ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه طراحی وب سایت برای تجارت الکترونیکی و فروش اینترنتی
11-09-2017, 11:13 PM
ارسال: #1
نحوه طراحی وب سایت برای تجارت الکترونیکی و فروش اینترنتی
نظر به توسعه گسترده و روز افزون تجارت الکترونيک در جهان امروز ضرورت پرداختن به اين زمينه در کشور ما به شدت احساس مي شود يکي از فعايت هايي که در اين زمينه مي توان به آن پرداخت ايجاد سايت هاي معامله با توجه به نياز هاي بومي کشور مي باشد . هدف ما از ايجاد اين سايت طراحي و پياده سازي يک نمونه سفارشي شده براي عرضه کالا و پاسخگويي به تقاضاي مشتريان بوده است .
اين سايت به صورت يک واسطه بين فروشنده و خريدار عمل مي کند ين ترتيب که فروشدگان کالاهاي خود را به سايت معرفي مي کنند پس از تاييد توسط مديريت سايت و دريافت کالا از فروشنده توسط ما ، کالا نمايش داده مي شود و خريداران مي توانند کالاي مورد نظر را جستجو کرده و در صورت تمايل خريد انجام دهند.

مباني دا ت نت
دات نت ، پلات فرم جديد ماکروسافت بمنظور تحقق نظريه : " نرم افزار بعنوان سرويس " ، است . دات نت يک محيط پياده سازي است که بکمک آن مي توان اقدام به ايجاد و بکارگيري نرم افزار و نسل جديدي از عناصر موسوم به " سرويس هاي وب "، نمود. تمامي محصولات اصلي ماکروسافت از ويژوال استوديو دات نت تا ويندوز و نهايتا" مجموعه آفيس ، متاثر از پلات فرم فوق شده و خواهند شد. دات نت به پياده کنندگان اين امکان را خواهد داد که با زبان برنامه نويسي مورد علاقه خود ، اقدام به پياده سازي برنامه ها نمايند. ويژگي ( پتانسيل ) فوق از طريق معرفي CLR)Common Language Runtime )، ميسر شده است . در اين مقاله قصد داريم به بررسي دات نت پرداخته و پتانسيل ها و قابليت هاي آن را تشريح نمائيم.
در جولاي سال 2000 ، شرکت ماکروسافت در کنفرانس پياده کنندگان حرفه اي (PDC ) در شهر Orlando ايالت کاليفرنيا ، جزئيات بيشتري از نسل جديد پلات فرم خود ( دات نت ) بمنظور پياده سازي برنامه هاي ويندوز و اينترنت را در اختيار علاقه مندان خصوصا" پياده کنندگان نرم افزار قرار داد . محوريت ابتکار فوق ، بر فريمورک دات نت استواربوده ونشاندهنده يک پلات فرم مناسب بهمراه کتابخانه هاي کلاس گسترده اي است که پتانسيل هاي متعددي را در اختيار قرار مي دهد. يکي از نکات قابل توجه در پلات فرم فوق،استفاده از XML و SOAP بمنظور ارتباط بين نرم افزارها ي موجود در اينترنت ( نرم افزارهاي مبتني بر وب ) ، است. در اين راستا مجموعه اي از محصولات مبتني بر سرويس دهنده با نام سرويس دهندگان Enterprise دات نت، مطرح که بمنزله نسل جديدي از محصولات Backoffice ماکروسافت، مي باشند.
فريمورک دات نت ، مدلي کاملا" جديد بمنظور برنامه نويسي و بکارگيري نرم افزار را ارائه نموده است. "بيل گيتس "، در سخنراني خود در PDC ، بدين نکته اشاره داشتند که در هر پنج تا شش سال ما شاهد يک تحول عمده در رابطه با پياده سازي نرم افزار بوده ايم . آخرين موارد در اين زمينه به سوئيچ از DOS به ويندوز در سال 1990 و گذر از پياده سازي شانزده بيتي به سي و دو بيتي ( از ويندوز widows 3.x به ويندوز NT/95 ) در اواسط دهه 90 ميلادي ، است.
با معرفي دات نت در PDC ، پياده کنندگان آن را معماري مناسبي براي پياده سازي نرم افزار ( برنامه هاي Desktop و برنامه هاي وب ) مشاهده نمودند . ويژوال استوديو دات نت ، اولين محصول مبتني بر دات نت ماکروسافت بوده که در سال 2001 در اختيار علاقه مندان قرار گرفت . اهميـت دات نت براي ماکروسافت تا بدين حد است که در سال 2001 ، بيش از هشتاد درصد منابع بخش تحقيق و توسعه اين شرکت در رابطه با آن صرف شده است . زبان سي شارپ ، که زباني جديد براي برنامه نويسي در دات نت است بعنوان زبان استاندارد براي پياده سازي داخلي در شرکت ماکروسافت پذيرفته شده است .
يک پلات فرم مناسب براي آينده
دات نت، اولين پلات فرم طراحي شده از صدر تا ذيل با در نظر گرفتن واقعيتي با نام اينترنت است . دات نت از يک ماشين مجازي خاص در اين زمينه استفاده مي نمايد . ماهيت ماشين مجازي فوق ، بگونه اي است که از API ويندوز فاصله و در اين رابطه از يک کتابخانه کلاس استفاده مي نمايد که مي توان به جرات اين ادعا را داشت که تاکنون نظير آن ، ايجاد نشده است . امکان استفاده از زبانهاي متعدد برنامه نويسي ، وجود خواهد داشت .معماري دات نت ، امکان ارتباط بين زبانها را بسادگي فراهم خواهد کرد .دات نت ، يک رويکرد جديد در رابطه با پياده سازي نر م افزار را مطرح نموده است . نگاه به دات نت ، عمدتا" بصورت سيستم هاي توزيع شده است. با استفاده از XML ،امکان اجراي توابع بر روي کامپيوترهاي متفاوت يک سازمان ويا جهان فراهم و جلوه اي زيبا در همياري بمنظور اجراي يک برنامه ، به نمايش در خواهد آمد. از اين منظر ، سيستم ها از سرويس دهندگان تا سيستم هاي بدون کابل ، قادر به اشتراک پلات فرم عمومي يکساني خواهند بود . با استفاده از نسخه هاي دات نت که براي تمام آنها در دسترس خواهد بود، امکان ارتباط مناسب آنها با يکديگر فراهم خواهد شد. دات نت ، بمنظور طراحي و پياده سازي برنامه هاي سنتي نيز راهکارها و امکانات مناسبي را ارائه تا از اين طريق امکان پياده سازي و بکارگيري اين نوع از نرم افزارها ، بسادگي انجام گيرد . برخي از تکنولوژي ها ي ارائه شده در دات نت نظير فرم هاي ويندوز، تلاشي در اين راستا است .
ايده هاي اوليه
از اواخر سال 1995 ، شرکت ماکروسافت توجهي خاص و قابل توجه نسبت به اينترنت نمود . هدف ماکروسافت در اين زمينه پيوند بين پلات فرم ويندوز و اينترنت بود. ماحصل تلاش ماکروسافت در اين زمينه ارائه مدل برنامه نويسي Windiws DNA ، بود . در اين راستا مجموعه اي از ابزارها و تکنولوژي هاي مبتني بر اينترنت ، طراحي و ارائه گرديد . ASP ، از اولين تلا ش هاي ماکروسافت در اين زمينه است . عملا" در اين زمينه ( مطرح شدن اسکريپت ها ي مفسري ) يک برگشت به عقب نسبت به پياده سازي ساختيافته و شي گراء را شاهد بوده ايم . طراحي ، اشکال زدائي و نگهداري چنين کدهاي غير ساختيافته اي مسائل خاص خود را خواهد داشت . ساير زبانها نظير ويژوال بيسيک بصورت موفقيت آميز در رابطه با برنامه نويسي بر روي اينترنت و پلات فرم ماکروسافت استفاده مي گرديد ولي اغلب از آن بمنظور ايجاد عناصري که از طريق ASP ، بخدمت گرفته مي شدند ، استفاده مي گرديد .در اين رابطه تلاش هاي اندکي نيز در جهت ايجاد يک اينترفيس مبتني بر وب بر روي زبان هاي سنتي نظير webclasses در VB ، نيز انجام شد ولي هيچکدام از تلاش هاي فوق ، در سطح گسترده اي مورد استقبال و پذيرش قرار نگرفت . ماکروسافت در صدد حل آشفتگي هاي همراه برنامه هاي ويندوز DNA بود . ويندوز DNA ، تصويري مناسب از يک معماري Three-Tire و مبتني بر COM بود که تکنولوژي ASP در لايه Presentation ، اشياء Bussiness در لايه مياني و يک engine بانک اطلاعاتي رابطه اي در لايه Data ، قرار مي گرفت . مفاهيم همراه DNA ،کامل و بي عيب بود اما در زمان استفاده عملياتي چالش هاي خاص خود را بدنبال داشت . پياده سازي عناصر COM ، مستلزم يک سطح مناسب از دانش و مهارت است و مي بايست زمان زيادي در اين رابطه صرف گردد . بکارگيري نرم افزارهاي DNA ، نيز مسائل خاص خود را داشت ( مسائل مربوط به ورژن ، نصب عناصر و عناصري که با آن مرتبط مي باشند ) .بموازات تلاش ساير شرکت ها در رابطه با ارائه راهکارهائي خاص بمنظور پياده سازي برنامه ها ي وب ، شرکت ماکروسافت در صدد برطرف نمودن محدوديت هاي مدل برنامه نويسي DNA گرديد.
تولد دات نت
در اوايل سال 1998 ، گروهي از پياده کنندگان نرم افزار در ماکروسافت ، کار خود را بر روي نسخه اي جديد از IIS ( نسخه چهار) ، به اتمام رساندند که داراي چندين ويژگي جديد در رابطه با ASP بود .در اين راستا ، قابليت هاي جديدي بمنظور پياده سازي برنامه هاي وب در ويندوز NT ، فراهم گرديد.گروه پياده کننده داراي ايده هاي متعددي براي اعمال اصلاحات جديد بودند . گروه فوق ، کار خود را بر روي يک معماري جديد براي پياده سازي ايده هاي مطرح شده ، آغاز نمود . اين پروژه ، NGWS)Netx Generation Window Services) ، ناميده گرديد. پس از ارائه ويژوال استوديو شش ، در اواخر سال 1998 ، تلاش براي ايجاد نسخه اي جديد از ويژوال استوديو در دستور NGWS ، قرار گرفت . گروه COM+/MTS در مدل پيشنهادي خود از يک Runtime ، عمومي براي تمامي زبانهاي استفاده شده در ويژوال استوديو ، استفاده نمودند . تلاش افراد درگير در پروژه NGWS ادامه تا در نهايـت ، شرکت ماکروسافت در کنفرانس پياده کنندگان حرفه اي (PDC) ، دات نت را معرفي نمود.

مروري بر فريمورک دات نت
فريمورک دات نت ، تمامي لايه هاي پياده سازي نرم افزار را از سطح سيستم عامل به بالا ، تحت پوشش قرار مي دهد. فريمورک فوق، سطحي مناسب وقدرتمند از ارتباط و همبستگي بين تکنولوژي Presentation ، تکنولوژي هاي Component و تکنولوژي هاي Data را ارائه مي نمايد ( نظير اين ارتباط و همبستگي تاکنون در پلات فرم ويندوز مشاهده نشده است) . معماري فوق ، امکان طراحي و پياده سازي برنامه هاي مبتني بر اينترنت و محيط هاي Desktop ، را بسادگي فراهم و نيازهاي هر گروه از نرم افزارهاي فوق را بخوبي جواب مي دهد . اجزاي اصلي فريمورک دات نت در شکل زير نشان داده شده است .


فريمورک دات نت از لايه پائين با عملياتي نظير مديريت حافظه آغاز و بسمت بالا بمنظور ارائه اينترفيس هاي برنامه ها و کاربران ، دنبال مي شود . در بين لايه ها ، لايه هاي سيستمي ديگر که هر يک داراي پتانسيل هاي خاصي براي پياده کنندگان مي باشند ، وجود دارد.
(CLR) Common Language Runtime ، بمنزله قلب فريمورک دات نت محسوب و engine لازم بمنظور ارائه قابليت هاي کليدي را ارائه مي نمايد . CLR شامل عناصر اساسي ديگري نظير: Common Type System (CTS) است. علاوه بر مديريت حافظه ، CLR ، مراجعات به اشياء و عمليات Garbage Collection را نيز انجام مي دهد .
در لايه مياني ، ما شاهد نسل جديدي از سرويس هاي استاندارد نظير ADO.NET و XML مي باشيم .سرويس هاي فوق ، تحت کنترل فريمورک بوده و امکان بکارگيري آنها بصورت جامع و استاندارد در بين تمامي زبانها ، فراهم مي گردد . بالاترين لايه ، شامل اينترفيس هاي برنامه و کاربر است . فرم هاي ويندوز ، روشي جديد بمنظور ايجاد برنامه هاي Desktop مبتني بر win32 مي باشند. فرم هاي وب ، يک رابط کاربر مناسب براي برنامه هاي مبتني بر وب را ارائه مي نمايند. سرويس هاي وب ، مکانيزمي بمنظور ارتباط برنامه ها از طريق اينترنت و با استفاده از SOAP ، مي باشد. سرويس هاي وب ، قابل مقايسه با عناصر COM و DCOM بوده با اين تفاوت مهم که در اين راستا از تکنولوژي هاي متعدد اينترنت ، استفاده مي گردد. فرم هاي وب و سرويس هاي وب ، اينترفيس اينترنت دات نت را تشکيل و پياد ه سازي آنان از طريق بخش ديگري در فريمورک دات نت که ASP.NET ، ناميده مي شود ، محقق مي گردد .
پتانسيل هاي موجود در هر لايه فريمورک دات نت ، توسط هر يک از زبان هاي سازگار با دات نت ، قابل استفاده خواهد بود. در پايان لازم است به اين نکته اشاره گردد که در اين رابطه ( فريمورک دات نت ) مي توان از اينترفيس هاي مبتني بر متن ( کاراکتري) نيز استفاده کرد . اين نوع برنامه ها اصطلاحا" Console Application ، ناميده مي شوند .
در قسمت قبل به بررسي و معرفي فريمورک دانت پرداخته گرديد. در اين بخش به بررسي CLR ، يکي از مهمترين عناصر موجود در فريمورک دات نت خواهيم پرداخت .درابتدا لازم است تعريفي از CLR را داشته باشيم. CLR ، محيطي است که برنامه هاي دات نت بکمک آن اجراء مي گردند . برنامه هاي نوشته شده توسط هر يک از زبان هاي سازگار با دات نت پس از ترجمه توسط کمپايلر مربوطه به (MSIL)Microsoft Intermediate language ترجمه مي گردند ( به زبان فوق ، IL نيز گفته مي شود ) .
CLR از نماي نزديک
Common Type System(CTS) ( Data Types ,...)
Intermediate Language(IL) to native code compilers Execution Support (traditional runtime functions) Security
Garbage Collection,Stack Walk ,Code manager
Class Loader and memory layout

هدف از طراحي CLR ، نيل به اهداف زير بوده است :
پياده سازي سريع و آسان :
برخورد اتوماتيک با مقولاتي همچون مديريت حافظه
حمايت از ابزارهاي متعدد
قابليت توسعه و گسترش متناسب با محيط بکارگيرنده
پياده سازي سريع و آسان :
يک فريمورک گسترده و يکپارچه، امکان نوشتن کد کمتر و با قابليت استفاده مجدد را در اختيار پياده کنندگان قرارخواهد داد . با توجه به اينکه سيستم ( CLR ) ، مجموعه اي از پتانسيل ها و قابليت ها را ارائه مي نمايد ، حجم کد نوشته شده توسط برنامه نويسان ، کاهش پيدا خواهد کرد . برنامه ها در دات نت ، با استفاده از يک روش استاندارد و يکپارچه به پتانسيل هاي ارائه شده ، دستيابي پيدا مي نمايند .

برخورد اتوماتيک با مقولاتي همچون مديريت حافظه :
در دات نت ، مجموعه اي گسترده از زيرساخت هاي برنامه نويسي بصورت اتوماتيک توسط CLR ارائه مي گردد. مديريت حافظه ، نمونه اي مناسب در اين زمينه است . پياده کنندگان نرم افزار بکمک ويژوال بيسيک در زماني نه چندان دور همواره نگران مسئله مديريت حافظه بودند . پياده کنندگان ويژوال بيسيک اينک و با استفاده از CLR ، نگراني خاصي در ارتباط با مديريت حافظه ، نخواهند داشت. ( CLR ، داراي توابع متنوعي در رابطه با مديريت حافظه است ) . برنامه نويساني که از ++C در محيط دات نت استفاده مي نمايند ، ديگر ضرورتي به استفاده از CoCreateInstance براي نمونه سازي يک کلاس و يا استفاده از malloc بمنظور اختصاص حافظه ، نخواهند بود. با بکارگيري امکانات CLR در ارتباط با مديريت حافظه مي توان با بخدمت گرفتن يک عبارت ساده خواسته خود را مشخص و CLR در زمان مورد نظر ، عمليات اختصاص حافظه را انجام خواهد داد . عملياتي ديگر، نظير جمع آوري اطلاعات زائد از حافظه ، از ديگر فرآيندهاي ضروري و مهمي است که توسط CLR و در ارتباط با مديريت حافظه انجام مي گردد.

حمايت از ابزارها ي متعدد
همانگونه که احتمالا" حدس زده ايد ، اغلب عملياتي که CLR انجام مي دهد، مشابه سيستم عامل است ،موضوع فوق هرگز بعنوان مهمترين رسالت CLR ذکر نمي گردد و مي بايست با صراحت به اين نکته ظريف اشاره گردد که هدف از طراحي CLR ، حمايت از پياده سازي نرم افزار با استفاده از زبان هاي برنامه نويسي متفاوت است . CLR مجموعه قدرتمندي از مدل هاي اشياء را ارائه که براي طراحان ، ديباگرها مفيد و قابل استفاده ، خواهد بود. با توجه به اينکه مدل هاي شي ارائه شده ، مربوط به زمان اجراء مي باشند ، امکان بکارگيري ابزارهاي طراحي شده مبتني بر مدل هاي ارائه شده ، در بين تمام زبانهائي که از CLR استفاده مي نمايند .، ميسر خواهد بود.
لازم است به اين نکته نيز اشاره گردد که مايکروسافت محدوديتي را در ارتباط با CLR بمنظور استفاده از زبان هاي مايکروسافت ايجاد ننموده است . توليدکنندگان زبان هاي برنامه نويسي ديگر با تغيير درمعماري زبان هاي خود ، امکان استفاده از CLR بهمراه مزاياي متعدد آن را بدست خواهند آورد.در چنين مواردي ، علاوه بر بهره جستن از تماي قابليت هاي CLR ، امکان ارتباط بين زبان ها نيز فراهم مي گردد. CLR ، قادر به کار با چندين زبان برنامه نويسي متفاوت است . ويژگي فوق ، داراي مزاياي مهم و گسترده اي براي پياده کنندگان خواهد بود. اشکال زدائي يک برنامه ، نمونه اي مناسب در اين زمينه است . CLR ، اين امکان را فراهم مي نمايد که بتوان ديباگري را پياده سازي و آن را در زبانهاي مختلف بخدمت گرفت . رفتار و عملکرد ديباگر در تمامي زبانها مشابه و معادل خواهد بود ( پرش از يک زبان به زبان ديگر ) .
متا ديتا
متاديتا ، " داده ئي در رابطه با داده " بوده و مي توان آن را بعنوان سطحي عميق تر از داده نسبت به خصلت هاي سطح سيستم در نظر گرفت. متاديتا ، عنصر اساسي براي تحقق اصل برنامه نويسي ساده ( تسهيل در امر برنامه نويسي ) مورد حمايت CLR است. متاديتا توسط يک کمپايلر توليد و بصورت اتوماتيک در يک فايل EXE و يا DLL ذخيره مي گردد.فرمت آن بصورت باينري است ولي فريمورک يک API بمنظور صدور متاديتا به / از يک XML Schema و يا يک کتابخانه نوع COM ارائه مي دهد . از Schema XML ، مي توان در بازيابي ورژن و ساير اطلاعات مرتبط با يک عنصر ترجمه شده ، استفاده کرد. اطلاعات ارائه شده توسط متاديتا ، مجموعه گسترده اي را شامل مي شود :
تشريح يک واحد بکارگيري ( اسمبلي ناميده مي شود ) : نام ، ورژن ، فرهنگ ( که مي تواند اطلاعاتي نظير زبان پيش فرض کاربر را مشخص نمايد) ، يک کليد عمومي براي بررسي، نوع هاي صادر شده توسط اسمبلي ، وابستگي ها به ساير اسمبلي ها ، مجوزهاي امنيتي مورد نياز بمنظور اجراء
کلاس هاي پايه و اينرفيس هاي استفاده شده توسط اسمبلي
خصلت هاي سفارشي : تعريف شده توسط کاربرو يا کمپايلر
برخي از موارد فوق نظير خصلت هاي سفارشي ، انتخابي مي باشند .کمپايلرها يکي از کاربران و استفاده کنندگان متا ديتا مي باشند . مثلا" يک کمپايلر مي تواند يک ماژول توليد شده نوسط يک کمپايلر متفاوت ديگر را بررسي و از متا ديتا بمنظور استفاده و درج ( Import ) ، نوع هاي cross-language استفاده نمايند. کمپايلرها مي توانند متاد يتا هائي را در ارتباط با ماژول هاي ترجمه شده خود نيز توليد نمايند.
متا ديتا يکي از روش هائي است که CLR را قادر به حمايت از مجموعه گشترده اي از ابزارها مي نمايد . برخي از استفاده کنندگان متاديتا ، عبارتند از :
طراحان
ديباگرها
توليد کنندگان پروکسي
ساير کمپايلرها
مرورگرها نوع / شي
حمايت و ارتباط چندين زبان
مهمترين ويژگي و بنوعي هدف CLR ، حمايت از زبانهاي برنامه نويسي متفاوت و امکان ارتباط ( همبستگي ) بين زبانهاي مختلف است .با بهره گيري از يک سيتم نوع ( CTS ) و با اعمال تمامي کنترل هاي لازم در ارتباط با فراخواني اينترفيس، CLR امکان ارتباط مناسب و شفاف بين زبان هاي برنامه نويسي را فراهم مي نمايد.
درگذشته يک زبان برنامه نويسي بکمک عناصر COM ، قادر به نمونه سازي و استفاده از عناصر نوشته شده توسط يک زبان برنامه نويسي ديگر بود .در برخي موارد، فراخواني اينگونه عناصر، مشکلاتي را از بعد مديريتي ايجاد مي کرد. بهرحال Subclassing يک عنصر نوشته شده به زبان ديگر، مستلزم وجود پتانسيلي خاص بودکه صرفا" پياده کنندگان حرفه اي قادر به انجام و استفاده از آن بودند. در فريمورک دات نت، مي توان از يک زبان بمنظور subclass ( کلاس زيرمجموعه که از يک کلاس پايه ديگر مشتق شده باشد ) يک کلاس نوشته شده به زبان ديگر استفاده نمود. کلاس نوشته شده به زبان ويژوال بيسيک مي تواند از يک کلاس پايه نوشته شده با ++C و يا کوبال به ارث رسيده مي باشد. برنامه VB ، ضرورتي به آگاهي از زبان استفاده شده بمنظور نوشته کلاس پايه ، نخواهد داشت .بدين ترتيب ، زمينه بهره گيري و استفاده از تمامي مزاياي توارث در پياده سازي فراهم و در صورتيکه کلاس پايه تغيير نمايد ، ضرورتي به ترجمه مجدد کلاس زير مجموعه نخواهد بود.چگونه اين کار انجام مي شود ؟ اطلاعات ارائه شده توسط متاديتا ، اين امر را امکان پذير مي سازند . در اين رابطه هيچگونه IDL(Interface Definition Language در دات نت وجود نداشته و يک اينترفيس کلاس صرفنظر از زبان استفاده شده براي توليد آن ، همواره يکسان مشاهده خواهد شد. CLR از متايتا بمنظور مديريت تمامي اينترفيس ها و فراخواني بين زبان ها استفاده مي نمايد توارث بين زبانها ، زمينه تحقق يک معماري باز را فراهم خواهد کرد .
يکي از اجزاء مهم CLR که حضور و عملکرد آن تاثير مستقيمي بر حمايت از چندين زبان را بدنبال دارد ، CTS)Common Type System) است .در سيستم فوق ، تمامي نوع هاي داده (حتي نوع هائي نظير : Long و Boolean )، بعنوان شي پياده سازي شده اند . بدين ترتيب هماهنگي بين نوع ها در يک سطح پائين تر و بمنظور سازگاري بيشتر بين زبان ها ، صورت مي پذيرد. با توجه به اينکه تمامي زبانها از نوع هاي کتابخانه اي يکساني استفاده مي نمايند ، فراخواني يک زبان از زبان ديگر نيازمند تبديل نوع، نخواهد بود.يکي از مهمترين ويژگي هاي دات نت ، namespace است .namespace ، امکان سازماندهي کتابخانه هاي شي را بصورت سلسله مراتبي فراهم مي نمايد.بدين ترتيب امکان مراجعه به آنان بسادگي و به دور از هرگونه نا همخواني و يا تضادي ، محقق خواهد شد .بمنظور استفاده از امکانات موجود در کتابخانه هاي کلاس ، مي بايست در ابتدا براي آنان يک مرجع ايجاد نمود.مرجع فوق ،امکان استفاده از نوع ها را بصورت خلاصه در کد نوشته شده ،فراهم خواهد آورد. در ويژوال بيسيک با استفاده از يک عبارت Import ، اين امر محقق خواهد شد. يک ماژول فرم ويژوال بيسيک در دات نت مي تواند بصورت زير ، آغاز گردد:
Imports System.WinForms
Imports MyDebug = System.Diagnostics.Debug

در اولين خط ، امکان استفاده از تمامي خصلت ها و متدها ي استاندارد مرتبط با فرم ها ، براي کد موجود درماژول ، فراهم خواهد شد.دومين خط ، از يک نام مستعار استفاده مي نمايد. يک شاخه از ساختار سلسله مراتب شي ( يک مسير مشخص بر روي ساختار درختي ) ، مي تواند شناسه خاص خود را داشته باشد که صرفا" در ماژول مربوط معتبر خواهد بود. در ماژول مورد نظر مي توان بمنظور مراجعه به شي System.Diagnostics.Debug ، از MyDebug استفاده گردد.

بکارگيري و اجراء
واحد بکارگيري همانگونه که قبلا" اشاره گرديد ، يک اسمبلي است. اسمبلي، مي تواند شامل يک و يا چندين فايل بهمراه ويژگي خود تشريحي باشد . اسمبلي شامل يک "مانيفست" بوده که تمامي متاديتا صادر شده توسط اسمبلي و ساير اطلاعات لازم بمنظور بمنظور بکارگيري و اجراء را مشخص مي نمايد. يک اسمبلي داراي ورژن خاص خود است . اسمبلي ها با يکديگر ترکيب و برنامه ها را بوجود مي آورند . يک برنامه داراي يک و يا چندين اسمبلي بوده و ممکن است شامل فايل ها و داده هاي اختصاصي برنامه نيز باشد . کد مبداء ماژول ها ي يک اسمبلي به IL)Intermediate Language) ترجمه مي گردند . در ادامه و قبل از اجراء ، IL به کد مختص يک ماشين ترحمه خواهد شد. ترجمه با استفاده از روش هاي متفاوت و بدفعات ممکن است محقق گردد. معمولا" ترجمه به کد مختص يک ماشين ، صرفا" يک مرتبه انجام و نتيجه براي استفاده در موارد بعد و آتي Cache خواهد شد. CLR ، شامل مجموعه اي از کمپايلرهاي JIT)Just-In-Time) است که مسئوليت تبديل IL به کد مختص يک ماشين را برعهده دارند . بدين ترتيب ، مي توان برنامه ها ي نوشته شده در دات نت را بصورت کد IL ترجمه شده ، توزيع نمود. در ادامه با استفاده ازکمپايلرهاي دات نت بر روي يک ماشين خاص ، کدهاي بهينه و مختص آن ماشين توليد خواهد شد.در سناريوي فوق امکان استفاده از اسکريپت ها بهمراه ماژول نيز وجود دارد ، درچنين مواردي آنان قبل از استفاده ترجمه خواهند شد. در سيستم هاي موجود ، اسکريپت هاي تفسير شده ( در ASP و يا Windows Scriptiong Host ، )هرگز ترجمه نمي شوند. در دات نت ، اينچنين اسکريپت هائي در اولين مرتبه دستيابي به IL تبديل و در ادامه به کد مختص ماشين مربوطه تبديل و براي استفاده مجدد cache ، خواهند شد.
آنچه تاکنون گفته شده است معرفي فريمورک دانت و بررسي CLR بود.در اين قسمت بررسي کلاس هاي پايه فريمورک دات نت و اينترفيس هاي کاربر و برنامه خواهيم پرداخت .


در بخش دوم اين مقاله با اولين لايه فريمورک دات نت ( CLR ) آشنا شديم . در ادامه بر روي لايه بعد متمرکز و به بررسي امکانات ارائه شده خواهيم پرداخت . اين لايه ، کلاس هاي پايه فريمورک دات نت ناميده شده و مسئوليت ارائه سرويس ها و مدل هاي اشياء براي داده ، عمليات ورودي و خروجي ، امنيت و موارد ديگر را بر عهده دارد . نسل بعدي ADO که ADO.NET ناميده مي شود در اين لايه قرار دارد . در لايه فوق ، امکانات و پتانسيل هاي لازم بمنظور انجام عمليات مرتبط با XML نيز ارائه شده است . پارسر و تبديل کننده XSL ، نمونه هائي از پتانسيل هاي موجود در اين لايه بمنظور کار با اسناد XML مي باشند. اکثر امکانات و پتانسيل هاي مورد نيازي که ضرورت فراگيري آنان براي هر برنامه نويس در رابطه با يک زبان برنامه نويسي وجود دارد ، به کلاس هاي فريمورک منتقل شده است . مثلا" تابع Sqr که در ويژوال بيسيک از آن بمنظور محاسبه جذر يک عدد استفاده مي گردد در دات نت وجود نداشته و اين تابع با متد System.Math.Sqrt موجود در کلاس هاي فريمورک جايگزين شده است . تمامي زبانهاي سازگار با دات نت قادر به استفاده از کلاس هاي فريمورک مي باشند . بدين ترتيب در يک زبان برنامه نويسي نظير کوبال و يا ويژوال بيسيک دات نت ، براي محاسبه جذر يک عدد از تابع مشابهي استفاده خواهد شد .رويکرد فوق ، پيوستگي و ارتباط مناسب بين زبان هاي متفاوت برنامه نويسي را بدنبال خواهد داشت . تمامي زبان ها به روشي مشابه از متد System.Math.Sqrt استفاده و به کد يکساني دستيابي خواهند داشت ( اختلاف موجود صرفا" به گرامر استفاده از متد مورد نظر در زبان مربوطه ، برمي گردد) .
اکثر قابليت ها و پتانسيل موجود در کلاس هاي پايه فريمورک در يک namespace عظيم و با نام System ارائه شده است . namespace فوق ، شامل چندين namespace زيرمجموعه ديگر است . مثلا" Microsoft.VisualBasic شامل Runtime ويژوال بيسيک و کلاس ها ئي بمنظور ترجمه و توليد کد مورد نظر براي برنامه هاي نوشته شده به زبان ويژوال بيسيک دات نت است .

اينترفيس هاي کاربر و برنامه :
در بالاترين لايه ، دات نت روش هائي را بمنظور تفسير و مديريت رابط هاي کاربر ( فرم هاي ويندوز ، فرم هاي وب ، برنامه هاي کنسول ) و اينترفيس مورد نيازعناصر از راه دور ( سرويس هاي وب ) ، ارائه مي نمايد .

اينترفيس کاربر : فرم هاي ويندوز

فرم هاي ويندوز ( به آنان WinForms هم مي گويند ) روشي پيشرفته ويکپارچه بمنظور ايجاد برنامه هاي Desktop استناندارد سي و دو بيتي را ارائه مي نمايند. تمامي زبان ها ي سازگار با دات نت ، قادر به استفاده از پتانسيل فرم هاي ويندوز در مقابل روش هائي که در حال حاضر استفاده مي نمايند ، خواهند بود ( MFC و يا Win32API در ++C و يا موتور VB Forms در ويژوال بيسيک ) . فرم هاي ويندوز ، مجموعه اي قدرتمند و يکپارجه از کنترل ها و توابع عملياتي را براي تمامي زبانها ارائه و بعنوان بخشي از کلاس هاي فريمورک در namespace با نام System.WinForms ،ارائه شده است . بدين ترتيب امکان استفاده از فرم هاي ويندوز توسط تمامي زبان هاي مبتني بر دات نت وجود خواهد داشت . با استفاده از Drag & Drop Designer فرم هاي ويندوز ، مي توان اقدام به ايجاد ويژوال فرم هاي مورد نظر بمنظور استفاده در هر زبان برنامه نويسي نمود. در ويندوز DNA ، تعداد زيادي از برنامه هاي داخلي سازمان ها و موسسات مبتني بر مرورگر بودند ، چراکه هزينه نصب و نگهداري يک برنامه سرويس گيرنده بر روي صدها و يا هزاران ايستگاه بسيار قابل تامل بود . فرم هاي ويندوز و فريمورک دات نت داراي پتانسيل لازم بمنظور بهينه سازي اقتصادي ( مقرون بصرفه ) نصب و نگهداري يک برنامه سرويس گيرنده با توانائي اجراء بر روي هزاران ايستگاه مي باشند . يک برنامه مبتني بر فرم هاي ويندوز ،نسبت به برنامه سرويس گيرنده اي که با ويژوال بيسيک نوشته شده باشد ، بسادگي نصب و بهنگام خواهد شد . با استفاده از دستوري نظير : XCOPY ، امکان بکارگيري برنامه بسادگي و بسرعت فراهم و در اين رابطه نيازي به ريجستر نمودن عناصري وجود نخواهد داشت . نصب و بهنگام سازي اينچنين برنامه هائي بمراتب ساده تر از وضعيتي است که قبلا" شاهد آن بوده ايم.بدين ترتيب طراحي و پياده سازي برنامه هائي که نيازمند يک رابط کاربر قدرتمند براي تعداد زيادي از کاربران مي باشند ، با استفاده از دات نت بخوبي محقق و عملي خواهد شد ( نسبت به ويندوز DNA ) .

اينترفيس کاربر : فرم هاي وب
فرم هاي وب ،يکي از بخش هاي مهم ASP.NET محسوب و رابط کاربر مبتني بر يک مرورگر وب را ارائه مي نمايند. فرم هاي وب، نسل جديدي از پياده سازي اينترفيس هاي مبتني بر وب را ارائه مي نمايند ( جداسازي لي اوت از منطق). فرم هاي وب شامل دو بخش مجزاء مي باشند : يک تمپليت که شامل اطلاعات لي اوت مبتني بر HTML براي تمامي عناصر رابط کاربر و بخش دوم که شامل تمامي منطق لازم براي ارتباط با رابط کاربر است . بدين ترتيب ، اطلاعات مربوط به کنترل ها بهمراه خصايص و لي اوت مربوطه در يک بخش و کدهاي مربوطه در بخش ديگر مستقر خواهند شد. کدها ي نوشته شده رفتار کنترل ها را نظارت و در صورت بروز يک رويداد ، روتين هاي مربوطه فعال خواهند شد .
فرم هاي وب داراي امکانات متعددي مي باشند . کنترل هاي موجود بر روي فرم هاي وب بر روي سرويس دهنده اجراء ولي حضور آنان بمنزله سرويس گيرنده خواهد بود .بدين ترتيب امکانات و شرايط مطلوبي براي ايجاد اينترفيس هاي قدرتمند فراهم که شباهت زيادي به اينترفيس هاي Win32 استفاده شده در برنامه هاي Desktop خواهند داشت . اينترفيس هاي وب ، داراي هوشمندي لازم بمنظور ارتباط با مرورگرهاي متفاوت مي باشند ( بهينه سازي خروجي براي هر يک از مرورگرهاي خاص ) . امکان استفاده از فرم هاي وب ، براي تمامي زبان ها ي سازگار با دات نت وجود خواهد داشت . اين بدان معني است که مي توان کدهاي لازم ( منطق ) براي ارتباط با بخش ويژوال يک فرم را با استفاده از هر يک از زبان هاي حمايت شده نوشت . بدين ترتيب ، امکان طراحي و پياده سازي اينترفيس هاي وب انعطاف پذيري فراهم که مي توان از آنان در مجموعه گسترده اي از زبان ها ، استفاده بعمل آورد.


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-09-2017, 11:14 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 11-09-2017 11:18 PM، توسط ali.)
ارسال: #2
RE: نحوه طراحی وب سایت برای تجارت الکترونیکی و فروش اینترنتی
کنترل هاي سرويس دهنده
پياده کنندگان ويژوال بيسيک با ايده کنترل ها ، آشنائي لازم را دارند . کنترل ها ، عناصر رابط کاربر با قابليت استفاده مجددي مي باشند که بمنظور ايجاد يک فرم از آنان استفاده مي گردد . اين نوع کنترل ها در فرم هاي وب ، کنترل هاي سمت سرويس دهنده ، ناميده مي شود. کنترل هاي سمت سرويس دهنده، در حقيقت يک پروکسي را بر روي سرويس دهنده براي يک عنصر رابط کاربر که بر روي يک فرم وب و يا يک صفحه ASP است ، ايجاد مي نمايند. کنترل هاي سمت سرويس دهنده ، با منطق محلي در صورت ضرورت ارتباط و در ادامه هوشمندانه رابط کاربر خود را بعنوان HTML تفسير و در صورت ضرورت خروجي مورد نظر را براي هر صفحه حاوي کنترل هاي سمت سرويس دهنده ، ارسال مي نمايند . کنترل ها ي سمت سرويس دهنده ، بمنظور تفسير HTML براي طيف متنوعي از مرورگرها و هماهنگي با رويدادها ئي که بر روي صفحه درحال اجراء بر روي سرويس گيرنده محقق مي گردند ، مي بايست از هوشمندي مناسبي برخوردار باشد . با استفاده از مجموعه اي گسترده از کنترل هاي ارائه شده بهمراه ويژوال استوديو دات نت ، مي توان اينترفيس هاي مبتني بر وبي را ايجاد که شباهت بسيار زيادي به اينترفيس هاي Win32 خواهند داشت . يکي از مهمترين ويژگي هاي مهم و در عين حال جالب کنترل هاي سمت سرويس دهنده ، توانائي آنان در ارتباط با مديريت وضعيت خود است . بمنظور مديريت وضعيت يک صفحه ، ضرورتي به نوشتن کدهاي خاصي در ASP.NET وجود نخواهد داشت.

اينترفيس کاربر : برنامه هاي کنسول
با اينکه مايکروسافت بر نوشتن برنامه هاي مبتني بر کاراکتر ، تاکيد خاصي نمي نمايد ،ولي بهمراه فريمورک دات نت امکانات لازم بمنظور طراحي و پياده سازي اين نوع برنامه ها پيش بيني شده است (اينترفيس لازم) . همانند فرم هاي وب و ويندوز ، اينترفيس کنسول براي تمامي زبانهاي سازگار با دات نت در دسترس خواهد بود. نوشتن برنامه هاي مبتني بر کاراکتر در نسخه قبلي ويژوال بيسيک ، داراي چالش هاي خاص خود بود . با استفاده از پتانسيل هاي ارائه شده همراه دات نت مي توان برنامه هاي کنسول واقعي را پياده سازي نمود.

اينترفيس هاي برنامه : سرويس هاي وب
طراحي و پياده سازي برنامه هاي کامپيوتر، بسمت نسل جديدي از برنامه هاي غير متمرکز در حال تغيير و تحول است . در ساليان گذشته ، اغلب برنامه ها سرويس هاي اساسي و مورد نياز خود را از طريق سيستم عامل مربوطه ، دريافت مي کردند ( نظير سيستم فايل ) . در ادامه ، قابليت استفاده از توان و پتانسيل موجود در هر نرم افزار براي ساير نرم افزارها فراهم و بدين ترتيب امکان بهره گيري و ارتباط با عناصر نوشته شده فراهم گرديد . تمامي تلاش هاي انجام شده بر اين واقعيت استوار بود که با بکارگيري پتانسيل ها ي ارائه شده ، توان عملياتي يک نرم افزار افزايش يابد و کمتر به نياز فوق بصورت بنيادي و ريشه اي نگاه مي گرديد . در اين رابطه مي بايست فونداسيون لازم بمنظور ارتباط بين برنامه ها فراهم و تمامي برنامه ها با اتکاء به زيرساخت ايجاد شده از خدمات يکديگر در جهت ارائه بهينه خدمات خود استفاده نمايند. سرويس هاي وب ، رويکرد جديدي در اين زمينه مي باشند. در سرويس وب ، قابليت هاي نرم افزار بعنوان يک سرويس عرضه مي شود . با استفاده از سرويس هاي وب ، طراحان و پياده کنندگان مي توانند با ترکيب و بکارگيري منابع محلي و از راه دور ، يک سيستم توزيعي و پيوسته را ايجاد نمايند .
در دات نت ، سرويس هاي وب بعنوان بخشي از ASP.NET پياده سازي مي گردند( ASP.NET ، مسئول ارائه تمامي اينترفيس هاي وب است ) . بدين ترتيب امکان گفتگوي برنامه ها با يکديگر و از طريق وب فراهم مي گردد(استفاده از SOAP ) . پياده کنندگان در اين رابطه با انجام عملياتي مختصر ، قادر به استفاده از سرويس هاي وب خواهند بود.آنان مي بايست به عضوي از سرويس وب شده و فريمورک دات نت ساير مسائل موجود را دنبال و مديريت خواهد کرد . رويکرد فوق، تغيير معماري برنامه هاي وب را بدنبال داشته و امکان ارتباط سرويس هاي وب با يکديگر و بر روي بستر وب ، ميسر خواهد شد . سرويس هاي وب داراي نقش و جايگاهي بسيار مهم در توليد نسل جديدي از برنامه هاي مبتني بر وب مي باشند . سرويس هاي وب، گزينه اي مناسب براي جايگزين شدن با برخي از پکيج هاي نرم افزاري خواهند بود.

اهميت XML در دات نت :
اکثر پتانسيل هاي ارائه شده بمنظور ارتباط بين هر يک از اجزاء دات نت ، با استفاده از XML ميسر مي گردد . مثلا" سرويس هاي وب ، کاملا" وابسته به XML براي ارتباط با اشياء از راه دور مي باشند. ADO.NET ارتباط تنگاتنگي با XML براي ارائه راه دور داده دارد .زمانيکه ADO.NET يک Dataset را ايجاد مي نمايد ( يک ساختار بمراتب پيچيده تر نسبت به نسخه قبلي Recordset ) ، داده بمنظور پردازش آتي توسط ADO.NET به XML تبديل و پس از اعمال تغييرات بر روي XML ، مجددا" داده بمنظور ذخيره سازي براي مکان مورد نظر ارسال خواهد شد .با استفاده از XML در حوزه هاي متفاوتي از دات نت ، امکان ارتباط و يکپارچگي بين عناصر مورد نظر چندين برابر مي گردد. XML در دات نت داراي جايگاهي خاص و مهم بوده و مي توان آن را بمنزله پتانسيلي در نظر گرفت که تمامي عناصر مورد نظر را بيکديگر مرتبط مي نمايد
معرفي اوليه VB.NET

يک برنامه کامپيوتري ، از مجموعه اي دستورالعمل که نوع و نحوه انجام يک فعاليت را براي کامپيوتر مشخص مي نمايند ، تشکيل مي گردد. دستورالعمل هاي نوشته شده بعنوان نمونه ممکن است به کامپيوتر اعلام نمايند که تعدادي از اعداد را با يکديگر جمع و يا دو عدد را بايکديگر مقايسه و بر اساس نتيجه بدست آمده ، اتخاذ تصميم نمايد. دستورالعمل هاي نوشته شده ، صرفا" براي کامپيوتر قابل فهم و اجراء خواهند بود.کامپيوتر دستورالعمل هاي نوشته شده را اجراء و ماحصل آن رسيدن به اهدافي خواهد بود که بر اساس آن برنامه طراحي و پياده سازي شده است . دستورالعمل ها ، مي بايست با استفاده از يکي از زبانها ي برنامه نويسي نوشته شده ( کد ينگ ) و در ادامه در اختيار کامپيوتر قرار داده شوند. زبانهاي برنامه نويسي متعددي نظير : فرترن ، بيسيک ، کوبال ، پاسکال، ،C ، جاوا ، ويژوال بيسيک و ... وجود دارد.برنامه نويسي کامپيوتر ، مشابه آموزش گره زدن کفش به کودکان است . براي نيل به هدف فوق ، مي بايست تمامي مراحل لازم بصورت شفاف به کودکان آموزش داده شود . کودکان با دنبال نمودن دستورالعمل هاي ارائه شده ، قادر به گره زدن کفش خود خواهند بود ( روش انجام اين کار براي آنان مشخص شده و بر اساس آن ، امکان نيل به هدف مورد نظر توسط کودکان فراهم مي گردد ) . VB.NET ، زباني است که مي توا ن نحوه نيل به يک خواسته را بکمک آن بصورت شفاف ( نظير آموزش گره زدن کفش به کودکان ) مشخص و کامپيوتر با دنبال نمودن مراحل مشخص شده ، خواسته مورد نظر را محقق نمايد. با استفاده از VB.NET ، مي توان محصولاتي را ايجاد که زمينه استفاده از آنان در محيط ويندوز و اينترنت ، وجود خواهد داشت . فراموش نکنيم در زمان فراگيري يک تکنولوژي در ابتدا مي بايست شيوه راه رفتن را بياموزيم و در ادامه اقدام به دويدن نمود .VB.NETيکي از زبان هاي حمايت شده در دات نت مي باشد . با استفاده از زبان فوق علاوه بر اينکه مي توان برنامه هاي مبتني بر ويندوز را پياده سازي نمود ، امکان استفاده از آن بعنوان زبان مورد نظر در زمان ايجاد برنامه هاي مبتني بر وب که از تکنولوژي ASP.NET استفاده مي نمايند ، نيز وجود خواهد داشت . با توجه به اهميت و جايگاه خاص اين زبان در دات نت ، مجموعه مقالاتي در رابطه با آموزش اصولي اين زبان آماده شده که بتدريج بر روي سايت قرار خواهند گرفت . در اولين مقاله از اين مجموعه به معرفي اوليه VB.NET خواهيم پرداخت . در ابتدا لازم است با ويژگي هاي منحصر بفرد برنامه هاي مبتني بر ويندوز در قياس با برنامه هاي مبتني بر DOS ، آشنا شده و پس از مروري مختصر به روند شکل گيري نسخه هاي متعدد ويژوال بيسيک ، با نحوه نصب آن نيز آشنا شويم .

برنامه نويسي مبتني بر DOS در مقابل ويندوز
برنامه نويسي مبتني بر ويندوز داراي تفاوت هاي عمده اي نسبت به برنامه نويسي سنتي در محيط DOS است.برنامه هاي DOS ، مسيري دقيق و مشخص را ازابتدا تا پايان دنبال مي نمايند . رويکرد فوق ، باعث بروز محدوديت هائي در رابطه با عملکرد برنامه ها از يکطرف و تحميل محدوديت هائي به کاربران در طي نمودن مسير مشخص شده ، مي گردد. از زاويه اي خاص مي توان عملکرد يک برنامه مبتني بر DOS را مشابه قدم زدن در يک راهرو ( سالن )، در نظر گرفت . بمنظور رسيدن به نقطه انتهائي سالن ، مي بايست طول سالن طي تا به انتهاي آن رسيد . در اين راستا از موانع متعدد موجود در مسير ، مي بايست عبور تا سرانجام به مقصد مورد نظر رسيد . در زمان پيمودن مسير ، صرفا" امکان بازنمودن درب هاي خاصي ، وجود خواهد داشت . ويندوز ، دنياي جديدي از برنامه نويسي مبتني بر "رويداد" را ايجاد نموده است . کليک نمودن موس ، تغيير اندازه پنجره ، تغيير محتويات يک Textbox ، نمونه هائي از يک "رويداد" مي باشند. کدهاي نوشته شده ، نحوه برخورد با يک رويداد را مشخص مي نمايد. براي رسيدن به انتهاي يک سالن کافي است بر روي "انتهاي سالن " ، کليک نمود و ديگر ضرورتي به پيمودن تمامي مسير تا رسيدن به انتهاي سالن نخواهد بود . درصورتيکه به انتهاي سالن رسيده باشيم و متوجه گرديم که اين مکان ، محلي نيست که انتظار آن را داشته ايم ، بسادگي مي توان مقصد جديدي را براي خود انتخاب ، بدون اينکه ضرورتي به برگشت در نقطه آغازين مسير وجود داشته باشد. برنامه نوشته شده عکس العمل هاي لازم در ارتباط با حرکت شما را بهمراه عمليات مربوطه بمنظور تکميل فعاليت ها ي مورد نظر انجام خواهد داد . با استفاده از VB.NET ، مي توان کدهاي لازم بمنظور ارائه عکس العمل لازم در زمان تحقق يک رويداد را نوشت .در اين راستا ، برنامه نويسان مي توانند کدهاي لازم در رابطه با رويدادهائي که امکان تحقق آنها وجود دارد را نوشته تا در زمان بروز رويداد مورد نظر ، عکس العمل لازم از طرف برنامه صورت پذيرد.در اين زمينه مي توان از نوشتن کدهاي ديگر بمنظور برخورد با رويدادهاي غيرضروري ، صرفنظر کرد. مثلا" ويندوز قادر به تشخيص رويداد"کليک " از "کليک مضاعف " است . اين بدان معني است که اگر مي خواهيد برنامه مورد نظر شما ،عکس العمل لازم در ارتباط با رويداد "کليک" را داشته باشد ، مي بايست صرفا" کد مربوط به رويداد " کليک"، نوشته گردد و الزامي به نوشتن کدهاي لازم بمنظور برخورد با رويداد "کليک مضاعف" ، وجود نخواهد داشت . در دنياي برنامه نويسي DOS ، کاربر عکس العمل لازم را نسبت به برنامه انجام مي دهد در صورتيکه در ويندوز ، برنامه ها عکس العمل لازم را با توجه به رفتار کاربران ، انجام خواهند داد . يکي ديگر از مزاياي مهم برنامه هاي ويندوز ، عدم وابستگي برنامه ها به يک سخت افزار خاص است . ويندوز تمهيدات لازم در خصوص ارتباط با سخت افزار را پيش بيني و برنامه نويسان نياز به آگاهي از نحوه عملکرد يک دستگاه سخت افزاري خاص بمنظور استفاده از آن ، نخواهند داشت . مثلا" برنامه نويسان ضرورتي به آگاهي از نحوه عملکرد هر نوع چاپگر ليزري، بمنظور ايجاد خروجي مورد نظر خود در برنامه ها ، نخواهند داشت. ويندوز، امکانات لازم در اين خصوص را از طريق ارائه روتين هاي عمومي که با درايورهاي مورد نظر مرتبط مي گردند ، فراهم مي نمايد. شايد همين موضوع دليل موفقيت ويندوز باشد .روتين هاي عمومي اصطلاحا" Windows (API ) Application Programming Interface ناميده مي شوند .

تاريخچه ويژوال بيسيک
قبل از معرفي ويژوال بيسيک در سال 1991 ، پياده کنندگان نرم افزار مجبور به تسلط و مهارت در زمينه استفاده از ++C بهمراه موارد پيچيده اي در اين خصوص بودند . بدين ترتيب ، صرفا" افراد خاص آموزش ديده، قادر به خلق نرم افزارهاي قدرتمند بمنظور اجراء در محيط ويندوز بودند. ويژوال بيسيک ، محدوديت فوق را تغيير و مي توان اين ادعا را داشت که امروزه خطوط زيادي از برنامه هاي نوشته شده با استفاده از ويژوال بيسيک کد شده است . ويژوال بيسيک ، ظاهر برنامه نويسي تحت ويندوز را با حذف عمليات اضافي براي نوشتن کدهاي لازم جهت طراحي بخش رابط کاربر (UI) ، تغيير داده است . در اين راستا ، زمانيکه بخش رابط کاربر ، ترسيم مي گردد ، برنامه نويس مي تواند کدهاي لازم بمنظور انجام عکس العمل مناسب در رابطه با رويداد ها را به آن اضافه نمايد . زمانيکه ماکروسافت نسخه شماره سه ويژوال بيسيک را ارائه نمود ، مجددا" دنياي برنامه نويسي با تغيير مهمي مواجه گرديد. در اين راستا امکانات مناسبي براي نوشتن برنامه هاي مبتني بر بانک هاي اطلاعاتي ، در اختيار برنامه نويسان قرار گرفت. ماکروسافت بدين منظور محصول جديدي با نام DAO)Data Access Objects) را ارائه نمود . برنامه نويسان با استفاده از DAO ، امکان انجام عمليات متفاوت در رابطه با داده ها را ، بدست آوردند . نسخه هاي شماره چهار و پنج ، قابليت هاي نسخه سه را افزايش و اين امکان را براي پياده کنندگان نرم افزار فراهم نمود تا برنامه هاي خود را جهت اجراء در محيط ويندوز 95 ، طراحي و پياده سازي نمايند . در اين زمينه ، برنامه نويسان قادر به نوشتن کدهائي گرديدند که امکان استفاده از آنان توسط ساير پياده کنندگان نرم افزار که از زباني ديگر استفاده مي کردند، فراهم گرديد. نسخه شماره شش ويژوال بيسيک ، روش جديدي بمنظور دستيابي به بانک هاي اطلاعاتي را ارائه نمود: ADO)ActiveX Data Objects ) . يکي از اهداف اوليه طراحي ADO ، امکان دستيابي به بانک هاي اطلاعاتي براي پياده کنندگان برنامه هاي مبتني بر وب است که از تکنولوژي ASP ، استفاده مي نمايند.همزمان با ارائه جديدترين نسخه ويژوال بيسيک که VB.NET ناميده مي شود ، بسياري از محدوديت هاي مرتبط با ويژوال بيسيک برطرف گرديد . در گذشته ويژوال بيسيک با انتفادات فراوان مواجه ( عدم وجود امکانات مناسب در مقايسه با جاوا و يا ++C ) و بسياري آن را نظير يک اسباب بازي در دنياي وسيع زبان هاي برنامه نويسي مي پنداشتند. VB.NET با غلبه بر مشکلات نسخه هاي پيشين ، توانسته است در مدت زمان کوتاهي ، بعنوان يک ابزار پياده سازي بسيار قدرتمند مطرح و گزينه اي مناسب براي برنامه نويسان در تمامي سطوح باشد .
نصب VB.NET
براي نصب VB.NET ، از دو رويکرد متفاوت مي توان استفاده کرد :
-1نصب بهمراه ويژوال استوديو دات نت
-2نصب نسخه استاندارد
هر يک از گزينه هاي فوق ، امکان ايجاد برنامه هاي مبتني بر ويندوز را فراهم مي نمايند . مراحلي که در ادامه ذکر مي گردد ، نحوه نصب ويژوال استوديو را تشريح مي نمايد .
مرحله اول : برنامه Setup.exe را از روي CD مربوطه فعال نمائيد.

مرحله دوم : جعبه محاوره اي ، مراحل و اولويت هاي عمليات نصب را نشان خواهد داد. بمنظور صحت عملکرد VB.NET ، چندين Component نصب و يا بهنگام خواهند شد . اولين مرحله نصب، بهنگام سازي عناصر (Components) است . بر روي گزينه Windows Component Update ، کليک نمائيد.
مرحله سوم : برنامه نصب در ادامه سيستم را بررسي تا نوع عناصري را که مي بايست بهنگام گردند، مشخص گردد. دامنه فرآيند بهنگام سازي به وضعيت ماشيني که بر روي آن ويژوال استوديو دات نت نصب مي گردد، بستگي خواهد داشت .
مرحله چهارم : با توجه به اينکه ممکن است در زمان بهنگام سازي لازم باشد چندين مرتبه سيستم راه اندازي گردد ، از شما درخواست نام و رمز عبور شده تا ضرورتي به نشستن و نگاه کردن به کامپيوتر و واکنش لازم ( درج نام و رمز عبور به سيستم ) پس از هر مرتبه راه اندازي سيستم نباشد . بدين ترتيب در زمان راه انداري سيستم ، عمليات مربوطه بصورت اتوماتيک و بدون نياز به تايپ نام و رمز عبور ، انجام خواهد شد . عمليات فوق ، اختياري است و در صورتيکه گزينه فوق انتخاب نگردد ، با هر مرتبه راه اندازي سيستم، پيام مناسب ارائه و مي بايست واکنش لازم ( تايپ نام و رمز عبور) را انجام داد .
مرحله پنجم : در اين مرحله با فشردن دکمه ! Install Now ، بهنگام سازي عناصر (Components) آغاز مي گردد . با اتمام هر يک از آيتم ها يک Check mark بمنزله اتمام مرحله مربوطه نشان داده مي شود . در مقابل عنصر جاري براي بهنگام سازي نيز يک فلش قرمز رنگ نسان داده مي شود.
مرحله ششم : پس از بهنگام سازي عناصر ، مجددا" به صفحه اصلي Setup مراجعت و امکان نصب ويژوال استوديو دات نت فراهم مي گردد.( کليک نمودن برروي گزينه Visiual Studio.NET )
نکته : در صورتيکه قصد داريد که از طريق ماشين فوق ، يک برنامه تحت وب پياده سازي نمائيد ، لازم است IIS و FrontPage Extensions قبلا" نصب شده باشد( بصورت پيش فرض در زمان نصب ويندوز 2000 نصب خواهد شد ) در صورتيکه ويژوال استوديو دات نت ، بر روي کامپيوتري نصب مي گردد که داراي سيستم عامل ويندوز 2000 نسخه Professional است ، با يک پيام خطاء مواجه خواهيم شد( عدم وجود عناصر لازم ) با فشردن دکمه Install Component ، عمليات نصب IIS و Frontpage Extensions انجام خواهد شد . در صورتيکه دکمه Continue ، انتخاب گردد ، در آينده نمي توانيد برنامه هاي تحت وب را بصورت محلي بر روي کامپيوتر خود پياده سازي نمائيد .
مرحله هفتم : نظير اکثر برنامه هاي نصب ، ليستي از گزينه هاي موجود ( شامل عناصر ) براي نصب در اختيار شما قرار مي گيرد . شما مي توانيد ، صرفا" آنچيزي را که بدان نياز داريد ، نصب نمائيد . مثلا" در صورتيکه ظرفيت درايو شما پايين و يا ضرورتي به استفاده از ويژوال ++C دات نت را نداريد ، مي توان در اين مرحله از نصب آن صرفنظر کرد. هر گزينه اي که در اين مرحله انتخاب نمي گردد ، مي توان در صورت ضرورت آن را در آينده نصب کرد. براي هر يک از امکاناتي که قرار است نصب گردند ، سه بخش اطلاعاتي متفاوت نمايش داده مي شود :
بخش Feature Properties . فايل ها ي مورد نظر براي نصب و ميزان فضاي مورد نياز را نشان مي دهد .
بخش Feature description . هر Feature چيست و چه عملياتي را انجام مي دهد .
بخش Space Allocation ، وضعيت فضاي ذخيره سازي هارد را با توجه به گزينه هاي انتخاب شده ، نشان خواهد داد .
نکته : زمانيکه ويژوال استوديو دات نت ، اجراء مي گردد مجموعه اي از اطلاعات بين ديسک و حافظه مبادله مي گردد . بنابراين لازم است به ميزان کافي ظرفيت آزاد بر روي هارد ديسک وجود داشته باشد ، در اين راستا نمي توان دقيقا" مشخص نمود که به چه ميزان فضاي آزاد نياز خواهد بود ولي حداقل يکصد مگابايت توصيه مي گردد .
مرحله هشتم : ويژوال استوديو دات نت ، شامل مجموعه اي گسترده از فايل هاي مستندات ( راهنما ) است . در اين مرحله مي توان تنظيمات لازم در خصوص اجراي مستندات از طريق CD و يا دايرکتوري نصب شده بر روي هارد را انجام داد . در اين زمينه مي توان يک مسير بر روي هارد را مشخص تا مستندات نصب و يا گزينه Run From Source را انتخاب تا بر اساس آن مستندات همچنان بر روي CD باقي بمانند .
مرحله نهم : پس از انتخاب عناصر مورد نظر براي نصب ، با فشردن دکمه ! Install Now ، عمليات نصب آغاز مي گردد . مدت زمان نصب ، بستگي به موارد انتخابي و نوع سيستم دارد . مثلا" نصب تمام ويژوال استوديو دات نت بهمراه تمامي مستندات بر روي يک ماشين با دارا بودن 256 مگابايت حافظه اصلي، سرعت 650 مگاهرتز و دوازده گيگابايـت هارد ديسک ، حدود يک ساعت طول خواهد کشيد .

مرحله دهم : پس از اتمام مرحله قبل ، با انتخاب گزينه Service Release ، بررسي لازم در خصوص بهنگام سازي انجام مي گيرد . اين عمليات از طريق اينترنت انجام خواهد شد . در اين زمينه به يک خط پرسرعت و مطمئن نياز خواهد بود .
پس از انجام مراحل فوق ، ويزوال استوديو دات نت بر روي سيستم نصب و محيط لازم براي نوشتن برنامه هاي VB.NET فراهم شده است .
نحوه پردازش فايلها ASP.NET برروی سرويس دهنده:
امه هاي وب از معماري سرويس گيرنده - سرويس دهنده تبعيت نموده و بر روي سرويس دهنده وب مستقر و مسئوليت پاسخگوئي به درخواست هاي ارسالي توسط سرويس گيرندگان را برعهده خواهند داشت .در سمت سرويس گيرنده ، مرورگر و در سمت سرويس دهنده ، سرويس دهنده وب داراي جايگاهي خاص مي باشند . مرورگر ، ميزبان برنامه وب بوده و مهمترين وظيفه آن ارائه بخش رابط کاربر يک برنامه وب است . در اين راستا ، مرورگر داراي پتانسيل لازم به منظور تفسير و نمايش تگ هاي HTML مي باشد .در سمت سرويس دهنده ، برنامه هاي وب با نظارت و مديريت يک سرويس دهنده وب ( مثلا" IIS ) اجراء مي گردند . سرويس دهنده وب ، مسئوليت مديريت برنامه ، پردازش درخواست هاي ارسالي توسط سرويس گيرندگان و ارائه پاسخ لازم به سرويس گيرندگان را بر عهده دارد .به منظور قانونمند کردن ارسال درخواست سرويس گيرندگان و ارائه پاسخ سرويس دهنده ، مي بايست از يک پروتکل ارتباطي خاص استفاده گردد. پروتکل ، مجموعه اي از قوانين لازم بمنظور تشريح نحوه ارتباط دو و يا چندين آيتم از طريق يک محيط انتقال ( زير ساخت انتقال داده ) نظير اينترنت است . در برنامه هاي وب ( ارسال درخواست توسط سرويس گيرنده و پاسخ به درخواست توسط سرويس دهنده ) از پروتکل ارتباطي HTTP)Hypertext Transport Protocol) ، استفاده مي گردد.
ASP.NET پلات فرم مايکروسافت براي طراحي و پياده سازي برنامه هاي وب در دات نت مي باشد . پس از درخواست يک صفحه ASP.NET توسط مرورگر سرويس گيرنده ، پردازش هاي متعددي بر روي سرويس دهنده وب به منظور ارائه پاسخ لازم ، انجام خواهد شد.شايد تاکنون سوالات مختلفي در رابطه با نحوه پردازش صفحات ASP.NET بر روي سرويس دهنده ، براي شما مطرح شده باشد :
پس از درخواست يک صفحه ASP.NET ، بر روي سرويس دهنده وب چه اتفاقي مي افتد ؟
نحوه برخورد سرويس دهنده وب با درخواست ارسالي توسط سرويس گيرنده چگونه است ؟
تگ هاي HTML چگونه توليد و براي مرورگر ارسال مي گردد؟ و شايد سوالات ديگر! در اين مقاله قصد داريم با نحوه پردازش صفحات ASP.NET بر روي سرويس دهنده بيشتر آشنا شويم . بديهي است تشريح تمامي مراحل با ذکر جزئيات از حوصله يک مقاله خارج بوده و هدف آشنائي با کليات موضوع با يک روند مشخص و سيستماتيک است .

مرحله اول : ايجاد يک درخواست HTTP براي يک صفحه ASP.NET توسط مرورگر پردازش با درخواست يک صفحه ASP.NET که توسط مرورگر ايجاد مي شود ، آغاز مي گردد .مثلا" يک کاربر ممکن است در بخش آدرس مرورگر کامپيوتر خود آدرس http://www.srco ir//Articles/DocView.asp?ID=210 را به منظور دريافت اين مقاله وارد نمايد . مرورگر در ادامه يک درخواست HTTP را از سرويس دهنده وب محل استقرار سايت Srco.ir ايجاد و درخواست فايل حاوي مقاله را مي نمايد .
مرحله دوم : دريافت درخواست HTTP ، توسط سرويس دهنده وب
مهمترين وظيفه سرويس دهنده وب ، دريافت درخواست ارسالي HTTP و ارائه منبع درخواست شده درقالب يک پاسخ HTTP است . سرويس دهنده وب ( مثلا" IIS ) ، پس از دريافت درخواست ارسال شده توسط سرويس گيرنده ، تصميم لازم در رابطه با نحوه برخورد با آن را اتخاذ مي نمايد. محور تصميم گيري فوق بر پايه نوع انشعاب فايل درخواستي استوار مي باشد. مثلا" در صورتيکه فايل درخواستي داراي انشعاب asp. ، باشد ، IIS درخواست را به سمت asp.dll هدايت تا عمليات مرتبط با آن انجام شود . انشعابات فايل متعددي به موتور ASP.NET ، مپ مي گردند . برخي از آنان شامل موارد زير مي باشد :
انشعاب aspx . ، براي صفحات وب ASP.NET
انشعاب asmx . ، براي سرويس هاي وب ASP.NET
انشعاب config . ، براي فايل هاي پيکربندي ASP.NET
انشعاب ashx . ، براي هندلرهاي سفارشي ASP.NET HTTP
انشعاب rem . ، براي منابع راه دور
و ساير انشعابات ديگر


پس از دريافت درخواست ارسالي توسط سرويس گيرنده ، سرويس دهنده وب آن را در اختيار مسئول مربوطه قرار خواهد داد . مثلا" در صورتيکه درخواست دريافتي مربوط به يک صفحه ASP کلاسيک باشد ، درخواست در اخـتيار asp.dll گذاشته شده و يا در صورتيکه درخواست در ارتباط با يک صفحه ASP.NET باشد ، درخواست در اختيار موتور ASP.NET قرار داده مي شود . همانگونه که اشاره گرديد ، معيار اصلي در اين تصميم گيري ، نوع انشعاب فايل درخواست شده توسط سرويس گيرنده مي باشد . شکل زير مراحل اول و دوم اشاره شده را نشان مي دهد .
منبع : http://www.4guysfromrolla.com
مرحله سوم : عملکرد موتور ASP.NET
پس از درخواست يک صفحه ASP.NET توسط سرويس گيرنده و دريافت آن توسط سرويس دهنده وب ، درخواست دريافتي در اختيار موتور ASP.NET قرار داده مي شود . از موتور ASP.NET ، اغلب با نام ASP.NET HTTP pipeline ياد مي گردد. علت نامگذاري فوق ، بدين دليل است که درخواست دريافتي از بين تعداد متغيري از HTTP modules در بين مسير خود براي رسيدن به يک HTTP handler عبور مي نمايد . HTTP modules ، کلاس هائي مي باشند که امکان دستيابي به درخواست دريافتي را دارا مي باشند. اين ماژول ها قادر به بازبيني و بررسي درخواست دريافتي و اتخاد تصميماتي مي باشند که مستقيما" بر نحوه گردش داخلي ( روند برخورد با درخواست ) تاثير خواهد گذاشت . درخواست دريافتي پس از عبور از ماژول هاي مسخص شده HTTP ، به يک HTTP Handler خواهد رسيد . HTTP Handler مسئوليت ايجاد خروجي لازم به منظور ارسال براي مرورگر متقاصي ( ارسال کننده درخواست ) را برعهده دارد. شکل زير ، pipline يک درخواست ASP.NET را نشان مي دهد .


منبع : http://www.4guysfromrolla .com
تعداد زيادي از ماژول هاي HTTP از قبل ايجاد شده، بصورت پيش فرض در HTTP pipline وجود دارد:
OutputCache ، مسئوليت برگرداندن و Caching خروجي صفحات HTML در صورت نياز ، برعهده دارد .
Session ، ماژول فوق ، مسئوليت لود Session state را بر اساس درخواست دريافتي کاربر و روش Session که در فايل Web.config مشخص شده است ، برعهده دارد .

FormsAuthentication ، ماژول فوق ، مسئوليت تائيد کاربران بر اساس مدل تعريف شده Forms Authentication را در صورت ضرورت برعهده دارد .
و موارد ديگر
به منظورآشنائي با ماژول هاي پيش فرض، مي توان مقادير نسبت داده شده به عنصر <httpModules> در فايل machine.config را مشاهده نمود. جدول زير مقدار پيش فرض عنصر <httpModules> را نشان مي دهد .
machine.Config: httpModules Section
Path : $WINDOWS$\Microsoft.NET\Framework\$VERSION$\CONFIG

<httpModules>
<add name="OutputCache" type="System.Web.Caching.OutputCacheModule"/>
<add name="Session" type="System.Web.SessionState.SessionStateModule"/>
<add name="WindowsAuthentication" type="System.Web.Security.WindowsAuthenticationModule"/>
<add name="FormsAuthentication" type="System.Web.Security.FormsAuthenticationModule"/>
<add name="PassportAuthentication" type="System.Web.Security.PassportAuthenticationModule"/>
<add name="UrlAuthorization" type="System.Web.Security.UrlAuthorizationModule"/>
<add name="FileAuthorization" type="System.Web.Security.FileAuthorizationModule"/>
<add name="ErrorHandlerModule" type="System.Web.Mobile.ErrorHandlerModule, System.Web.Mobile,
Version=1.0.5000.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a"/>
</httpModules>

هندلرهاي HTTP ، نقطه پايان در ASP.NET HTTP pipeline مي باشند . مسئوليت HTTP handler ، توليد خروجي براي منبع درخواست شده است . براي صفحات ASP.NET ، اين به معني Rendering ، کنترل هاي وب به HTML و برگرداندن HTML مي باشد. براي يک سرويس وب ، مسئوليت فوق ، شامل اجراي متد مشخص شده و Wrapping مقاير برگردانده شده به يک پاسخ مناسب و با فرمت SOAP مي باشد . منابع متفاوت ASP.NET از هندلرهاي متفاوت HTTP استفاده مي نمايند.هندلرهاي پيش فرص استفاده شده ، توسط بخش <httpHandlers> فايل machine.config مشخص شده اند. بخش فوق، شامل کلاس هائي است که يا خود HTTP handler بوده و يا HTTP handler factories ، مي باشند. يک HTTP handler factory ، صرفا" يک نمونه از يک HTTP handler را پس از فراخواني ، برمي گرداند . جدول زير ، اطلاعات عنصر <httpHandlers> در فايل machine.config را نشان مي دهد .
machine.Config: httpHandlers Section
Path : $WINDOWS$\Microsoft.NET\Framework\$VERSION$\CONFIG

<httpHandlers>
<add verb="*" path="trace.axd" type="System.Web.Handlers.TraceHandler"/>
<add verb="*" path="*.aspx" type="System.Web.UI.PageHandlerFactory"/>
<add verb="*" path="*.ashx" type="System.Web.UI.SimpleHandlerFactory"/>
. ...
<add verb="*" path="*.resources" type="System.Web.HttpForbiddenHandler"/>
<add verb="GET,HEAD" path="*" type="System.Web.StaticFileHandler"/>
<add verb="*" path="*" type="System.Web.HttpMethodNotAllowedHandler"/>
</httpHandlers>

لازم است به اين نکته اشاره گردد که امکان ايجاد HTTP modules و HTTP handler اختصاصي ، توسط طراحان وپياده کنندگان برنامه هاي وب ASP.NET نيز وجود دارد . پس از ايجاد ماژول ها و هندلرهاي HTTP ، مي توان آنان را به pipeline ملحق تا براي تمامي سايت هاي وب موجود بر سرويس دهنده وب ، قابل استفاده گردند. بدين منظور، مي توان تغييرات لازم را در فايل machine.config اعمال تا زمينه استفاده از آنان توسط تمامي برنامه هاي وب فراهم گردد . در اين رابطه مي توان تغييرات را در فايل Web.config نيز اعمال نمود، در چنين مواردي امکان استفاده از ماژول ها و هندلرهاي HTTP ايجاد شده ، صرفا" براي يک برنامه وب وجود خواهد داشت .

مرحله چهارم : توليد خروجي
آخرين مرحله درارتباط با پردازش يک صفحه ASP.NET بر روي سرويس دهنده وب ، شامل ايجاد خروجي مناسب است . خروجي فوق ، در ادامه از طريق ماژول هاي HTTP عبور داده شده تا مجددا" به IIS برسد . در نهايت IIS ، خروجي توليد شده را براي سرويس گيرنده متقاصي ارسال مي نمايد .مراحل لازم به منظور توليد خروجي با توجه به HTTP handler متفاوت بوده و در ادامه صرفا" يک حالت خاص آن را بررسي مي نمائيم ( هندلر HTTP که از آن به منظور rendering صفحات ASP.NET استفاده مي گردد).سرويس دهنده وب (IIS) پس از دريافت درخواستي براي يک صفحه ASP.NET ( انشعاب فايل aspx.) ، آن را در اختيار موتور ASP.NET ، قرار خواهد داد. درخواست دريافتي در ادامه از بين ماژول ها عبور داده شده تا به PageHandlerFactory برسد ( در بخش <httpHandlers> فايل machin.config که قبلا" mapping آن انجام شده است ) .
machine.Config: httpHandlers Section :PageHandlerFactory
Path : $WINDOWS$\Microsoft.NET\Framework\$VERSION$\CONFIG

<httpHandlers>
...
<add verb="*" path="*.aspx" type="System.Web.UI.PageHandlerFactory"/>
. ...
</httpHandlers>

کلاس PageHandlerFactory ، يک HTTP handler factory است که وظيفه آن ارائه نمونه اي از يک HTTP handlerبوده که قادر به برخورد مناسب با درخواست ارسالي است.مهمترين رسالت PageHandlerFactory ، يافتن کلاس ترجمه شده اي است که نشاندهنده صفحه ASP.NET درخواستي مي باشد. در صورتيکه از ويژوال استوديو دات نت به منظور ايجاد صفحات ASP.NET استفاده مي گردد ، صفحات وب از دو فايل جداگانه ( يک فايل با انشعاب aspx . ، شامل صرفا" کنترل هاي وب و تگ هاي HTML و يک فايل aspx.vb و يا aspx.cs شامل کلاس code-behind ( کد سمت سرويس دهنده ) ) ، تشکيل مي گردند. در صورتيکه از ويژوال استوديو دات نت استفاده نمي گردد ، مي توان از يک بلاک سمت سرويس دهنده <Script> استفاده تا کد سمت سرويس دهنده را درخود نگهداري نمايد . صرفنظر از اينکه از کدام رويکرد استفاده مي گردد ، زمانيکه صفحه ASP.NET اولين مرتبه و پس از ايجاد تغيير در تگ هاي HTML و يا محتوي کنترل وب ، مشاهده مي گردد ، موتور ASP.NET يک کلاس که مشتق شده از کلاس System.Web.UI.Page مي باشد را ايجاد مي نمايد . کلاس فوق بصورت اتوماتيک ايجاد و کمپايل مي گردد .Page Class ، عمليات پياده سازي IhttpHandler را انجام خواهد داد. PageHandlerFactory ، در ادامه بررسي لازم در خصوص وجود يک نسخه کمپايل شده از صفحه ASP.NET درخواستي را انجام خواهد داد. در صورتيکه صفحه ترجمه شده وجود نداشته باشد ، PageHandlerFactory آن را بصورت پويا ايجاد و ترجمه خواهد کرد . کلاس فوق ، در ادامه متد خاصي را به منظور توليد HTML ، فرا مي خواند . اطلاعات توليد شده به فرمت HTML ، در نهايـت براي سرويس گيرنده ارسال مي گردد.وجود تاخير در مشاهده صفحات ASP.NET که بر روي آنان تغييراتي اعمال شده است ( HTML و يا محتوي کنترل وب) ، بدين دليل است که موتور ASP.NET نيازمند ايجاد و ترجمه مجدد کلاس مرتبط با صفحه ASP.NET مي باشد.

منبع : http://www.4guysfromrolla. com
پس از ايجاد و ترجمه کلاس توسط PageHandlerFactory ، امکان فراخواني کلاس ايجاد شده به منظور توليد HTML ، فراهم مي گردد . فرآيند Rendering که شامل بدست آوردن HTML لازم براي صفحه ASP.NET درخواست شده مي باشد از حوصله اين مقاله خارج بوده و مي توان در اين رابطه از مقاله The ASP.NET Page Object Model استفاده نمود .
منبع : http://www.4guysfromrolla .com
Cookieها:
مثالها
Cookie خوش‌آمدگويى
چگونه يك Cookie خوش‌آمدگويى درست كنيم.
-1يك Cookie چيست؟
يك Cookie اغلب براى شناسندن كاربر استفاده مى‌شود. يك Cookie يك فايل كوچك است كه سرور آن را در كامپيوتر كاربر جاسازى مى‌كند. هر بار كه همان كامپيوتر يك صفحه را درخواست مى‌كند، Cookie نيز فرستاده مى‌شود. با ASP شما مى‌توانيد هم مقادير Cookie را بسازيد و هم آنها را استخراج نماييد.
-2چگونه يك Cookie بسازيد؟
Response.Cookie براى ساختن Cookie استفاده مى‌شود.
توجه: Response.Cookie بايد قبل از تگ درج شود.در مثال زير، ما يك Cookie درست خواهيد كردم و اسم آن را "firstname" مى‌گذاريم و مقدار "Alex" را به آن مى‌دهيم:

همچنين امكان دارد كه خصوصياتى را مثل تاريخ انقضاى cookie را به آن بدهيد:
-3چگونه مقدار cookieها را استخراج كنيم
دستور "Request.Cookies" براى استخراج اطلاعات از cookieها استفاده مى‌شود.
در مثال زير، ما مقدار cookieى با نام "firstname" را استخراج كرده و در صفحه نشان داديم:
خروجى:
Firstname=Alex

-4يك Cookie با كليد
اگر يك cookie حاوى مجموعه‌اى از مقادير باشد، مى‌گوييم آن cookie دارى كليدهايى است.
در مثال زير، ما يك مجموعه cookie با نام "user" درست مى‌كنيم. cookie به نام "user" داراى كليدهايى است كه حاوى اطلاعاتى راجع به كاربر است.
<%
Response.Cookies("user")("firstname")="John"
Response.Cookies("user")("lastname")="Smith"
Response.Cookies("user")("country")="Norway"
Response.Cookies("user")("age")="25"
%>


-5خواندن همه Cookieها
به كد زير نگاه كنيد:
<%
Response.Cookies("firstname")="Alex"
Response.Cookies("user")("firstname")="John"
Response.Cookies("user")("lastname")="Smith"
Response.Cookies("user")("country")="Norway"
Response.Cookies("user")("age")="25"
%>

فرض كنيم كه سرور شما همه cookieهاى بالا را به كاربر فرستاده است.
حالا ما مى‌خواهيم تمام cookieها را كه به كاربر فرستاده شده است را بخوانيم. مثال زير نشان مى‌دهد كه چگونه اين كار را انجام دهيم (توجه داشته باشيد كه در مثال پايين با استفاده از HasKeys چك مى‌كند كه آيا cookie كليد دارد يا نه؟
<html>
<body>
<%
dim x,y
for each x in Request.Cookies
response.write("<p>")
if Request.Cookies(x).HasKeys then
for each y in Request.Cookies(x)
response.write(x & ":" & y & "=" & Request.Cookies(x)(y))
response.write("<br />")
next
else
Response.Write(x & "=" & Request.Cookies(x) & "<br />")
end if
response.write "</p>"
next
%>
</body>
</html>

خروجى:
firstname=Alex user:firstname=John user:lastname=Smith user: country=Norway user: age=25

-6اگر Browser داراى پشتيبانى Cookie نباشد چه اتفاقي مى‌افتد؟
اگر برنامه شما با Browserى سر و كار داشته باشد كه cookie را پشتيبانى نمى‌كند، بايد از روش‌هاى ديگرى براى انتقال اطلاعات از يك صفحه به صفحات ديگر در برنامه خود استفاده كنيد. دو راه براى انجام اين كار هست:
1. اضافه كردن پارامترها به URLشما مى‌توانيد پارامترها را به URL اضافه كنيد:
<a href="welcome.asp?fname=John&lname=Smith">
Go to Welcome Page</a>


و مقادير موجود در "welcome.asp" را همچون مثال زير استخراج كنيد:
2. استفاده از form
شما مى‌توانيد از فرم‌ها استفاده كنيد. وقتى كه كاربر روى دكمه Submit كليك كند فرم ورودى‌هاى كاربر را به "welcome.asp" رد مى‌كند:
<form method="post" action="welcome.asp">
First Name: <input type="text" name="fname" value="">
Last Name: <input type="text" name="lname" value="">
<input type="submit" value="Submit">
</form>


مقادير موجود در "welcome.asp" را همچون اين مثال استخراج كنيد:
<%
fname=Request.form("fname")
lname=Request.form("lname")
response.write("<p>Hello " & fname & " " & lname & "!</p>")
response.write("<p>Welcome to my Web site!</p>")
%>


ارسال ايميل در ASP با استفاده از آبجکت CDONTS

با استفاده از آبجکت CDONTS که يکي از کامپوننتهاي ويندوز سرور 2000 و ان تي مي باشد به راحتي مي توان در اسکريپتهاي سمت سرور
ايميل ارسال کرد.
طريقه استفاده به شکل زير مي باشد
<%
Dim objNewMail
Set objNewMail = Server.CreateObject("CDONTS.NewMail")
%>
مقادير قابل تنظيم براي اين آبجکت به شرح جدول زير مي باشد.
From يک مقدار رشته اي که آدرس پست الکترونيکي فرستنده را مشخص مي کند
(به طور مثال Me@somewhere.com)
To يک مقدار رشته اي که آدرس پست الکترونيکي گيرنده را مشخص مي کند.
(به طور مثال, someone@somewhere .com)
آدرس گيرنده هاي مختلف با استفاده از علامت روبرو امکان پذير ميباشد ";"
Subject عنوان پيام
Body متن پيام
Cc آدرس پست الکترونيکي شخصي که قرار است يک کپي از نامه را دريافت کند
Bcc آدرس الکترونيکي شخصي که قرار است يک کپي از نامه را دريافت کند ( بدون اطلاع دريافت کننده نامه)
Importance يک مقدار عددي که نشان دهنده در جه اهميت نامه مي باشد
(براي مثال خيلي مهم , مهم , عادي )
BodyFormat يک مقدار عددي که نشان دهنده فرمت اطلاعات متن نامه مي باشد
ObjMail.BodyFormat = 0 (HTML format)
ObjMail.BodyFormat = 1 (متن عادي)
MailFormat يک مقدار عددي که نشان دهنده فرمت اطلاعات نامه مي باشد
ObjMail.MailFormat = 0 (Mime format)
ObjMail.MailFormat = 1 (متن عادي)متودهاي اين آبجکت
AttachFile اين متود يک فايل را به نامه پيوست مي کند
AttachURL اين متود آدرس فايل پيوست شده را تخصيص مي دهد
Send اين متود نامه را ارسال مي کند
بعد از ارسال ايميل مقادير در حافظه باقي مي ماند و شما بايد حافظه را خالي کنيد. همچنين براي ارسال يک ايميل جديد بايد يک آبجکت جديد
ايجاد کرده و از آن استفاده کنيد. کد زير نحوه استفاده از اين آبجکت را در asp نشان مي دهد.
<%
Option Explicit

Dim objNewMail

' ابتدا يک آبجکت از نوع cdonts ايجاد مي کنيمSet objNewMail = Server.CreateObject("CDONTS.NewMail")

' بعد از ايجاد آبجکت ما بايد مقادير مربوط به آن را تنظيم کنيم
objNewMail.From = "webmaster @iran. com"
objNewMail.To = "test@yahoo .com"

objNewMail.Subject = "اين يک ايميل تستي است"objNewMail.Body = "اين متن نامه است"
objNewMail.Send

' بعد از ارسال ايميل با استفاده از کد زير فضاي حافظه را خالي مي کنيم


Set objNewMail = Nothing


Response.Write "ايميل ارسال شد"


%>

رويه(procedure) هاى ASP
در ASP شما مى‌توانيد يك تابع JavaScript را از يك VBScript و برعكس صدا كنيد (اجرا كنيد)
مثالها
-1اجرا كردن يك رويه با استفاده از VBScript
چگونه يك رويه VBScript را از ASP صدا كنيم.
-2اجرا كردن يك رويه با استفاده از JavaScript
چگونه يك رويه JavaScript را ASP صدا كنيم.
-3اجرا كردن رويه‌ها با استفاده از VBScript
چگونه هر دوى رويه‌هاى JavaScript و VBScript را از داخل ASP اجرا كنيم.
رويه‌ها:
سورس يك ASP مي تواند حاوي رويه‌ها و توابع باشد.
<html>
<head>
<%
sub vbproc(num1,num2)
response.write(num1*num2)
end sub
%>
</head>
<body>
<p>Result: <%call vbproc(3,4)%></p>
</body>
</html>


خط را بالاى خط قرار دهيد تا رويه‌ها و توابع را با استفاده از يك زبان ديگر scriptنويسى بنويسيد:
<%@ language="javascript" %>
<html>
<head>
<%
function jsproc(num1,num2)
{
Response.Write(num1*num2)
}
%>
</head>
<body>
<p>Result: <%jsproc(3,4)%></p>
</body>
</html>


تفاوت‌هاى بين VBScript و J
وقتى كه قصد داريد يك رويه نوشته شده در VBScript يا JavaScript را در يك فايل ASP كه با استفاده از VBScript نوشته شده، اجرا كنيد مى‌توانيد از كلمه كليدى "call" كه بعد از آن اسم رويه آماده است استفاده كنيد. اگر يك رويه احتياج به پارامترهايى داشته باشد ليست پارامترهاى بايد در بين دو پرانتز قرار بگيرد. اگر "call" را حذف كنيد، ليست پارامترها نبايد در بين دو پرانتز قرار بگيرد. اگر رويه هيچ پارامترى ندارد، استفاده از پرانتز به شما بستگى دارد و انتخابى است.

اگر قصد داريد يك رويه JavaScript يا VBScript را از يك فايل ASP كه با استفاده از JavaScript نوشته شده اجرا كنيد، هميشه بايد پس از نام رويه از پرانتز استفاده كنيد.

نكاتي در مورد برنامه هاي كاربردي تحت وب :
يك برنامه كاربردي تحت وب بايك وب سايت تفاوت دارد . يك وب سايت شامل اطلاعات ثابتي است كه از پيش آماده شده و به صورت فايل هاي HTML ذخيره شده اند .در اين حالت جهت حركت اطلاعات از سرويس دهنده به سرويس گيرنده مي باشد . در واقع وب سايت اطلاعات را به كاربر ارائه مي دهد .
بين درخواست ها ، سرويس دهنده از عملكرد سرويس گيرنده اطلاعي ندارد . سرويس گيرنده مي تواند از يك محل به محل ديگر بپرد و اين كار روي وب سايت اوليه هيچ تاثيري ندارد ، چون هر يك از صفحات به صورت يك واحد كاملا جدا مي باشند . در واقع وب سايت شامل گروهي از فايل هاي HTML از هم جدا مي باشد . در مقابل ، يك برنامه كاربردي تحت وب ، اطلاعات را براي يك كاربر يا گروهي از كاربران به شكلي خاص فرمت كرده و ارائه مي دهد . در اين حالت ، جهت حركت اطلاعات دو طرفه مي باشد ؛ محتوياتي كه توسط مرور گر نمايش داده مي شوند ، بر حسب اطلاعات ورودي كاربر يا هويت وي تعيين مي گردند . بنابر اين يك برناها كاربردي تحت وب ، اطلاعات را به صورت ديناميكي ارائه مي دهد نه به صورت فايل هاي HTML ثابت . در واقع وظيفه برنامه ، فراهم كردن اطلاعات بر حسب شرايط است كه اين اطلاعات معمولا از پايگاه داده ( Database ) بدست مي آيد . برنامه كاربردي نه تنها اطلاعات مي دهد ، بلكه مي تواند از كاربر اطلاعات بگيرد و بكارهاي مختلف پاسخ مناسب دهد . به عبارت ديگر ، يك برنامه كاربردي ، عملكرد كاربر را از يك در خواست به درخواست ديگر رديابي مي كند . بنابراين كاربر مي تواند آن گونه كه در يك وب سايت به جستجو و گردش مي پردازد ، به شكل دلخواه تمام صفحات يك برنامه كاربردي را برسي و مشاهده كند . بلكه اين برنامه كاربردي است كه صفحات مناسب را در شرايط مقتضي به طور ديناميكي توليد كرده و به كاربر ارائه مي دهد .براي نوشتن برنامه هاي كاربردي تحت وب از زبان هاي مختلفي مي توان استفاده كرد ، مثل : Perl , Python , Java , C , C ++ , Visual Basic حتي Quick Basic يا Script هاي Unix . در هر صورت مواردي كه در زير به آنها اشاره مي شود جزء ضروريات يك برنامه كاربردي هستند :
- ارتباط با يك پايگاه داده
- سرعت
- كار با رشته ها
- امنيت ( Security )
- تراكنش ها ( Tranaactions ) :
تراكنش چيست ؟
يك برنامه كاربردي تحت وب اغلب بايد كارهاي مختلفي انجام دهد كه هر يك از آنها براي تداوم اعتبار اطلاعات بايد به طور كامل انجام شوند . هنگام كار با يك پايگاه داده ، معمولا اين كار ها را بصورت يك تراكنش در نظر مي گيريم . يك تراكنش قرار دادي است كه موفقيت يا عدم موفقيت مجموعه اي از عمليات را تضمين مي كند كه در صورت عدم موفقيت ، اطلاعات بايد دست نخورده باقي بمانند . به عنوان يك نمونه كلاسيك ، مي توانيم يك حساب چك ( Checking Account ) را در نظر بگيريم . هنگامي كه يك چك را به حساب خود مي گذاريد ، بانك مبلغ مشخص شده را از حساب مربوطه برداشته و به حساب شما واريز مي كند . كل اين عمليات در صورتي موفقيت آميز خواهد بود كه برداشت و واريز پول به طور كامل انجام شود . در اين حالت عمل دو گانه برداشت از يك حساب و واريز به يك حساب ديگر را يك تراكنش مي گوييم .

تفاوت ميان برنامه هاي IIS و DHTML :
برنامه هاي IIS ، برنامه هايي هستند كه برروي سرويس دهنده و تحت Microsoft Internet Information Server اجرا مي شوند . در مقابل ، برنامه هاي DHTML برنامه Microsoft Internet Explorer استفاده مي كنند و به اين ترتيب به ورودي هاي كاربر پاسخ سريع مي دهند . اين برنامه ها براي نوشتن بازي ها و شبيه سازي محيط و گرفتن اطلاعات از كاربر مناسب هستند . متاسفانه اين نوع برنامه ها به نسخه چهارم IE يا نسخه هاي بالاتر آن نياز دارند . با توجه به اين كه در اين كتاب به تفصيل در مورد ASP و مسائل حاشيه اي آن بحث خواهيم كرد ، بد نيست كمي بيشتر در مورد برنامه هاي IIS توضيح دهيم . چون هدف از يادگيري ASP ، نوشتن برنامه هاي IIS مي باشد كه بر روي سرويس دهنده اجرا مي شوند .
برنامه هاي IIS با چندين مرورگر مختلف و نسخه هاي متفاوت آنها سازگاري دارند . همچنين در محيط هاي مختلف Mak يا Unix نيز اجراء مي شوند . بنابر اين اين نوع برنامه ها براي نوشتن برنامه هاي تجاري كه مخاطبين زيادي دارند مناسب هستند ؛ چون دليلي ندارد همه كاربران از ويندوز استفاده كرده و يا نسخه IE را در اختيار داشته باشند. با توجه به اين كه برنامه هاي IIS برروي سرويس دهنده اجرا مي شوند ، براي به روز در آوردن آنها تنها كافي است كد موجود برروي سرويس دهنده را تغيير داد. اين نوع برنامه ها از هر محلي قابل دسترسي مي باشند . هنگامي كه يك برنامه IIS برروي سرويس دهنده نصب شده و به اجرا در آمد ، هر كامپيوتري كه بتواند به آن سرويس دهنده متصل شود مي تواند از آن برنامه استفاده كند . شما مي توانيد براي شناسايي كاربران ، به آنها نام و كلمه عبور اختصاص دهيد و هنگام برقراري ارتباط با برنامه كاربردي ، نام و كلمه عبور را در خواست كنيد . با توجه به اين كه تمام اطلاعات بر روي يك كامپيوتر ذخيره مي شوند ، هنگامي كه كاربر برنامه كاربردي را ترك كند ، هيچ نوع اطلاعاتي را از دست نمي دهد . در قسمت بعد ، در مورد چگونگي كاركرد برنامه هاي IIS بحث خواهيم كرد .

چگونگي در خواست فايل ها توسط مرورگر :
هنگامي كه شما يك آدرس URL در فيلد آدرس مرورگر خود تايپ مي كنيد ، چند چيز اتفاق مي افتد . مرورگر ، آدرس وارد شده را تحليل كرده و پيغامي به سرويس دهنده نام ( Name Server ) مي فرستد تا نام مشخص شده (به عنوان مثال ، Microsoft . com ) را به يك آدرس IP ( Internet Protocol ) – (به عنوان مثال ، 207.84.25.32 ) ترجمه كند . سپس مرورگر با استفاده از آن آدرس IP به سرويس دهنده مربوطه متصل شده و فايل را درخواست مي كند . سرويس دهنده فايل را مي خواند و محتويات آن را به مرورگر بر مي گرداند . در اين مرحله مرورگر ، دستورات HTML آن فايل را تحليل و فرمت فايل راتعيين مي كند .
دانلود فایل کامل در آدرس:
http://forum.a00b.com/upload/Uploads/636...igning.doc


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان