ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش گیری از پایگاه داده با زبان برنامه نویسی
11-05-2017, 09:07 AM
ارسال: #1
گزارش گیری از پایگاه داده با زبان برنامه نویسی
گزارش گیری از پایگاه داده در ویژوال بیسیک
گزارشگیری می تواند یکی از ویژگیهایی باشد که یک برنامه پایگاه داده را کاملتر و قابل استفاده تر می کند و کاربران به استفاده از این نوع برنامه ها رغبت بیشتری دارند . یعنی به طور کلی امکان گزارشگیری در یک برنامه از مهمترین ویژگیهای آن است . از گزارشگیری بیشتر در چاپ استفاده می شود و کاربر می تواند قبل از چاپ اطلاعاتی را مشاهده و ارزیابی کند . در این درس من روش ساخت گزارش معمولی با استفاده از امکانات آماده خود ویژوال بیسیک را توضیح خواهم داد ، ولی اکتیوایکس های پیشرفته تری مانند کریستال ریپورت (Crystal Report) که توانایی ساخت گزارشهای جالبتر و بهتری را دارند نیز وجود دارند که خود شما باید پیگیر آنها باشید .

قبل از شروع ساخت گزارش شما باید چند نکته در این مورد یاد بگیرید . در ایجاد یک گزارش معمولی ویژوال بیسیک از از رابط OLE DB برای برقراری ارتباط با پایگاه داده مورد نظر استفاده می کند . برای شروع شما VB خود را باز کرده و یک پروژه استاندارد ایجاد کنید . سپس برای ایجاد رابط از منوی Project گزینه Add Data Environment را انتخاب کنید . با زدن این گزینه فرمی به صورت زیر ایجاد می شود :

مانطور که در تصویر می بینید این فرم از یک لیست درختی تشکیل شده که سر شاخه آن همان نام رابط است . شاخه Connections لیست ارتباطها با پایگاه داده ها را مشخص می کند . مثال Connection1 با یک پایگاه داده مرتبط است و حال این که Connection بعدی که ایجاد میکنید می تواند با یک پایگاه داده دیگر ارتباط برقرار کند . شاخه Commands هم جدول یا جدول های انتخابی از هر پایگاه داده را مشخص میکند که بیشترین کاربرد را دارد . حال به توضیح هر یک از این دو شاخه می پردازیم :
دانلود فایل اصلی در قالب فایل WORD در لینک زیر:
http://forum.a00b.com/upload/Uploads/636...ng_SQL.doc


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-05-2017, 09:10 AM
ارسال: #2
RE: گزارش گیری از پایگاه داده با زبان برنامه نویسی
تاريخچه ويژوال بيسيك :
حدود 35 سال قبل و در كالج دارتموث زباني پا به عرصه وجود گذاشت كه برنامه نويسي را از تسلط حرفه ايها خارج كرد وبه مبتديها نيز امكان داد تا وارد دنياي برنامه نويسي شوند اين زبان بيسيك نام گرفت زبان بيسيك از ساير زبانهاي آن زمان مانند نورتون ، كوبول و اسمبلي سادتر بود و به همين دليل به عنوان مبناي كار شركت ميكروسافت براي توسعه اولين زبان برنامه نويسي نيمه حرفه اي در محيط ويندوز انتخاب شد .
ويژوال بيسيك و فرآيند برنامه نويسي :
برنامه نويسي يك كارحرفه اي است كه قواعد خاص خود را دارد البته كار براي كامپيوتر كمتر دچار مشكل برنامه نويسي مي شوند ولي اگر قضاي روزگار شما را وارد اين وادي كرده است سعي كنيد اصول كلي ذيل را همواره مدنظر داشته باشيد .
1- در باره برنامه تصميم بگيريد و يك طرح كلي بريزيد .
2- قسمت هاي ظاهري برنامه ( پنجره ها ،‌منوها ، وهرآنچه را كه كاربر مي بيند ) را بوجود آوريد .
3- با نوشتن كد عناصر برنامه را به هم مرتبط كنيد .
4- برنامه را تست كرده واشكالات آن را كه در قاموس برنامه نويسي به آنها باگ گفته مي شود ) را ياد گرفته و بر طرف كنيد .
5- برنامه تست شده را كامپايل كنيد .
خصليت بصيري Visual Basic مراحل طراحي برنامه را بسيار ساده و شيرين كرده است چون به جاي قلم وكاغذ مراحل اول ودوم را مي توانيد روي صفحه كامپيوتر انجام دهيد اگر با ساير برنامه هاي ويندوز كار كرده باشيد احتمالاً با جادوگر ( Wizard ) ها آشنائيد . جادوگر برنامه اي است كه قدم به قدم شما را در فرآيند طراحي همراهي كرده و در پايان شايسته از آنچه در ذهن داريد برايتان خواهد ساخت Visual Basic هم براي ايجاد برنامه ها داراي جادوگر برنامه ( Opplica tion Wizard ) است جادوگر برنامه در پايان اسكلت يك برنامه كامل وعملياتي را برايتان مي سازد اما اكثر برنامه نويسان ترجيح مي دهند خودشان برنامه را صفر شروع كنند .
آشنايي با محيط ويژوال بيسيك :
1- پنجره پروژه جديد : هر گاه Visual Basic شروع مي شود پنجره اي بنام New Project باز مي شود و به شما امكان مي دهد تا نوع برنامه خود را انتخاب كنيد كه اغلب برنامه هايي كه نوشته مي شود با نوع Standard . EXE خواهند بود .
2- ميله ابزار : ميله ابزار Visual Basic درست زير منوي آن قرار دارد و خود چهار ميله ابزار كوچكتر تشكيل شده است .
ديباگ : اين ميله ابزار هنگام ديباگ گردن برنامه ها فعال مي شود .
اديت : از اين ميله ابزار براي اديت كردن كدهاي Visual Basic استفاده خواهيد كرد.
اديتورمزم :با اين ميله ابزاري مي توانيد اشياء روي فرم را كنترل كنيد .
استاندارد : ميله ابزار پيش فرض Visual Basic است كه برخي خواص روي آن قرار دارند .
3- جعبه ابزار : پنجره جعبه ابزار ( Tool bax ) با ميله ابزار تفارت دارد اين پنجره به آن مختصراً جعبه ابزار گفته مي شود انباره كنترلهاي Visual Basic است .
4- پنجره فرم : جائيست كه كنترلهاي برنامه روي آن قرار مي گيرند البته يك برنامه مي تواند چندين فرم داشته باشد ( MDI ) كه انها را در محيط برنامه نويسي Visual Basic همزمان مشاهده كرد .
5- پنجره خواص : يك فرم مي تواند داراي تعداد زيادي كنترل باشد وقتي روي يك فرم كنترلي را انتخاب مي كنيد پنجره خواص تمام خواص آنرا نشان مي دهد خواص هر كنترل هنگاميكه روي فرم قرار مي گيرد داراي مقادير پيش فرض است اما مي توان آنها را به مقادير دلخواه ست كرد .
ساختن فرم : براي ساختن يك برنامه بايد از فرم استفاده كرد كه طرز ساختن فرم بصورت زير است .
1- آيتم File / New poroject را كليك كنيد تا پنجره آن باز شود .
2- آيتم Standard را انتخاب كنيد . يك فرم بنام Form1 در ناحيه كاري ظاهر خواهد شد .
3- با كليك دكمه Maximize ناحيه كاري Visual Basic فضاي كاري را به حداكثر برسانند .
4- روي آيكون برچسب ( Lable ) دو كليك كنيد Visual Basic يك كنترل برچسب روي فرم قرار دهد .
5- براي گذاشتن دگمه هاي كنترل روي Command Button كليك كنيد .
6- براي گذاشتن محل براي نوشتن داده ها روي Text كليك كنيد .
7- براي كد نويسي برنامه يا هر يك كنترلها روي آن دو بار كليك كنيد ( درروي صفحه فرم ) تا كادر مربوط كد نويسي ظاهر شود .
كنترلهاي Activex :
با استفاده از اين كنترلها بر قدرت برنامه نويسي افزوده شده و ميزان برنامه نويسي كاهش مي يابد و نيز برنامه هاي نوشته شد . در اين محيط مي توانند به ساير برنامه هاي كاربردي ديگر منتقل شده و در آنجا مورد استفاده قرار مي گيرند .
پايگاه داده در ويژوال بيسيك :
Visual Basic به شما امكان مي دهد تا با مجموعه بزرگي از منابع داده ارتباط برقرار كرده و از آنها استفاده كنيد Visual Basic اكثر فرمتهاي رايج پايگاه را پشتيباني مي كند .
براي ايجاد يك پايگاه داده با استفاده از Visual Data Manager مراحل زير را دنبال كنيد .
1- با استفاده از آيتم Add – I us/ Visual / Data Manager File / New را انتخاب در يك نوع پايگاه داده يك فايل جديد بسازيد .
2- با راست كليك كردن در پنجره پايگاه داده و انتخاب آيتم New Table از منوي ظاهر شده يك جدول بسازيد و نام جدول و نوع فيلدهاي آن را مشخص كنيد .
3- بعد از طراحي جدول روي دكمه Build The Table كليك كنيد t جدول شاخته شود .
4- اگر در ميله ابزار Visual Data Manager ابزاري بنام كنترل داده براي وارد كردن داده ها در اختيارتان قرار خواهد داد .
5- درروي پايگاه داده روي نام جدول دو كليك كرده و با استفاده از آن ركوردها را وارد كنيد .
6- با انتخاب آيتم File / Close پايگاه داده جديد را بسته و آنرا دخيره كنيد .
در اين پروژه :
بعد از طراحي پايگاه داده و ذخيره كردن آن به محيط برنامه نويسي Visual Basic بر مي گرديم و از منوي File/new گزينه Active X را انتخاب مي كنيم تا فرم مزبور باز شود سپس از ميله ابزار به تعداد لازم ( به تعداد ركوردها ) كنترل Lable اضافه مي كنيم وبراي نوشتن و گرفتن اطلاعات ركوردها از كنترل Text استفاده مي نماييم براي پاك كردن Lable ها ونوشتن نام ركوردها از خاصيت Caption در جعبه خواص استفاده مي كنند وبراي پاك كردن Text ها از خاصيت Text استفاده مي كنيم .
حال با استفاده از كنترلهاي Command Button از ميله ابزار براي دگمه هاي Save و Canel و add new ، تعداد 3 دگمه كنترل به فرم اضافه مي كنيم و با استفاده از خاصيت Caption نامهاي آنهارا تعيين مي كنيم .
بعد از آن يك خاصيت عنصر Data براي كار با پايگاه داده جهت كنترل تك تك ركوردها به فرم اضافه مي كنيم كه داراي 3 خاصيت است بايد آنها را تنظيم كرد كه ابتدا نام DB است كه در همان مسيري كه پايگاه داده ساخته شده Save كرده ايم مشخص مي كنيم .
بعد از خاصيت نام بايد خاصيت Record sorse را مشخص كرده براي اينكه هر Data با يك ‏Table كار كند با استفاده از آن خاصيت جدول مورد نظر را مشخص مي كنيم .
وحال براي Link دادن Text Box به Data كنترل ابتدا هر دوي آنها را انتخاب كرده بعد از جعبه خواص با استفاده از خاصيت Data Source كه هر دوي آنها داراي اين خاصيت هستند و تعداد عناصر Data در آن وجود دارد را تعيين مي كنيم .
بعد از آن بايد مشخص كنيم كه هر كدام از فيلدهاي جدول با كدام يك از Text ها بايد در ارتباط باشند و داده هاي آنها را ذخيره كنند كه براي اين كار از جعبه خواص و با استفاده از خاصيت Data filde اين كار انجام مي دهيم به اين صورت كه ابتدا يكي از Text ها كليك كرده آن را مشخص مي كنيم . بعد با استفاده از خاصيت Data filde يكي از Fild هاي جدول را براي آن تعيين مي كنيم و روي آن كليك مي كنيم تا با هم مرتبط شوند . وساير Text ها را نيز با روش مشابه با Fild هاي مخصوص به خود مرتبط مي سازيم .
بعد از اتمام اين كارها نوبت به كد نويسي كنترلهاي Save و Cancle و Add new مي رسد كه براي اين كار به صورت زير عمل مي كنيم .
ابتدا در روي صفحة فرم در يك ناحيه خالي دو بار كليك مي كنيم تا صفحه مربوط به كد نويسي باز شود به صورت زير كه داراي دو خط دستور است .
Private Sub Command1 - Click
حال در بين اين دو خط دستورات زير را مي نويسيم و در آخر هر سطر كليد Cntrl + Enter را مي زنيم .
Data1 . record set . update
Command1 . enable = True
Command2 . enable = True
Command1 . enable = Flase
Command2 . enable = Flase
Text + 1. Text = “ “
Text + 2. Text = “ “
كه با اين كار ابتدا يك ركورد خالي ايجاد مي شود ونيز براي ثبت ركوردهاي ديگر محتويات ركودهاي قبل نيز قابل نمايش خواهند نبود ونيز كليدهاي Cancle و Save در ابتدا غيرفعال بوده و ركورد خالي را ذخيره نمي كنند .
سپس براي كد نويسي دگمه Cancle براي ذخيره نكردن داده ها روي آن دوبار كليك مي كنيم تا پنجره آن بازشود سپس دستورات زير را مي نويسيم .
Data1 . record set . Cancle update
Command1 . enable = Flase
Command1 . enable = Flase
براي كليد كنترل Add New تا اينكه هر بار يك ركورد جديد ايجاد كرده و داده ها را دريافت نمايد . دستورات زير را مي نويسيم البته بعداز كليك كردن روي آن .
Data1 . record set . Add New
Command1 . enable = Flase
Command2 . enable = Flase
حال در روي فرم در يك ناحيه خالي دو بار كليك كرده تا صفحه كد نويسي ظاهر شود بعد دستورات زير را مي نويسيم .
Data1 . record set . Add New
As string نام متغير Dim
Text + 1. Text = “ “
Text + 2. Text = “ “
بعد از آن فرم طراحي شده را در همان مسيري كه پايگاه داده ايجاد شده را ذخيره كرده‌ايم با دادن مسير ذخيره مي كنيم .
سپس يك فايل OCX بايد توليد كنيم تا بتوانيم فرم طراحي شده خود را به محيط Front Page ببريم كه براي اين كار مراحل زير را انجام مي دهيم كه
ابتدا منوي File‌ را كليك كرده سپس گزينه Make Projet را انتخاب مي كنيم .
بعد نام مناسب به آن مي دهيم و آنرا Save مي كنيم و از محيط آن خارج مي شويم حال به محيط Front Page رفته و فايل OCX توليد شده را به Web طراحي كرده خود مي افزاييم كه براي اين كار صفحه مورد نظر را در Front Page بازكرده سپس گزينه Insert را انتخاب از آن آيتم Web Component را برگزيده و از آن گزينه Activex Control را انتخاب مي كنيم از پنجره باز شده ابتدا كليد Coustems بعد Unselect all را كليك مي كنيم بعد از ليست موجود فايل OCX مورد نظر را كه ايجاد كرده ايم را تيك مي زنيم وكليد OK را كليك مي كنيم تا فايل مورد نظر به صفحه Front Page حاضر اضافه شود بعد از اين كار صفحه باز را Save كرده وخارج مي شويم .


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-05-2017, 11:17 AM
ارسال: #3
RE: گزارش گیری از پایگاه داده با زبان برنامه نویسی
گزارش حاضر، به تشريح محتواي اطلاعاتي سيستم‌هاي مورد نياز بر روي وب سایت وزارت صنايع و معادن پرداخته است. اين گزارش، يكي از مستندات اوليه فاز 3 طراحي و تهيه و پايگاه وب، يعني فاز پوياسازي صفحات به شمار مي‌رود.
در اين گزارش، هر يك از سيستم‌هاي مورد نياز، به طور جداگانه بررسي شده و سعي گرديده كه حدود و ثغور و عملكردهاي مورد توقع هر سيستم به طور كلي و به صورت اجمالي معرفي گردد. براي اين منظور، ‌نخست هدف از ايجاد هر يك از سيستم‌هاي موردنظر تشريح شده و سپس قسمتهاي مختلف هر سيستم معرفي گرديده است. اقلام اطلاعاتي كه در هر سيستم ذخيره‌سازي و بازيابي مي‌شود، ‌نام برده شده و نام واحد دارنده اطلاعات و واحد بهنگام‌رسان اطلاعات ذكر گرديده است.
انتظار مي‌رود كه محتواي اين گزارش، اطلاعات اوليه مورد نياز را براي برآورد زمان و هزينه طراحي و پياده‌سازي هر يك از سيستم‌هاي مذكور فراهم نموده و به عنوان يك مستند اوليه در اختيار تحليلگران اين سيستم‌ها قرار گيرد.

1- معرفي وزارت صنايع و معادن
سيستم” معرفي وزارت صنايع و معادن“ از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. در اينجا به معرفي قسمتهاي مختلف اين سيستم مي‌پردازيم:

1-1- انواع متون توصيفي:
در اين قسمت انواع متون توصيفي معرفي‌كننده وزارت صنايع و معادن نظير پيام وزير، تاريخچه وزارتخانه، قانون تمركز و... جهت استقرار در سايت توليد و بهنگام‌رساني مي‌گردد. هر متن از دو جز اطلاعاتي ” عنوان متن“ و ” محتواي متن“ تشكيل شده است. اندازه محتواي هر متن، بين 50 تا 5000 كلمه در نوسان است. روابط عمومي به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام‌رسان متون توصيفي معرفي‌كننده وزارتخانه، در تناوبهاي 6 ماه به بازنگري محتواي متون موجود درسايت پرداخته و در صورت نياز، اقدام به بهنگام‌رساني متون موجود و يا ايجاد متون جديد خواهد نمود.

2-1- انواع نمودارهاي سازماني:
در اين قسمت انواع نمودارهاي سازماني معرفي‌كننده وزارت صنايع و معادن نظير نمودار تشكيلاتي سازمان، نمودار سلسله مراتبي عمليات (FHD) و... جهت استقرار در سايت توليد و بهنگام‌رساني مي‌گردد. هر نمودار از 3 جزء ” عنوان نمودار“، ” شكل نمودار“ و ” نام يا محتواي اجزاء نمودار“ تشكيل مي‌گردد. اندازه نام يا محتواي اجزاء هر نمودار بين 2 تا 10 كلمه در نوسان است. روابط عمومي به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام‌رسان نمودارهاي سازماني معرفي‌كننده وزارتخانه، در تناوبهاي يك ساله، با هماهنگي دفتر تشكيلات و بودجه به بازنگري شكل و محتواي نمودارهاي موجود در سايت پرداخته و در صورت نياز، اقدام به بهنگام‌سازي نمودارهاي موجود و يا ايجاد نمودارهاي جديد خواهد نمود.

3-1- شرح وظايف سازماني:
دراين قسمت شرح وظايف معاونتها، دفاتر، ادارات كل استان‌ها و واحدهاي مختلف وزارتخانه، جهت استقرار در سايت آماده‌سازي و بهنگام‌رساني مي‌گردد. شرح وظايف هر واحد از 2 جزء ” عنوان واحد“ و ” محتواي شرح وظايف“ تشكيل مي‌گردد. محتواي شرح وظايف هر واحد، به صورت بندهاي جداگانه تنظيم شده و بين حداقل 50 تا حداكثر 500 كلمه مي‌باشد. روابط عمومي به عنوان واحد بهنگام‌رسان شرح وظايف سازماني، در تناوبهاي يك ساله، با هماهنگي دفتر تشكيلات و بودجه، به بازنگري محتواي شرح وظايف موجود در سايت پرداخته و در صورت نياز، اقدام به بهنگام‌سازي و ويرايش آن مي‌نمايد.

4-1- معرفي مديران وزارتخانه:
در اين قسمت معاونين و مديران وزارتخانه به كاربران سايت معرفي شده و امكان ارتباط الكترونيكي كاربران با آنان فراهم مي‌گردد. كاربران با مراجعه به اين قسمت از سايت، اطلاعات زير را درباره هر يك از مديران دريافت مي‌دارند:
• نام و نام خانوادگي
• سمت
• ميزان تحصيلات و رشته تحصيلي
• شماره تلفن
• عكس
• آدرس پست الكترونيكي
• نمودار سازماني

علاوه بر اين، خلاصه‌اي از از پيشينه فعاليت هر يك از مديران در حد 100 تا 200 كلمه در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد.
روابط عمومي، به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام‌رسان اطلاعات مربوط به مديران وزارتخانه، با جابجا شدن هر يك از مديران سازمان نسبت به بهنگام‌سازي اطلاعات مربوطه اقدام خواهد نمود.

5-1- معرفي واحدهاي تابعه وزارتخانه:
در اين قسمت سازمانها، طرحها، بانكها و ساير واحدهايي كه زيرمجموعه وزارت صنايع و معادن به شمار مي روند، معرفي مي‌گردند. در حقيقت، در اين قسمت، گستره و حوزه نفوذ وزارت صنايع و معادن مشخص مي‌گردد. كاربر با مراجعه به اين قسمت، اطلاعات زير را درباره هر يك از واحدهاي تابعه وزارتخانه دريافت خواهد نمود:

• خلاصه‌اي از شرح وظايف واحد
• معرفي مديران و نفرات كليدي
• آدرس
• شماره تلفن
• آدرس پست الكترونيك

فزون بر اين، خلاصه‌اي از اهداف، ماموريتها و عملكردهاي واحدهاي تابعه وزارتخانه در حداكثر 500 كلمه در اختيار كاربر قرار خواهد گرفت.
روابط عمومي به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام رسان مجموعه معرفي واحدهاي تابعه وزارتخانه با هماهنگي معاونت‌هاي تخصصي و سازمان‌هاي تابعه، در تناوبهاي 3 ماهه، اطلاعات مربوط به هر واحد را مرور كرده و در صورت نياز نسبت به بهنگام‌سازي آن اقدام مي‌نمايد.

2- آمار فعاليتهاي وزارت صنايع و معادن
سيستم ” آمار فعاليتهاي وزارت صنايع و معادن“ از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. در اينجا به معرفي قسمتهاي مختلف اين سيستم مي‌پردازيم:

1-2- آمار ماهانه:
در اين قسمت آمار ماهانه فعاليتهاي انجام گرفته در سطح وزارت صنايع و معادن جهت استقرار در سايت توليد و بهنگام‌رساني مي‌گردد. آمار ماهانه، مجموعه‌اي فشرده از جداول، نمودارها و توصيفات متني مي‌باشد كه همه ماهه به‌صورت يكنواخت توليد شده و تحت سرفصلهايي كلي نظير ” صدور مجوز“، ” توليد“، ” صادرات“ و... تهيه و تنظيم شده‌اند. هر جدول، نمودار و يا توصيف نيز خود داراي عنوان خاصي است كه معرفي‌كننده محتواي آن مي‌باشد. دفتر آمار و اطلاع‌رساني، به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام‌رسان آمار فعاليتهاي ماهانه، در پايان هر ماه، آمار فعاليتهاي ماه سپري شده را در سايت جايگزين آمار فعاليتهاي ماه پيشين مي‌سازد. همچنين اين دفتر همه ماهه، از سرجمع آمار فعاليتهاي انجام شده در ماه‌هاي پيشين، آمار فعاليتهاي انجام شده از ابتداي سال تا ماه جاري را نيز توليد مي‌كند كه از فرمت جداول و نمودارها، مشابه آمار ماهانه مي‌باشد.

2-2- آمار سالانه:
در اين قسمت آمار تفصيلي فعاليتهاي انجام گرفته در سطح وزارت صنايع و معادن در طول يك سال كاري، جهت استقرار در سايت توليد و بهنگام‌رساني مي‌گردد. آمار سالانه، مجموعه‌اي گسترده از جداول، نمودارها و توصيفات متني مي‌باشد كه به طور تفصيلي و جزيي‌نگر، تحت سرفصلهايي كلي نظير ” صدور مجوز“، ” توليد“، ” صادرات“ و... تهيه و تنظيم شده‌اند. هر جدول، نمودار و يا توصيف نيز خود داراي عنوان خاصي است كه معرفي كننده محتواي آن مي‌باشد. دفتر آمار و اطلاع‌رساني، به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام‌رسان، آمار فعاليتهاي سالانه، در 3 ماهه اول ابتداي هر سال، آمادگي ارائه مجموع آمارهاي تفصيلي فعاليتهاي انجام شده در سطح وزارتخانه در طول سال قبل را جهت استقرار در سايت پيدا مي‌كند. استقرار آمار تفصيلي فعاليتهاي مربوط به يك سال در سايت به معني حذف آمار سالهاي قبل نخواهد بود. بلكه اطلاعات مربوط به فعاليتهاي سال جديد در كنار اطلاعات ساليان قبل نگهداري شده و كاربر امكان دسترسي به همه آنها را خواهد داشت. با اضافه شدن اطلاعات هر سال جديد، بر طول دوره آماري اطلاعات مربوط به فعاليتهاي وزارت صنايع و معادن افزوده شده و امكان مقايسه اطلاعات در سالهاي مختلف و پيگيري روند تغييرات ممكن خواهد بود.
دفتر آمار و اطلاع‌رساني، به عنوان واحد بهنگام‌رسان ” مجموعه آمارهاي ساليانه“، مختار خواهد بود كه در مقاطع 3 ماهه، هرگونه عمليات ويرايشي مورد نياز را بر روي مجموعه آمارهاي ساليانه اعمال نمايد.

3-2- گزارشهاي تحليلي:
در اين قسمت انواع گزارشهاي تحليلي كه از بررسي و مطالعه آمارهاي ماهيانه و ساليانه وزارتخانه و ساير آمار و اطلاعات موجود قابل استنتاج مي‌باشد، جهت استفاده كاربران مختلف، توليد و بهنگام‌رساني مي‌گردد. هر گزارش از 2 جزء ”عنوان گزارش“ و ” محتواي گزارش“ تهيه شده است. اندازه محتواي گزارش، مي‌تواند بالغ بر 5000 كلمه نيز باشد. دفتر ” آمار و اطلاع‌رساني“ به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام‌رسان گزارشهاي تحليلي، در مقاطع 3 ماهه، به بازنگري محتواي گزارشهاي تحليلي پرداخته و در صورت نياز، اقدام به بهنگام‌رساني يا حذف گزارشهاي موجود و يا ايجاد گزارشهاي جديد خواهد نمود.

3- طرحهاي صنعتي و معدني
سيستم ” طرحهاي صنعتي و معدني“ از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار مي‌گيرد. هدف از تهيه اين سيستم، ارائه اطلاعات پايه‌اي از طرحهاي مهم تكميل شده و يا در دست اجراي صنعتي و معدني در سطح كشور است. دستيابي به چنين اطلاعاتي،‌ راهنماي مناسبي براي سرمايه‌گذاران و سياستگذاران بخش صنعت و معدن به شمار مي‌رود. در اين سيستم، اطلاعات انواع طرحهاي اجرايي، توسعه‌اي، تحقيقاتي، پژوهشي، زيربنايي، آموزشي و... كه به نوعي به بخش صنعت و معدن و وزارت صنايع و معادن مربوط باشند، قابل ارائه مي‌باشد.
در اين سيستم، مشخصات پايه طرحهاي صنعتي و معدني، مشخصات مربوط به مجريان طرحها و مشخصات سفارش‌دهندگان طرحها ارائه مي‌گردد. در زير به پاره‌اي از اقلام اطلاعاتي اين سيستم اشاره مي‌گردد.
• نام طرح
• نوع طرح
• شرح خدمات طرح
• فرآورده هاي طرح
• نام مجري
• آدرس مجري
• زمان شروع طرح
• زمان خاتمه طرح
• ميزان پيشرفت فيزيكي طرح
• هزينه انجام طرح

دفتر نظارت وارزيابي معاونت برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري كه مسئول نظارت بر پيشرفت طرح‌هاي صنعتي و معدني بزرگ كشور مي باشد، به عنوان واحد بهنگام كننده اطلاعات طرح هاي صنعتي و معدني، با هماهنگي معاونت امور معادن، همه ماهه نسبت به ويرايش اطلاعات اين سيستم اقدام خواهد نمود.
4- قوانين، مقررات و مصوبات
سيستم ” قوانين، مقررات و مصوبات“ از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. در اينجا به معرفي قسمتهاي مختلف اين سيستم خواهيم پرداخت.

1-4- قوانين استراتژيك:
در اين قسمت قوانين استراتژيك و بالادست حاكم بر بخش صنعت و معدن نظير ” مواد مختلف قانون اساسي“، ” قانون تشكيل وزارت صنايع و معادن“، ” قانون تمركز امور صنعت و معدن“ و... معرفي مي‌گردند.

2-4- قانون برنامه سوم:
در اين قسمت مواد مختلف قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي و اجتماعي كشور كه با بخش صنعت و معدن مرتبط مي باشد، آورده خواهد شد.

3-4- قوانين و مقررات ناظر بر بخش صنعت و معدن:
در اين قسمت، كليه قوانين، مقررات، آيين‌نامه، مصوبات و... كه بخش صنعت و معدن در چهارچوب آنها، در حال فعاليت مي‌باشد، معرفي مي‌گردد. در اين قسمت، قوانين به تفكيك رشته‌هاي مختلف فعاليت، نظير صنايع نساجي، صنايع الكترونيك، صنايع خودروسازي، معدن و... دسته‌بندي شده‌اند.

4-4- قوانين و مقررات ناظر بر فرابخش صنعت و معدن:
در اين قسمت، قوانين، مقررات و مصوباتي مانند تجهيز منابع مالي،‌ ساماندهي شركتها، واگذاري سهام، تنظيم انحصارات، نظام تعرفه‌اي و... كه امور فرابخشي صنعت و معدن محسوب مي‌گردند، معرفي مي‌شود.
5-4- ساير قوانين جاري:
در اين قسمت، ساير قوانين جاري كشور كه هر يك به نوعي بخش صنعت و معدن را تحت تاثير قرار مي‌دهد، آورده شده است. قوانين مالياتي كشور، قوانين بانكي و مالي كشور و... از جمله قوانيني است كه در اين قسمت معرفي مي‌گردند.

كليه قوانين، مصوبات، مقررات و... كه در اين سيستم معرفي مي‌شوند، از چند جزء اطلاعاتي به شرح زير تشكيل مي‌شوند:
• عنوان قانون، مقررات و مصوبه
• شماره، قانون، مقررات و مصوبه
• تاريخ تصويب
• مرجع تصويب‌كننده
• محتواي قانون، مقررات و مصوبه

در اين سيستم، بين قوانين مربوط به هم، امكان ارتباط ابرمتني وجود دارد. به اين معني كه كاربر قادر خواهد بود، از درون محتواي يك قانون، محتواي يك قانون ديگر را احضار كند. همچنين سيستم از طريق اجزاء اطلاعاتي زير، امكان جستجوي قوانين را در اختيار كاربر قرار مي‌دهد:
• گروه‌بندي موضوعي
• عنوان قانون
• نام مرجع تصويب‌كننده
• شماره قانون
• تاريخ تصويب

دفتر تشكيلات و بودجه، به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام‌رسان اطلاعات ” سيستم قوانين، مقررات و مصوبات“، با هماهنگي معاونت حقوقي و امور مجلس، با تصويب و ابلاغ هر قانون مصوبه مورد نظر را پس از آماده‌سازي، به مجموعه قوانين و مقررات سايت اضافه نموده و در صورت نياز، بين قانون جديد و ساير قوانين موجود، ارتباط ابرمتني ايجاد مي‌نمايد. اين دفتر همچنين، در مقاطع 6 ماهه، به بازنگري كل اطلاعات سيستم پرداخته و در صورت نياز، اقدام به ويرايش متون، اصلاح دسته‌بنديها و اعمال تغييرات لازم خواهد نمود.

5- وام ها و تسهيلات اعتباري
سيستم ” وام‌ها و تسهيلات اعتباري“، ازجمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. در اينجا به معرفي قسمتهاي مختلف اين سيستم خواهيم پرداخت:

1-5- منابع:
در اين قسمت، منابع تامين‌كننده وام‌ها و تسهيلات اعتباري معرفي مي‌شوند. اقلام اطلاعاتي زير براي هر منبع در نظر گرفته شده است:
نوع منبع (به عنوان مثال: تبصره 3 ـ تبصره 11 ـ تبصره 27 ـ تبصره 29 ـ طرح 1000×2)
ميزان اعتبارات سالانه هر منبع
ميزان اعتبارات تخصيص يافته هر منبع
ميزان اعتبارات باقيمانده هر منبع

2-5- طرحها:
در اين قسمت مشخصات طرحهاي مشمول دريافت وام و تسهيلات اعتباري معرفي مي‌شوند. اقلام اطلاعاتي زير براي هر طرح در نظر گرفته شده است:
• نوع طرح (به عنوان مثال طرح‌هاي تحقيقات كاربردي ـ طرحهاي طراحي مهندسي طرحهاي نمونه‌سازي ـ طرحهاي اكتشافي و...)
• ميزان اعتبارات تخصيص يافته به هر طرح از ابتداي سال

3-5- تقاضا:
در اين قسمت، مشخصات تقاضاي دريافت شده براي اخذ وام، معرفي مي‌گردد. اقلام اطلاعاتي زير براي هر تقاضا در نظر گرفته شده است:
● موضوع تقاضا
● نوع طرح مربوطه
● نام مجري طرح (متقاضي وام)
● مشخصات مجري
● شماره و تاريخ اعلاميه تاسيس يا پروانه بهره‌برداري
● ميزان وام درخواستي
● كل مبلغ سرمايه‌گذاري
● نوع تقاضا: (مشمول چه نوع مواد و تبصره‌هاي قانوني)
● استان محل اجراي طرح

4-5- نتايج بررسي:
در اين قسمت اطلاعات مربوط به نتايج بررسيهاي انجام شده براي هر تقاضاي وام نگهداري مي‌گردد. اطلاعات زير براي اين قسمت در نظر گرفته شده است:
● ميزان وام تصويبي
● علت رد تقاضا
● بانك عامل
● منبع تامين‌كننده

5-5- پيشرفت فيزيكي:
در اين قسمت اطلاعات مربوط به پيشرفت فيزيكي طرح متقاضي دريافت وام نگهداري مي‌شود. اطلاعات زير براي اين قسمت در نظر گرفته شده است:
● عنوان هر مرحله
● درصد هر مرحله از كل
● ميزان پيشرفت فيزيكي هر مرحله
● ميزان وام پرداخت شده در هر مرحله
***
مراحل اخذ وام: هر تقاضا براي دريافت وام، نخست به ادارات كل صنايع و معادن استان واصل مي‌گردد. پس از موافقت اوليه در اداره كل استان، موضوع به دفتر ” طرحها و سرمايه‌گذاري“ از معاونت ” برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري“ ستاد وزارتخانه ارجاع مي‌گردد. در اين دفتر، موضوع تقاضا مورد بررسي نهايي قرار گرفته و نسخه به متقاضي ابلاغ مي‌گردد.

واحد بهنگام‌كننده: دفتر نظارت و ارزيابي

6- سازمانها و واحدهاي توليدي
سيستم ” سازمانها و واحدهاي توليدي“ از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. اين سيستم در واقع پايگاه داده‌اي از مشخصات سازمانها و اشخاص حقوقي است كه موضوع فعاليت آنها به نحوي با حوزه صنعت و معدن، سازمان زمين‌شناسي و اكتشافات معدني مرتبط مي‌باشد. اطلاعات موردنظر كاربران اين سيستم، عموماً ناظر به مشخصات كلي و اطلاعات شناسنامه‌اي و نيز اطلاعات مختص به نوع فعاليتي است كه هر موسسه دارا مي‌باشد. در حقيقت، اين سيستم براساس اطلاعات وارد شده، امكان جستجو در سازمانها و واحدهاي توليدي را براي كاربر فراهم مي‌كند.
اين سيستم، خود از 2 زيرسيستم به نامهاي ” سازمانها، موسسات و نهادها“ و ” واحدهاي توليدي“ تشكيل مي‌شود. در اينحا به معرفي هر يك از اين سيستم‌ها خواهيم پرداخت:

1-6- سازمانها، ‌موسسات و نهادها:
در اين زيرسيستم، مشخصات تمامي سازمانها، موسسات و نهادهاي وابسته به وزارت صنايع و معادن معرفي مي‌گردد. سازمان گسترش و نوسازي صنايع،‌ سازمان گسترش و نوسازي معادن، سازمان صنايع دستي، شركت شهركهاي صنعتي، بانك صنعت و معدن و... از جمله نهادهايي هستند كه اطلاعات آنها در اين زيرسيستم نگهداري خواهد شد. اقلام اطلاعاتي كه در اين مجموعه نگهداري مي‌گردد به شرح زير خواهد بود:
● نام سازمان
● شرح فعاليت اصلي
● چارت سازماني
● آرم سازمان
● سال تاسيس
● نام مديران كليدي
● آدرس
● نشاني پستي
● تلفن
● پست الكترونيك
● آدرس سايت وب
● فايل‌هاي اطلاعاتي ضميمه
● اساسنامه
واحد تشكيلات وزارتخانه، به عنوان نهاد آگاه از وضعيت حقوقي و تشكيلاتي سازمانها و موسسات وابسته مي‌تواند به عنوان واحد بهنگام‌كننده اطلاعات اين زيرسيستم معرفي نمود.

2-6- واحدهاي توليدي:
در اين زيرسيستم، مشخصات تمامي واحدهاي توليدي كه اصطلاحاً تحت تعرفه وزارت صنايع و معادن به شمار مي‌روند،‌ معرفي مي‌گردند. كاربر از طريق اطلاعاتي كه در اين زيرسيستم ذخيره مي‌گردد، امكان جستجو واحد يا واحدهاي توليدي موردنظر خويش را دارا خواهد بود. اقلام اطلاعاتي كه در اين مجموعه نگهداري مي‌گردد، به شرح زير خواهد بود:

● نام واحد توليدي ● كد اقتصادي
● گروه صنعتي ● ميزان توليد در پنج سال گذشته
● نام محصولات عمده ● آدرس دفتر مركزي
● سال تاسيس ● آدرس كارخانه يا كارگاه
● ظرفيت اسمي توليد ● نشاني پستي
● تعداد پرسنل ● تلفن
● نام مديران كليدي ● پست الكترونيك
● شماره و تاريخ پروانه‌هاي صنفي ● آدرس سايت وب
● وضعيت مالكيت ● فايل‌هاي اطلاعاتي ضميمه
● تصوير محصولات

معاونت توليد كه وظيفه هدايت و نظارت بر فعاليت واحدهاي صنعتي را بر عهده دارد مي‌تواند به عنوان واحد بهنگام‌كننده اطلاعات اين زيرسيستم معرفي گردد.

7- فروش
سيستم ” فروش“ از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. هدف از تهيه اين سيستم، معرفي توانايي‌هاي قابل فروش واحدهاي صنعتي و شركتهاي تحت پوشش يا تحت تعرفه وزارت صنايع و معادن مي‌باشد.
روش كلي كار براي ورود اطلاعات به سيستم فروش به صورت ONLINE مي‌باشد. به اين معني كه صاحبان صنايع، كارگاه‌ها و شركتها مي‌توانند توانايي‌هاي قابل فروش خود را در اين محل اعلام نمايند. اين توانايي‌ها مي‌تواند شامل انواع كالا، ظرفيت‌هاي خالي خط توليد، يك تخصص و يا يك فناوري خاص باشد. به طور كلي در اين سيستم، هر نوع خدمت يا محصولي كه به نوعي به بخش صنعت و معدن مربوط باشد، قابل ارائه خواهد بود. كاربران اين سيستم مي‌تواند،‌ از طريق دسته‌بنديهاي موجود، يا با استفاده از امكان جستجو، كالا با خدمات موردنياز خويش را بيابند.
پاره‌اي از اقلام اطلاعاتي كه در اين سيستم ذخيره‌سازي شده و مورد بازيابي قرار مي‌گيرد، به شرح زير خواهد بود:

• نام كالا
• كد استاندارد كالا
• شرح مختصر قابليت يا خدمت
• شرح كامل قابليت يا خدمت
• ميزان قابليت يا خدمت
• واحد قابليت يا خدمت
• قيمت قابليت يا خدمت
• نام ارائه‌كننده
• تاريخ قابل ارائه بودن خدمت يا قابليت
• آدرس ارائه‌كننده
• تلفن
• آدرس پستي
• آدرس الكترونيكي

8- نمايشگاه‌ها و سمينارها
سيستم ” نمايشگاه‌ها و سمينارها“، از جمله سيستم‌هاي هفده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. در اينجا به معرفي قسمتهاي مختلف اين سيستم خواهيم پرداخت:

1-8- اخبار نمايشگاه‌ها و سمينارها:
در اين قسمت اطلاعات مربوط به نمايشگاه و سمينارهايي كه در طول سال جاري برگزار خواهند شد، به كاربر ارائه مي‌گردد. اقلام اطلاعاتي زير براي خبررساني در رابطه با نمايشگاه‌ها و سمينارها در نظر گرفته شده است:

• عنوان نمايشگاه يا سمينار
• هدف از برگزاري (در حداكثر يك صفحه)
• مكان برگزاري
• زمان برگزاري
• برنامه نمايشگاه يا سمينار
• برگزاركنندگان

دفتر صادرات معاونت امور اقتصادي به عنوان واحد بهنگام‌كننده اخبار نمايشگاه‌ها و واحد روابط عمومي به عنوان واحد بهنگام‌كننده اخبار سمينارها معرفي مي‌گردد. البته واحد روابط عمومي براي انجام اين مهم، نيازمند برقرار ارتباط مستمر با ساير دفاتر تخصصي سازمان مي‌باشد.

2-8- شركت در نمايشگاه و سمينار:
در اين قسمت، كاربر قادر خواهد بود با تكميل يك فرم، تقاضاي خويش را براي شركت در نمايشگاه‌ها و سمينارهايي كه وزارت صنايع و معادن به نوعي متولي برگزاري آنها مي‌باشد، اعلام نمايد. اطلاعات زير از طريق اين فرم تكميل مي‌گردد.

• نام متقاضي (حقيقي/ حقوقي)
• نشاني و تلفن متقاضي
• پست الكترونيك متقاضي
• هزينه شركت در نمايشگاه يا سمينار

دفتر صادرات به عنوان واحد بهنگام‌كننده و پاسخگوي قسمت شركت در نمايشگاه‌ها و واحد روابط عمومي به عنوان و واحد بهنگام‌كننده و پاسخگوي قسمت شركت در سمينار در نظر گرفته شده‌اند.

3-8- مشاركت در نمايشگاه:
در اين قسمت كاربر قادر خواهد بود تا با تكميل يك فرم، تقاضاي خويش را براي شركت در نمايشگاه‌هاي داخلي و خارجي كه وزارت صنايع و معادن به نوعي متولي برگزاري آنها مي‌باشد، اعلام نمايد. اطلاعات زير از طريق اين فرم تكميل مي‌گردد.

• نام متقاضي (حقوقي)
• نشاني متقاضي و تلفن متقاضي
• پست الكترونيك
• شماره و تاريخ انواع مجوزهاي متقاضي
• محصولات و شرح خدمات متقاضي
• نام مدير عامل و مدير بازرگاني و نماينده
• ميزان فضاي مورد نياز
• تجهيزات مورد نياز / تلفن، برق، آب
• محصولات قابل ارائه در نمايشگاه

دفتر صادرات، به عنوان واحد بهنگام‌كننده و پاسخگوي قسمت مشاركت در نمايشگاه به شمار مي‌رود.

9- فرصتهاي سرمايه‌گذاري
سيستم ” فرصتهاي سرمايه‌گذاري“ از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب‌ وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. هدف از ايجاد اين سيستم، ارائه اطلاعاتي در جهت هدايت سرمايه‌هاي پراكنده و سرگردان داخلي و سرمايه‌هاي مناسب خارجي به بخش صنعت و معدن مي‌باشد.
به طور كلي اين سيستم، به منظور پاسخگويي به نيازهاي دو دسته از كاربران طراحي شده است. دسته اول، كاربراني هستند كه داراي قدرت سرمايه‌گذاري بوده و به دنبال فرصتي براي سرمايه‌گذاري مي‌باشند. دسته دوم، كاربراني هستند كه داراي توان تخصصي يا ايده و طرح مشخصي براي يك سرمايه‌گذاري صنعتي بوده و خواهان شريك سرمايه‌گذاري باشند.
كاربران دسته اول، مي‌توانند از طريق اين سيستم به فهرست و مشخصات فرصتهاي سرمايه‌گذاري دست يابند. كاربران دسته دوم نيز مي‌توانند اطلاعات مربوط به زمينه سرمايه‌گذاري خويش را از طريق صفحات مربوط به فهرست فرصتهاي سرمايه‌گذاري سايت اضافه نموده و از اين طريق براي پذيرش شريك اعلام آمادگي نمايند.
خلاصه‌اي از فهرست اقلام اطلاعاتي كه در اين سيستم مقدارگيري مي‌شود، به شرح زير خواهد بود:

• نام فرصت سرمايه‌گذاري • نقطه بازگشت سرمايه
• گروه صنعتي يا معدني • پيش‌بيني ميزان سود حاليه
• شرح مختصر • نام پيشنهاددهنده
• شرح تفصيلي • آدرس پيشنهاد دهنده
• مكان سرمايه‌گذاري • تلفن پيشنهاددهنده
• محصولات • پست الكترونيك
• ميزان سرمايه مورد نياز

در اين سيستم، امكان ارتباط بين متني، با سيستم ” قوانين و مقررات“ وجود خواهد داشت و كاربر از اين طريق، مي‌تواند از قوانين و مقررات مربوطه در رابطه با زمينه سرمايه‌گذاري مورد علاقه خويش آگاهي يابد.
معاونت امور اقتصادي و روابط بين الملل وزارتخانه كه در حال حاضر تهيه فهرستي از فرصتهاي سرمايه گذاري را به ويژه براي جلب سرمايه هاي خارجي در دستور كار دارد، مي تواند وظيفه بهنگام رساني اطلاعات سايت را برعهده گيرد.

10- فرم‌ها
سيستم ” فرم‌ها“، از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. هدف از تهيه اين سيستم در وهله اول جمع‌آوري، طبقه‌بندي و ارائه كليه فرمهاي در گردش وزارت صنايع و معادن مي‌باشد. از طريق اين سيستم،‌ كاربران قادر خواهند بود كليه فرمهاي مربوط به يك عمليات خاص، به عنوان مثال ” صدور اعلاميه تاسيس“ را مشاهده نموده و در رابطه با تكميل هر فرم، اطلاعات موردنياز مربوطه را دريافت دارند. كاربران همچنين قادر خواهند بود كه از هر يك از فرمهاي موردنظر خويش، يك نسخه چاپي تهيه كنند و در نتيجه جهت دريافت فرم، نياز به مراجعه به وزارتخانه يا ساير واحدهاي مربوطه وجود نخواهد داشت.
در وهله دوم، چنانچه امكانات و تمهيدات لازم فراهم گردد،‌ كاربران قادر خواهند بود از طريق پايگاه وب، اقدام به تكميل فرمهاي مربوطه نمايند و بدون مراجعه حضوري به وزارتخانه، تقاضاهاي خويش را به جريان اندازند.
اداره تشكيلات و روشها، كه وظيفه طراحي و بهينه‌سازي كليه عمليات جاري وزارتخانه را عهده‌دار مي‌باشد و در اين رابطه، مجموعه فرمهاي در گردش وزارتخانه را جمع‌آوري و بررسي مي‌نمايد، مي‌تواند وظيفه بهنگام‌رساني اطلاعات اين سيستم را عهده‌دار گردد.

11- توانمنديهاي صادراتي
سيستم ” توانمنديهاي صادراتي“ از جمله سيستم‌هايي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. هدف از تهيه اين سيستم معرفي محصولات صنعتي و معدني كشور،‌ جهت صادرات اين كالا به خارج از كشور مي‌باشد. از طريق اين سيستم كليه واحدهاي صنعتي و معدني تحت پوشش وزارت صنايع و معادن، مي‌توانند كالا و خدمات قابل صادرات خويش را معرفي نمايد، متقابلاً بازرگانان و دست‌اندركاران صادرات نيز با مراجعه به اين سيستم مي‌توانند با واحدهايي كه داراي توانمنديهاي صادراتي بوده آشنا شده و اطلاعات لازم را براي تماس با آنها به دست آورند.
پاره‌اي از اقلام اطلاعاتي اين سيستم به شرح زير خواهد بود:

• نام كالا يا خدمت
• گروه صنعتي
• شرح مختصر كالا يا خدمت
• شرح كامل كالا يا خدمت
• تصوير كالا
• واحد كالا
• قيمت پايه
• كشورهاي خريدار
• قيمت جهاني كالا
• مزاياي كالا جهت صادرات

معاونت امور اقتصادي روابط بين‌الملل، مي‌تواند به عنوان بهنگام‌كننده اطلاعات مربوط به كالاها و خدمات صادراتي معرفي گردد.

12- اخبار وزارت صنايع و معادن
سيستم ” اخبار“ از جمله سيستم‌هاي چهارده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. در اينجا به معرفي قسمتهاي مختلف اين سيستم خواهيم پرداخت:

1-12- گزيده جرايد:
در اين قسمت، اخبار، گزارشها و مقالات مربوط به وزارت صنايع و معادن و بخش صنعت و معدن كشور كه در جرايد مختلف منتشر مي‌شود، جهت استقرار در سايت آماده‌سازي مي‌گردد. هر خبر، گزارش و مقاله از دو جزء اطلاعاتي ” عنوان خبر“ و ” محتواي خبر“ تشكيل شده است. اندازه محتواي هر خبر بين 50 تا 1000 كلمه در نوسان است. روابط عمومي به عنوان واحد توليدكننده اخبار جرايد، در هر روز محتواي تمامي جرايد كشور را مورد مطالعه قرار داده و راس ساعت 30/15 دقيقه هر روز، اقدام به توزيع جزوه‌اي در سطح وزارتخانه مي‌نمايد كه حاوي بريده جرايد كشور در رابطه با اخبار وزارت صنايع و معادن مي‌باشد. اين جزوه به طور متوسط داراي 20 صفحه بوده و در قطع A4 منتشر مي‌شود. به طور متوسط هر جزوه حاوي 50 خبر، گزارش يا مقاله مي‌باشد. در صورت وجود امكانات سخت‌افزاري و ارائه آموزشهاي لازم، واحد روابط عمومي اين آمادگي را دارد كه در هر روز، اقدام به تهيه يك نسخه الكترونيكي از مقالات مذكور، جهت استقرار در سايت نمايد.

2-12- خبرنامه صنايع و معادن:
در اين قسمت، خبرنامه داخلي وزارت صنايع و معادن، جهت استقرار در پايگاه وب آماده‌سازي مي‌گردد. خبرنامه صنايع و معادن، نشريه داخلي وزارت صنايع و معادن مي‌باشد كه به صورت ماهنامه (گاهنامه) منتشر مي‌گردد. اين نشريه به طور متوسط داراي 25 تا 30 صفحه بوده و در قطع A4 به چاپ مي‌رسد. واحد روابط عمومي به عنوان مسئول و ناشر اين نشريه، پس از سپري شدن مراحل آماده سازي و چاپ نشريه، اقدام به توزيع آن در داخل و خارج از وزارتخانه مي‌نمايد. در صورت وجود امكانات سخت‌افزاري و ارائه آموزشهاي لازم، واحد روابط عمومي اين آمادگي را دارد كه همه ماهه اقدام به تهيه يك نسخه الكترونيكي از نشريه مذكور جهت استقرار در پايگاه نمايد.

3-12- اعلان عمومي:
در اين قسمت، اخباري كه بايستي از سوي وزارت صنايع و معادن، اعلان عمومي شده و به آگاهي عموم مردم برسد، جهت استقرار در سايت توليد و آماده‌سازي مي‌گردد. در حال حاضر، روابط عمومي به عنوان واحد منتشركننده اخبار وزارتخانه، از روزنامه‌ها و نشريات كثيرالانتشار براي اين منظور استفاده مي‌كنند. روابط عمومي پس از تماسها و ارتباطات لازم با نشريات موردنظر، اخبار وزارتخانه را به گزارشهاي خبري تبديل كرده و جهت انتشار در اختيار روزنامه‌هاي صبح وعصر قرار مي‌دهد. در صورت وجود امكانات سخت‌افزاري و ارائه آموزشهاي لازم، واحد روابط عمومي اين آمادگي را دارد كه از پايگاه وب وزارتخانه به عنوان رسانه اصلي جهت نشر اخبار عمومي استفاده نمايد. واحد روابط عمومي، در مقاطع هفتگي اقدام به بهنگام‌رساني محتواي اين قسمت از سايت خواهد نمود.

4-12- گزارش بازديدها:
در اين قسمت، اخبار مربوط به بازديدها، سفرها، افتتاح طرحها، انعقاد قراردادها و... وزير و معاونين وزارت صنايع و معادن جهت استقرار در سايت توليد و آماده‌سازي مي‌گردد. در حال حاضر، واحد روابط عمومي از تمامي برنامه‌هاي اجراي مهم وزير و معاونين وزارتخانه، جهت ضبط در آرشيوهاي مختلف و انعكاس در جرايد كشور، گزارشهاي خبري مختلف تهيه مي‌كند. اين گزارشها، حاوي معرفي موضوع بازديد، سفر، طرح، قرارداد و... موردنظر، تشريح فعاليتهاي صورت گرفته، نتايج حاصله مي‌باشد كه معمولاً با آرشيوي از عكسهاي مختلف همراه مي باشد. در صورت وجود امكانات سخت‌افزاري و ارائه آموزشهاي لازم، واحد روابط عمومي اين آمادگي را دارد كه در مقاطع مختلف، اقدام به تهيه يك نسخه الكترونيكي از گزارش بازديدها، جهت استقرار در پايگاه وب نمايد.

5-12- مناسبتها:
دراين قسمت، اخبار و مستندات مربوط به مناسبتهاي مختلف، جهت استقرار در پايگاه، توليد و آماده سازي مي گردد. در حال حاضر، واحد روابط عمومي به مناسبتهاي مختلف نظير ” روز صنعت و معدن“، ” هفته دولت“، ” روز كارگر“، ” عيد نوروز“ و... اقدام به انتشار انواع خبر، پيام، شعار، عكس، گزارش، مقاله و... در داخل و خارج از وزارتخانه مي نمايد. در صورت وجود امكانات لازم، اين آمادگي وجود دارد كه از پايگاه وب وزارتخانه جهت نشر اخبار مربوط به مناسبتها استفاده به عمل آيد.

6-12- انتصابها:
در اين قسمت اخبار انتصابهاي جديد در سطح وزارتخانه و ساير واحدهاي تابعه، جهت استقرار در پايگاه توليد مي‌گردد. واحد روابط عمومي با معرفي هر مدير جديد در سطح وزارتخانه و واحدهاي تابعه، اقدام به معرفي وي از طريق پايگاه وب مي‌نمايد.

13- نشريات و كتب
سيستم ” نشريات و كتب“ از جمله سيستم‌هاي هفده‌گانه‌اي است كه در آتيه نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. در اينجا به معرفي قسمتهاي مختلف اين سيستم خواهيم پرداخت.

1-13- تازه‌هاي كتاب:
در اين قسمت، كتابهاي جديدي كه به مخزن كتابخانه وزارتخانه اضافه شده اند، معرفي مي‌گردد. اقلام اطلاعاتي زير معرفي هر كتاب تازه درنظر گرفته شده است:

• تصويري از جلد كتاب • قيمت
• نام كتاب • شماره برگه‌دان كتابخانه
• نام مولف/ پديدآورنده • موضوع (هاي) كتاب
• نام مترجم • چكيده كتاب (حداكثر يك صفحه)
• نام ناشر
• تعداد صفحات

واحد كتابخانه، به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام‌رسان اطلاعات ” تازه‌هاي كتاب“ شناخته مي‌شود. با اضافه شدن هر كتاب جديد به مخزن كتابخانه، پس از انجام مراحل فني ثبت كتاب، از طريق پايگاه وب اقدام به معرفي آن مي‌گردد.

2-13- نشريات:
در اين قسمت، نشريات ادواري كه كتابخانه وزارتخانه اشتراك آنها را دارد، معرفي مي‌گردد. اقلام اطلاعاتي زير براي معرفي هر نشريه در نظر گرفته شده است:

• نام نشريه
• حوزه‌هاي تخصصي نشريه
• نوبت انتشار
• تصويري از جلد آخرين شماره
• شماره‌هاي موجود
• چكيده‌اي از مطالب آخرين شماره

واحد كتابخانه به عنوان واحد توليدكننده و بهنگام رسان اطلاعات ” نشريات“ شناخته مي‌شود. با اضافه يا حذف شدن اشتراك هر نشريه و انتشار هر شماره جديد از نشريه، واحد كتابخانه اقدام به بهنگام‌رساني اطلاعات قسمت ” نشريات“ مي‌نمايد.

3-13- برگه‌دان:
در اين قسمت، كاربر اين امكان را خواهد داشت كه از طريق پايگاه وب، به جستجو در برگه‌دانهاي كتابها و نشريات كتابخانه بپردازد و در صورت وجود امكانات لازم، از طريق اين پايگاه اقدام به امانت‌گيري كتاب نمايد. در حال حاضر، كليه برگه‌دانهاي كتب كتابخانه وزارت صنايع و معادن در محيط نرم‌افزاري ” پارس آذرخش“ و ” نوسا“ ذخيره‌سازي شده‌اند و به نظر مي‌رسد، در صورت تبديل فرمت پرونده‌هاي مربوطه، امكان انتقال آنها بر روي پايگاه وب وجود داشته باشد. بي‌ترديد، واحد كتابخانه در اين زمينه وظيفه توليد و بهنگام‌رساني اطلاعات را بر عهده خواهد داشت.

14- خبرگان صنعت و معدن
سيستم ” خبرگان صنعت و معدن“ از جمله سيستم‌هاي هفده‌گانه‌اي است كه در آتية نزديك بر روي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن قرار خواهد گرفت. در اينجا به معرفي اين سيستم خواهيم پرداخت.
سيستم ” خبرگان صنعت و معدن“ در واقع يك پايگاه داده مشخصات از اشخاص حقيقي مي‌باشد كه از نظر وزارت صنايع و معادن به عنوان خبرگان بخش صنعت و معدن شناخته مي‌شود. در اين سيستم مشخصات شناسنامه‌اي، نوع تخصص، آدرس و... هر شخص مقدارگيري شده و كاربر قادر خواهد بود، از طريق اطلاعات وارد شده به جستجوي فرد مورد نظر خويش بپردازد. در حقيقت، اين سيستم امكان دسترسي و آشنايي كاربران را براي رفع نيازمنديهاي مختلف به خبرگان، صاحبنظران و صاحبان تخصص در بخش صنعت و معدن فراهم مي‌كند. پاره‌اي از اقلام اطلاعاتي كه در اين سيستم، براي هر يك از اشخاصص خبره در نظر گرفته شده است به شرح زير مي‌باشد:
• نام و نام خانوادگي: • سوابق اشتغال:
• ميزان تحصيلات: • پروژه‌هاي عمده:
• رشته تحصيلي: • آدرس و تلفن:
• نوع تخصصص: • آدرس پستي:
• سمت فعلي: • پست الكترونيك:
• سمتهاي پيشين: • عكس:

واحد روابط عمومي، در حال حاضر فهرستهاي پراكنده‌اي از خبرگان صنعت و معدن را در نشريه‌هاي مختلف در اختيار دارد. اين واحد مي‌تواند با جمع‌آوري اطلاعات از ساير واحدهاي وزارتخانه، مسئوليت توليد و بهنگام‌رساني اين سيستم را عهده دار گردد.


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-05-2017, 11:28 AM
ارسال: #4
RE: گزارش گیری از پایگاه داده با زبان برنامه نویسی
فايل از نوع جايگاه داده‌ها مجموعه‌اي از ركودهاست كه توسط موضوعي خاص به يكديگر مرتبط شده‌اند.
به هر چيزي كه بتواند نامي داشته باشد شيء گفته مي شود .
به اطلاعات موجود در يك سطر ازجدول كه مربوط به يك فقره شي‌ء مي‌باشد ركود مي‌گوييم .

پايگاه داده‌ها (Data base)
مجموعه‌اي ساخته شده از داده‌هاي مرتبط به يكديگر در رابطه با يك يا چند موضوع را پايگاه داده‌ها يا بانك اطلاعاتي گويند.
مهمترين مسئله در طراحي اوليه يك نرم افزار اين است كه بدانيد چه اطلاعاتي را به عنوان خروجي نياز داريد زيرا با توجه به خروجي‌هاي نرم افزار مي‌توان ورودي‌ها را بدست آورد .

جمع آوري اطلاعات
براي اين منظور مي بايست درمحيط قرار گرفته و هر گونه اطلاعات راجع به گردش كاري محيط را جمع آوري نمود براي اين منظور دو مرحله كاري موجود است :
الف)‌دياگرام : يك دياگرام ، به تمامي كارهايي كه در محيط انجام مي گيرد گفته مي‌شود .
ب) پرس و جو : در صورت لزوم ، جهت جمع آوري اطلاعات بيشتر با سوالاتي كه پرسيده مي‌شود اطلاعات مورد نياز را بدست آورده و آن‌ها را كامل تر مي‌نماييم .

قوانين اساسي طراحي پايگاه داه‌ها :
هر ركورد بايستي يكتا باشد .
مي‌بايستي به هر جدول اصلي يك كليد اصلي اختصاص داد تا از عدم وجود ركوردهاي مشابه در جدول اطمينان حاصل كرد .
فيلدها به طور صحيح وابسته باشند .
هر فيلد جدول به موضوع آن جدول مرتبط باشد در غير اينصورت فيلد يا اضافه بوده يا به جدول ديگري تعلق دارد .

اطمينان از اينكه هر فيلد مستقل است :
مي‌بايست قادر باشيد كه هر يك از فيلدهاي درو ركرود را بدون اينكه روي بقيه فيلدها تاثير بگذارد تغيير دهيد .
اطمينان از اينكه فيلدها شامل محاسبات با مشتقات نيستند .
اطمينان از وجود داده‌ها در كوچكترين بخش منطقي : وجود داده‌ها در كوچكترين بخش منطقي بسيار حائز اهميت مي‌باشد و مي‌توان داده‌ها را با كدها و يا به صورتي استفاده كرد كه حجم كمتري را شامل شود .
انواع پايگاه داده‌ها :
پايگاه داده‌ها از نظر ساختار مي‌تواند يك سطحي يا رابطه‌اي باشد كه در ذيل هر يك از آنها توضيح داده خواهد شد .

پايگاه داده يك سطحي
پايگاه داده يك سطحي اساسا براي ليست‌هاي ساده مانند دفترچه تلفن مورد استفاده قرار خواهد گرفت كه در آن فقط از يك شي يا يك جدول استفاده خواهد شد .

پايگاه ‌داده‌ي رابطه‌اي :
پايگاه داده‌ي رابطه‌اي اساسا براي ليست‌هاي پيچيده مورد استفاده قرار خواهد گرفت‌.
ارتباط بين جداول
همانطور كه در قبل توضيح داده شد هر جدول شامل تعدادي ركورد و هر ركورد شامل تعدادي فيلد مي‌باشد توجه به اين نكته ضروري به نظر مي رسد كه فيلد مشترك مبناي ارتباط بين دو جدول مرتبط را تشكيل مي‌دهد به همين دليل امكان خالي كردن اين فيلدها داده‌ نمي‌شود .
وجود فيلد مشتركي كه دو جدول را به يكديگر مرتبط مي‌كند . به اين معني است كه وجود داده‌هاي تكراري به حداقل ممكن خواهد رسيد براي دو جدول مرتبط ، داده‌ها در فيلد مشترك مي‌بايست د ر هر دو جدول تكرار شوند تا دو جدول با يكديگر ارتباط داشته باشند شايد اگر براي تمامي داده‌ها يك جدول بزرگ ايجاد نمائيد مجبور به داشتن فيلدهاي تكراري باشيد اما با اين كار زمان زيادي را در ورود داده‌ها هدر خواهيد داد چون در هر ركورد بايد تمامي فيلدهاي پايگاه داده وجود داشته باشد و از طرفي در برخي مواقع امكان ايجاد يك جدول بزرگ وجود ندارد بنابراين مجبور به استفاده از چندين جدول هستيد كه بهترين راه براي جلوگيري از افزايش تعداد داده‌هاي مشترك استفاده از ارتباط فيلد مشترك است .

انواع ارتباطات (Relation ships)
اغلب جداول پايگاه داده فيلدي به نام كليد اصلي دارند كه به ساير فيلدهاي جدول تقدم دارد . هر چند كه فيلد كليد اصلي لزوما مهمترين ارزش اطلاعاتي را ندارند.
اما در ارتباط نياز اصلي مي‌باشند .
فيلد كليد اصلي همواره فيلد ارتباط دو جدول مرتبط نيست ولي براي اين كار بسيار مناسب است و غالبا براي همين منظور به كار مي‌رود .
ارتباط يك به يك (one to one)
ارتباط يك به يك نادرترين ارتباط ممكن بين جداول مي‌باشند هنگامي كه در دو جدول تعداد ركوردها يكسان باشد و هر ركورد يك جدول به ركورد ديگري در جدول ديگر مرتبط باشد ،‌يك ارتباط يك به يك بوجود مي آيد .
Access هر جدول مي‌تواند تا 256 فيلد داشته باشد ولي اگر وجود جدولي با بيش از 256 فيلد ضرورت داشته باشد ، فقط با ايجاد دو يا چند جدول و برقراري ارتباط يك به يك بين آنها قادر به برآوردن اين نياز خواهيد بود . ارتباط يك به يك كم نظير است چون معمولا مي‌توانيد آن دو جدول را در يك جدول ادغام نمائيد .

ارتباط يك به چند
ارتباط يك به چند متداول ترين نوع ارتباط بين جداول است . اين ارتباط زماني اتفاق مي‌افتد كه ركورد از جدول با يك يا چند ركورد از جدول ديگر مرتبط باشد .
ارتباط چند به يك و يك به چند مشابه هستند لذا هر دو عبارت به يك معني به كار مي‌روند .

ارتباط چند به چند ( many to many)
اكسس ارتباط چند به چند را مستقيما پشتيباني نمي‌كند ولي مي‌توانيد آن را شبيه سازي نماييد ارتباط چند به چند هنگامي ايجاد مي‌شود كه ركوردهاي متعددي از يك جدول به يك يا چند ركورد از جدول ديگر مرتبط باشند دراين صورت access به جاي آن از رابطه يك به چند به همراه يك جدول رابطه‌اي استفاده مي‌نمايند .برنامه‌ي access
Microsoft access ،‌يك نرم افزار شيء‌ گرا است بدين مفهوم كه شامل گروهي از اشياء به نامهاي Module ، Macro ، Report ،‌Page ، form ،‌Qmery ، Table مي‌باشد كه اين اشياء به همراه داده بر روي هم فايل بانك اطلاعاتي را تشكيل مي‌دهند اكسس يك بانك اطلاعاتي رابطه‌اي management system (RDBMS) Relation Database است زيرا مي‌توان بين جداول موجود در بانك اطلاعات رابطه برقرار كرد .
همچنين اكسس يك سيستم مديريت بانك اطلاعاتي است بدين معني كه نه تنها اطلاعات را ذخيره مي‌نمايد بلكه ابزارهاي لازم جهت مديريت اطلاعات مانند قابليت‌هاي جستجو ، مرتب سازي ، ويرايش اطلاعات گزارشگيري و غيره را نيز در اختيار كاربر قرار مي‌دهد .
قدرتمندي access و استفاده از wizard آن باعث شده كه استفاده آن براي افراد مبتدي بسيار راحت باشد .

اشياء اصلي پنجره پايگاه داده ها :
آيكونهايي كه در سمت چپ موجودند اشياء (‌ابزار ) اصلي اكسس مي‌باشند اين اشياء عبارتند از Report, Forms , Queries, Tab les pages, Modules Macros.
جدول (Table)
اصلي ترين شيء هر بانك اطلاعاتي جدول مي‌باشد كه در آن داده‌ها نگهداري مي‌شوند هر جدول مجموعه‌اي از داده‌هاست كه در رابطه با يك موضوع مشخص مي‌باشند .

پرس وجو (Query)
در بيشتر موارد يك پرس و جو سوالي است كه درباره داده‌هاي درون پايگاه داده پرسيده مي‌شود همچنين مي‌توان ازيك پرس و جو جهت انجام محاسبات ،‌بروز رساني ، درج ، حذف يا ويرايش داده‌ها استفاده نمود .
زمانيكه پرس و جو يي از پايگاه داده‌ها به عمل مي‌آيد آخرين اطلاعات موجود در بانك اطلاعاتي در اختيار كاربر قرار خواهد گرفت در صورتي كه پرس و جو از پرس و جوهاي ديگر باشد به آن پرس و جوي چند سطحي گويند .

فرم ( Form):
از فرم مي‌توان جهت ورود ، ويرايش يا نمايش اطلاعات يا قالب‌هاي مختلف در پايگاه داده‌ها استفاده نمود همچنين فرم مي‌تواند به منظور كنترل اجراي برنامه‌هاي كاربردي يا پيام‌ها نيز مورد استفاده قرار گيرد .

گزارش (Report):
از گزارش براي چاپ و نمايش اطلاعات پايگاه داده‌ها استفاده خواهد شد گزارش اين امكان را مي‌دهد كه اطلاعات را با قالب مورد نياز ، تهيه و چاپ نماييد ، همچنين قادريد گزارشات را به صورت اطلاعات گروهي و محاسبات مجموع و ميانگين نيز تهيه نمائيد .
يك گزارش مي‌تواند از داده‌هاي جدول يا نتيجه‌ي يك پرس و جوي موجود در بانك اطلاعاتي باشد .


صفحه (page)
صفحه ،‌شي ء‌،‌ جديد در اكسس 97 به بعد مي‌باشد و نام اصلي آن صفحه هاي دستيابي به داده هاي (Data Access pages) است كه به اختصار به آن صفحه (‌‌page) گفته مي‌شود . صفحه فايل HTML است كه مي‌توان آن را مستقيما با داده‌هاي يك بانك اطلاعاتي مرتبط نمود صفحه ها شباهت زيادي به فرم‌هاي اكسسي دارند و براي مشاهده‌ي آنها بايد از يك مرورگر ( Browser) صفحات وب استفاده نمود و به طور كل صفحات وب فايلهاي مجزا با فرمت HTML و خارج از بانك اطلاعاتي ذخيره مي‌شوند .

ماكرو
ماكرو در بسياري از موارد جهت اتصال دستورات به كليدهاي فرمان يا رويدادها مورد استفاده قرار مي‌گيرد .

ماژول (MODUL)
ماژول‌ها توابعي هستند كه با استفاده از Visual Basic Application)VBA نوشته مي‌شوند و توسط آنها اشياء ديگر موجود در پايگاه داده‌ها را مي‌توان پردازش نمود ‌،‌معمولا ماژول‌ها جهت انجام اموري كه توسط ماكروها امكان پذير نمي‌باشند ، به كار مي‌روند .
نحوه ي ايجاد جدول :
اگر بر روي شيء table كليك كنيم روش‌هاي ايجاد كه 3 روش مي‌باشد نشان داده مي‌شود .
1) Creat table in design view
2) Creat table by using wizard
3) Creat table by entering data

ايجاد جدول بوسيله طراحي Design view
هر چند كه ايجاد جدول با استفاده از wizard ،‌بسيار سريع و آسان است اما در بسياري از موارد با توجه به نياز ، امكان استفاده از جداول نمونه ميسر نمي‌باشد بنابراين مي‌بايست جدول مورد نظر طراحي گردد، به عنوان مثال هنگامي كه بخواهيد از فيلد تاريخ در جدول استفاده نمائيد نياز به فيلدي جهت نمايش تاريخ شمسي داريد در صورتي كه در جداول نمونه اين قبيل فيلدها موجود نمي باشند همچنين در اين انتخاب مي‌توان بسياري از ويژگي‌ فيلدها را به صورت دستي ايجاد نمود .


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-05-2017, 11:29 AM
ارسال: #5
RE: گزارش گیری از پایگاه داده با زبان برنامه نویسی
قسمت بالاي پنجره‌ي طراحي جدول داراي 3 ستون Description , Data Type , Field مي‌باشد كه در قسمت field name نام فيلد مورد نظر را تايپ مي‌نمائيد .2)‌ نوع داده ها (data type)
ستون دوم نوع داده مي باشد توسط اين ستون مي‌توان نوع داده‌هاي ورودي به فيلد را كنترل نمود كه دادها مي‌تواند از نوع Number( عددي ) ، Text( متني ) ، Memo(‌ يادداشت ) ، Data/ Time( تاريخ / زمان ) ، currency( ارز ، پول ) ، yes / no (‌بله / خير) ، hyperlink (‌فول ارتباط ) و...باشد .

3) توضيحات (Description)
ستون توضيحات اين امكان را مي‌دهد كه توضيحاتي براي فيلد دراين محل نوشته شود در صورتي كه كاربربخواهد از جدول پايگاه داده‌ها استفاده نمايد هنگامي كه روي فيلد قرار گيرد توضحيات مذكور درباره‌ي فيلد در status bar نمايان خواهد شد يا در صورتي كه برنامه نويس بخواهد پس از مدتي تغييراتي را بر روي نرم افزار اعمال نمايد مي‌تواند از توضيحات هر فيلد جهت انجام ا مور پشتيباني استفاده نمايد .

خصوصيات فيلد ( properties):
پس از ايجاد هر فيلد در قسمت بالاي پنجره‌ي طراحي ، قسمت پائين پنجره نيز فعال خواهد شد اين قسمت شامل خصوصيات فيلد ( field properties) بوده كه خود داراي دو Tab مي‌باشد ( look up , General)
خصوصيات فيلد در General
الف )‌سايز فيلد ( field size) توسط اين خصوصيت مي‌توان حداكثر طول داده‌ها را تعيين نمود كه براي داده‌هاي متني اين مقدار بين صفر تا 255 كاراكتر مي‌باشد و اگر Number باشد مي‌توان براي ويژگي field size يكي از اندازه‌هاي ذيل را انتخاب نمود :
Byte: جهت نگهداري مقادير بين صفر تا 255 به كار رفته و يك بايت حافظه را به خود اختصاص مي‌دهد .
Integer: جهت نگهداري مقادير بين 32768- تا 32767+ به كار رفته و دو بايت حافظه را به خود اختصاص مي‌دهد .
Single: جهت نگهداري مقادير بين تا به كار رفته و چهار بايت حافظه را به همراه مفير شناور به خود اختصاص مي أهد .
Replication ID : جهت نگهداري مقدار منحصر به فردي كه به آن GUID ( Globally unique Identifier) نيز مي‌شود به كار رفته و شانزده بايت حافظه را به خود اختصاص مي‌دهد .
ب ) قالب ( format) : توسط اين خصوصيت مي‌توان شكل ظاهري خروجي داده‌ها را نمايش داد اين قالب از سه طريق كه عبارتند از قالب استاندارد ، قالب قابل ساخت توسط سازنده‌هاي اكسس و قالب قابل ساخت توسط تايپ كاراكترها ايجاد مي‌گردند‌.
پ)‌الگوي ورود داده‌ها ( Input mask)
Input mask راهنماي ورود داده‌ به جدول مي‌باشد و براي داده هاي از نوع Text , currency , number , Data/ time به كار مي‌رود . الگوي ورود داده از 3 بخش تشكيل شده است كه عبارتند از :
بخش اول : قالب ورود داده مانند : 991999
بخش دوم : توسط اين بخش مي‌توان تعريف نمود كه آيا قالب ورود داده نيز به همراه داده در جدول ذخيره شود يا خير در اين بخش صفر به معناي اين است كه قالب ورود داده به همراه داده ذخيره شود و يك يا فاصله خالي به معناي اين است كه قالب ورود داده به همراه داده ذخيره نشود .
بخش سوم : توسط علامتي كه دراين بخش گذاشته مي‌شود مي‌توان تعريف نمود كه اكسس قالب ورود داده را جهت هدايت كاربر با چه علامتي مشخص نمايد .
ت ) برچسب ( caption)
كاركترهايي كه در قسمت caption نوشته مي‌شوند به عنوان برچسب فيلد قرار داده شده و برچسب به هنگام نمايش فيلد در حالت صفحه داده‌اي در سه ستون يا در فرم‌ها و گزارشات به عنوان برچسب در كنار فيلد يا در سه ستون نمايش داده مي‌شود و نسبت به فيلد داراي مزايايي است كه عبارتند از :
مي‌تواند داراي فاصله خالي باشد
مي‌تواند فارسي نوشته شود
ث)مقدار پيش فرض (Defult Value)
هنگامي كه درجدول يك ركورد جديد ايجاد مي‌شود مقدار پيش فرض موجود در فيلد به صورت اتوماتيك در فيلد وارد مي‌شود به عنوان مثال در صورتيكه فيلد محل تولد 90 درصد دانشجويان يك دانشگاه تهران است مي‌توان كلمه " تهران " را در خصيصه Defult Value براي فيلد محل تولد قرار داد .
در صورت لزوم كاربر مي‌تواند مقدار ديگري را به غير از پيش فرض در فيلد وارد نمايد .
مقدار پيش فرض براي فيلدهاي نوع Memo , Text مقدار null( خالي ) و براي فيلدهاي نوع number مقدار صفر مي‌باشد .
ج )‌قانون اعتبار فيلد ( Validation Rule)
دراين ويژگي شرطي كه هنگام ورود داده در فيلد بايد مورد بررسي قرار گيرد نوشته مي‌شود بدين ترتيب هنگام ورود داده يا ويرايش داده شرط موجود مورد بررسي قرار مي‌گيرد و در صورت اعتبار شرط ،‌داده در فيلد قرار مي‌گيرد .
چ) متن نقض قانون اعتبار فيلد ( validation text)
در صورتي كه قانون اعتبار فيلد كه در Validation Rule موجود است نقض شود اين متن ( پيام ) ظاهر خواهد شد .
ح )‌اجباري ( Required)
اين ويژگي داراي دو مقدار no , yes مي‌باشد در صورتي كه بخواهيد در فيلدي مقدار Null قرار نگيرد آن را بر روي yes تنظيم نمائيد بدين ترتيب داخل فيلد حتما بايد داده وارد شود و در صورتي كه آن را بر روي No تنظيم نماييد مي‌تواند در فيلد مقدار Null قرار گيرد .
خ )ايندكس (Index)
ايندكس جهت ايجاد سرعت در جستجوبه كار مي رود بدين ترتيب در صورتي كه مطمئن هستيد كه در آينده مي‌خواهيد بر روي داده‌هاي موجود در فيلد جستجو نمائيد آن فيلد را به عنوان ايندكس انتخاب نمائيد .
د) فشرده سازي يونيكد (Unicode compression)
اين خصوصيت جهت استفاده در فيلدهاي memo . Hyperlink , text ‌مي‌باشد و به هر كاراكتر اعداد يكتايي مستقل از محيط ، برنامه و زبان اختصاص مي‌دهد . در اين صورت با انتخاب yes مي‌توانيد تعيين نمائيد كه مايل به فشرده سازي اين فيلد با استفاده از سيستم يونيكد مي‌باشيد و با انتخاب No مي‌توانيد تعيين نماييد كه مايل به فشرده سازي اين فيلد با استفاده از سيستم يونيكد نمي‌باشيد و اين فيلد با استفاده از سيستم يونيكد فشرده سازي ‌شود .
ذ)‌متد ورواي ويرايشگر( IME (Ime mode
مخفف Input Method Editor بوده و توسط آن مي‌توانيد از متدهاي موجود در جهت ورود كاراكترها استفاده نماييد .
ر)‌متد ويرايشگر مربوط به جملات (IME Sentence mode)
از اين خصيصه مي‌توانيد جهت تعيين نوع IME جملات موجود در فيلدهاي جداول يا كنترل فرمها استفاده نماييد .
ز) رقم اعشار (Decimlplaces)
اين خصوصيت براي داده‌هاي نوع currency , Number مورد استفاده قرار مي‌گيرد و توسط آن مي‌توان تعداد رقم‌هاي اعشار را تعيين نمود در اين ويژگي مي توان مقادير بين 0 تا 15 و AUTO را با توجه به نوع داده و قالب آن وارد نمود .
ش) مقادير جديد (New Values)
اين خصوصيت براي داده‌هاي نوع Auto Number مورد استفاده قرار مي‌گيرد با انتخاب Increment داده درون فيلد به صورت افزايشي و با انتخاب Random به صورت تصادفي خواهد بود .
خصوصيات فيلد در لبه look up
داده از نوع look up wizard ،‌ويزاردي است كه مراحل آن و انتخاب جدول و فيلدهاي جداول انتخابي يا وارد نمودن داده‌هاي ثابت در آن داده‌هاي مورد نظر در يك ليست انتخابي ( drop – Down) نمايش داده مي‌شوند كه كاربر مي‌تواند يكي از مقادير را در ليست انتخاب نمايد .
در زير هر يك از خصوصيات موجود در look up توضيح داده شده است :
1- كنترل نمايش داده (Display control)
اين خاصه مشخص مي‌كند كه هنگام دريافت داده‌ها در حالت صفحه داده‌اي (data sheet) چه نوع كنترلي در فيلد اعمال شود ليست موجود شامل 3 انتخاب زير است .
Text box: كادر متن كه كادري جهت تايپ داده‌هاي مورد نظر مي‌باشد .
List box: كادر ليست شده كه ليست از داده‌هاي مجاز را كه به كمك نوار پيمايش قابل رويت و انتخاب مي‌باشند در اختيار كاربر قرار مي‌دهد .
Combo box: ليست انتخابي ، ليستي پايين افتادني از داده‌هاي مجاز است كه با كليك بر روي هر يك از مقادير انتخاب صورت مي‌پذيرد.
2)‌منبع سطر/ ركورد ( Row source type):
اين خصوصيت مشخص كننده منبعي است كه داده به آن مرتبط مي‌باشد ليست موجود در اين خصيصه داراي انتخاب‌هاي زير مي‌باشد .
Table/Query: جدول يا پرس و جو
Value list: مقادير ثابتي كه تايپ مي‌شود
Field list: فهرستي از فيلدهاي يك جدول يا پرس و جو
3) مأخذ سطرح ( Row source)
اين خصوصيت نشان دهنده ي اين است كه داده‌هاي موجود در فيلد از چه مكاني اخذ شده ‌اند .
4) ستون متصل شده (Round column)
اين خصوصيت نشان دهنده‌ ستوني است كه از قبل موجود بوده و اين فيلد از داده‌هاي نمايشي آن استفاده مي‌كند .
5)‌ تعداد ستونها ( column count)
تعداد ستونهاي سطري است كه مي‌خواهيد نمايش داده شود .
6) عناوين ستونها ( column Heads)
اين خصيصه تعيين كننده عنوان ستون مي‌باشد در صورتي كه No‌ باشد براي ستون عنوان قرار داده نمي‌شود و در صورتيكه yes باشد براي ستون عنوان قرار داده مي‌شود .
7)‌پهناي ستونها (‌column width)
اين خصيصه نشان دهنده ‌ي پهناي ستون مي باشد ودر صورتيكه تعداد ستونها بيش از يك ستون باشد پهناي هر يك از ستونها توسط علامت ؛ (semicolon) از هم جدا خواهند شد و با توجه به پيش فرض نرم افزار برحسب سانتيمتر يا اينچ تعريف مي‌شود .
8)تعداد سطرهاي فهرست ( List Rows)
تعداد ستونهاي نمايش داده شده را تعيين مي‌كند .
9)پهناي فهرست (list width)
اين خصيصه نشاندهنده‌ي پهناي كلي combo box يا list box مي‌باشد .
10) محدود به فهرست ( limit to list)
اين خصيصه داراي دو انتخاب است No به معناي اين است كه كاربر هنگام ورود داده محدود به استفاده از فهرست نمي‌باشد و مي‌تواند مقادير ديگري را نيز وارد نمايد و yes به معناي اين است كه كاربر هنگام ورود داده محدود به استفاده از فهرست مي‌باشد و نمي‌تواند مقادير ديگري به غير از ليست وارد نمايد .

ايجاد ارتباط در جدول :
نرم افزار اكسس يك نرم افزارشيء گرا و يك بانك اطلاعاتي رابطه‌اي است ، ارتباط بين جداول يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين نرم افزار مي‌باشد كه اين ارتباط به شكل many , many to many , one to one , one to مي‌باشند .
فيلدهايي كه در دو جدول براي ايجاد ارتباط در نظر گرفته مي‌شوند مي‌بايست صحيح انتخاب شوند ا ين فيلدها معمولا كليد اصلي از جدول پدر و كليد خارجي از جدول فرزند مي‌باشند و قبل از ايجاد رابطه مي‌بايست جداول مورد نظر بسته باشند .
براي ايجاد رابطه به ترتيب زير عمل مي‌كنيم :
از tools گزينه Relation ship را انتخاب مي‌كنيم .
بدين ترتيب پنجره‌اي خالي جهت ايجاد رابطه‌ها نمايان شده و برروي آن كادر محاوره‌اي show Table نمايان خواهد شد .
Both ليست اسامي جداول و پرس و جوهاي موجود در پايگاه داده‌ها ميباشد كه با توجه به نياز مي‌بايست هر يك از آنها را انتخاب نمائيد جهت ايجاد ارتباط در Tab ، Tables، جداول مورد نظر را انتخاب نموده و add را مي‌زنيم .
بدين ترتيب دو جدول در پنجره ي Relation sheep نمايان خواهند شد . سپس از جدول اول فيلد مورد نظر را انتخاب كرده درحاليكه كليد ماوس پايين است ماوس را به سمت جدول بعدي برده و بر روي فيلد آن رها مي‌كنيم در پنجره ي Edit Relationship چند گزينه وجود دارد .
Enforce Referential Integrity: به مفهوم ايجاد يكپارچگي روابط بوده و مجموعه قواعدي است كه براي اطمينان از صحت روابط بين ركوردهاي دو جدول مرتبط شده به كار مي‌رود .
هنگامي كه شرايط زير موجود باشد مي‌توان كنترل Enforce Referential Integrity را فعال نمود ، اين شرايط عبارتند از :
1- فيلد برقرار كننده رابطه در جدول پدريك كليد اصلي بوده يا داراي ايندكس unique يا يگانه باشد .
2- فيلدهاي برقرار كننده رابطه در هر دو جدول داراي data type يا نوع داده يكسان باشند .
3- هر دو جدول در يك بانك اطلاعاتي Microsoft Access قرار داشته باشند در صورت انتخاب گزينه‌ي مذكور دو گزينه‌ي ديگر كه در ذيل توصيح داده شده است ،‌فعال خواهند شد اين دو گزينه عبارتند از :
Cascade update Related fields: هرگاه از جدول پدر محتويات فيلد را تغيير دهيد اكسس به طور خودكار تمام فيلدهاي مرتبط با آن درجدول فرزند را به صورت خودكار تغيير خواهد داد .
Cascade Deleted Related fields: هرگاه از جدول پدر ركوردي را حذف نماييد اكسس به طور خودكار تمامي ركوردهاي مرتبط با ركورد حذف شده را از جدول فرزند حذف مي‌نمايد .
در قسمت پايين كادر ارتباطات ، نوع ارتباط ميان دو جدول در كادر مربوط به Relation ship type توسط اكسس مشخص خواهد شد سپس كليد create را فشار داده تا ارتباط ايجاد شود .

نمايش صفحه داده‌اي پس از ارتبا ط جداول
پس از باز كردن يك جدول در نمايش صفحه داده‌اي مي‌توانيد صفحه داده‌اي فرعي مرتبط به هر ركورد را مشاهده نمائيد ،‌براي انجام اين كار مي‌بايست روي علامت + دركنار ركورد كليك نمائيد ،‌به اين ترتيب علامت + تبديل به علامت – شده و صفحه داده‌اي مرتبط با ركورد نمايش داده خواهد شد .
تعريف فرم
فرم صحنه‌اي گرافيكي است كه معمولا مانند فرم‌هاي كاغذي مي‌باشد فرم مهمترين رابط بين كاربر و برنامه‌هاي كاربردي اكسس مي‌باشد فرم‌ها داراي كاربردهاي زياد و متفاوتي مي‌باشند كه در ذيل برخي از آنها بيان شده است .
الف )‌ورود نمايش داده‌ها
ب) ويرايش و حذف داده‌ها
ج )‌كنترل جريان اجرايي برنامه : در اكسس فرم‌ها را ميَ‌توان به گونه‌اي اجرا و طراحي نمود كه با ماكروها و ماژول‌هاي نوشته شده به وسيله‌ي VBA مرتبط باشند و بوسيله ماكروها و ماژول‌ها مي‌توان اجراي برنامه‌هاي كاربردي را كنترل نمود .
د)‌نمايش پيام‌هاي برنامه
ايجاد فرم ، استفاده از ويزارد به صورت اتوماتيك ( Auto form wizard) از پنجره‌ي پايگاه داده‌ها ، روي يك جدول يا يك پرس و جو كليك نموده و آن را انتخاب نمائيد سپس از نوار ابزار standard بر روي كليد Auto form كليك نمائيد . بدين ترتيب فرمي براي جدول يا پرس و جوي انتخاب شده ايجاد خواهد شد و مي‌توانيد از فرم جهت ورود اطلاعات استفاده كنيد .
ايجاد فرم با استفاده از ويزارد (Create form by using wizard)
براي ايجاد يك فرم از طريق form wizard مراحل زير را طي كنيد .
بر روي شيء forms در پنجره‌ي پايگاه داده‌ها كليك نمائيد سپس از سمت راست پنجره پايگاه داده‌ها Create form by using wizard ار انتخاب نمائيد .
در كادر انتخابي Table/ Queries جدول يا پرس و جوي مورد نظر را انتخاب نماييد . و پس از اضافه نمودن فيلدهاي مورد نظر Next را زده در مراحل بعدي طرح كلي فرم ، شكل ظاهري فيلدها و صفحه زمينه فرم را زده و در آخر finish .

ايجاد فرم به وسيله‌ي طراحي ( create form by Design View)
ساخت‌ فرم‌ها در Design View حالت كاملا سفارشي داشته و با استفاده از آن مي توان يك فرم را از ابتدا و براساس نياز خود و ويژگي‌هاي مورد نظر طراحي نمود پنجره‌ي اصلي فرم به رنگ خاكستري و به صورت شطرنجي ديده مي‌شود .

اجزاء اصلي فرم
هر فرم داراي دو جزء‌ اصلي مي‌باشد كه اين اجزاء عبارتند از :

كنترل (control)
كنترل شامل برچسب‌ها يا كادرهاي متني يا اشياء ديگر موجود در فرم‌ها و گزارشات مانند كليدها مي‌باشد .

بخش ( (section)
فرم از بخش‌هاي مختلف تشكيل شده است كه شامل :
Form Header: به عنوان سربرگ در اولين صفحه فرم قرار مي‌گيرد و معمولا عناوين ثابت در هر فرم در اين بخش قرار مي‌گيرد .
Page Header: به عنوان سربرگ در هر صفحه فرم قرار مي‌گيرد .
Detail: معمولا تمامي فيلدها در اين قسمت قرار دارند .
Page Header: به عنوان پا صفحه در اولين صفحه فرم قرار مي‌گيرد .
Form Header: به عنوان پا صفحه درهر صفحه فرم قرار مي‌گيرد و معمولا اطلاعاتي راجع به جمع و ميانگين‌ مقادير يك يا چند فيلد يا شماره‌ي صفحه‌ در آن قرار مي‌گيرد .
آيكونهاي موجود در جعبه ابزار
Select object: از ابزار پيش فرض است و از اين ابزار براي انتخاب ، تغيير اندازه يا تغيير محل كنترل‌ها استفاده مي‌شود .
Label: جهت ايجاد يك متن ثابت روي فرم استفاده قرار مي‌ گيرد معمولا متن‌هاي راهنما و عناوين فيلدها بوسيله‌ي اين كنترل روي فرم‌ها قرار داده مي‌شوند .
Text box: از اين ابزار جهت ايجاد كادرهاي متني براي نمايش اطلاعات فيلدهاي متني ،‌عددي ، تاريخ و يادداشت روي فرم استفاده نمائيد .
Image: براي قرار دادن يك تصوي ثابت در فرم استفاده مي‌شود .
Check Box: از اين كنترل براي ساخت كنترل‌هاي انتخابي كه مشابه فهرست‌هاي drop – down هستند استفاده مي‌شود .
List box: از اين كنترل براي ايجاد كنترل‌هايي كه فهرستي از مقادير را نمايش مي‌دهند استفاده مي‌شود .

تعريف گزارش :
اولين قدم ايجاد پايگاه داده‌ها دانستن خروجي نرم افزار است نمايش اطلاعات بر روي صفحه نمايش معمولا به صورت صفحه داده‌ها يا فرم و گاهي اوقات نيز پرس و جو مي باشد از فرم‌ها و پرس و جوها نيز مي‌توان چاپ تهيه نمود اما در بسياري از موارد چاپ از روي گزارشات بهترين روش براي دستيابي به خروجي مي‌باشد .
از گزارش مي‌‌توان براي اهداف خاصي مانند مبالغ فروش در محدوده زماني مشخص ليست موجودي و ليست نامه‌ها استفاده نمود .
ايجاد گزارش با استفاده از ويزاد (create Report by using wizard)
پس از كليك بر روي اين روش در كادر متن Table / Queries پرس و جوها و جداول موجود در بانك اطلاعاتي را جهت ايجاد گزارش انتخاب و فيلدهاي مورد نظر را با علامت > اضافه و Next را مي‌زنيم .
كادر بعدي جهت گروه بندي نتيجه ي گزارش بوسيله‌ي فيلدي خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت فيلدي را كه مي‌خواهيد گزارش براساس آن گروه بندي شود انتخاب نموده و سپس روي كليدي كه علامت فلش به سمت راست دارد كليك نماييد و سپس Next.
در پنجره‌هاي Report wizard بعدي عمليات مرتب سازي ركوردها ، طرح ظاهري گزارش و تايپ نام گزارش را انجام مي‌دهيم و در آخر finish.

ايجاد گزارش بوسيله طراحي ( create report in Design view)
كه تقريبا مشابه حالت طراحي قسمت form مي‌باشد كه گفته شد .


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-05-2017, 11:42 AM
ارسال: #6
RE: گزارش گیری از پایگاه داده با زبان برنامه نویسی
سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها، مجموعه‌ای پیچیده از برنامه‌های نرم‌افزاری است كه ذخیره سازی و بازیابی داده‌های سازمان از قبیل فیلدها، ركوردها و فایل‌ها را در پایگاه داده‌ها، كنترل می‌كند. این سیستم، كنترل امنیت و صحت پایگاه داده‌ها را نیز بر عهده دارد. سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها، درخواست‌های داده را از برنامه می‌پذیرد و به سیستم عامل دستور می‌دهد تا داده‌ها ی مناسب را انتقال دهد. هنگامی كه چنین سیستمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر نیازمندی ای اطلاعاتی سازمانی تغییر یابد، سیستم‌های اطلاعاتی نیز آسانتر تغییر خواهند یافت. سیستم مذكور از صحت پایگاه داده‌ها پشتیبانی می‌كند. بدین ترتیب كه اجازه نمی‌دهد بیش از يك كاربر در هر لحظه، يك ركورد را به روز رسانی كند. این سیستم ركوردهای تكراری را در خارج پایگاه داده‌ها نگاه می‌دارد. این سیستم روشی برای ورود و به روز رسانی تعاملی پایگاه داده‌ها فراهم می‌آورد.طراحی پایگاه داده‌ها، فرایند تصمیم گیری درباره نحوه سازماندهی این داده‌ها در انواع ركوردها و برقراری ارتباط بین ركوردهاست.سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها می‌تواند ساختار داده‌ها و ارتباط آنها را در سازمان به طور اثر بخش نشان دهد.
امروزه استفاده از رایانه و نرم افزارهای کاربردی ، یکی از ضروریات زندگی بشر بوده و حذف آن از زندگی تا حدود زیادی غیر قابل تصور می باشد .در این میان برنامه نویسی و تهیه نرم افزار های کاربردی ، از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و رفته رفته ، باید برنامه ها و نرم افزارهای کابردی قوی تر،با رابط کاربری بهتر و تولید آسان و سریعتر، تهیه کرد. نرم افزارهایی که توسط زبان های برنامه سازی تحت سیستم عامل داس تهیه می گردید، تا حدود زیادی شامل این سه مقوله نمی شدند و خود سیستم عامل داس ،از لحاظ رابط کاربری ضعیف بوده و مناسب نبود. با بوجود آمدن سیستم عامل ویندوز، زبان های برنامه سازی تحت این سیستم نیز ایجاد شد که قادرند نرم افزارهایی با سرعت بالاتر و رابط گرافیکی بهتر تولید کنند. از جمله این زبانهای برنامه سازی می توان به زبان برنامه نویسی VISUAL BASIC اشاره کرد .


1-1) معرفی بانک اطلاعاتی
در بین سالهای 1992 و1993 شرکت مایکروسافت سه محیط جدید پایگاه داده ها را تحت ویندوز عرضه کرد که شامل فاکسپرو برای ویندوز و ویژوال بیسیک 3 ، و اکسس1 بود.این شرکت اعلام کرد که اکسس پایگاه داده مورد استفاده هر فرد میباشد. و در مدت 95 روز ، هفتصدوپنجاه هزار نسخه به فروش رفت. فاکسپرو برای ویندوز با هدف توسعه کار پایگاه داده های شرکت بین المللی بورلند برای ویندوز به وجود آمد هم اکسس و هم فاکسپرو در بازار از پاراداکس محصول شرکت بورلند پیشی گرفتند که این برنامه مدتی پس از اکسس1، به بازار عرضه شد. تا سال 1996 شرکت مایکروسافت بیش از 4 میلیون نسخه از اکسس، ویرایش های 1 و 1.1 و2 را فروخت و تعداد استفاده کنندگان ویژوال بیسیک ویرایشهای یک،دو، سه را تا 2 میلیون نفر بالابرد.

1-2) بانک اطلاعاتی چیست ؟
از بانک اطلاعاتی تعاریف گوناگونی شده است که تعریف زیراز همه جامعتر به نظر می رسد : بانک اطلاعاتی مجموعه ای سازمان یافته از اطلاعات و داده های مرتبط به هم است. داده ها عبارتند از : حقایق و ارقام یک موضوع خاص و اطلاعات عبارتنداز : نتایجی که از ترکیب داده ها حاصل می گردند. موسسات و سازمانها معمولا به دو صورت سیستم های اطلاعاتی خود را تشکیل داده از آنها استفاده می کنند.

1-2-1) استفاده از سیستمهای اطلاعاتی ساده
در این روش ،داده ها در فایل های جدا گانه قرار می گیرند وبرای استفاده از داد ه های موجود در آن فایل ها ،سیستمهای جداگانه ای طرا حی می شوند. به این نوع سیستمهای اطلا عاتی سیستم پردازش فایل ها می گویند.

1-2-2) استفاده از بانکهای اطلاعاتی
در این روش داد های موجود، به صورت مجتمع یا بانک مورد استفاده قرار می گیرند. در چنین سیستمی کاربر می تواند بدون سر درگمی و یا صرف وقت اندکی،اطلاعات مورد نیاز خود را از داده های موجود مجتمع اخذ کند.امروزه اکثر موسسات و سازمانها سعی می کنند از این سیستم اطلاعاتی استفاده کنند. برای پی بردن به تفاوت دو روش ذکر شده ، موسسه ای را در نظر بگیرید که داده های مربوط به حقوق کارمندان ، بیمه ،تنبیه و تشویق را در چهار فایل جدا گانه قرار داده برای اخذ خرو جیهای مورد نیاز ، سیستم های جدا گانه ای برای آنها نوشته است شکل(2-1).

1-2-3) مزایای استفاده از بانک اطلاعاتی
با یک نگاه ساده به شکل(1-1)مشخص می شود که داده های زیادی از قبیل نام کارمندان ،شمار کارمندی،تاریخ استخدام در فایلهای مختلف مشترک می باشند.این امر موجب استفاده بیهوده از حافظه می گردد. اگر در وضیعت کارمندان موسسه تغییراتی ایجاد شود،این تغییرات باید در تمام فایها اعمال شود،اگر این تغییرات در یک یا چند فایل اعمال نشود،منجر به اخذ گزارشهای متناقضی می گردد که در این صورت به گزارش های حاصل از سیستم اطمینانی نیست.


شکل(1-1) سیستم پردازش فایل (در فایل ضمیمه)


1-2-4) معایب استفاده از سیستم بانک اطلاعاتی
بانک اطلاعاتی با همه مزایایش معایبی نیز دارد که این معایب در مقایل مزایای بانک اطلاعاتی ناچیز می باشد.از جمله:
1. چون طراحی بانکهای اطلاعاتی ساده نیست جهت ایجاد آن به متخصصان ماهری نیاز است.
2. به دلیل متمرکز بودن سیستم اطلاعاتی امکان آسیب پذیری سیستم زیاد است . یعنی اگر یک قسمت از سیستم از کار بیفتد،ممکن است در کار بقیه قسمتها خلل ایجاد شود.

1-3) بانک اطلاعاتی و ویژوال بیسیک
در ویژوال بیسیک می توان برنامه هایی نوشت که بانک اطلاتی را ایجاد و ویرایش کنند سه نوع با نک اطلاعاتی در ویژوال بیسیک قابل استفاده اند.

1. بانکهای اطلاعاتی اکسس . این نوع بانکهای اطلاعاتی را می توان از طریق اکسس ما یکروسافت یا ویژوال بیسیک ایجاد ومدیریت نمود.
2. بانکهای اطلاعا تی خارجی . این نوع بانکهای اطلاعاتی شامل بانکهای اطلاعاتی پارادوکس ، dBase III، dBase IV و FAXPRO است.این نوع بانکهای اطلاعاتی را می توانید در ویژوال بیسیک ایجاد ومدیریت کنید
3. بانکهای اطلاعاتی خارجی .ODBC پیکربندی این نوع بانکهای اطلاعاتی،مشتری/کارگزار است وشامل اوراکل وServer SQL است.
دانلود فایل اصلی در قالب فایل WORD در لینک زیر:
http://forum.a00b.com/upload/Uploads/636...80DbVb.doc


==================================================
طراحی وب سایت
پروژه های برنامه نویسی تجاری
دانلود پروژه های ASP.NET وب سایتهای آماده به همراه توضیحات
دانلود پروژه های سی شارپ و پایگاه داده SQL Server همراه توضیحات و مستندات
دانلود پروژه های UML نمودار Usecase نمودار class نمودرا activity نمودار state chart نمودار DFD و . . .
دانلود پروژه های حرفه ای پایگاه داده SQL Server به همراه مستندات و توضیحات
پروژه های حرفه ای پایگاه داده Microsoft access به همراه مستندات و توضیحات
دانلود پروژه های کارآفرینی
دانلود گزارشهای کارآموزی کارورزی تمامی رشته های دانشگاهی
قالب تمپلیت های آماده وب سایت ASP.NET به همراه Master page و دیتابیس
برنامه های ایجاد گالری عکس آنلاین با ASP.NET و JQuery و اسلایدشو به همراه کد و دیتابیس SQL کاملا Open Source واکنشگرا و ساده به همراه پایگاه داده
==================================================
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان