انجمن وب سایت مشاوره در زمینه پروژه های برنامه نویسی و طراحی وب سایتهای تجاری

نسخه‌ی کامل: دانلود گزارش کارآموزی کامپیوتر رشته الکترونیک
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
دانشگاه آزاد
گروه كاردان فني برق - الكترونيك

گزارش کارآموزی دوره کارشناسی به مدت 24 ساعت

عنوان: تعميرات الكترونيك سخت افزار لپ تاب


نام استاد:
زیر نظر:


دانشجو:
شماره دانشجویی:


با سپاس فراوان از
جناب
که در تمامی مراحل تحصیل مرا
مورد لطف و عنایت
قرار داده اند

فهرست مطالب . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . شماره صفحه
فصل اول: معرفی محل کارآموزی 5
1-1- مختصری در مورد محل دوره کارآموزی 6
روشهاي نوشتن اطلاعات بر روي فلاپي و هارد 24
كارت گرافيك 41
مد متن 47
نكاتي براي نصب يك كارت نمونه 56
1-2- هدف از دوره کارآموزی 59
1-3- تجهیزات موجود در محل کارآموزی 59
1-5- مراحل انجام خدمات 60
برای انجام خدمات ابتدا کار از مشتری تحویل گرفته می شود و در صورتی که سخت افزار قابل بررسی و تعمیر باشد به مشتری زمان تحویل پس از بررسی های اولیه که معمولا 3 روز می باشد اعلام می شود. 60
1-6- ساعات کار امور فرهنگی 60
1-7- نیروها و پرسنل موجود در شرکت 60
فصل دوم: گزارشهای هفتگی ارائه شده 61
گزارش کار هفتگی شماره 1 مورخ * * * * * * * * 62
گزارش کار هفتگی شماره 2 مورخ * * * * * * * 63
گزارش کار هفتگی شماره 3 مورخ * * * * * * * * * 63
گزارش کار هفتگی شماره 4 مورخ * * * * * * * * 65
گزارش کار هفتگی شماره 5 مورخ * * * * * * * 66
فصل سوم: گزارشهای ماهیانه ارائه شده 67
گزارش کار ماهیانه شماره 1 مورخ * * * * * * * * 68
فصل چهارم: ضمائم 71
ضمیمه 1- لبیلیب 72
فصل پنجم: ارزشیابی سرپرست کارآموزی و نمره نهايي کارآموزي 78
5-1- فرم ارزشیابی سرپرست محترم کارآموزی 79
5-2- فرم نمره نهایی کارآموزی 80


فهرست جدول ها . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . شماره صفحه
جدول 1- گزارش هفتگی شماره 1 62
جدول 2 - گزارش هفتگی شماره 2 63
جدول 3 - گزارش هفتگی شماره 3 64
جدول 4 - گزارش هفتگی شماره 4 65
جدول 5 – گزارش هفتگی شماره 5 66
جدول 10 - گزارش ماهیانه شماره 1 70

فصل اول: معرفی محل کارآموزی


1-1- مختصری در مورد محل دوره کارآموزی
اين شركت واقع در ************************* است . شركت فني و مهندسي آرمان الكترونیک در سال 1379 رسماً به ثبت رسيد و فعاليتهاي خود را آغاز نمود بيشتر كارهاي اين شركت تعمیرات سخت افزاری بود كه اكثر كارهاي الكترونيكي از قثبيل تعمیرات بردهای الکترونیکی تجهیزات کامپیوتری و لپ تاب را انجام می دهند. اين واحد صنعتي فني الكترونيك و نصب سيستمهاي كامپيوتر را نيز انجام مي دهد و همچنين طراح و سازنده كليه تجهيزات الكترونيكي نيز هست .
اين شركت داراي چند گرو كاري كه شامل گروه نصب و راه اندازي و گروه تداركات و گروه فني و تخصصي مي باشد .

نمودار سازمانی

مدیریت خودروها
اگر شركت يا بخشی از شركت كه در اختيار شماست دارای يك يا چند خودرو برای انجام مأموريتهای اداری است و يا شما مالك يك يا چند كاميون، تريلر، اتوبوس، مينی بوس و... هستيد و علاوه بر كاربرد ضد سرقت نياز به مديريت ناوگان خودروها داريد، سامـانه رديـاب، اين امكان را برای شما فراهم مي كند تا بتوانيد با نصـب يـك دسـتگاه روی هـر خـودرو و راه انـدازی يـك سيستم مركزی، موقعيت تمام خودروها را به طور همزمان روی كامپيوتر در نقشه ای دقيق ببينيد و مسير آنها را كنتـرل كنيد و از مـزايـای استفاده از آن بـهره مـند گرديد.

نکات قابل توجه جهت معرفي خدمات
اكثر كارهاي اين شركت خدماتي است و از جمله محصولات توليدي اين واحد مي توان به ساخت و توليد انواع تجهیزات محافظ لپ تاب و سیستمهای کامپویتری اشاره كرد . و از سایر خدمات آن نصب سيستمهاي كامپيوتري و توليد و تعمیر بخشهای الكترونيكي لپتاب و کامپیوتر.
اينجانب از اول خردادماه سال جاري وارد اين شركت براي كراآموزي شدم و كارهايي از قبيل 1- تعمیرات بردهای الکترونیکی الكترونيكي 2- نصب سيستم 3- عيب يابي بردها را انجام مي دادم .
براي تست بردها از يك اهمتر ديجيتالي استفاده مي كريدم و با آن عيب يابي مي كرديم و عيب مدار را بر طرف مي كرديم.

خدمات کامپیوتر و Laptop
اين خدمات شامل تعمیرات Laptop بستن كيسهاي كامپيوتر و نصب مادربرد و يگر قسمتهاي كامپيوتر بر روي كيس بود و همچنين راه اندازي سيستم كامپيوتر و ريختن برنامه روي آن بود.


همانطور كه در قبل گفته شد سيستمهاي كامپيوتر را نيز نصب مي كرد و قسمتهاي سخت افزار را روي كيس سوار مي كردم قسمتهاي مثل CD ROM و هرد ديسك كامپيوتر ، مودم ، كارت گرافيك و غيره .
بخشي از طبقه اول فروشگاه لوازم كامپيوتر و لوزام و قطعات الكترونيكي بود كه انواع IC ها و ترانزيستورها ، ديودها و اهمتر ديجيتال و غيره براي فروش عرضه مي شد.

تعمیر و نصب Hard Disk

براي نصب يك يا چند هارد بر روي سيستم بايد مراحلي را طي نمائيم تا در نصب آن دچار مشكل نشده و به سادگي آنرا انجام داده و باعث آسيب ديدن هارد وسيستم نشويم.بر روي يك سيستم با توجه به سمت آن حداكثر دو يا چهار هارد از يك نوع قابل نصب ميباشد .
سيستمهاي فعلي معمولاً از كنترلي هاي SCSI وIDE استفاده مي نمايند درست آپ هر سيستم براي تعريف پارامترهاي هارد جار زرو شده است كه اولي بنام : DISKC ويا DISK1 ودومي بنام :DISKD وياDISK2 الي آخر نامگذاري شده است . هنگام نصب هاردهاي از نوعSCSI ، نيازي به تعريف آنها درست آپ سيستم نيست وبايد پارامترهاي آنرا درست آپ خود هارد تعريف نماييم.

معمولاً هنگام روشن شدن سيستم ،ابتداي منوي ورود به ست آپ هاردهاي SCSF (اگر داشته باشيم) ظاهر مي شود و سپس منوي مربوط به ورود به ست آپ سيستم ظاهر مي شود. بعد از اولين بار تعريف درست آپ خود ست آپ هنگام بوت شدن سيستم ، پارامترهاي خود را به سيستم معرفي مي نمايد و در اصطلاح به اين نوع ، هاردهاي با هوش گفته مي شود.اما هاردهاي TDE و انواع ديگر را بايد در ست آپ سيستم معرفي نماييم .كابل ارتباطي بين كنترلر هاردها (از نوع TDE ) و مادر بورد (يا كارت MILO ) داراي سه يا دم عدد كانكتور مي باشد (بحث بر روي كنترلر ‌IDE است) كه 40 عدد سيستم اين كابل بين سه كانكتور مشترك مي باشد .اگر خواسته باشيم بر روي سيستم بيش از يك هارد از نوع IDE داشته باشيم و با توجه به مشترك بودن سيم ها، بايد بر روي خود كنترلر هارد يكي را با اولويت بالاتر و ديگري را با اولويت پائينتر تعريف نمائيم تا هر دو بتوانند به نوبت كار نمايند. تعيين اولويت هاردها توسط جامپرهاي موجود بر روي كنترلر انجام مي شود.به هارد با اولويت اول MASTER و به هارد با اولويت دوم SLAVE اطلاق مي شود.
اگر بخواهيم بر روي يك سيستم دو عدد هارد IDE و SCSI نصب نماييم . تعريف هارد اسكازي در ست آپ سيستم هيچگونه ضرورتي نداشته و لازم نمي باشد . همچنين نيازي به تعريف يكي به عنوان MASTER وديگري به عنوان SLAVA نمي باشد ولي اگر بخواهيم دو عدد هارد IDE بر روي سيستم نصب نمائيم بايد يكي را به عنوان MASTER و ديگري را به عنوان SLAVE تعريف نمائيم . كه اين كار توسط ست كردن جامپرهاي موجود بر روي كنترلرها امكان پذير مي باشد . لازم به توضيح است كه هارد اسكازي داراي كابل ارتباطي 60 يا 50 پين مي باشد و يك كنترلر اسكازي قادر است كه حداكثر 7 عدد هارد را به طور همزمان بر روي يك سيستم پشتيباني نمايد.


تعريف نوع هارد:
قبل از نصب هارد بر روي سيستم ، بايد با ست كردن جامپرهاي آن ، نوع آنرا SLAVE ياMASTER مشخص نمائيم . براي تعريف حالت بايد عملكرد يك هارد، هر هارد داراي جدولي از جامپرها مي باشد كه معمولاً بر روي خود هارد و يا در دفترچه آن آورده مي شود كه هنگام كار با آن ، داشتن دفترچه آن كمك زيادي به شما خواهد كرد.

نصب فيزيكي هارد:
هنگام نصب هارد يا هاردها در محل آن بايد دو نكته توجه نماييم كه عبارتند از:
(1)انتخاب پيچهاي بلند باعث از بين بردن بورد و در نتيجه كنترلر خواهد شد و نهايتاً كار نخواهد كرد ، در نتيجه بايد از پيچهاي مخصوص هارد استفاده نماييم.
(2)هنگام نصب بايد دقت كرد كه هارد به صورت افقي و يا عمودي قرار گيرد و نصب هارد با زواياي غير از اين باعث خراب كار كردن و بالا رفتن فرسودگي آن خواهد شد.
(3)جهت نصب به سمتي باشد كه قسمت كانكتورها به طرف داخل سيستم باشد .
بخاطر سرعت انتقال بالاتر در كنترلرهاي SCSI هاردهاي با ظرفيت بالارا (بالاي 500 مگابايت ) با اين نوع كنترلر مي سازند و هاردهاي با ظرفيت پائين تر از آن را با انواع ديگر كنترلر از جمله IDE .سازنده هاي معروف هارد عبارتند از:TEAC ، QUAN TAM ، MAXTOR ، SEAGET ، CONNER و IBM .در بين هاردهاي فوق با ظرفيت برابر ، هاردهاي CONNER داراي جريان مصرفي كمتري بوده ولي به تغيرات جريان و ولتاژ نيز بسيار حساس مي باشند و زودتر آسيب مي بينند ، ولي سرعت دستيابي بالاتري دارند.در هاردهاي قديمي بيشتر درايوها از موتور پله اي جهت حركت هد در سطح ديسك استفاده مي كرده اند كه در هاردهاي جديد براي بالا بردن سرعت و كاهش صداي هد از حلقه صوتي استفاده مي نمايند.در اين نوع ، هد حول يك بازو به صورت زاويه اي حركت مي نمايد كه اين امر توسط يك سيم پيچ مغناطيسي انجام مي شود . سرعت حركت هد در اين روش بيشتر و لرزش آن در حركت كمتر مي باشد.
اتصال كابل :
بعد از بيتن هارد يا هاردها بر روي سيستم بايد كابلهاي آن را وصل كنيم.يكي از كابلها مربوط به برق مي باشد كه 12 + و 5 + و 0 ولت را شامل مي شود ، اين كابل در جهت عكس در سكوت مربوطه قرار نمي گيرد.بنابراين نگراني اشتباه بودن آنرا نداشته باشيد .

كابل ديگر مربوط به خط كنترل و اطلاعات مي باشد كه در كنترلرهاي IDE ، چل پين مي باشد .يك طرف كابل به سوكت مربوط به مادر بورد و يا كارت MI/O و طرف ديگر آن به هارد يا هاردها وصل مي شود،نحوه و محل اتصال سوكت ها هيچگونه اولويتي را ايجاد نمي نمايد.هنگام نصب كابل بايد دقت نمود كه شماره يك سوكت مربوط به كنترلر IDE به پايه شماره يك مربوط به كارت وصل شود و اگر اشتباه وصل شود چراغ IDE هارد هميشه روشن مي ماند و هارد يا هاردها قابل خواندن نمي باشند .هاردهاي با كنترلر SCSI داراي كابل ارتباطي 64 پين مي باشند .ولي كنترلرهاي ESDI و ST506 داراي دو عدد كابل جدا از هم براي خطوط كنترل و اطلاعات مي باشند .اگر كانكتور مربوط به اطلاعات و كنترل هارد درست در سوكت قرار نگرفته باشد سيستم روشن نخواهد شد.
تذكر:هنگام اتصال سوكتها به هارد يا هاردها بايد دقت شود كه درست در سوكت قرار گيرد و پايه ها از طرف آن بيرون قرار نگيرد و همچنين سيستم نيز حتماً خاموش باشد.
تعريف پارامترهاي هارد يا هاردها در ست آپدر كامپيوترهاي AT به خاطر راحتي عوض كردن پيكربندي سيستم و داشتن امكانات بيشتر ،از حافظه اي به نام CMOSRAM استفاده مي شود.برنامه اصلي در حافظه ROM قرار دارد و مقادير پارامترها در حافظه CMOSRAM كه در زمان قطع برق توسط يك باتري به نام بك آب (BACK UP) نگهداري مي شود. اندازه حافظه فوق به تعداد پارامترها وامكانات برنامه موجود در RAM بستگي دارد كه معمولاً64 بايت مي باشد.
بعداز نصب هارد يا هاردها بايد پارامتررهاي آنرا (سيلندر،هد و سكتور) در ست آپ سيستم تعريف نمائيم.
TYPE SYI HEA LZON PRECOM SECTOR COPACITY
DISK C: DISK D:
مشخصات يك هارد به TYPE هارد معروف مي باشد.در ست آپ هاي قديمي ، اندازه پارامترهاي فوق از قبل تعريف شده مي باشد و فقط با يك TYPE را كه هم اندازه پارامترهاي هارد يا هاردهاي ما مي باشند ، انتخاب كنيم ، اما اگر يك TYPE هم اندازه پيدا نشد ، بايد يك TYPE كه پارامترهاي آن كمتر از مقادير هارد و نزديك به آنها نيز باشد را انتخاب نماييم .
تذكر: اگر TYPE كه انتخاب مي كنيم داراي پارامترهاي بيشتر از مقادير واقعي باشد ممكن است سيستم قبول نكرده و خطا بگيرد ولي اگر هم قبول نمايد براي ذخيره اطلاعات مضر بوده و ممكن است اطلاعات در نواحي كه وجود فيزيكي ندارد ولي تعريف شده ذخيره شود ، اين غير ممكن است و اطلاعات از بين خواهد رفت .
در ست آپ هاي جديد علاوه بر TYPE هاي از پيش تعريف شده ، يك تيپ براي استفاده كننده نيز وجود دارد كه استفاده كننده خود مي تواند پارامترهاي هارد را با مقادير مورد نظر در آن تعريف نمايد، استفاده كننده بايد پارامترهاي هارد را از روي بدنه هارد و يا دفترچه آن خوانده و در اين تيپ تعريف نمايد.
براي بدست آوردن ظرفيت كل ها TYPE كافيست كه از فرمول زير استفاده كنيم:
512 ×)سكتور) × (تعداد هد) × (سيلندر) = CAPACITY (ظرفيت كل هارد)
در ست آپ ها دو پارامتر LZON و PCOM عبارتند از :
LZON :محلي از هارد كه هنگام پارك شدن هارد ، هد آن قرار مي گيرد و از خراب شدن منطقه اطلاعات جلوگيري مي كند كه در هاردهاي اتو پارك اين منطقه تعريف نمي شود.
PCOM :به علت اينكه بايد در سكتورهاي داخلي و خارجي ، اطلاعات يكسان ذخيره شود و فضاي سكتورهاي داخلي و خارجي كمتر مي باشد ، بايد از يك سكتور خاص به بعد ، جريان اعمالي توسط هد بيشتر شود به خوبي ذخيره شوند كه اين سكتور در اين پارامتر مشخص مي شود . البته در هاردهاي جديد به دليل مدرن بودن كنترلرهاي آن و استفاده از روشهاي مختلف در جهت بالا بودن ظرفيت و سرعت ، مقدار اين پارامتر تعريف نمي شود .
تقسيم بندي و آماده سازي هارد :

پس از نصب هارد و تعريف صحيح آن در ست آپ بايد آنرا تقسيم بندي و آماده سازي نمائيم ، براي انجام اين كار چند مرحله را بايد انجام دهيم كه عبارتند از :فرمت سطح پائين و تقسيم بندي
فرمت سطح پائين:براي آماده سازي يك هارد بايد ابتدا آنرا فرمت سطح پائين نمائيم . در فرمت سطح پائين ، تعيين مقدار پارامتر اينترليو تاثير بسزائي در سرعت انتقال اطلاعات دارد . اغلب هاردهايي كه به بازار مي آيند توسط كارخانه سازنده فرمت سطح پائيني مي شوند . قبلاً از فرمان DEBUC مربوط به DOS استفاده مي شد تا فرمت سطح پائين را انجام دهد ولي اكنون كارخانه سازنده هارد ، نرم افزارهاي متفاوتي را جهت انجام اينكار به بازار داده اند . يكي از اين نرم افزارهايي كه براحتي مي توان بوسيله آن فرمت سطح پائين نمود QAPLUS مي باشد . اما در ست آپها جديد منويي وجود دارد كه در آن مي توان براحتي هارد را فرمت سطح پايين كرد .

دانلود فایل کامل ضمیمه 80 صفحه فایل word doc می باشد . لطفا پس از دانلود یک فاتحه رفتگان مرا میهمان فرمائید . . .
لینک مرجع