براي استفاده كننده به دنبال داشته باشد . با رعايت نكات ايمني و بكارگيري پتانسل هاي خاصي نظير "تائيد" و يا "رمزنگاري" مي توان يك محيط ايمن ارتباطي را ايجاد كه داراي شرايط ايمني مساعدي باشد . متاسفانه تعداد زيادي از دستگاه هائي كه از Bluetooth استفاده مي نمايند از كدهاي عددي كوچك ( موسوم به Pin code ) در مقابل رمزهاي عبور استفاده مي نمايند و همين موضوع مي تواند مسائل و مشكلات امنيتي خاص خود را به دنبال داشته باشد .
در صورتي كه افراد غير مجاز قادر به تشخيص و رديابي يك دستگاه Bluetooth گردند ، مي توانند اقدام به ارسال پيام هاي ناخواسته نموده و يا حتي عملا" امكان استفاده از دستگاه bluetooth را غير ممكن نمايند . يك مهاجم مي تواند با استفاده از مكانيزم هاي موجود به اطلاعات موجود بر روي دستگاه مورد نظر دستيابي و حتي به آنان آسيب رساند . bluesnarfing نمونه اي در اين زمينه است كه مهاجمان با استفاده از يك اتصال Bluetooth مي توانند اطلاعات موجود بر روي يك دستگاه مجهز به تكنولوژي Bluetooth را سرقت نمايند . ويروس ها و ساير كدهاي مخرب نيز مي توانند از فن آوري Bluetooth براي آلودگي دستگاه مورد نظر استفاده نمايند
حفاظت در مقابل تهديدات
براي حفاظت در مقابل تهديدات مرتبط با فن آوري Bluetooth موارد زير پيشنهاد مي گردد
غير فعال كردن Bluetooth در زماني كه از آن استفاده نمي گردد . صرفا" در مواردي كه قصد ارسال اطلاعات از يك دستگاه به دستگاه ديگر وجود دارد ، مي بايست پتانسيل Bluetooth فعال گردد و از فعال نمودن آن در ساير موارد اجتناب گردد . با غير فعال شدن پتانسل فوق، امكان دستيابي افراد غيرمجاز به دستگاه مورد نظر سلب مي گردد
استفاده از Bluetooth در hidden mode . در صورتي كه Bluetooth فعال شده است ، اطمينان نمائيد كه در hidden mode و نه discoverable mode پيكربندي شده است . با پيكربندي دستگاه مورد نظر در hidden mode ، ساير دستگاه ها قادر به شناسائي دستگاه مورد نظر نخواهند بود . اين موضوع باعث نمي گردد كه دستگاه هاي Bluetooth قادر به برقراري ارتباط با يكديگر نباشند . در چنين مواردي مي توان دستگاه ها را "pair" نمود . بدين ترتيب آنان مي توانند حتي در hidden mode نيز با يكديگر ارتباط برقرار نمايند . با اين كه دستگاه ها ( نظير تلفن هاي موبايل و يا headset ) لازم است در ابتدا در discoverable mode به منظور شناسائي يكديگر پيكربندي گردند ولي در ادامه ( پس از اين كه "paired" شدند ) مي توانند بدون نياز به شناسائي مجدد اتصال، با يكديگر ارتباط برقرار نمايند

دقت لازم در زمان استفاده از Bluetooth . در زمان استفاده از تكنولوژي فوق در يك محيط عمومي و در مواردي كه دستگاه ها pair و در discoverable mode پيكربندي شده اند ، مي بايست نكات امنيتي را رعايت نمود . در صورت استفاده از دستگاه مورد نظر در يك محيط عمومي ، همواره احتمال شناسائي ارتباط توسط افراد غير مجاز وجود خواهد داشت
بررسي تنظيمات امنيتي . اكثر دستگاه ها ويژگي هاي متعددي را به منظور تامين طيف وسيع خواسته استفاده كنندگان ارائه مي نمايند . فعال نمودن برخي از ويژگي هاي ارائه شده ممكن است شما را در معرض تهديدات بيشتري قرار دهد . در اين رابطه لازم است ويژگي هاي غير ضروري و يا اتصالات Bluetooth ، غير فعال شود . همچنين پيشنهاد مي شود تنظيمات دستگاه مورد نظر خصوصا" مقادير درنظر گرفته شده در ارتباط با سيستم امنيتي دستگاه مورد نظر به دقت بررسي گردد . سعي نمائيد صرفا" گزينه هائي را فعال نمائيد كه ضمن تامين خواسته هاي مورد نظر ، مشكلات و تهديدات امنيتي خاصي را به دنبال نداشته باشند
استفاده از پتانسل هاي امنيتي پيش بيني شده در دستگاه . قبل از استفاده دستگاه Bluetooth ، مي بايست امكانات امنيتي ارائه شده همراه دستگاه بررسي و با آگاهي كامل از آنان استفاده گردد . ويژگي هائي نظير تائيد و رمزنگاري نمونه هائي در اين زمينه مي باشد .
زندگي بلوتوثي

اين صحنه‌اي از زندگي شما با وجود فناوري بلوتوث است: شما در حالي که پشت در
خانه خود ايستاده‌ايد به وسيله تلفن همراه خود که به فناوري بلوتوث مجهز
است، مشغول صحبت کردن با شخصي هستيد. از آن شخص مي‌خواهيد که 5 دقيقه بعدمجدداً با شما تماس بگيرد چون شما مي‌خواهيد وارد خانه شده و لباس‌هاي
مخصوص خانه را بپوشيد. به محظ اينکه شما وارد خانه مي‌شويد نقشه‌اي که از
دستگاه GPS اتومبيلتان که به فناوري بلوتوث مجهز است به تلفن همراهتان
منتقل شده بود به کامپيوتر شخصي شما منتقل مي‌شود زيرا دستگاه تلفن همراه
شما يک سيگنال بلوتوث از کامپيوتر شخصي شما دريافت کرده مبني بر اينکه
اطلاعاتي که شما قبلا مشخص کرده‌ايد را به کامپيوتر شخصيتان منتقل کند.
5دقيقه بعد هنگامي که دوست شما مجدداً تماس مي‌گيرد به جاي اينکه تلفن
همراه شما زنگ بزند گوشي تلفن خانگي شما که آن هم به سيستم بلوتوث مجهز
است، زنگ مي‌زند. دوست شما همان شماره قبلي را گرفته اما تلفن ثابت شما يک
سيگنال بلوتوث از گوشي تلفن همراه شما دريافت کرده و بطور اتوماتيک تلفن
همراه شما روي تلفن خانگي‌تان دايورت شده است زيرا متوجه شده که شما در
خانه هستيد! هر سيگنال بلوتوثي که گوشي تلفن همراه شما ارسال يا دريافت
مي‌کند فقط 1 ميلي‌وات از باطري آن را مصرف مي‌کند. يعني در واقع مي‌توان
گفت که اين فعاليت در واقع تأثيري روي باطري تلفن شما ندارد!
جمع ‌بندي
بررسي
يک تکنولوژي مخابراتي و موفقيت يا عدم موفقيت آن وابسته به موارد بسياري
است که مسلماً موفقيت تجاري در اين بين اهميت خاصي دارد. طبعاً نسخه‌هاي
اوليه هر استانداردي با مشکلات فني مواجه مي‌شود که بسياري از آنها به
مرور زمان و در نسخه‌هاي بعدي حل مي‌شوند.
اما اهميت کار در زمان ارائه نمونه‌هاي تجاري از آن تکنولوژي است. به اين معني که هر استانداردي
نهايتاً قابل پياده‌سازي است. اما مي‌بايست در زمان مناسب و با کمترين
هزينه انجام گردد و در غير اين صورت امکان فروش محصولات با وجود رقيبان
ديگر غيرممکن است که اين امر حتي مي‌تواند باعث ورشکستگي شرکت‌هاي پشتيبان
گردد.

در مورد Bluetooth پيش‌بيني‌هاي اوليه حاکي از آن بود که محصولات
اين استاندارد از سال 2000 وارد بازار شده و قيمت تراشه آن در اين سال
حدود 20 دلار و تا سال 2002 حدود 5 دلار و در سال 2005 کمتر از 1 دلار
باشد که اين پيش‌بيني‌ها به دلايل بسياري با شکست مواجه شد. هرچند در حال
حاضر نمونه‌هاي تجاري headsetها و پرت‌هاي USB راديويي که از اين تکنولوژي
استفاده مي‌نمايند در بازار به وفور وجود دارد.
اما با توجه به حجمسرمايه‌گذاري و تبليغات انجام شده، اين تکنولوژي هنوز نتوانسته است جايگاه
پيش‌بيني شده را براي خود فراهم نمايد. شايد با تغييراتي که در آن داده
شده است (که در قالب نسخه‌هاي IEEE ارائه شده‌اند) بتوان اميد داشت که در
آينده مشکلي تحت عنوان لينک راديويي برد کوتاه مطمئن و ارزان قيمت وجود
نداشته باشد.

لطفا فایل ضمیمه را دانلود فرمائید. لطفا پس از دانلود و یا مطالعه این مطلب یک فاتحه رفتگان مرا میهمان نمایید . . .فایل‌(های) پیوست شده
.doc  بلوتوث 17 ص.doc (اندازه: 99.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 170)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-23-2018, 01:16 AM
ارسال: #7
RE: همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth
1- بلوتوث
بلوتوث يك نام صنعتي خاص براي شبكه هاي بيسيم ناحيه شخصي(PANs) است. بلوتوث شيوه اي براي اتصال و تبادل اطلاعات بين وسايل مثل تلفن موبايل، لپ تاپ، چاپگر، دوربين ديجيتال و كنسول بازي ويديوئي از طريق يك راديو فركانس كوتاه ومطمئن و بدون مجوز جهاني است.
بلوتوث يك استاندارد راديويي و پروتكل ارتباطات مخابرات مخصوص مصرف برق كم و در فركانس كوتاه است(يك متر، 10متر و 100متر) و بر ميكروچيپ هاي گيرنده و فرستنده ارزان داخل وسايل متكي است.
بلوتوث به اين وسايل امكان مي دهد با يكديگر ارتباط برقرار كنند. اين وسايل از يك سيستم ارتباط راديوئي استفاده مي كنند بنابراين لازم نيست يكديگر را ببينند و حتي از اتاق مجاور هم اين ارتباط ميسر است به شرطي كه ارسال به حد كافي قوي باشد.
حدود تغيير حداكثر قدرت مجاز
(DBM) حداكثر قدرت مجاز
(MW) طبقه
100 متر 20 100 1
10 متر 4 5/2 2
1 متر 0 1 3

كاربردها و مصارف بلوتوث
جهت استفاده از امكانات ارتباطي بلوتوث بايد وسيله مورد نظر با خصوصيات كاربرد بلوتوث تطبيق كند.
فهرست كاربردها
- كنترل بيسيم و ارتباط تلفن موبايل با گوشي يا كيت اتومبيل كه يكي از اولين كاربردهاي مشهور بلوتوث بوده است.
- ايجاد شبكه بيسيم بين DC در يك فضاي بسته با توجه به اينكه عرض باند خيلي كمي لازم است.
- ارتباطات بيسيم با وسايل ورودي و خروجي PC از جمله ماوس، كيبورد و پرينتر.
- انتقال فايل ها از طريق OBEX در بين وسايل
- انتقال جزييات تماس، وعده ملاقات و بقيه حساب از طريق OBEX در بين وسايل.
- جانشيني ارتباطات معمولي سيمي در وسايل تست، گيرنده GPS و وسايل پزشكي.
- در مواردي كه به طور معمول نور مادون بكار مي رود.
- ارسال پيام هاي تبليغاتي از وسايلي كه داراي امكانات بلوتوث هستند به ساير وسايلي كه مي توانند اين پيام ها را دريافت كنند.
- كنترل بيسيم كنسول هاي بازي مثل پلي استيشن 3 سوني و نايتندوي شركت Wii كه از فن آوري بلوتوث در كنترل هاي خود استفاده مي كنند.
تشكيل شبكه به بلوتوث و Wi-Fi و مقايسه آنها با هم
در ادارات، خانه ها و در راه اندازي شبكه ها و چاپگر يا در انتقال نمايش و فايل ها از PDA به رايانه از بلوتوث و يا WiFi استفاده مي شود.
بلوتوث
انواع محصولات جديد مثل تلفن، پرينتر، مودم و گوشي بلوتوث وجود دارد و وقتي قابل استفاده است كه دو يا چند وسيله به يكديگر نزديك باشند و به عرض باند زياد نيازي نباشد.
بلوتوث اكثرا در مورد تلفن ها و وسايل رايانه بكار مي رود و به صورت هدست (گوشي) و يا وسيله انتقال فايل از تلفن با PDA به رايانه استفاده مي شود. كشف و راه اندازي خدمات با بلوتوث ساده مي شود. WiFi به شبكه اترنت سنتي بسيار شباهت دارد و براي تبادل منابع، انتقال فايل ها و راه اندازي لينك هاي صدا (وسايل هدست و وسايلي كه نياز به دست ندارند) بكار مي رود ولي وسايل بلوتوث كليه خدمات را تبليغ مي كند، از جمله خدماتي كه بيشتر قابل دسترس هستند و آدرس شبكه، مجوزها و ساير ملاحظات مربوط به شبكه ها جاي نگراني ندارد.
Wi- Fi (وي – في)
فركانس راديوئي وي – في با بلوتوث يكسان است ولي مصرف برقش بالا و اتصالاتش قوي تر است. همانطور كه قبلا گفتيم، گاهي اما به ندرت وي – في را اترنت بي‌سيم مي‌نامند. ولي اين توصيف غلط است و نشانه نقاط ضعف و قوت نسبي وي‌–‌في مي باشد. مراحل راه اندازي وي- في بيشتر است ولي براي عمليات در شبكه هاي كامل مناسب‌تر مي باشد چون اتصال را سريع تر انجام مي دهد، و در ايستگاه اصلي به نحو بهتري تنظيم مي شود و نسبت به بلوتوث امنيت بيشتري دارد. ظرفيت مكاني، يك روش مقايسه راندمان پروتكل هاي بيسيم انتقال مثل بلوتوث و وي- في است.
ويژگي ها و مشخصات
اولين بار سون ماتيسون و چاپ هارتسن كه زماني براي شركت اريكسون كار مي‌كردند در سال 1994 مشخصات بلوتوث را معرفي كردند. گروه ويژه بلوتوث اين مشخصات را معين كرد و در 20 مه 1998 آن را رسما اعلام نمود. امروزه بيش از 6000 شركت در سراسر جهان را تشكيل مي دهد و چندين شركت در آن مشاركت دارند از جمله اريكسون، سوني، آي بي ام، انيتل، توشيبا و نوكيا و چند شركت ديگر هم عضو غير رسمي آن هستند. بلوتوث به صورت IEEE802.15.1 نيز شناخته مي شود.
بلوتوث 1.0B, 1.0
نمونه هاي 1.0 و 1.0B مسايل متعددي داشتند و شركت ها براي اين كه محصولاتشان با هم هم خواني داشته باشد از اين جهت خيلي مشكل داشتند. انتقال در فرايند دست به دست براي نمونه هاي 1.0 و 1.0B داراي آدرس سخت افزاري بلوتوث (BD- ADDR) است و در سطح پروتكل اجراي برنامه بي نام و نشان را غير ممكن مي كند، چيزي كه براي خدمات خاص بلوتوث مثل كونسومريوم كه يك محيط خدماتي است مشكل زيادي بوجود مي آورد.
بلوتوث 1.1
- خطاهاي متعدد 1.0B بر طرف شد.
- پشتيبان براي جائل هاي غير رمزي اضافه گرديد.
- شاخص قدرت سيگنال دريافتي (RSSI)
بلوتوث 1.2
اين نمونه با 1.1 سازگار است و موارد عمده تقويتي عبارتند از:
- طيف گسترده AFH كه با اجتناب از كاربرد فركانس پر ازدحام در توالي جهش، مقاومت در برابر تداخل فركانس راديوئي بهبود مي يابد.
- بالاتر رفتن سرعت محلي انتقال
- افزايش دامنه اتصالات سنكرون (ESCO) كه كيفيت صدا را به روش ارسال مجدد بسته هاي معيوب، بهبود مي بخشد.
- پشتيبان HCI (رابط كنترلر ميزبان) براي UARI سه سيمي.
- دسترسي HCI به اطلاعات زمانبندي كاربردهاي بلوتوث
بلوتوث 2.0
اين نمونه با 1.X. سازگار است. عرضه ERR (افزايش سرعت ديتا) به اندازه 3 مگابيت در ثانيه، تقويت عمده در اين نمونه است و اثرات آن عبارتند از :
- سه برابر شدن سرعت ديتا- و در بعضي موارد تا 10 برابر ( تا 1/2 مگا بيت در ثانيه).
- حدود تغيير 100 متر (به طبقه وسيله بستگي دارد).
- كاهش مصرف از طريق كاهش سيكل كار.
- ساده شدن سناريوي چند لينكي به جهت افزايش عرض باند موجود.
- بهبود بيشتر BER (سرعت خطاي بيت)
بلوتوث 2.1
يك طرح جديد براي افزايش EBR به نمونه 2.1 اكنون در وب سايت بلوتوث وجود دارد.

آينده بلوتوث
نمونه بعدي فن آوري بلوتوث كه در حال حاضر مطرح است ليبون موسوم به كد مي باشد و امنيت را بالا مي برد و قابليت كاربري و ارزش بلوتوث زيادتر مي شود. خصوصيات آن به شرح زير است:
- تغيير رمزگذاري خودكار، لينك هاي داراي رمز بطور كليد رمز را عوض مي كنند، امنيت را بالا مي برند و هم چنين لينك رمزدار اجازه مي يابد نقش پيدا كند.
- افزايش دامنه واكنش نسبت به پرس و جو- ارايه اطلاعات بيشتر در زمان پرس و جوي اطلاعات و به منظور بهتر شدن فيلترينگ وسايل پيش از اتصال. نام وسيله و فهرست خدمات و اطلاعات ديگر از آن جمله هستند.
- كاهش مصرف قدرت در زماني كه وسايل در حالت بالا كشيدن قدرت كم هستند، بخصوص در مورد لينك هايي كه جريان ديتا در آنها نا متقارن است وسايل ارتباط انساني (HID) بايد بيشترين استفاده را داشته باشند و عمر باطري مرتبط به ماوس و كيبورد 3 تا 10 برابر بيشتر مي شود.
- بهبود QOS در نتيجه ديتاي صوتي و تصويري با كيفيت بيشتري ارسال مي‌شوند، بخصوص اگر خيلي تلاش شود تا ترافيك به وضع سابق ارسال گردد.
- جفت كردن ساده (اطلاعات بيشتر در آدرس زير ديده مي شود : http:// bluetooth . com/NR جفت شدن وسايل بلوتوث خيلي بهبود مي يابد و در ضمن كاربرد و قدرت امنيتي هم بالا مي رود. انتظار مي رود كاربرد بلوتوث به دليل اين ويژگي بالا رود.
فن آوري بلوتوث تا كنون در افزايش خدمات Voice در IP (VOIP) موثر بوده است و هدست بلوتوث به صورت بي سيم به سيستم صداي PC وصل مي شود. با رواج VOIP كه در سطح خانگي و اداري كاربرد دارد و از خطوط سيمي مناسب تر مي‌باشند، در صورت وصل ايستگاه مركزي به اينترنت، مي تواند به صورت گوشي بي‌سيم بكار رود.
نمونه بعد از ليبون، كد موسوم به سياتل است و خصوصياتش با آن تشابه دارد ولي بيشتر از جهت اجراي فن آوري راديوئي عرض باند اولترا بسيار قابل ذكر است. در نتيجه مي توان از بلوتوث در راديو UWB استفاده كرد و اطلاعات را خيلي سريع انتقال داد و سنكرونيزاسيون و فشار به جلوي فايل سريع تر مي گردد و در ضمن بلوتوث در حالت غير فعال مصرف انرژي اش بسيار كم مي شود. تركيب مصرف كم هنگام عدم ارسال اطلاعات با سرعت زياد ارسال ديتا هنگام انتقال حجم زياد آن مي توان ابتداي كار راديوهاي نرم افزاري باشد. بلوتوث كم در سراسر جهان مورد تاييد است از قابليت هاي مصرف كم، استحكام زياد در انتقال ديتا برخوردار است و يك چانل بسيار عالي سيگنال سازي مي باشد و به شيوه راديو نرم افزاري عمل مي‌كند.
در 28 مارس 2006 گروه خاص بلوتوث اعلام كرد نمونه اولترا وايد باند(UWB) را در چارچوب (MB-6FDM) براي اضافه كردن به فن آوري فعلي بيسيم بلوتوث تهيه كرده است. در اين صورت فن آوري بلوتوث كه در سراسر جهان رواج دارد به امكانات سرعت زياد ديتا مجهز مي شود. اين نمونه جديد از فن آوري بلوتوث در آينده مي تواند نياز انتقال و سنكرون را به سرعت زياد ديتا تامين كند و همچنين كيفيت صدا و تصوير را براي وسايل پرتابل، پروژكتورهاي چند رسانه اي و دستگاه تلويزيون، VOIP بيسيم بالا برد. در ضمن، فن آوري بلوتوث نياز به مصرف كم انرژي را در ماوس، كيبورد و مونوهدست ها تامين مي كند و اين وسايل مي توانند مناسب ترين شيوه راديو فيزيكي را براي موارد ضروري انتخاب كنند و بهترين هاي پردو در دنيا را ارايه نمايند.
اطلاعات فني
ارتباطات و اتصال
وسيله بلوتوث نقش مستر(master ارباب) را در بين 7 وسيله (برده) مي تواند ايفا كند. اين شبكه 8 وسيله اي (يك ارباب و 7 برده) پيكونت ناميده مي شود.شبكه پيكونت در كنار رايانه و با استفاده از فن آوري بلوتوث اجازه مي دهد يك ارباب با هفت وسيله برده فعال مرتبط شود. تا 255 وسيله ديگر برده مي تواند غير فعال متصل شوند و بر زمان ارباب بخواهد آنها را وارد فعاليت كند. انتقال اطلاعات بين ارباب و برده همه وقت ميسر است ولي كليدهاي مستر(ارباب) به شيوه دايره اي بدون تقديم و تاخر ارتباط را با برده ها تامين مي كنند(انتقال هم زمان به چند برده ميسر است ولي عمده اين كار انجام نمي شود) همه وقت وسيله ها مي توانند با برده با ارباب ارتباط برقرار كنند.
از اتصال 2 يا چند پيكونت يك اسكاترنت تشكيل مي شود و بعضي وسيله ها در يك بيكونت در نقش ارباب عمل مي كنند و در پيكونت نقش برده را دارند اين نوع وسيله در سال 2007 وارد بازار مي شوند.
برقراري اتصالات
بر حسب تقاضا، همه وسايل بلوتوث مي توانند مجموعه اطلاعات زير را ارسال كنند:
- نام وسيله، طبقه وسيله، فهرست خدمات.
- اطلاعات فني مثل: خصوصيات وسيله توليد كننده آن، مشخصات بلوتوث، تنظيم ساعت
موردي از جستجوي وسيله ديگر كه نياز به اتصال به آن وسيله را در پي دارد و به نوع پيكربندي در پاسخ به آن جستجو در اين موارد امكان پذير است.
ولي اگر وسيله اي كه تلاش مي كند متصل شود بداند آدرس وسيله مورد نظرش چيست، هميشه به درخواست اتصال مستقيم جواب خواهد دارد و اطلاعات مندرج در فهرست بالا را ارسال مي كند. بهرحال همه وسايل مي توانند اتصال را برقرار و آن را حفظ كنند ولي جفت شدن يا قبول مالك لازم است. برخي وسايل هر بار فقط با يك وسيله ديگر مي توانند اتصال برقرار كنند و اتصال به يك وسيله مانع اتصال به بقيه مي‌شود. و در درخواست ها اتصال به آن وسيله، اين مورد نشان داده مي شود تا اينكه بالاخره قطع انجام شود.
هر يك از وسيله ها يك آدرس خاص 48 بيتي دارد. ولي، اين آدرس ها عموما در درخواست ها ذكر نمي شود و در عوض نام هاي بلوتوث ذكر مي گردد كه توسط كاربر قابل تنظيم است و در صورتي ظاهر مي شود كه كاربر ديگري فهرست وسايل را اسكن كند و فهرست وسايل جفت شده را ملاحظه نمايد.
نام توليد كننده و نام مدل تلفني به صورت يك پيش فرض در مجموعه نام بلوتوث و برنامه هاي خاصي را كه به اطلاعات اضافي مربوط به وسايل راه دور نياز دارند نشان خواهند داد. بنابراين ايجاد سردرگمي مي كند چون ممكن است چندين تلفن به نام T616 موجود باشد (به بحث بلوچك مراجعه كنيد)
جفت شدن
با دانستن يك كليد رمز بنام "رمز عبور" وسايل دو به دو مي تواند يك رابطه مطمئن ايجاد كنند وسيله اي كه خواهان ارتباط است، هويت وسيله مورد نظرش را به صورت رمزگشايي اعتبار سنجي مي كنند. وسايل مورد اعتماد نيز اطلاعات درخواستي را رمزدار مي كنند تا كس ديگري به آن گوش ندهد.
ولي رمزدار كردن مي تواند لغو شود و كليد عبور در سيستم فايل وسيله ذخيره شود و فقط دو نام بلوتوث ذكر نشود. چون آدرس بلوتوث دايمي است، حتي اگر نام بلوتوث تغيير كند، زوجيت حفظ مي گردد. هر يك از دو وسيله كه در حالت زوج هستند، همواره قادرند اين حالت را لغو كنند. عموما وسايل به حالت زوج نياز دارند و يا پيش از اينكه خدماتش استفاده شود از مالك تقاضاي خدمات خواهند كرد. برخي وسايل مثل تلفن هاي سوني اريكسون معمولا كارتهاي تجارتي OBEX را مي پذيرند و اسكناس را قبول مي كنند و نيازي به حالت زوج نيست.
برخي چاپگرها و نقاط دسترس به شكل شبكه هاي غير امنيتي Wi-Fi در پيش فرض خود، همه نوع خدمات خود را به همه وسايل عرضه مي كنند. الگوريتم هاي زوجيت گاهي براي گيرنده و فرستنده هاي خاص موسيقي و برنامه هاي تفريحي، ويژه توليد كنندگان مربوط هستند.
تداخل هوايي
باند عملياتي اين پروتكل از نوع ISM فاقد مجوز در 45/2 گيگا هرتز است. براي جلوگيري از تداخل با ساير پروتكل ها كه از همين باند استفاده مي كنند، اين باند در پروتكل بلوتوث به 79 چانل (هر يك به عرض يك مگا هرتز) تقسيم مي شود و 1600 بار در هر ثانيه چانل ها تغيير مي كنند. سرعت اجرا در نمونه هاي 1.1 ، 1.2 ، 1/723 كيلو بيت در ثانيه است. برنامه EDR (افزايش سرعت ديتا در بلوتوث) در نمونه 2.0 اجرا مي شود و به 1/2 مگا بيت در ثانيه مي رسد. مصرف برق در وسايل نمونه 2.0 بالاست ولي سرعت سه برابرش، دفعات انتقال را كم مي كند و مصرف بطور موثر به نصف وسايل 1.X مي رسد(در حالي كه بار ترافيك همان اندازه است)
فرق بلوتوث با Wi-Fi در اين است كه وي- في خروجي اش بيشتر است و فاصله هاي بيشتري را پوشش مي دهد ولي مصرف برقش زيادتر است و قيمت سخت افزارش نيز بيشتر است. حدود فركانس آن ها يكسان است ولي طرح تسهيم متفاوتي دارند گرچه بلوتوث در موارد مختلف، جانشين كابل است ولي وي- في فقط در دسترسي به شبكه محلي اين گونه مي باشد.
اغلب تصور مي شود بلوتوث يك USB فاقد سيم است و Wi-Fi اترنت بيسيم مي باشد ولي عرض باند هر دو نسبت به سيستم هاي كابل كمتر است. بهر حال، اين قياس درست نيست چون بلوتوث بر خلاف usb به وجود يك ميزان pc نياز ندارد وسايل آداپتر usb متعددند و برخي از آنها يك آداپتر IaDA دارند.
ولي آداپترهاي قديمي تر بلوتوث (قبل از 2003) فقط فهرست شماري و راديو بلوتوث ضعيف تر را عرضه مي كنند. اين قبيل وسايل قادرند رايانه ها را به بلوتوث وصل كنند. ولي متاسفانه به 13 آداپتر فعلي يا بيشتر، خدمات رساني نمي كنند.

شرايط امنيتي
الگوريتم SAFER+ براي اعتبار سنجي و توليد كليد امنيتي در بلوتوث بكار مي رود. كليد شروع و كليد مستر با الگوريتم E22 توليد مي شود. رمز EO براي رمزدار كردن بسته ها بكار مي رود بناراين شنود در وسايل بلوتوث خيلي دشوار مي گردد.
دغدغه هاي اجتماعي
دغدغه هاي امنيتي
2003 : در نوامبر 2003، بن و آدام لاري از شركت اي.ال. ديجيتال كشف كردند كه بلوتوث از لحاظ امنيتي عيوب جدي دارد و اطلاعات شخصي فاش مي گردد. ولي شايان ذكر است كه پروتكل بلوتوث اين مشكل را ندارد بلكه در مواردي كه اجراي بلوتوث ضعيف تر بوده اين مسايل بوجودآمده است. مارتين هرفورت از شركت اينفينيت در يك بررسي كه بعدا به عمل آورد توانست اهميت اين مسئله در شرايط آزمايش به جهانيان نشان بدهد. در اين آزمايش او از يك حمله جديد بنام بلوباگ استفاده كرد.
2004: در آوريل 2004 يك مشاور امنيتي بنام شركت سيمانتك يك عيب امنيتي را آشكار ساخت رقابت كرد كه با مهندسي معكوس PIN مي توان در هدست بي سيم بلوتوث شكاف بوجود آورد و مكالمات را شنود كرد. اين يكي از مشكلات مربوط به امنيت ارتباطات بلوتوث است. در سال 2004 اولين ويروس بلوتوث كه در بين تلفن هاي موبايل گسترش مي يابد پديد آمد و در مورد Symbianos ديده شد.
اولين بار آزمايشگاه كاپرسكي اين ويروس را تشريح كرد و اين ويروس از كاربر مي‌خواهد يك نرم افزار ناشناخته را نصب كنند و سپس از آن طريق تكثير مي يابد.
يادآوري: اين ويروس توسط يك گروه ويروس نويسي بنام 29A نوشته شده و به گروه هاي ضد ويروس ارسال شد. بنابراين يك خطر بالقوه براي بلوتوث يا سيمبن s5 است چون اين ويروس به صورت خنثي هرگز گسترش نمي يابد.
در اوت 2004: يك مورد آزمايش ركورد جهاني نشان داد كه حدود و دامنه راديو بلوتوث طبقه 2 را مي توان به آنتن جهتي به 78/1 كيلومتر(08/1 ميال) افزايش داد. در نتيجه بالقوه به خطر مي افتد چون حمله كنندگان قادرند از يك فاصله بطور غير منتظره به وسايل بلوتوث دسترسي پيدا كنند ولي، با تقويت كننده هاي سيگنال اين آزمايش عملي نيست چون حمله كننده بايد بتواند با كمك اطلاعاتي كه از قرباني‌اش مي گيرد، اتصال به وسيله وي را برقرار كند، تا آدرس بلوتوث معلوم نباشد امكان حمله به وسيله بلوتوث وجود ندارد و بايد چانل ارسال را هم بداند.
2005: در آوريل 2005، محققان متخصص امنيت در دانشگاه كمبريج نتايج تحقيقات خود را در مورد اجراي حملات غير فعال عليه حالت زوجيت متكي به PIN در وسايل بلوتوث موجود در بازار انتشار دادند و ثابت شد كه حملات عملا سريع است و روش برقراري كليد تقارن در بلوتوث آسيب پذير است. آنها براي اثبات اين آسيب پذيري يك بار بلوتوث را اجرا كردند و نشان دادن كه در مورد برخي وسايل مثل هدفون، برقراري كليد نامتقارن و قوي تر امكان پذير است.
در ژوئن 2005: يانيف شاكر و آويشاي وول مقاله اي تحت عنوان " شكستن رمز PIN1 در بلوتوث نوشتند(به آدرس http:// www. eng .tau ) در اين مقاله گفته مي‌شود كه روش هاي فعال و غير فعال براي كسب PIN جهت يك لينك بلوتوث وجود دارد . حمله كننده غير فعال مي تواند ارتباطات بلوتوث را استراق سمع كند و در ابتداي حالت جفت شدن مي تواند آن را تقليد كند. در روش فعال، مي توان از پيام خاص اضافه شدن به يك نقطه خاص پروتكل استفاده كرد و مستر(ارباب) وموجب آسيب برگشت ناپذيري در بافت بدن انسان نمي شود. قدرت خروج وسايل بلوتوث در مقايسه با موبايل كمتر است بنابراين فرض مي شود كه پتانسيل خطر جاني براي انسان هم به همين اندازه كم است. وسايل بلوتوث مي توانند به دو صورت مستمر يا بنا بر نياز فعال شوند بنابراين تشعشع EMF و آلودگي انسان به آن متغير است.

ريشه نامگذاري و علامت بلوتوث
نام بلوتوث از نام خانوادگي يك شاه در قرن دهم ميلادي بنام هارالد بلوتوث، شاه دانمارك و نروژ از 935تا 936 و تا 940 اخذ شده است. او بخاطر متحد كردن قبايل دانمارك (شامل اسكانيا و سوئد فعلي كه فن آوري بلوتوث از آنجا اختراع شده) و نروژ شهرت دارد. فن آوري بلوتوث هم قصد داشت فن آوري هاي مختلف مثل رايانه و تلفن موبايل را با هم يكي كند. الهام بخش اين نام گذاري فقط اين حقايق تاريخي نبوده بلكه رمان مشهور نويسنده سوئدي بنام فرانز گونار بنگتن در مورد اقوام وايكينگ نيز منبع اين الهام است در علامت بلوتوث حروف H و B مربوط به كلمات نروژي هاگلاز و بر‌كانان استفاده شده است و به علامت پارچه هاي قديمي با كيفيت شباهت دارد. در علامت با كيفيت از حروف معكوس K و B به معني باكنيت استفاده شده است و گوشه هاي آن گرد شده است ولي ساير قسمت هايش مشابه است.

كنسرسيوم بلوتوث
در سال 1998 چندين شركت ازجمله اريكسون، آي بي ام، موتورولا، نوكيا و توشيبا يك كنسرسيوم در بين خودشان بوجود اوردند و نام بلوتوث را انتخاب كردند در دسامبر 1999، شركت‌هاي تري‌كوم، فن‌آوري‌هاي لومسنت، مايكروسافت و موتورولا موسسين گروه تبليغ گرديدند از آن زمان به بعد، شركت لوسنت حق عضويت خود را به شركت آگرسيستم و تريكوم واگذار كرد و اين گروه را ترك نمود. اخيرا نيز شركت نينتندو، بلوتوث را در كنترلر بازي ويديوئي خودش بنام وي ريموت نصب كرده تا باكنسول وي- في بتواند تماس بگيرد. پلي استيشن 3 سوني نيز از فن آوري بلوتوث 2.0 در كارهاي بيسيم خود استفاده مي كند.

جهت مطالعه ادامه ، لطفا فایل ضمیمه را دانلود فرمائید. لطفا پس از دانلود و یا مطالعه این مطلب یک فاتحه رفتگان مرا میهمان نمایید . . .فایل‌(های) پیوست شده
.doc  بلوتوث 17 ص.doc (اندازه: 82.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 206)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-23-2018, 01:19 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-23-2018 01:23 AM، توسط ali.)
ارسال: #8
RE: همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth
در سال 1998 شرکت ال . ام . اریکسون علاقمند شد تا گوشی تلفنهای همراه تولیدی او بتوانند بصورت بی سیم به ابزارهای دیگر ( مثل PDA ) وصل شوند . اریکسون و چهار شرکت دیگر (آی بی ام .اینتل. نوکیا و توشیبا) یک <گروه SIG > تشکیل دادند تا استانداردی بی سیم برای اتصال ایزارهای مخابراتی / رایانهای و ابزارهای جانبی آنها طراحی کنند

بلوتوث (Bluetooth)
در سال 1998 شركت ال . ام . اريكسون علاقمند شد تا گوشي تلفنهاي همراه توليدي او بتوانند بصورت بي سيم به ابزارهاي ديگر ( مثل PDA ) وصل شوند . اريكسون و چهار شركت ديگر (آي بي ام .اينتل. نوكيا و توشيبا) يك <گروه SIG > تشكيل دادند تا استانداردي بي سيم براي اتصال ايزارهاي مخابراتي / رايانهاي و ابزارهاي جانبي آنها طراحي كنند كه بردي كوتاه ، مصرف توان و پائين و قيمتي ارزان داشته باشد . نام اين پروپه ، بلوتوث انتخاب شد كه برگرفته از نام < هوالدبلاتاند دوم > ( مشهور به Bluetooth ) ، يكي از پادشاهان وايكينگ است (981-940 ) كه دانمارك و نروژ را با هم متحد كرد .
اگر چه تفكر اصلي ، رهايي از شر كابلهاي مابين دستگاه هاي ديجيتالي بود ولي به سرعت در حوزه هاي ديگر نيز گسترش يافت و به تدريج در حيطه شبكه هاي محلي بي سيم نيز وارد شد. اگر چه گسترش و رشد اين استاندارد، روز بروز كاربرد آنرا بيشتر مي كرد ولي در عوض چالشهائي بين اين استاندارد و 802.11 پديد آورد . نقطه شدت اين چالش آنجاست كه اين دو سيستم از لحاظ الكتريكي با يكديگر تداخل فركانسي دارند. اشاره به اين نكته مهم است كه شركت هيوليت پاكارد چندين سال قبل از آن شبكه اي مبتني بر نور مادون قرمز براي وصل بي سيم دستگاه هاي جانبي كامپيوتر عرضه كرده بود، ولي استقبال چنداني از آن نشد.
فارغ از همه اينها ، در ژولاي 1999 گروه طراح بلوتوث ، مشخصات هزار و پانصد صفحه اي از نسخه 1 آن يعني V1.0 را منتشر نمود . به فاصله كوتاهي ، گروه استاندارد سازي IEEE كه در انديشه تدوين استاندارد 802.15 براي شبكه هاي شخصب بي سيم بودند مستندات استاندارد بلوتوص را به عنوان مبناي كار خود برگزيدند و شروع به پلايش و تكميل آن نمودند . اگر چه ايتاندارد سازي چيزي كه مشخصات تفضيلي و مشروح آن در اختياراست و پياده سازي و هماهنگي داشته باشد) عجيب به نظر ميرسد ولي تاريخ نشان داده كه وجود يك استاندار باز كه توسط سازماني بي طرف مصل IEEE تدوين و مديريت مي شود عموماً كاربري يك تكنولوژي را ترويج و ترغيب خواهد كرد . اگر بخواهيم اندكي دقيقتر سخن بگوئيم بايد اشاره كنيم كه توصيف استاندارد بلوتوث براي سيستمي كامل تدوين شده كه از لايه فيزيكي تا لايه كاربرد را در بر مي گيرد در حاليكه كميته IEEE 802.15 فقط لايه هاي فيزيكي و پيوند داده را استاندارد سازي كرده و باقيمانده پشته پروتكلي خارج از برنامه اين استاندارد است.
هر چند IEEE اولين استاندارد (PAN ) را در سال 2002 با عنوان 802.15.1 به تصويب رساند ولي هنوز كنسرسيوم بلوتوث فعال و سر گرم بهبود و توسعه آنست . اگر چه نسخه استاندارد عرضه شده توسط كنسرسيوبلوتوث و IEEE ايمني نيستند ولي انتظار مي رود بزودي به يك استاندارد واحد همگرا شوند.

معماري بلوتوث
اجازه بدهيد بررسي سيستم بلوتوث را با مروري سريع بر دستاوردها و اهداف آ« آغاز نمائيم . واحد پايه در سيستم بلوتوث يك پيكونت است كه از يك گروه و حداكثر هفت گره پيرو فعال به فاصله حداكثر هفت گرو پيرو فعال (Active Slave Node) به فاصله حداكثر ده متر ، تشكيل شده است.در يك فضاي بزرگ و واحد مي توان چندين پيكونت داشت و حتي مي توان آنها را از طريق يك گروه كه نقش پل (Bride) ايفا مي كند به هم متصل كرد(به شكل زير نگاه كنيد ) به مجموعه اي از پيكونتهاي متصل بهم اصطلاحا شبكه متفرق / پراكنده گفته مي شود .
در يك پيكونت علاوه بر هفت گروه فعال پثرو ، مي تواند تا 255 گروه غير فعال وجود داشته باشد . اينها دستگاه هائي هستند كه گروه اصلي آنها را در خالت استراحت و كم توان وارد كرده تا مصرف باطري آن كاهش بايد.
يك ايستگاه در حالت غير فعال هيچ كاري نمي توان انجام بدهد به جز آنكه به سيگنال فعال سازي خود يا سيگنال Beacon كه از گروه اصلي مي رسد ، پاسخ بدهد . به غير از اين حالات ، دو حالت مياني در مصرف توان به نامهاي حالت Hold و Sniff نيز وجود دارد كه در اينجا بدان نخواهديم پرداخت .
دليل طراحي اصلي /پيرو آن بود كه طراحان آن در نظر داشتند قيمت كل سيستم بلوتوث پياده سازي شده بر روي تراشه ، زير پنج دلار باشد. نتيجه اين تصميم گيري آنست كه گروه هاي پيرو {مثل صفحه كليدها ، موس ، چابگر} تقريباً غير همشمند و ساده هستند و اساسا آنچه را كه گروه اصلي (Master ) به آنها دستور بدهد اجرا مي كنند . يك پيكونت سيستمي ميني بر TDM متمركز است كه در آن هسته مركزي (يعني گروه اصلي يا Master) بر سيگنال ساعت نظارت دارد و تعيين مي كند كه چه دستگاههي و در كدام برش زماني (Slot) مخابره داشته باشد . تبادل اطلاعات صرفاً بين گره مركزي و گروه هاي پيرو انجام مي شود و ارتباط مستقيم دو گره پيرو { مثلاً دو صفحه كليد يا دو چاپگر} ممكن نيست.

مزاياي استاندارد Bluetooth:
كاربردهاي بلوتوث

بيشتر پروتكلهاي شبكه فقط كانالي را بين چند مولفه مخابراتي ، ساماندهي و ايجاد مي كنند و اجازه مي دهند طراحان برنامه هاي كاربردي به پياده سازي هر آنچه كه مورد نياز است بپردازند . به عنوان مثال 802.11 مشخص نكرده كه كاربران بايد صرفاً از كاربران بايد صرفا از كامپيوتر كيفي خود براي خواندن ايميل يا جستجو در وب يا هر چيز ديگري بهره بگيرند. برعكس ، در تشريح بلوتوث نسخه V1.1 از 13 كاربرد مختلف كه بايد از آنها پشتيباني شود، نام برده شده و براي هر يك ، پشته پروتكلي متفاوتي ارائه گرديده است . متاسفانه اين راهكار به پيچيدگي بسيار زيتد منتهي مي شود و ما از آن صرف نظر خواهيم كرد . اين سيزده كاربرد كه (پروفايل ) نام گرفته اند در زير فهرست شده اند با نگاهي اجمالي به پروفايلها ممكن است به آنچه كه كنسرسيوم بلوتوث در پي انجام بيشتر پي ببريم .
پروفايل عمومي دسترسي حقيقتاً يك برنامه كاربردي نيست بلكه بيشتر يك زير بناست كه بر اساس آن برنامه هاي كاربرهاي حقيقس ساخته و پياده مي شوند . وظيفه اصلي آن ارائه تمهيداتي اسست كه بتوان بين گروه اصلي (Master) و گروه پيرو (Slave) يك كانال مطمئن برقرار و آنرا حفظ كرد.
پروفايل تشخيص خدمات كه آنهم تقريباً عمومي و كلي است توسط دستگاههابراي آگاهي از خدماتي مه ديگر دستگاهها ارائه مي دهند ، استفاده مي شود. تمام دستگاههاي مبتني بر بلوتوث موظف به پياده سازي اين دو پروفايل هستند .بقيه پروفايلها اختياريند.
پروفايل درگاه سريال يك پروتكل انتقال است كه بقيه پروفايلها از آن بهره مي گيرند . اين پروفايل يك درگاه سريال را شبيه سازي مي كند و ببطور خاص براي كاربردهاي قديمي كه به خط سريال نياز دارند، سودمند است.
پروفايل عمومي مبادله شي ء يك ارتباط مبتني بر مدل مشتري/ سرويس دهنده ، براي انتقال داده ها اعريف كرده است . اگر چه هميشه مشتري ، آغاز كننده عمليات لست وليكن يك گره پيرو مي توان هم سرويس دهنده و هم مشتري باشد . همانند پروفايل درگاه سريال اين پروفايل تيز زير بناي ديگر پروفايلهاست .
گروه سه تائي پروفايلهاي بعدي به منظور كاربردهاي شبكه اي (Networking) تعريف شده اند . پروفايل دسترسي به LAN اجازه مي دهد كه يك دستگاه مبتني بر بلوتوث به يك شبكه ثابت متصل شود.
اين پروفايل رقيب مستقيم 802.11 است پروفايل شبكه مبنب بر شماره گيري (Dialup) انگيزه اصلي كل اين پروژه بوده است . اين پروفايل اجازه مي دهد كه يك كامپيوتر كيفي بتواند به يك تلفن همراه كه داراي مودم داخلي بي سيم است متصل شود.پروفايل دورنگار (FAX) شبيه به پروفايل شماره گيري است با اين تفاوت كه اجازه مي دهد ماشينهاي دورنگار بي سيم از طريق يك دستگاه تلفن همراه و بدون نياز به سيم ، اقدام به ارسال يا دريافت دورنگار كنند.
سه پروفايل بعدي در خصوص تلفن كاربرد دارند . پروفايل تلفن بي سيم راهي را براي اتصال گوشي يك تلفن بي سيم به دستگاه ثابت است. در حال حاضر تلفنهاي بي سيم خانگي را نمي توان به عنوان تلفن همراه به كارگرفت ولي در آينده شايد تلفن بي سيم و تلفن همراه در هم ادغام شوند.
پروفايل Intercom اين امكان را فراهم مي كند تا دو تلفن ، شبيه به واكي تاكي بهم متصل گردند. نهايتا (پروفايل گوشي –Headset-) امكان ارتباط بي سيم بين گوشي و ايستگاه ثابت (مثل هندزفري Hands Free) را فراهم مي كند كه به عنوان مثال براي صحبت با تلفن در حين رانندگي مفيد است.
سه پروفايل باقيمانده براي مبادله اشياء بين دو ابزار تعريف شده است . اشياء مي توانند فايلهاي داده ، تصوير يا كارتهاي تجاري باشند پروفايل سنكرواسيون براي بار كردن داده در درون كامپيوتر كيفي يا PDA (كامپيوتر هاي دستي ) در حين ترك منزل و جمع آوري اطلاعات پس از برگشت ، مفيد است.
آيا واقعاً نياز بوده كه تمام اين كاربردها به تفصيل تحليل شوند و براي هر كدام پشته پروتكلي متفاوتي تعريف گردد؟ شايد نه ! اما بخشهاي متفاوت اين استاندارد را گروه ها بر روي نيازهاي خاص خود متمركز بودند ، درنتيجه هر يك پروفايل مورد نظر خود را پديد آوردند.
براي توجيه اين موضوع به قانون كانوي بينديشيد.(در يكي از شماره هاي مجله Datamation در آوريل 1968، ملوين كانوي مشاهدات خود را بدين نحو منتشر كرد كه اگر n شخص را به نوشتن يك كامپايلر بگماريد، آنچه كه بدست خواهيد آورد يك كامپاير n-pass است {يعني كامپايلري كه در آن تعداد مراحل ترجمه يك برنامه ،n گذر مي باشد.} بعبارت عام ساهتار نهائي يك نرم افزار آيينه تمام نماي تركيب گروهي است كه آن را توليد كرده اند . شايد مي شد كه جاي سيزده پشته پروتكلي به دو پشته كلي بسنده كرد: يكي براي انتقال فايل و ديگري براي انتقال بي درنگ جريان اطلاعات.

پشته پروتكلي بلوتوث
استاندارد بلوتوث پروتكلهاي متعددي دارد كه بطور ناموزون در چند لايه گروه بندي شده اند. ساختار لايه ها از مدل OSI ، مدل TCP/IP ، مدل 802 يا هر مدل شناخته شده ديگر تبعيت نمي كند . با اين وجود IEEE در حال اصلاح بلوتوت است تا با مدل 802 سازگارتر شود . معماري پروتكل بلوتوث كه توسط كميته 802 اصلاح شده در شكل زير مشاهده مي شود .
لايه زيرين (لايه راديو فيزيكي) است كه تقريبا متناظر با لايه فيزيكي از مدل OSI يا مدل 802 مي باشد اين لايه با انتقال راديوئي و مدولاسيون سركار دارد . بسياري از ملاحظاتي كه در طراحي اين لايه بايد مورد توجه قرار مي گرفت آن بود كه سيستم ارزان قيمت باشد و بطور انبوه در بازار عرضه شود.
(لايه باند پايه ) از جهاتي شبيه به زير لايه MAC است وليكن مولفه هائي از لايه فيزيكي را نيز در بر مي گيرد. اين لايه با مسائلي مثل چگونگي نظارت گروه اصلي (Master) بر برشهاي زماني و چگونگي گروه بندي اين برشهاي زماني در قالب فريمها، سركار دارد.
سپس لايه اي شامل يك گروه از پروتكلهاي مرتبط با هم ، تعريف شده است. مدير لينك (Link Manager)عمليات ايجاد كانالهاي منطقي بين دستگاهها ، شامل (مديريت توان مصرفي) ، (احراز هويت) (Authentication) و كيفيت خدمات (QoS) را بر عهده دارد. پروتكل تطبيق كنترل لينك منطقي (كه اغلب L2CAP گفته مي شود) وظيفه دارد لايه هايي را از درگيري با جزئيات ارسال ، راحت كند.اين لايه مشابه با استاندارد زير لايه 802LLC است ولي از لحاظ مسائلي فني با آن متفاوت است. دو پروتكل (كنترل) و (صدا) همانگونه كه از نامشان بر مي آيد با مسائل انتقال صدا و عمليات كنترل سروكار دارند. برنامه هاي كاربردي مي توانند.بدون نياز به L2CAP ، مستقيماً اين دو پروتكل را به خدمت بگيرند.
لايه بعدي يك لايه مياني است و تلفيقي از پروتكلهاي متفاوت را در مي گيرد.
در اين لايه از پروتكل IEEE 802 LLC ، بمنظور سازگاري با ديگر شبكه هاي سري 802 استفاده شده تست.
پروتكلهاي RF comm. , Telephony و Service Discovery صرفا مرتبط با بلوتوث هستندRF comm. (Radio Frequency Communication) ، پروتكلي جهت شبيه سازي استاندارد درگاه سريال (Serial port) است كه تمام pc ها از آن براي اتصال صفحه كليد ، موس و امثال آن استفاده مي شود. اين پروتكل براي آن طراحي شده تا بتوان از دستگاههاي قديمي بسهولت استفاده كرد .
پروتكل تلفني پروتكلي بي درنگ است كه براي سه پروفايل مبتني بر انتقال صدا بكار مي آيد. اين پروتكل همچنين تنظيم و قطع ارتباط را برعهده دارد. نهايتاً پروتكل تشخيص خدمات (Service Discovery) براي كشف و تشخيص اناع خدماتي كه درون شبكه عرضه مي شود ، كاربرد دارد.
بالاترين لايه ، محل قرار گرفتن انواع برنامه هاي كاربردي و پروفايلها است . اين لايه براي انجام كار از خدمات پروتكلهاي موجود در لايه هاي زير بهره مي گيرد. هر برنامه كاربردي ، و پروفايلها است . اين لايه براي انجام كار از خدمات پروتكلهاي موجود در لايه هاي زير بهره مي گيرد . هر برنامه كاربردي، زير مجموعه اي از پروتكلهاي مختص به خود را به خدمت مي گيرد. ايزارهاي ويژه اي مثل گوشي بي سيم بسته به نوع برنامه كاربردي آنها فقط به برهي از پروتكل ها نيازمندند.
در بخشهاي بعدي سه لايه پائيني از پشته پروتكلي بلوتوث را بررسي خواهيم كرد چرا كه تقريباً متناظر زير لايه هاي فيزيكي و MAC است.
لايه راديوئي در بلوتوث
لايه راديوئي بيتها را از گروه اصلي به گره پيرو و بالعكس ، منتقل مي كند. اين لايه ، سيستمي با توان كم و برد ده متر است كه در باند فركانسي 2.4GHz ISM عمل مب كند . اين باند به 79 كانال يك مگاهرتزي تقسيم مي شود. مدولاسيون به كاررفته FSK و هر هرتز (هر سيكل) معادل يك بيت است كه جمعاً نرخ يك مگابيت بر ثانيه را در اختيار مي گذارد ولي بيشتر اين پهناي باند به دليل سرباز تلف مي شود.
براي تخصيص مناسب اين كانالها از روش پرش فركانس در طيف گسترده با نرخ پرس Dwell time ,1600 hops/sec معادل 625 ميكروثانيه بهره گرفته شده است .
چون بلوتوث و 802.11 هر دو باند 2.4GHz ISM و دقيقا در همان 79 كانال كار مي كنند لذا با يكديگر تداخل فركانس خواهد داشت . از آنجايي كه پرش فركانس در بلوتوث چون 802.11 و 802.15 هر دو استانداردهاي IEEE هستند لذا IEEE به دنبال راه حلي براي اين مشكل مي گردد ولي حل اين مشكل چندان ساده نيست چرا كه هر دو سيستم ، بدلبل مشابهب از اين باند فركانسي بهره گرفته اند : زيرا براي استفاده از اين باند فركانسي به اخذ هيچ مجوزي نياز نيست . استاندارد 802.11a از باند ديگر ISM (باند 5GHz) استفاده مي كند وليكن برد كمتري نسبت به 802.11b دارد (دليل ماهيت فيزيكي امواج راديوئي اين باند ) لذا استفاده از 802.11a ره حل مناسبي نخواهد بود. برخي از شركتها اين مشكل را با ممنوعيت استفاده از بلوتوث حل كرده اند. راه حل بازاري اين مشكل آنست كه صبر كنيم مقابل بخواهد تا استاندارد خود را براي حل مشكل تداخل ، اصلاح نمايد. در اين خصوص مطالبي در مرجع (Lansford et al. ,2001 ) ارائه شده است.

لايه باند پايه در بلوتوث
لايه باند پايه شبيه ترين بخش بلوتوث با زير لايه MAC است . اين لايه ، دنباله بيتهاي خام را به فريمها تبديل مي كند و بدين منظور چندين قالب مهم فريم تعديف نموده است . در ساده ترين حالت ، گروه اصلي در هر پيكونت دنباله اي از برشهاي زماني 625 ميكروثانيه اي Spread Spectrum (Time Slot) توليد مي كند ، با اين توصيف كه ارسال داده هاي گره اصلي در برشهاي زماني با شماره زوج انجام مي شود و گره هاي پيرو (Slaves) در برشهاي زماني فرد ارسال مي نمايند . اين روش مشابه با روش تسهيم زماني (TDM ) معمولي است كه در آن گره اصلي نيمي از برشهاي زماني را در اختيار دارد و بقيه گره ها (حداكثر هفت گره) در نيم ديگر سهيم هستند . ارسال هر فريم مي تواند 1،3 يا 5 برش زماني طول بكشد.
در هر پرش فركانسي 250 تا 260 ميكروثانيه طول خواهد كشيد تا مدار راديوئي بتواند پايداري سريعتر نيز از هر پرش فركانسي ، 366 بيت از كل 625 بيت باقي خواهد ماند . از اين مقدار 126 بيت به كد دسترسي (Access Code) و سر آيند اختصاص دارد و 240 بيت براي داده ها باقي مي ماند . وقتي پنج برش زماني به هم ملحق مي شوند {براي ارسال فريمها ئي به طول 5 برش}تنها به يك زمان پايداري نياز خواهد بود و طبعاً زمان كوتاهتري براي زمان پايداري ، تلف مي شود و 3125=625*5 بيت در پنج برش زماني ارسال مي گردد كه از اين مقدار 2781 بيت براي ارسال داده در اختيار لايه باند پايه خواهد بود . بنابر اين در بلوتوث فريمهاي طولاني كار آمدتر از فريمهاي كوچك هستند.
هر فريم بر روي يك كانال منطقي كه اصطلاحاً لينك بين گروه پيرو نام دارد ارسال خواهد شد. دو نوع لينك وجود دارد : لينك اول ACL است كه براي ارسال داده ها در برشها زماني نامنظم كاربرد دارد. اين داده ها از لايه L2CAP مي شوند. ترافيك داده هاي ACL مبتني بر روش بيشترين تلاش (Best Effort) ارسال مي شود ولي هيچ تضميني در تحويل آنها نيست . فريمها مي توانند گم شده يا از بين بروند، بدون آنكه ارسال مجدد شوند. هر گره پيرو فقط مي تواند يك لينك ACL با گره اصلي داشته باشد.
لينك ديگر ، SCO نام دارد كه براي ارسال داده هاي بي درنگ ، مثل ارتباط تلفني كاربرد دارد. اين نوع كانال با تخصيص برشهاي زماني مشخص در هر دو جهت ، ايجاد مي شود. بدليل آنكه لينكهاي SCO نسبت به زمان حساس هستند فلذا فريمهاي ارسالي بر روي اين لينك هرگز ارسال مجدد نخواهند شد، در عوض از روش تصحيح مستقيم خطا استفاده شده تا اطمينان بيشتري داشته باشد. ارسال مجدد فريمهاي هراب بر عهده لايه بعدي است و در اين لايه در صورت امكان به تصحيح خطا بسنده مي شود-م هر گره پيرو مي تواند حداكثر سه لينك SCO با گره اصلي داشته باشد. هر لينك SCO مي تواند يك كانال صدا مبتني بر PVM با نرخ 64000 بيت بر ثانيه را حمل كند.

لايه L2CAP در بلوتوث
لايه L2CAP سه دسته عمليات مهم را بر عهده دارد: اول آنكه بسته هائي با طول حداكثر 64 كيلوبايت را از لايه هاي بالائي پذيرفته و آنها را جهت انتقال ، به فريمهاي كوچكتري مي شكند. در سمت مقابل اين فريمها مجدداً به بسته اصلي بازسازي خواهد شد.
دوم آنكه اين لايه عمل جمع آور و توزيع بسته هائي كه از چندين مبداء آمده ( يا به چندين مقصد مي روند) را بر عهده دارد . وقتي يك بسته بازسازي مي شود لايه L2CAP تعيين خواهد كرد كه بايد به كدام پروتكل در لايه بالاترتحويل شود.
سوم اينكه اين لايه ، عمليات تامين كيفيت خدمات را بر عهده دارد چه در هنگام ايجاد لينك و چه در خلال عملكرد طبيعي . همچنين در زمان ايجاد لينك ، بر سر اندازه حداكثر و مجاز طول داده ، توافق صورت مي گيرد تا ابرازهائي با طول بسته بزرگ از ارسال چنين بسته اي به ابزارهائي با طول بسته كوچك اجتناب كنند. از آنجايي كه تمام ابزارهاي مبتني بر بلوتوث نمي توانند بسته هائي با طول 64 كيلوبايت را بپذيرند فلذا به اين ويژگي نياز است .
ساختار فرم در بلوتوث
چندين نوع قالب فريم در بلوتوث وجود دارد كه مهمترين آنها در شكل زير نشان داده شده است . اين فريم با فيلد كد دسترسي، 141شروع مي شود كه عموما هويت يك گره اصلي Master را مشخص خواهد كرد تا بدينگونه يك گره پيرو كه در برد راديوئي دو گره اصلي قرار دارد، گيرنده حقيقي ترافيك داده ها را مشخص نمايد .
سپس يك سرآيند 54 بيتي آمده كه شامل فيلدهاي معمولي زير لايه MAC است . سپس فيلد داده قرارگرفته كه حداكثر 2744 بيت را براي انتقال در پنج برش زماني در بر مي گيرد. در فريمهائي كه تنها در يك برش زماني ارسال مي شوند.قالب فريم همين است با اين تفاوت كه فيلد داده آنها حداكثر 240 بيت است.
حال اجازه بدهيد به فيلدهاي سرآيند ، نگاهي سريع بيندازيم . فيلد آدرس هويت گيرنده فريم را از بين هشت دستگاه فعال در هر پيكونت مشخص مي كند . فيلد Type اولا نوع فريم را از بين انواع ACL,SCO,POLL يا NULL ثانياً روش تصحيح خطاي داده ها را و ثانيا تعداد برشهاي زمان كه ارسال فريم جاري بدان نياز دارد را مشخص مي نمايد .بيت Flow توسط گره هاي پيرو و زماني تنظيم فعال مي شود كه بافر آنها پرشده باشد و نتواند داده بيشتري دريافت كنند. اين بيت شكل ابتدائي كنترل جريان داده ها ، به حساب مي آيد .
بيت Acknowledgement بدين منظور است تا دريافت صحيح يك فريم از طرف مقابل ، در فريم ارسالي جاسازي و اعلام شود (يعني فرآيند Piggybacking) . نظم بيتي براي شماره گذاري فريمهاست تا بسته هاي تكراري كشف شوند . در بلوتوث پروتكل ارسال مجدد روش توقف و انتظار است و طبعاً يك بيت براي شاره گذاري فريمها كفايت مي كند . در ادامه فيلد هشت بيتي Checksum براي كشف خطاي احتمالي در سرآيند تعريف شده است . كل اين سرآيند 18 بيتي سه بار تكرار مي شود تا سرآيند 54 بيتي نشان داده شده در شكل بالا بوجود آيد .
در سمت گيرنده با يك مدار ساده سه نسخه تكراري هر بيت بررسي مي شود . اگر هر سه بيت مثل هم بودند ، آن بيت پذيرفته مي شود در غير اينصورت ، بيتي كه بيشترين تكرار را دارد قبول مي شود . بدين ترتيب براي ارسال يك سرآيند 10 بيتي ظرفيتي معادل 54 بيت صرف مي شود. دليل آ« اين بوده كه براي ارسال مطمئن داده ها در محيطي سرشار از نويز و با ابزاري ارزان قيمت و توان ناچيز 2.5mW و قدرت پردازش پائين ، يه افزونگي بسيار زيادي نياز خواهد بود.
براي فيلد داده در فريمهاي ACL قالبهاي متفاوتي تعريف شده است . فريمهاي SCO ساده تر هستند : فبلد داده هميشه 240 بيتي است . سه گزينه ديگر نيز تعريف شده كه در آنها مقدار واقعي داده ها 80 ،160 يا 240 بيتي است و باقيمانده بيتها براي تصحيح خطا به كار مي آيند . در مطمئن ترين نسخه (يعني داده 80 بيتي ) بهش داده همانند سرآيند، سه بار متوالي تكرار مي شود.
از آنجا يي كه پيرو Slave تنها مي تواند از برشهاي زماني با شماره فرد استفاده نمايد فلذا در هر صانيه 800 برش زماني بدست خواهد آورد بدين ترتيب با فيلد داده 80 بيتي ، ظرفيت كانال از سمت گره پيرو به سمت گره اصلي معادل 64000 بيت بر ثانيه خواهد بود (ظرفيت كانال از گره اصلي به گره پيرو نيز 64000 بيت است ) لذا اين كانال دقيقاً براي يك كانال صوتي دو طرفه مبتني بر pcm كافي است . (دليل انتخاب نرخ 1600 Hops/sec براي تغيير فركانس همين بوده است.)
اين اعداد و ارقام بدين معنا هستند كه يك كانال صوتي دو طرفه PCM با نرخ 64000 بيت بر ثانيه ، در حالت مطمئن {يعني وقتي داده هاي 80 بيتي با سه بار تكرار ارسال مي شوند كل پهناي باند موجود در پيكونت را (عليرغم پهناي باند 1Mbps آن ) اشباع خواهد كرد .با گزينه نامطمئنتر (يعني 240 بيت در هر برش زماني بدون هيچگونه افزونگي يا تكرار) مي توان از حداكثر سه كانال صوتي همزمان حمايت كرد و به همين دليل حداكثر سه لينك SCO براي هر گره پيرو مجاز شمرده شده است.
لطفا فایل ضمیمه را دانلود فرمائید. لطفا پس از دانلود و یا مطالعه این مطلب یک فاتحه رفتگان مرا میهمان نمایید . . .


فایل‌(های) پیوست شده
.doc  بلوتوث 19 ص.doc (اندازه: 326 KB / تعداد دفعات دریافت: 198)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-23-2018, 01:36 AM
ارسال: #9
RE: همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth
بلوتوس( Bluetooth) ؟
مقدمه
سئوالی که ذهن بسیاری از ما را گاهی به خود مشغول میکنه اینه که بلوتوس چیه؟
چنینن اسمی برای یک تکنولوژی قرن بیست و یکم خیلی عجیبه. اگر یک مقدار کنجکاو باشید و در مورد این اسم کمی تحقیق کنید متوجه میشید که نام یکی از پادشاهان دانمارکی Harold Bluetooth بوده .حالا چه ربطی بین این پادشاه و تکنولوژی امروز بوده؟

هارولد بلوتوس تلاش بسیاری کرد تا جنگهای قبیله ای زمان خودش را خاتمه بده و تونست که قبیله ها را با هم متحد کنه و از آنجا که ایده تکنولوژی بلوتوس ارتباط و اتحاد بین دستگاههای مختلف می باشد از اسم این پادشاه دانمارکی برای نامگذاری این سیستم استفاده شد.بلوتوس روشی هست که به وسیله اون ما توانایی ارتباط بین وسایل مختلف را پیدا میکنیم بدون اینکه از سیم استفاده کنیم.

. بلوتوس توسط شرکت اریکسون به بازار معرفی شد و پس از آن شرکتهای IBM و Intel نیز در ادامه راه بر روی این سیستم سرمایه گذاری نمودند و از آن در دستگاههای تولیدی خودشون استفاده کردند این مسئله در سال 1999 اتفاق افتاد ولی تا به امروز که اواخر سال 2006 هستیم هنوز این سیستم همه جانبه و شایع نشده زیرا انتظار میرفت که در بسیاری از دستگاههای روزمره امروزی از این تکنولوژی استفاده بشه به هر حال بیشترین استفاده از بلوتوس در موبایل ها بوده و معیاری برای برتری گوشی ها به شمار میرود.
در حقیقت بلوتوس سیگنالهای بسیار کم قدرت رادیویی هستند که دارای برد بسیار محدودی می باشند که به طور تخمینی این برد 25 متر اعلام شده است. بر خلاف سیستمهایی که برای ارتباط از سیم استفاده میکنند و نگرانی زیادی بابت امنیت در مورد آنها وجود دارد سیستم بلوتوس بسیار امن و مطمئن می باشد و از زمان فرستادن این امواج هیچگونه نگرانی بابت امنیت امواج منتشر شده وجود ندارد.امروزه دستگاههای مختلفی از بلوتوس استفاده میکنند که تعدادی از انها به شرح زیر هستند:

گوشی های موبایل
PDA (Personal Digital Assistants)
کامپیوترهای قابل حمل و رومیزی
پرینترها
دوربین های دیجیتال
کنترل های از راه دور که با سیستم IR(infrared) کار میکنند
اتومبیل ها

برخی از شرکتهای سازنده ماشین نظیر "بی ام و" و" آکورا" در حال استفاده از این سیستم برای کنترل گوشی های موبایل بر روی ماشینهای ساخته شده خود هستند و بعضی دیگر نیز برای شما امکان نصب بلوتوس درون ماشین را فراهم میکنند.

با فناوري نوين بي سيم بلوتوث كاربران قادر هستند در حين راه رفتن و در خارج از منزل بدون نياز به كابل و يا سيم رابطي به موسيقي ذخيره شده در رايانه و يا سيستم هاي ديگر گوش دهند.
عينك هاي جديد مجهز به فناوري بلوتوث اخيرا به بازار عرضه شده است كه كاربران علاقه مند به موسيقي را قادر مي سازد تا بدون نياز به كابل به موسيقي مورد نظر كه در رايانه هاي شخصي خود در خانه مي باشد ،گوش دهند. اين فناوري نوين براي اسكيت بازان و افراد علاقه مند به پياده روي طولاني مدت جذابيت بيشتري خواهد داشت.بهاي اين عينك هاي آفتابي بين 149 پوند تا 191 پوند مي باشد.
در بزرگترين نمايشگاه لوازم الكترونيكي و پيشرفته در اروپا، مسئولين ارائه اين فناوري پنج بلندگو بي سيم راه بدون اينكه هيچ كابلي به آنها متصل باشد را در پنچ گوشه سالن قرار دادند سپس پس از چند ثانيه صداي موسيقي راك مورد علاقه حضار توسط اسپيكر هاي 1 هزار و 600 دلاري با مصرف انرژي 240 وات فضاي سالن را متحول كرد.در نظرخواهي ها حضار اعلام كردند: متوجه هيچ گونه تفاوتي بين اسپيكر هاي بي سيم و معمولي نشده اند و از نظر كيفيت هم با يكديگر برابر هستند.به گفته يكي از ناظرين به زودي اين فناوري نوين در بين تمامي كاربران محبوبيت خاصي پيدا مي كند.
براي اولين بار در هشت سال پيش طرح ارسال اطلاعات از طريق خطوط بي سيم بلوتوث توسط كارشناسان مورد آزمايش قرار گرفت به طوري كه تبادل اطلاعات با فاصله مسافتي 100 متر يا 30 فيت از دستگاه ذخيره اطلاعاتي از جمله رايانه هاي شخصي امكان پذير به نظر مي رسيد و اولين ابزار مجهز به اين فناوري كه به صورت تجاري در دسترس كاربران قرار گرفت "STAR TREK" بود كه توسط كاربران تلفن همراه مورد استفاده قرار مي گرفت.
گفتني است ،اين فناوري نوين علاوه بر اين ، قابل استفاده در منزل هم مي باشد به طوري كه دستگاه فرستنده خانگي بلوتوث 69 پوندي به كاربران اين امكان را مي دهد تا توسط استريو خانگي به موسيقي هاي ذخيره شده در دستگاه هاي MP3 و يا تلفن همراه گوش فرا دهند.كاربران همچنين مي توانند دستگاه پخش صدا با كيفيت خود را با دو اسپيكر 60 واتي PARROT فرانسوي تعويض كرده و به موسيقي ذخيره شده در دستگاه هاي سيار با كيفيت بيشتري گوش دهند.از انجايي كه اين فناوري نوين ارزان بوده و طريقه استفاده از آن آسان مي باشد در آينده نزديك اين خدمات نزد جهانيان محبوبيت ويژه اي كسب خواهد كرد.
اين موفقيت هاي كنوني با همكاري و تلاش پي در پي چند ساله شركت هاي اريكسون ، شبكه هاي بي سيم ، اينتل ، موتورولا ، نوكيا و توشيبا به نتيجه رسيده است.اين شركتها اين فناوري نوين را HARALD BLATAND ناميده بودند اما اخيرا نام آن به HARALD BLUETOOTHتغيير يافت.لازم به ذكر است ، ماهانه 10 ميليون دستگاه مجهز به فناوري بلوتوث به بازار عرضه مي شود و تا پايان سال جاري تعداد ابزارهاي مجهز به اين فناوري بي سيم ، كه در اغلب تلفن هاي همراه موجود مي باشد به بيش از 1 ميليارد دستگاه خواهد رسيد اين در حاليست كه اين آمار در سال 2005 بذابر 500 ميليون دستگاه بوده است.كيفيت تبادل اطلاعات توسط اين فناوري نيز بهتر شده است به طوري كه مسافت تبادل اطلاعات از 10 متر به 100 متر افزايش يافته و سرعت آن هم سه برابر شده است.نسخه هاي آخري اين فناوري قادر است اطلاعات را با سرعت سه گيگابايت در ثانيه مبادله كند.
در چند ماه گذشته اين فناوري بي سيم جديد با مشكلاتي مواجه شده بود به طوري كه مايكرو ويو ها و تلفن هاي همراه موجود در منزل پخش صدا توسط اسپيكر هاي بي سيم را تا حدودي مختل مي ساخت اما اين نقص تا حدودي بر طرف شده است.
به گفته مسئولين ، تا سال 2012 نيز تقريبا يك سوم از خودروهاي جديد مجهز به فناوري بلوتوس خواهند بود اين ميزان در حال حاضر 3 درصد مي باشد. اين فناوري بي سيم در خودروها امكان تشخيص نقص و خرابي موتور را به رانندگان بي تجربه خواهد داد.

همه چیز در مورد بلوتوث
________________________________________
بلوتوث یک خاصیت و مشخصه صنعتی برای شبکه‌های بیسیم محلی laptopها و گوشیهای تلفن همراه و (Personal digital assistants:PDAs))ارائه می‌‌دهد راهی برای اتصال و رد و بدل کردن اطلاعات بین وسایلی مثل کامپیوترها و دوربین‌های دیجیتال از طریق فرکانس رادیویی برد کوتاه امن و ارزان قیمت و قابل دسترس برای تمامی جهانیان فراهم کرده.

بلوتوث از نام پادشاه دانمارکی (Harold Bluetooth Blatant) در قرن ۱۰ برگرفته شده او کسی بود که دیپلماسی را از جنگ به سمت گفتگو سوق داد مخترعان تکنولوژی بلوتوث فکر می‌کردند این نام مناسب برای تکنولوژی آنهاست که به وسایل مختلف اجازه می‌دهد نوعی گفتگو با هم داشته باشند.

Bluetooth یک سیتم رادیویی برای مصارفی با توان پایین در یک برد کوتاه (۱۰ سانتی متر ۱۰ متر و ۱۰۰ متر)که توسط یک میکروچیپ ارزان طراحی شده است. بلوتوث برای گوشی موبایل Handset نمونه‌ای از بلوتوث به دستگاهها اجازه می‌دهد که با یکدیگر به گفتگو بپردازند به شرطی که هر دو در برد هم قرار گرفته باشند البته لازمم نیست که در یک اتاق باشند این برد حداکثر ۱۰۰ متر است که به کلاس توان محصول بستگی دارد سه کلاس توان وجود دارد :

کلاس ۱: متر ۱۰۰ ۲۰mW ~۱۰۰dBm
کلاس ۲: متر ۲.۵ ۴mW ~۱۰dBm
کلاس ۳: متر ۱ ۰mW ~۱۰dBm [ویرایش]
کاربردها و مصارف bluetooth

۱- ایجاد یک شبکه بیسیم برای کامپیوترهای رومیزی با یک پهنای باند کوچک
۲- استفاده در تجهیزاتی مثل printer ,mic,keyboard
۳- بلوتوث فروش زیادی در تلفنهای سلولی داشته است که آنها را قادر ساخته که به کامپیوترها وPDAs و handsfree ‌ها وبسیاری دیگر از دستگاهها متصل شوند و به این ترتیب یک شبکه بیسیم LAN را ایجاد می‌کنند
۴- انتقال فایلها (مثل عکس و mp۳ و غیره) بین گوشی‌های موبایل و PDAs و کامپیوترها از طریق OBEX
۵- handset بلوتوث برای گوشی موبایل و smart phone ها
۶- دستگاههای اندازه گیری و Test
۷- ابزارهای پزشکی
۸- گیرندهای GPS
۹- اتومبیل و استفاده به‌عنوان handsfree تلفن در آن ۱۰- کنترل از راه دور تلویزیون بجای اینفرارد
۱۱- وسایل کمک شنوایی
۱۲- playstation ۳ و Nintendo Revolution از بلوتوث برای جوستیک خود استفاده خواهند کرد و… [ویرایش]

مشخصات و ساختار

خصوصیات و ویژگی‌های بلوتوث اولین بار توسط Ericsson توسعه و گسترش یافت و بعدها به‌وسیله گروه SIG که در ۲۰ می‌‌۱۹۹۹ تأسیس شد و اعضای آن شرکتهایی چون:Sony Ericsson, IBM,Intel,Toshiba,Nokia بودند که بعدها شرکتهای کامپیوتری دیگری هم به آنها پیوستند. بلوتوث تحت استاندارد IEEE ۸۰۲.۱۵.۱ شناخته می‌شود.

Bluetooth ۱.۰ and ۱.۰B

ورژن ۱.۰ و ۱.۰B مشکلات متعددی داشت و سازندگان مختلف مشکلات بزرگی در برقراری ارتباط محصولاتشان با هم داشتند این ورژن مجبور بود آدرس سخت افزاری(BD-ADDR) وسیله بلوتوث را تحت پروسه handshaking ارسال کند و غیر ممکن بود که این کار به صورت بینام و گمنام انجام شود

Bluetooth ۱.۱
در ورژن ۱.۱ خیلی از مشکلاتورژن B ۱.۰ آشکار و برطرف گردید کانالهای بدون رمزگذاری نیز به آن اضافه شد آشکارسازهای قوی تری نیز برای دریافت سیگنالهای به آن اضافه شد(RSSI)

Bluetooth ۱.۲
این ورژن همانند ورژنهای قبلی است فقط با کمی تغییر در آن که عمده موارد اضافه شده شامل: • سیستم سازگار طیف وسیع پرش فرکانسی(AFH:Adaptive Frequency-hopping spread spectrum) که پایداری در مقابل تداخل فرکانس رادیویی با استفاده از بکارگیری طیف وسیعی از پرش فرکانسها را ایجاد می‌کند • بال بردن سرعت ارسال در عمل • اتصال گسترده هماهنگ extended Synchronous Connections (eSCO) که بهبود کیفیت صوت را با ارسال مجدد package ‌های خراب شده و آسیب دیده را سبب می‌گردد • Host Controller Interface (HCI) support for ۳-wire UART • HCI access to timing information for Bluetooth application

Bluetooth ۲.۰
این ورژن ورژن تکامل یافته ۱.x است تغیررات عمده شامل ایجادو ارائهEnhanced data rate (EDR) با نرخ ارسال و دریافت ۲.۱ Mbit/s. • سه برابر سریعتر در ارسال • مصرف توان پایین تر به‌وسیله کاهش Dutycucle • مختصر کردن سناریو ارتباط چندگانه با استفاده از عرض باند قابل دسترس بیشتر • اصلاح کردن (BER:bit error rate)

آینده بلوتوث
ورژن بعدی بلوتوث به عنوان LISBON نامیده شده که شامل یک تعداد مشخصه‌هایی از جمله افزایش امنیت و قابلیت استفاده بیشتر از بلوتوث که چند نمونه را ذکر میکنیم: • Atomic Encryption Change: این توانایی به ارتباط رمزگذاری شده این امکان را می‌دهد که بطور تناوبی کدهای رمزی خود را تغییر دهد تا بدین وسیله امنیت افزایش یابد • Extended Inquiry Response: این توانایی سبب می‌شود در طول پروسه بازبینی و درخواست اطلاعات بیشتری جمع آوری شده و به دستگاهها امکان فیلترینگ بهتری را جهت ارتباط می‌دهد این اطلاعات شامل نام وسیله و لیستس از خدمات ارائه شده و یکسری اطلاعات تکمیلی دیگری است.

• Sniff Subrating: سبب کاهش توان مصرفی وقتی که وسایل در وضعیت sniff low power هستند می‌گردد این توانایی بویژه در هنگام ارتباط و انتشار دادهای نامتقارن بکار می‌رود این وضعیت در هنگام برقراری ارتباط با وسایلی چون mic و keyboard سبب افزایش طول عمر باتری از ۳ تا ۱۰ برابر می‌شود.

• QoS Improvements: سبب خواهد شد که وقتی ترافیک مخابراتی در یک خوشه piconet بالاست داده‌های صوتی و تصویری با کیفیت بال ارسال شوند. • Simple Pairing: به شکل اساسی وظیفه بهبود در جفت شدن وسایل بلوتوث را به عهده دارد.بطوریکه در یک زمان هم کاریی و هم امنیت افزایش میابد.انتظار می‌رود که این مورد به طور قابل توجهی در استفاده از بلوتوث افزایش یابد ورژن بعد از LISBON ” SEATTLE نامیده می‌شود که مشخصه و ویژگی‌های بیشتری زا دارد که عمده آنها روی(UWB: ultra wide band) متمرکز شده این خصیصه امکان استفاده از بلوتوث را در عرض باند بسیار بالای رادیویی فراهم می‌کندکه بدنبال آن ارسال و انتقال اطلاعات دادهها را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند Technical information Communication & Connection یک دستگاه بلوتوث که نقش یک master را ایفا می‌کند می‌تواند با ۷ دستگاه که نقش slave را بازی می‌کنند ارتباط برقرار کند این شبکه که یک گروه ۸ تایی را تشکیل می‌دهد piconet(خوشه بلوتوث) نامیده می‌شود. در هر زمان داده‌ها می‌‌توانند بین master ویک slave انتقال یابد اما master از یک slave به slave دیگر به صورت سریع با یک گردش نوبتی سوئیچ می‌کند خصوصیت دیگر بلوتوث این است که اجازه می‌دهد ۲ یا چند piconet به هم متصل شده ویک scatternet را ایجاد می‌کند در این حالت بعضی دستگاهها به عنوان پلی که نقش یک master را در یک piconet و یک slave را در piconet دیگر بازی می‌کند برقراری ارتباط هر وسیله بلوتوث در هر برقراری ارتباط پارامترهای زیر را ارسال می‌کند:

• نام دستگاه
• کلاس دستگاه
• لیستی از خدمات
• یکسری اطلاعات تخصصی مثل:مشخصات دستگاه و کارخانه سازنده و مشخصات بلوتوث و ساعت راه اندازی هر وسیله ممکن است که یک درخواست برای پیدا کردن وسایل دیگر برای ایجاد ارتباط انجام دهد وهر دستگاه‌ای می‌تواند به این در خواست پاسخ دهد هر چند اگر وسیله‌ای که سعی در برقراری ارتباط دارد آدرس دستگاه مقابل را بداند در این صورت همیشه به شکل مستقیم به این درخواستها پاسخ خواهد داد و اطلاعات مذکور در بالا را در صورت نیاز ارسال خواهد کرد هر چند برای استفاده از خدماتی که دستگاه ارائه می‌کند ممکن است جفت شدن دستگاهها و اجازه مالکین دستگاه را بطلبد اما اتصال می‌تواند به‌وسیله هر دستگاهی برقرار و تا زمانی که از برد یکدیگر خارج نشده‌اند این ارتباط سالم بماند بعضی از وسایل می‌‌توانند تنها با یک وسیله در یک زمان ارتباط داشته باشند و در این صورت از برقرای ارتباط با دیگر دستگاهها جلوگیری خواهد شد و درخواست ارتباط تا زمان قطع ارتباط برقرار خواهد ماند هر وسیله‌ای یک آدرس ۴۸-بیتی منحصر بفرد برای خود دارد هرچند این آدرسها به طور کلی در برقراری ارتباط و درخواست برای ارتباط نشان داده نمی‌شود اما بجای آن نامی برای دستگاه بلوتوث که آن نام به‌وسیله کاربر مشخص شده به نمایش در میآید این نام هنگامی که کاربر دستگاه بلوتوثی را جستجو می‌کند در لیستی که شامل نام دستگاههای بلوتوثی که قبلا با شما جفت شده‌اند به نمایش در می‌‌آید بسیاری از تلفنها نام بلوتوسشان توسط کارخانه سازنده بر حسب مدل و نوع گوشی موبایل به صورت پیش فرض انتخاب می‌گردد بسیاری از تلفنها و laptopها تنها نام بلوتوث و برنامه‌های ویژهای که لازم است به عنوان اطلاعات اضافی ارسال شود را نمایش می‌‌دهند آدرس بلوتوث در گوشی‌های نوکیا و siemens-sx۱ با وارد کردن کد *#۲۸۲۰# به نمایش در میآید. در کامپیوترهایی که تحت linux اجرا می‌شوند آدرس و کلاس پورت usb bluetooth با وارد کردن “hciconfig hci۰ class” نمایش داده خواهد شد BD Address:
۰۰:۱۰:۶۰:A۷:۹۳:۱۹ ACL MTU: ۱۹۲:۸ SCO MTU: ۶۴:۸ Class: ۰×۰۲۰۰۰۵ Service Classes: Networking Device Class: Miscellaneous

هر وسیله‌ای همچنین یک کلاس مشخصه ۲۴ بیتی دارد که مشخص می‌کند این دستگاه از چه نوعی است(Phone, Smartphone, Computer, Headset, etc) این اطلاعات در زمانی که دستگاههای دیگر بخواهند با هم ارتباط بر قرار نمایند ارسال می‌گردد در بعضی دستگاهها این اطلاعات به صورت یک آیکون کوچکی در کنار نام دستگاه قرار می‌گردد دستگاه بلوتوث همچنین یک لیستی از خدمات را اگر برای دستگاه دیگر لازم باشد ارسال می‌کند که شامل اطلاعات اضافی مثل نام خدمات و کانال ارتباطی است این کانالها به صورت مجازی هستند و کاری روی فرکانس ارسال مثل بسیاری از پورتهای TCP انجام نمیدهند Air interface هوا به عنوان یک رابط پروتکل بلوتوث تحت لیسانس رایگان باند ISM در فرکانس ۲.۴۵GHZ کار می‌کند به علاوه از تداخل با دیگر پروتکل‌هایی که در باند ۲.۴ GHz اجتناب می‌کند پروتکل bluetooth باند ۲.۴ گیگا را به ۷۹ کانال با عرض ۱ مگاهرتز تقسیم می‌کند که ۱۶۰۰ بار در ثانیه تغییر کانل می‌دهد با انجام این کار در بلوتوث‌های ورژن ۱.۱ و ۱.۲ به سرعتی بالغ بر ۷۲۳.۱ kbit/s به عنوان نرخ تبادل داده‌ها دست پیدا میکنیم در بلوتوث ورژن ۲ با مشخصه (EDR) به سرعتی تا ۲.۱ Mbit/s دست خواهیم یافت ولی از لحاظ فنی دستگاه بلوتوث با ورژن ۲ مصرف توانبالاتری دارند اما سرعتی بالغ بر ۳ برابر سریعتر سبب کاهش مدت زمان ارسال می‌گرددکه بطور موثر مصرف را به نصف در مقابل دستگاههای ورژن۱.۰ میرساند(ترافیک بار یکسان فرض شده) بلوتوث چیزی متفاوت با Wi-Fi است wi-fi توان مصرفی و کارایی بالاتر و فاصله تحت پوشش وسیعتری و در عوض سخت افزار گرانتری دارد آنها از یک رنج فرکانسی یکسان استفاده می‌کنند اما شکل مولتی پلکسی که بکار میگیرند متفاوت است بلوتوث جایگزینی برای کابل برای کاربردهای متنوع است wi-fi جایگزینی برای کابل تنها برای دسترسی به یک شبکه LAN (شبکه محلی) است. خلاصه اینکه bluetooth یک wireless usb است در حالی که wi-fi یک Ethernet بیسیم است هر دو در یک عرض باند خیلی کم در مقابل سیتم‌های کابلی که جایگزین آنها شده‌اند کار می‌کنند منهای اینکه سیتمهای ورژن جدیدتر پروتکل G که با سرعتی حداکثر ۱۰۸ Mbps کار می‌کند .


فایل‌(های) پیوست شده
.doc  بلوتوس.doc (اندازه: 70 KB / تعداد دفعات دریافت: 151)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-23-2018, 03:50 AM
ارسال: #10
RE: همه چیز در مورد بلوتوث Bluetooth
BLUETOOTH چیست؟
تکنولوژی بی سیم بلوتوث یک تکنولوژی مخابراتی برد کوتاه است تا جایگزین کابل های اتصال قابل حمل باشد . مهمترین خصوصیت تکنولوژی بلوتوث کوچک بودن ، کم هزینه بودن و کم مصرف بودن آن است . بلوتوث به تلفن‌های همراه، PDA، کامپیوترها، دستگاه‌های ضبط و پخش استریو، لوازم خانگی، اتومبیل‌ها و همه وسایل دیگری که می‌توانید ارتباط آنها را با یکدیگر فکر کنید امکان ارتباط می‌دهد.(4)
(4)
به دنیای بلوتوث خوش آمدید :
به تازگی پس از یک سمینار عصرانه به خانه بازگشته‌اید. Notebookتان در کیفتان قرار دارد، (Digital Assistant PDA Personal) خود را به کمر بسته‌اید، و تلفن همراهتان در جیب جای دارد.در سمینار امروز یادداشت‌هائی را در Notebook خود نوشته‌اید. همین که به خانه می‌رسید و از کنار چاپگر جوهرافشان خود عبور می‌کنید، Notebook، چاپگر را پیدا می‌کند و به‌طور خودکار یادداشت‌های سمینار را به چاپگر ارسال می‌کند و آنها روی کاغذ چاپ می‌شوند.در همین حال، PDA شما کامپیوتر رومیزی را تشخیص می‌دهد و درخواست می‌کند که دفتر تلفن و برنامه روزانه شما را Update شود. همچنین همه پیام‌های ایمیلی را که ارجحیت آنها را تعیین کرده‌اید درخواست می‌کند. (1)
همه این کارها در زمانی رخ می‌دهد که کت خود را درمی‌آورید و برای نوشیدن یک نوشابه به‌طرف یخچال می‌روید.
در عرض چند دقیقه، تلفن همراه شما بوق می‌زند تا به شما اطلاع دهد که عملیات چاپ یادداشت‌های تمام شده است. (1)
به‌طرف چاپگر رفته و یادداشت‌ها را می‌خوانید بلافاصله پس از آن PDA شما بوق می‌زند تا به شما بگوید که دفترچه تلفن و برنامه روزانه شما را Update کرده است و شما ایمیل جدید دارید.به دنیای بلوتوث خوش آمدید.

تاریخچه بلوتوث:
فکر اولیه بلوتوث در شرکت موبایل اریکسون در سال ۱۹۹۴ شکل گرفت.
اریکسون که یک شرکت سوئدی ارتباطات راه دور است در آن زمان در حال ساخت یک ارتباط رادیوئی کم‌مصرف، کم‌هزینه بین تلفن‌های همراه و یک گوشی بی‌سیم بود.کار مهندسی در سال ۱۹۹۵ شروع شد و فکر اولیه به فراتر از تلفن‌های همراه و گوشی‌های آنها توسعه یافت تا شامل همه انواع وسایل همراه شود، با هدف ساخت شبکه‌های شخصی کوچک از وسایل مختلف در طول زمان، اریکسون نام ”بلوتوث “ را انتخاب کرد .برای اریکسون، اسم بلوتوث برای فن‌آوری داده شده که امیدوار بود بتواند به‌طور صلح‌آمیز وسایل مختلف را متحد کند، مناسب بود. (1)
اریکسون می‌دانست که اگر فقط یک شرکت این استانداردها را حمایت کند هرگز موفق نخواهد شد.در سال ۱۹۹۸، اریکسون یک موافقت‌نامه با IBM، اینتل، نوکیا، ۳com، توشیبا و مایکروسافت امضاء کرد و گروه Bluetooth SIG (Bluetooth Special-Interest-Groupرابه‌وجودآورد.
هدف این گروه نظارت بر پیشرفت بلوتوث و عمومی ساختن آن بود. (1)
چرا بلوتوث نامیده میشود؟
هرالد بلوتوث در اواخر دهه ی 900 پادشاه دانمارک بود. او توانست دانمارک و بخشی از نروژ را به یک کشور پادشاهی که سپس مسحیت را به دانمارک آورد، متحد نماید. او باساخت مجسمهء یادبودی از پدر و مادرش ، نام خود را به یادگار گذاشت. او در سال 986 در یک جنگ با پسرش کشته شد. اس وند فورک برد (Svend Forkbeard) این نام را برای استانداردی که نشان میدهد که چقدر شرکتهای از منطقه اسکاندیناوی (ملیتهای شامل: دانمارک، سوئد، نروژ و فنلاند) برای صنعت ارتباطات مهم هستند، انتخاب نمود.(2)
توضیح بلوتوث :
بلوتوث فقط کابل‌ها را حذف نمی‌کند، بلکه یک روش بی‌سیم برای وصل کردن کامپیوترها با همه وسایل همراه الکترونیکی فراهم می‌سازد و شبکه‌های کامپیوتری کوچک و خصوصی مشهور به(PAN (Personal Area Network یا شبکه شخصی را به‌وجود می‌آورد. (1)
بلوتوث یک زبان مشترک بین وسایل مختلف می‌سازد که به آنها امکان می‌دهد که به آسانی با هم ارتباط برقرار کنند و به هم وصل شوند. (1)
وسایل مجهز به تراشه‌های بلوتوث حدود ۱۰ متر برد دارند و می‌توانند داده‌ها در سرعت ۷۲۰ کیلوبایت در ثانیه از طریق دیوارها،کیف‌هاوپوشاک انتقال دهند.هیجان‌انگیزتر آنکه اتصال دادن بین وسایل بلوتوث می‌تواند بدون دخالت مستقیم ما انجام بگیرد.وقتی دو وسیله مجهز به تراشه‌های بلوتوث نزدیک یکدیگر می‌رسند، نرم‌افزار نهاده شده در تراشه‌های فرستنده / گیرنده (Server / Client) بلوتوث به‌طور خودکار یک ارتباط را برقرار می‌سازد و داده‌ها را نقل و انتقال می‌دهد(1).
با این همه برد کوتاه و سرعت محدود بلوتوث باعث شده است که برای شبکه‌های محلی (LAN) بی‌سیم مرسوم کمتر باشد، چون این شبکه‌های کامپیوتری معمولاً بیش از ۱۰ متری بلوتوث فاصله دارند و برد سرعتی آنها ۱۰ تا ۱۰۰ مترمگابایت در ثانیه است. (1)
بلوتوث چگونه کار می‌کند؟
یکی از جالب‌ترین نکات درباره این استاندارد روشی است که وسایل مجهز به تراشه‌های بلوتوث به‌طور خودکار یکدیگر را تشخیص می‌دهند، ارتباط برقرار می‌کنند و داده‌ها را به دستور شما یا بدون دخالت شما انتقال می‌دهند. در خصوصیات بلوتوث یک ارتباط رادیوئی با برد کوتاه تعریف شده است.این استاندارد همچنین یک برد متوسط ۱۰۰ متری را تعریف کرده است، اما به ندرت به‌کار می‌رود، چون به توان التریکی و هزینه بیشتری نیاز دارد.هر وسیله بلوتوث حاوی یک تراشه فرستنده / گیرنده مربعی ۴ سانتیمتری است که در باند فرکانس رادیوئی Scientific Medical) ISM (Industrial یا صنعتی، علمی، پزشکی از 2.402 گیگاهرتز تا 2.480 گیگاهرتز عمل می‌کند.سازندگان و طراحان این فرکانس را بدین لحاظ انتخاب کردند که در سراسر جهان به رایگان در دسترس است و محدودیت‌های داشتن مجوز را ندارند. باند ISM به ۷۹ کانال تقسیم می‌شود که هر کدام پهنای باند یک مگاهرتزی دارند که این باند رایگان است.بلوتوث از لحاظ نظری پهنای باند یک مگابایت در ثانیه را دارد، که سرعتی نزدیک به ۷۲۳ کیلوبیت در ثانیه است. این سرعت خیلی بالا نیست، اما برای انتقال داده‌ها بین وسایل دستی و دسترسی به اینترنت کاملاً کافی است.(1)
عمليات بلوتوث :
شبکه بلوتوث،ديتا را از طريق امواج راديويي با قدرت پايين انتقال مي دهد.
بلوتوث برروي يک فرکانس 45/2 گيگا هرتز (اگر بخواهیم دقیق باشیم درحقيقت بين 402/ 2 گيگا هرتز و480/2 گيگا هرتز) ارتباطش را برقرار مي کند. اين فرکانس توسط پيمان بين المللي جهت استفاده از وسايل : صنعتي، علمي و پزشکي ( Industrial Scientific and Medical Devices- IMS ) کنار گذاشته شده است. (2)

تعدادي از وسايلی که ممکن است هم اکنون از آنها استفاده مي کنيد از باند فرکانس راديويي مشابه سود ميبرند مانند ديده بانهاي بچه هاي کوچک (Baby Monitors)، بازکننده هاي در گاراژ و نسل هاي جديد تلفنهاي بي سيم همگي از فرکانسهاي موجود در باند IMS استفاده مي نمايند و اطمينان حاصل مي کنند که بلوتوث و اين دستگاههاي ديگر با يکديگر تداخلي ايجاد نکرده که اين مسئله خود يک بخش قاطع ازپروسه طراحي بوده است. (2)
يکي از روشهايي که دستگاههاي بلوتوث از تداخل با ديگر سيستمها جلوگيري مي کنند، از طریق توسط فرستادن سيگنالهاي بسيار ضعيف درحدود 1ميلي وات مي باشد. با مقايسه قدرتمند ترين تلفنهاي سلولي (موبايل) که ميتوانند سيگنالهاي تا 3 وات را انتقال دهند، قدرت پايين سیگنال محدوده ی دستگاههاي بلوتوث را تاحدود 10 متر(32 فيت) محدود مي کنند، که از اينرو امکان تداخل بين سيستم کامپيوترتان و تلفن قابل حمل يا تلويزيونتان را از بين مي برد. حتي با قدرت پايين، بلوتوث نياز به خط ديد (Line of Sight) بين دستگاههايي که مي خواهند ارتباط برقرار کنند، ندارد. ديوارها در خانه مانع از انتقال يک سيگنال بلوتوث نمي شوند، که از اينرو اين استاندارد را جهت کنترل نمودن چنين وسيله در اتاقهاي متفاوت، مفيد مي نمايد. (2)
بلوتوث مي تواند تا 8 وسيله يا دستگاه را بطور همزمان متصل نمايد. ارتباط تمام آن دستگاهها در شعاع مشابه 10 متر (32 فوت)، ممکن است این فکر را برای شما بوجود آورد که در ارتباط آنها با یکدیگر تداخل ايجاد ميشود، اما این خيلي غيرمحتمل است. بلوتوث از يک تکنيک بنام "جهش فرکانس طيف گسترده شده (Spread- Spectrum Frequency Hopping) " استفاده مینماید که عمل تداخل را براي بيش از يک دستگاه يا وسيله که بتوانند در همان فرکانس و در همان زمان عمل انتقال را با یکدیگر انجام دهد، نادر ميسازد. در اين تکنيک، يک وسيله از79 فرکانسي که بطور تصادفي (Randomly) انتخاب شده اند و تک مي باشند در درون يک محدوده مشخص شده، استفاده خواهند نمود، و از يکي به ديگري برپايه و قاعده منظمي تغيير خواهد نمود، با این تکنیک در حالت استفاده از بلوتوث، فرستنده ها فرکانسهايشان را 600/1 مرتبه در هر ثانيه تغيير خواهند داد، که این بدين معنا مي باشد که وسايل بيشتری مي توانند استفاده کامل را از برش محدود شده طيف راديويي ببرند. از آنجائيکه هر فرستنده بلوتوث از انتقال طيف گسترده پخش شده بطور خودکار بهره میبرد، اين خيلي غير محتمل است که دو فرستنده در آن واحد برروي فرکانس مشابه اي باشند. همين تکنيک، ريسک اين مسئله که تلفنهاي قابل حمل يا دستگاههاي ديده باني کودکان (Baby Monitors) با دستگاههاي استفاده کننده از فرستنده ها و گیرنده های بلوتوث تداخل ايجاد نمايند را به حداقل ميرساند، بخاطر اینکه عمر هر تداخلي بر روي يک فرکانس ويژه فقط براي يک بخش کوچکي از يک ثانيه خواهد بود. (2)
اگر زمانيکه وسايلی که برای نقل و انتقال دیتا از بلوتوث استفاده می نماینددر محدوده يکديگر وارد شوند، يک مکالمه الکترونيکي انجام گرفته که معين نمايد که آ يا آنها ديتا براي به اشتراک گذاشتن دارند؟، و يا يکي نياز به کنترل ديگري دارد، یا خیر؟ در این مواقع نیاز نیست که کاربر يک دگمه را فشار داده يا يک فرمان بدهد -- مکالمه الکترونيکي بطور خودکار اتفاق مي افتد. زمانیکه مکالمه اتفاق افتاد، وسايل -- چه آنها بخشي از يک سيستم کامپيوتر باشند، يا يک دستگاه پخش موسيقي استريو -- يک شبکه را شکل مي دهند. سيستمهاي بلوتوث يک شبکه شخصي (Personal Area Network – PAN ) ، يا پيکونت (Piconet ( را ايجاد مي نمايند، که این شبکه ممکن است بین وسایلی که يک اتاق را پر کرده يا ممکن است فاصله بين تلفن سلولي (موبايل) در داخل کيفش بر روي کمربندتان و هدست (گوشي + ميکروفون) برروي سرتان قرار گرفته، باشد. زمانی که پيکونت یا شبکه شخصي ايجاد شد، اعضاء بطور تصادفي (Random ) باعث جهش فرکانسها در هم آهنگي با يکديگر ميشوند، از اينرو آنها (اعضای شبکه) با يکديگر تماس داشته و از پيکونت هاي ديگر که ممکن است در همان اتاق در حال عمل کردن باشند، محافظت مي کنند وتداخلي بين آنها ايجاد نمي شود. در قسمت بعدي ما يک مثال از سيستم متصل شده از طریق بلوتوث را چک مي کنيم. (2)

انتقال انعطاف پذير :
بيشتر وقتها يک روش شبکه، يا در يک جهت و در يک زمان کار مي نمايد، که این حالت بعنوان هاف دوپلکس (Half Duplex) ناميده مي شود، يا به طور همزمان در دوجهت کار مي نمايد، که این حالت به عنوان ارتباط فول دوپلکس (Full Duplex) ناميده ميشود. يک تلفن بلندگودار که به شما اجازه مي دهد در یک زمان يا گوش دهيد، یا صحبت کنيد، ولی هر دو کار را در يک زمان نمي توانيد انجام دهيد، يک مثال از ارتباط هاف دوپلکس مي باشد، در حاليکه يک هندست تلفن عادي يک وسيله ي فول دوپلکس مي باشد. از آنجائيکه بلوتوت طراحي شده که در شرايط مختلفي کار نمايد، مي تواند هم هاف دوپلکس و هم فول دوپلکس باشد. (2)
تلفن بي سيم يک مثال از بکارگيري اي مي باشد که يک پيوند (فول دوپلکس [ دوطرفه]) را فرا مي خواند و بلوتوث می تواند ديتا را با يک نرخ بيش از 64 کيلوبايت در هر ثانيه در يک پيوند فول دوپلکس بفرستد -- که این يک نرخ انتقال به میزان کافي بالا است که چندين مکالمه صوتي را پشتيباني نمايد. -- بعنوان مثال در متصل شدن به يک چاپگر کامپيوتر، بلوتوث مي تواند تا 721 کيلوبيت در ثانیه در يک جهت و 6/57 کيلو بيت در هر ثانيه از طرف ديگر، عمل انتقال را انجام دهد.
اگر استفاده با همان سرعت در هر دو جهت فراخواني شود، بلوتوث مي تواند يک پيوند را با ظرفيت 6/432 کيلوبيت در ثانيه ايجاد نمايد. (2)
جهت مطالعه ادامه ، لطفا فایل ضمیمه را دانلود فرمائید. لطفا پس از دانلود و یا مطالعه این مطلب یک فاتحه رفتگان مرا میهمان نمایید . . .


فایل‌(های) پیوست شده
.doc  BLUETOOTH 55 ص.doc (اندازه: 659 KB / تعداد دفعات دریافت: 468)


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان